BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by kaav »

momolo wrote:
18 Jan 2021, 19:32
Eu la 22 de grade ma congelez!
Da, este un aspect evident subiectiv, de exemplu vara de la 25 de grade percep temperatura aerului sub forma de usor disconfort, la 30 de grade ma deranjeaza evident. Mai simplu spus prefer toamna.
momolo wrote:
18 Jan 2021, 19:32
Apropos de subiect, centralele individuale pe gaz sunt cea mai mare calamitate ecologica si daca nu ma insel deja exista legislatie UE ca o sa fie interzise, probabil in prima faza nu se vor mai comercializa.
Cat am fost racordat la reteaua comuna, din cauza tevilor vechi (acum am totul reconfigurat pe tevi de cupru), mentenanta deficitara, pierderile din subsol de apa, care bineinteles ca le plateam noi locatarii, a fost rau. Caloriferele abia erau dezmortite iarna. Nu a fost usor. Referitor la faptul ca centralele individuale sunt de fapt un fel de bau-bau pentru mediu, nu am stiu (nu am fost motivat sa ma informez). M-am gandit ca autonomia asta prin comparatie cu ce a fost, este evident un pas in sus.
momolo wrote:
18 Jan 2021, 19:32
Cea mai buna solutie de incalzire si apa calda este centralizarea. Unii spun ca centrala pe bloc ar fi cea mai buna dar eu cred ca in tara asta e o prostie, lumea nu e organizata, nu vorbeste nimeni cu nimeni, in asociatiile de locatari hotia (celor care administreaza) este regula si cinstea e o mare exceptie. O centrala de bloc ar incapea pe mana asociatiei, deci un dezastru.

Oricum o dam, parerea mea, sistemul comunist centralizat e cel mai bun dar cu unele perfectionari in sensul centralelor de cartier, zona, etc, adica sa nu mai existe distante foarte mari pe care se trimite apa calda.
La modul ideal, da.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Eu vara la 30 de grade mi se pare racoare. Imi vine sangele in instalatie de la 35 in sus. De la peste 40 cei din jur sunt lesinati, eu inca ok. Pot rezista fara probleme la calduri halucinante.
Cel mai mult in toata povestea conteaza umezeala care face ca temperatura sa se simta foarte diferit. Umiditatea e foarte greu de de suportat. Noroc ca Bucurestiul se afla intr-o zona uscata si din ce am comparat, are chiar o clima foarte buna. Aici praful este problema principala. De exemplu, intr-o clima cu umiditate foarte mare daca ai 30 de grade simti ca mori de cald, daca e uscat ti se pare ok.
Imi doresc sa nu mai existe iarna. Sau poate voi emigra intr-o zona unde sunt palmieri si nu mai exista iarna. Am auzit o chestie totusi cumva neplacuta, pe la ecuator se intuneca in fiecare zi cam la aceeasi ora (deci foarte monoton), diferentele iarna/vara fiind foarte mici de genul o jumatate de ora daca evident nu e fix pe ecuator unde e totul egal.
Apropos, in momentul asta in Florida in ultimele luni au fost foarte des temperaturi de 4...8 grade, cateodata a fost mai cald la Bucuresti decat acolo! Aia la 8 grade isi pun manusi si caciuli. Si pe la ei se face plaja la mare chiar si iarna cateodata. Deci clima e din ce in ce mai dereglata.

Centralele individuale pe combustibili fosili reprezinta cea mai proasta solutie din punct de vedere al poluarii si consumului general. Cele pe electricitate sunt cu totul alta poveste. Ar fi cele mai bune daca si electricitatea contine mare parte curent verde in furnizare.

Sistemele centralizate moderne sunt cele mai eficiente cand exista aglomerare de locuinte ca in cartierele de blocuri "comuniste". Nu ar fi eficiente in cartiere de case cum sunt suburbiile americane de exemplu. Cu cat o centrala e mai mare, cu atat e mai eficienta cu conditia sa alimenteze un numar cat mai mare de locuinte care ocupa un spatiu cat mai mic, deci pe distante cat mai mici. Sistemul "comunist" asa cum a fost facut nu e o idee deloc rea dar ar fi trebuit modernizat si nu demolat asa cum au facut cei care au condus orasele si tara. Sistemele astea au tehnologie depasita din anii 70. Se puteau moderniza. Dar cine sa se gandeasca la oameni si la tzara?! Ei se gandesc numai la facut avere din banul public, la impartirea ciolanului, vedem acum cum s-au luat la omor in PNL ca nu le-a ajuns imparteala prazii.

Insa sistemul actul asa cum este construit duce la dezastru. Politicii se schimba din 4 in 4 ani si preocuparea lor principala (pe langa furt) este sa-si pastreze puterea, deci sa faca orice miscare populista cu rezultate pe termen scurt, adica sa faca orice numai sa se vada, sa simta lumea ca sa-i placa. Ori o gospodarire buna a sistemului de incalzire centralizat "comunist" din Bucuresti implica planuri, investitii si proiecte care dureaza mult peste 4 ani. Orice incepe acum un primar, el lasa pentru urmatorul primar si in cazul asta (tevi, incalzire) nu se vede, populatia habar nu are si nu-i pasa. Omul vrea sa-i curga apa calda si sa aiba calorifer, i se rupe de tevi si centrale de cartier. De aceea toti primarii si decidentii au lasat problema maturata sub covor ca orice ar fi inceput nu s-ar fi vazut, simtit (la populatie) nici repede si cumva niciodata. Omul ar fi avut apa calda si caldura si ar fi considerat ceva normal, sunt atat de putini oameni care citesc, care stiu ce investitii face Primaria, putini sunt la curent. Majoritatea habar nu au. Asa ca au folosit problema asta in campanie cei care au castigat acum si aia care au pierdut oricum stiau ca si daca incepeau sa faca treaba in domeniul asta, nu puteau culege voturi in mandatul lor si in general nu are impact la "pulime", e o chestie prea tehnica si prea ascunsa ochiului majoritar. Asa ca au preferat sa faca circ si tambalau si orice altceva lasand tevile sa putrezeasca.

