Vulcanul

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Vulcanul

Post by momolo »

http://news.yahoo.com/s/ap/20100417/ap_ ... nd_volcano" onclick="window.open(this.href);return false;

Evident, asta ne mai lipsea, dar exista o regula, o nenorocire nu vine niciodata singura.

Avand in vedere ca in eruptiile anterioare a aruncat chiar si un an intreg, am pus-o.

Dar nenorocirea unora, castigul altora. Companiile aeriene pierd, castiga caile ferate si vapoarele.

Daca tara asta nu ar fi condusa de imbecili, ar trebui sa profite. Profitul ar putea veni din 2 parti, intai agricultura noastra; in vest si nord clima va fi afectata de activitatea vulcanica astfel ca si agricultura lor va fi afectata. La noi probabil nu va fi prea grav si dupa iarna asta se pare ca recoltele vor fi bune. Apoi mai este problema bazelor militare. Americanii nu le mai pot folosi pe cele din Germania si UK, astfel ca cele de la noi devin mult mai interesante. Din cate stiu (si e logic) astia ar trebui sa plateasca folosirea spatiului nostru la bucata decolare si aterizare (....s-au poate le-au dat totul pe gratis ?!....Nu m-as mira....).
Si fara indoiala s-ar mai gasi zone economice de profit pentru o tara (saraca) care va fi mai putin afectata (sau deloc) in comparatie cu celelalte (tari bogate).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Vulcanul

Post by Obelix »

Indiferent de cine e la putere, agricultura mioritica straluceste... prin absenta, :| taranul si-a dat seama ca e mai eficace la capsuni in Spania decat pe propriul ogor... :mrgreen:
Circa 50% din populatie traind in mediul rural in paralel cu circa 70% din alimente importate... de unde sa mai si exporti :?:
In alta ordine de idei, americanii, rusii, omuletii verzi, talibanii, nu au ce sa aiba baze militare in alta tara decat a lor...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Vulcanul

Post by LEKTOR »

Asa fum dens incit nici nu am vazut tastatura sa mai scriu de o saptamina incoace ! Noroc cu KLM, care mi-a suflat ceva speranta...
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vulcanul

Post by momolo »

http://news.yahoo.com/s/ap/eu_iceland_volcano" onclick="window.open(this.href);return false;

(Eyjafjallajokull - a reusit careva sa-i pronunte numele ?! :D )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Vulcanul

Post by atyclb »

Cateva poze, unele chiar spectaculoase


http://www.boston.com/bigpicture/2010/0 ... okull.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Vulcanul

Post by Kostas »

Deci autobuzele firmei aeriene X ne vor duce de la Bucuresti oriunde in Europa.
La fel ca si vapoarele lui British Airwais sau KLM.

Mai ramane sa avem un camp magnetic, ceva care sa impiedice folosirea electricitatii si Mad Maxul va fi total ! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vulcanul

Post by momolo »

superbe pozele !

Din satelit se vede foarte bine situatia.

(PS - circula zvonul ca la moda sunt boxele Quadral Vulcan)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Vulcanul

Post by Kostas »

E la moda filmul "Prin cenusa imperiului" !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vulcanul

Post by momolo »

Cica in Islanda se angajeaza maturatori de cenusa cu diploma de capsunari si specializare la Copsa Mica. Primele agentii de plasare forta de munca au inceput sa primeasca inscrierile. Pana acolo se va calatori numai pe rute maritime. Din aceasta cauza au disparut subit toate cazile de baie din centrele de colectare fiare vechi. Cica trebuie sa te imbarci cu dopul adus de acasa si o taxa de 5 euro pentru plata (spaga) tranzit prin dreptul Bulgariei.
Islanda pune la dispozitie maturi si tifon de legat la gura.
Deja dintre ai nostrii sunt 10 pe un loc. Cica niciunul nu e fost bugetar, toti provin din sectorul privat disponibilizati o data cu masurile boc-anticriza.
Pe cartea de munca se va trece "coshar islandez" si vor avea dreptul la pensie in Islanda numai daca vor matura mai mult de de 350 tone de cenusa pe secunda.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Vulcanul

Post by Obelix »

Se zvoneste ca norii sunt constituiti de pulbere de azbest... Mai sunt candidati la "capsuniada nordica" :?: :roll: :mrgreen:

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Vulcanul

Post by Kostas »

Cica "asta micu" poate sa-l trezeasca pe "ala mare" , un vulcan care daca stranuta se sterge la nas cu Europa... :shock:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Vulcanul

Post by bnt »

Acu' hai sa nu fim carcotasi: mai bine un vulcan-doi cu norii aferenti decat un cutremur, nu? :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vulcanul

Post by momolo »

bnt
Acu' hai sa nu fim carcotasi: mai bine un vulcan-doi cu norii aferenti decat un cutremur, nu?
- nu te bucura prematur, poate le vei avea pe ambele la oferta speciala de criza. :D

Kostas
Cica "asta micu" poate sa-l trezeasca pe "ala mare" , un vulcan care daca stranuta se sterge la nas cu Europa...
- citez din memoria mea sclerozata, cred ca este Laki (sau cum s-o scrie) care a bubuit in 1783 (cam pe acolo) si au murit de foame taranii prin Franta si alte tari vestice europene pentru ca in vara aia nu prea a fost soare sa se faca recolta. Am vazut mai demult un reportaj la Discovery, era descrisa perioada de un poet/scriitor englez care spunea ca "vara aia nu a fost vara".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Vulcanul

Post by bnt »

Inca vreo doi vulcani d'astia si se duse p__lii de suflet teoria incalzirii globale...Bine ca ne-am gasit noi specie data-n __ ma-sii cu pretentii ca schimba in vreun fel evolutia naturala a planetei! Pan' la urma chestiile de genul (si amploarea) asteia pun intr-o perspectiva corecta prapastia intre impactul nostru imaginar asupra Pamantului si cel real. Una peste alta un pic de modestie (ca sa nu zic umilinta) nu ne-ar prinde rau...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Vulcanul

Post by Obelix »

Pai inca nu te-ai prins ca incalzirea globala este sau mai bine zis a devenit un "nou Eldorado" pentru "bisnita verde" :twisted:
Fara nici o legatura cu aspectul stiintific al problemei...

Post Reply