DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

La politicieni le place sa declare cateodata ca sunt transparenti in intentii, dau o nota umana/carismatica discursului. Noi stim ca mint ca niste oameni mari, adica ''fara sa clipeasca'' si iubesc aparentele ca fara ele, sunt nimeni in drum. Exista mai multe intelesuri la faptul de a fi un ''nimeni''.
Bun, daca tot nu pot trai fara aparenta bunului samaritean cand apar in lumea asta la nivel de discurs oficial, consider ca una dintre aparente, trebuie sa fie obligatorie:
Lor le plac masinile (trasurile de lux, netrase de cai, numa bune de muls taxe de pe ele). Cei mai tari in domeniul asta sunt pilotii de formula unu, care au cei mai tari ''bolizi'' pe 4 roti care exista pe planeta asta. Ce ii caracterizeaza este uniforma specifica din dotare, plina ochi, stampilata pana la refuz cu sponsorii lor.
Asa sa fie si politicienii - sa existe o lege ca sa ii oblige sa aibe lipite stickere, embleme cusute pe costumele alea ''de fite'' cu toti sponsorii lor. Ca sa stim cu cine vorbim de fapt...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Kaav, nu-ti mai bate capul cu iluzii si fantezii, mai bine incerci sa faci ceva nou. De exemplu poti incerca sa te imunizezi impotriva politicii cu vaccinul ignorantei.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Nu zici tu rau, am o carte nou-nouta in mica mea biblioteca, pe care nu am citit-o inca, doar am rasfoit-o in momentul cand am cumparat-o, cu ceva ani de zile in urma; mi-am amintit spontan de ea acum, ca si reactie la observatia ta. Am citit o pagina grozava, demult pe net, scrisa de autor, despre ea:
''Arta de a trai fara stiri'', scrisa de Rolf Dobelli

''daca ai citit 1000 de stiri intr-o zi, fi sigur ca nu ai aflat nimic''

''Intr-o lume in care suntem tot mai informati, dar stim tot mai putin, drogul stirilor pune stapanire pe tot ce inseamna viata. Povesti anoste sau triviale, atrocitati si dulcegarii cu animalute pufoase, fotografii tipatoare si reclame isterice, fake fame si fapte senzationale si plictisuri expirate - toate se aliniaza alert sa cortopeasca mintea si sa amorteasca simturile. V-ati gandit vreodata ca stirile sunt ca zaharul? Da, pentru ca au acelasi efect asupra mintii cum are zaharul asupra organismului. Ce parere aveti despre aceasta stire?''

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Nu am citit cartea, dar ma regasesc in concluziile pe care le-ai enuntat.

Cea mai buna stire / carte, este aceea care te face sa pui imediat ceva in practica. Aplicarea cunostintelor transforma gunoiul ( informatie ) in ingrasamant ( schimbare ).

Putini oameni isi permit sa incerce sa schimbe ceva.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Nici sa te izolezi complet de stiri nu e deloc bine (poate doar intr-o vacanta, atunci e foarte ok). Nu de alta, dar risti sa intre rusii cu mitraliera pe usa blocului si tu sa nu ai habar de unde au aparut si de ce?!
Cea mai buna cale este adaptarea. Exista vietati care traiesc in lacuri de otrava, exista vietati care traiesc fara lumina soarelui pe fundul oceanelor sau in pesteri. Exista chiar vietati care mananca din ceea ce scuipa un vulcan submarin. Adaptarea este cea mai mare forta o vietii. Deci tot asa ne putem adapta sa consumam stirile (care in majoritate sunt otravitoare) cum unele ierbivore prospera mancand plante otravitoare pentru restul ierbivorelor. Ideea este ca totusi avem nevoie sa fim informati si racordati.
Deci, adaptarea este cheia succesului.
Magistrat de la Curtea de Apel București, întors în funcţie după ce a fost condamnat pentru că a condus beat / Judecă acum inclusiv şoferii beţi
https://www.g4media.ro/magistrat-iesean ... -beti.html

Mie unul mi se pare normal ca intr-un stat civilizat un judecator care a fost condamnat pentru incalcarea legii sa nu mai aibe dreptul de a practica meseria de judecator. Dar in felul cum este statul in Romania nu mai e mult si judecatorii vor fi recrutati de la Jilava.
Problema asta este similara cu alte probleme, de exemplu pensiile speciale de care tot am vorbit (si bine facem, macar sa pastram atentia pe acest subiect. Ma gandesc ca o tacere, o uitare completa e o situatie si mai rea).
Si consider ca toate aceste probleme sunt de factura feudala-medievala, adica primitive, vin din trecutul primitiv pe care credem ca l-am depasit. Tot ce in Romania e denumit "special" sau "exceptie" e de fapt ceva medieval, feudal, primitiv si incalca grav principiile civilizatiei avansate. Cel mai puternic principiu este, legea este egala pentru toti. Evident, la modul practic nicaieri in lume nu exista stat in care legea e pentru toti egala (100%) cu adevarat. Insa exista grade diferite de civilizare. In statele primitive si ramase in evul mediu ceea ce este special si exceptie e de-a dreptul o faradelege.
Si mai consider ca incet, incet, tot discutand intr-un oarecare viitor se vor schimba si lucrurile astea. Faptul ca discutam e bun si e acelasi principiu care spune ca un ocean este o suma de picaturi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Nu se pune problema de a nu ma mai informa, de a nu ne mai informa, pentru ca ar fi contra productiv. Chiar in cartea pomenita mai sus, se pune accentul pe debarasarea de informatii irelevante, fara valoare nutritiva autentica (care dau sentimentul ca te-ai mai imbogatit, destupat la minte in contra nota cu rutina de zi cu zi care cand devine eficienta si plafoneaza pe de alta parte).
In nici un caz nu sunt contestate cartiile si articolele serioase, de regula lungi, structurate logic care explica in masura in care autorul lor lamureste anumite aspecte atat cat pot el, in tandem si cu cat putem si noi intelege in momentul respectiv. Este vorba de o discriminare pozitiva. Nu poti sa fi atent la toate in acelesi timp, timpul este limitat, aspect care obliga la a avea o pozitie care daca nu aplica un filtru activ face ca energia alocata cautarii informatiilor sa fie risipita . Evident ca multe informatii sunt balast, dar nu toate au statul asta.
momolo wrote:
19 Apr 2022, 17:54
Faptul ca discutam e bun si e acelasi principiu care spune ca un ocean este o suma de picaturi.
Clar.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

România a înregistrat cea mai mare creștere a înmatriculărilor auto din UE / Creștere de 16% pentru Dacia / Înmatriculările auto din UE, în scădere cu 12% în primele două luni ale anului
https://economedia.ro/inmatricularile-a ... dacia.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Avertismentul FMI: Alianţa Rusia-China reprezintă o „mişcare tectonică globală”
https://adevarul.ro/international/in-lu ... index.html

Mistoul lui Cristian Unteanu la adresa Generalului nostru multifunctional (prim-ministru, sef de partid istoric, viitor prezident, etc) este super haios.

Problema semnalata e reala si probabil asta va fi marea schimbare mondiala. Am vazut un reportaj foarte interesant la National Geografic, "Statele Unite și China - confruntarea titanilor". Acolo se mentioneaza proiectul demarat de China de cativa ani, yuanul digital. Probabil asta va fi evadearea Chinei din prizonieratul dolarului si probabil asta e viitorul deoarece se mentioneaza ca si Iranul incearca ceva de genul asta si alte state au inceput sa se orienteze catre ideea asta. Avantajul unei asemenea proiect este enorm, de exemplu daca un comerciant din Vietnam vrea sa cumpere marfa unui producator chinez, cumparatorul va plati din contul lui de yuani digitali direct in contul celui care vinde. Este sarita banca si orice schimb valutar, e rapid si direct.

Miezul problemei, asa cum cred eu si cam simplist spus - in lume exista tari care au resurse, materii prime dar castiga foarte prost de pe urma lor, deci tari bogate in resurse dar care sunt extrem de sarace. Si tari care nu au resurse mai deloc dar castiga enorm si sunt bogate. Ei bine, sistemul financiar actual este cel care sustine aceasta situatie. E posibil sa asistam acum la rebeliunea mondiala a celor care au resurse contra stapanilor care beneficiaza de ele si care au ajuns sa isi traga tot caimacul numai pentru ei. Imi este clar ca multe tari sunt subjugate cu ajutorul actualului sistem financiar mondial bazat pe dolar. Si China este prizoniera dolarului! Deci, probabil se pune la cale o "rebeliune" in acest sens de catre nu mai putin de jumatate din populatia globului care "intamplator" detine si cea mai mare parte din resurse.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

BREAKING Rusia anunță că a testat cu succes noua sa rachetă balistică intercontinentală Sarmat / Putin: „Această armă este cu adevărat unică. Nu are analogii în lume și nu va avea pentru mult timp de acum încolo”

Racheta Sarmat, prezentată în 2018, ar putea, conform specificațiilor tehnice declarate de Rusia, să transporte între 10 și 15 ogive nucleare, pe o distanță de până la 18 mii de kilometri. Ea folosește un vehicul hipersonic de tip glide, ceea ce îi permite să atingă o viteză (Mach 20) de până al 25 de mii de kilometri pe oră.
https://www.g4media.ro/breaking-rusia-a ... -mult.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Ma gandeam eu asa, de unde atata bunatate din partea lui E. Musk ca sa-i ajute cu netul pe ucraineni :wink:

Americanii astia is dati dracu clar, ei de fapt si-au integrat sistemul de comunicatii in infrastructura de razboi necesara pe teritoriul Ucrainei.

Potentialul militar a fost demult analizat ..
https://www.geekwire.com/2020/spacex-ce ... symposium/

Vom vedea inteligenta artificiala la treaba. Atacuri care se conduc aproape singure, cu dronele ghost din ultimul pachet militar trimis ucrainei, etc...

Cica ucrainenii fac pregatire militara-tehnica direct in SUA. Ma gandesc ca ar putea invata direct pe "viu" de-acolo dintr-un "birou". In plus, daca oficial s-a spus ca dronele militare fac parte din pachetul pt. ucraina ( insinuand ca doar ucrainenii le-ar putea opera ) cum poti demonstra ca nu sunt operate direct de pe teritoriul USA ?!

O fi Musk bun si simpatic, lucrurile insa sunt ceva mai complicate 8)

Ukraine is using Elon Musk's Starlink for drone strikes
https://www.dw.com/en/ukraine-is-using- ... a-61270528

Interesant :shock:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

din nou interesant:
Analiză. Mai poate refuza cineva să trimită arme în Ucraina?

Călin Marchievici
https://www.cotidianul.ro/mai-poate-ref ... n-ucraina/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Volodimir Zelenskyi este un monstru care patronează cel mai mare cartel criminal al lumii!
https://trenduri.blogspot.com/2022/04/v ... nstru.html

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

SOLO, umila mea parere este ca dronele sunt supraevaluate de propaganda. Alea turcesti carora li se canta si manele sunt niste pocnitori. Nici astea americane nu sunt mare branza. Acolo e ditamai frontul cu un numar foarte mare de trupe raspandite peste tot. Dronele sunt mai degraba chestii cu efect psihologic, sa se teama inamicul de ele, insa in general sunt lente si au capacitate de distrugere foarte mica. Propaganda furibunda, mincinoasa si ticaloasa la care suntem supusi (deoarece miroase a impingere catre apocalipsa) pozeaza o rabla care sare in aer de la o biata drona turceasca si apoi textul spune in asa fel ca ai zice ca s-a terminat cu inamicii. Eu ma uit pe poze si imagini mai ales, deoarece astea le e mai greu sa minta. Deci povestea asta cu dronele mirobolante e slabutza. Am mari dubii ca au asa o mare valoare militara.
Ceea ce cred eu ca are valoare militara sunt chestii clasice si stiute dintotdeauna, ca de exemplu:
- tactica militara, comandantii, modul cum gandesc si cum comanda, coordoneaza si comunicatiile. Plus spionajul, informatiile. Aici ucrainienii sunt ajutati masiv de americani care sunt foarte buni la treaba asta.
- capacitatea de a aproviziona si inlocui pierderile, logistica din spatele frontului, resursele din spate. Aici Rusia e zdrobitor superioara, pare cam inepuizabila. Povestea cu sanctiunile e poveste, ii atinge, evident, dar nu-i pot opri.
- moralul (aici rusii sunt praf, nu au motivatia celorlalti si se vede din plin, oamenii de rand isi baga picioarele si se gandesc de ce sa moara ca mai bine e acasa la ei in pace ca oricum, nu traiesc prost la ei acasa).
- cantitatea in sine, adica cantitate bombe, rachete, gloante, blindate, oameni, etc. Istoria dovedeste, cantitatea castiga razboaie, nu calitatea. Dronele fac parte din categoria "calitate". Pe Hitler nu l-au ajutat tancurile Tiger, ba dimpotriva, cu resursele consumate sa fabrice Tiger (complicate, scumpe!) mai bine facea unele mai mici si mai ieftine, dar multe. Insa cu Tiger si fara, tot aia a fost la Kursk deoarece sovieticii au fost condusi de comandanti mai buni (Gheorghi Jukov = genial!) si au avut informatii dinainte despre nemti (spionaj britanic, stim, Enigma, etc), deci cum spuneam INFORMATIILE.

Parerea mea este ca americanii si europenii nu mai pot ingrasa porcul in ajun, orice trimit evident ca ajuta (la prelungirea razboiului - stim ca unii au mare interes!) insa pe baza, pe fond, Ucraina e tocata zi de zi, isi consuma resursele si oamenii incet, incet obosesc. Razboaiele (vedem www2) au anumite faze, dintr-o evolutie incurajatoare la un moment dat un eveniment crucial poate schimba soarta unuia dintre cei doi combatanti dupa care unul din ei isi incepe decaderea care poate fi lenta insa duce la rezultatul inevitabil, infrangerea (si aici i-as intreba eu pe tefelisti - cum vad ei infrangerea unei tari imense care are un imens arsenal nuclear?!?!). O sa vedem care din ei, deoarece la o analiza tinand cont de factorii care conteaza miltar (mai putin dronele) ambele tabere au avantaje si dezavantaje. Cand una dintre cele doua tabere incepe sa o ia la vale, nu se va mai opri. Atunci va fi faza periculoasa cu adevarat pentru omenire si direct pentru noi astia prin preajma.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Totul este in regula. Vor castiga cei la care le dau eu voie sa castige :wink:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »


Post Reply