Asta e tragedia, ca sistemul politic actual asa cum e NU permite dezvoltarea, nici progresul, nici iesirea Romaniei din mlastina saraciei si marginalizarii.
Iar problema asta cu caloriferul si apa calda e ca pisica moarta, o arunca unul la altul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Obi Wan
Posts: 454
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by Obi Wan »

Romanul care a fluidizat traficul in New York il va ajuta pe Nicusor Dan sa rezolve ambuteiajele din Bucuresti: "Nu voi primi nimic pentru munca mea"
https://ziare.com/stiri/trafic/interviu ... Interpromo

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Victorie în instanță pentru cetățenii capitalei!
Tribunalul București anulează Planul Integrat pentru Calitatea Aerului.
Tribunalul Municipiului București a anulat Planul Integrat pentru Calitatea Aerului (PICA) elaborat de Primăria Capitalei. Hotărârea judecătorească a fost pronunțată în urma unui proces inițiat de un grup de organizații neguvernamentale și locuitori ai Bucureștiului. Aceștia au reclamat că Planul nu respectă normele naționale și Directiva europeană privind poluarea aerului și că a fost adoptat abuziv, fără consultarea cetățenilor. Organizațiile au contestat și măsurile ineficiente propuse de autoritățile bucureștene de a reduce nivelurile ilegale de poluare a aerului.

Tribunalul a respins apărarea Primăriei şi a Consiliului General care a constat în negarea calității procesuale a ONG-urilor și a cetățenilor, creând astfel un precedent prin care cetăţenii sunt încurajați să își apere dreptul la un mediu sănătos.
https://aerlive.ro/victorie-in-instanta ... capitalei/

In momentul asta pe senzori se observa categoric ( https://aerlive.ro/ ) o sursa puternica de poluare dinspre nord-vestul Bucurestiului, diferentele pe senzori fiind imense, adica in partea opusa a orasului sunt valori de 3 si in zona de vest-nord valorile ajung la 58. Diferentele sunt mult prea mari si bruste ca sa fie explicate de trafic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Li se rupe!
Suspectez o MAFIE care protejeaza afaceri mari de ardere deseuri in jurul Bucurestiului.
Traficul este pura barbologie. NU este traficul! Se vede direct pe senzori. Ieri Aerlive a aratat valori halucinante! Adica, in est si sud-est, chiar si centru valorile erau uimitoare, adica "aer pur de munte", senzorii la Dristor aratau valori de .... 2 ! Rar vezi asa ceva, adica poluare ZERO! In rest nu urcau peste 10 (valori de aer pur, curat, ireal de nepoluat). Insa in nord-vest si vest, pe o zona restransa senzorii aratau 60. De la 2 la 60 e cale foarteee lunga! Adica inteleg ca la Dristor nu era nici un trafic si in Bucurestii Noi, Chitila si Giulesti era mama traficului sau o alta clima?!?! Se vede pe senzori ca apar zone puternic poluate la valori mult prea mari fata de restul si asta apare si dispare brusc, de obicei noaptea si weekend.

Chiar si numai existenta poluarii de fiecare data in weekend, noaptea, nu conteaza anotimpul, arata ceva foarteeee suspect!

Adica traficul e mai mare in weekend?! In noaptea de sambata spre duminica sau noaptea de duminica spre luni?!?!

Astia ne iau de prosti. Dupa tacerea permamenta a celor care guverneaza capitala si tara, mie imi indica o singura concluzie logica, exista o MAFIE foarte puternica in domeniul arderii deseurilor! Toata logica elementara duce la concluzia ca traficul NU are nici o vina, ba e de mirare, chiar nu conteaza! Nu as fi crezut ca traficul aduce asa putina poluare daca nu as fi urmarit un an senzorii aproape zi de zi!

Urmaresc frecvent Aerlive! Anul trecut au fost perioade cand Bucurestiul avea aer "de munte" zile la rand, incredibil de curat! Asta in timpul unui trafic in care stateam blocat oriunde ma duceam. Dupa aia, noaptea cand strazile erau goale, senzorii explodau la niste valori halucinante! Si de ce au fost valori imense in sezonul cald cand nu se foloseste incalzirea?!?! Pe asta cum o mai explica ?!?!

Astia cand nu gasesc ce sa minta dau vina pe "conditiile atmosferice speciale". E foarte special! "Organele" pazesc hotii la furat, asta se intampla!

De exemplu, imediat dupa anul nou, era o zi relativ frumoasa, urcam pe strada Fizicienilor cu bicicleta. M-a tampit mirosul de chimicala arsa, era un miros extrem de ciudat, intepator. M-am uitat in jur, acolo se vede pana departe si nu am observat nici un fum, nimic. Era la distanta de CET Sud. In dreptul acestuia nu mirosea a nimic, abia dupa ce am urcat si m-am indepartat a venit duhoarea de chimicala arsa din directia Catelu-Glina care sunt din est in timp ce Cet Sud era in spate inspre sud. Era un miros toxic si foarte puternic! Conditii atmosferice?! Pai senin, aer curat, vant slab.

Sa cititi si comentariile din subsol:
Poluarea de weekend din București: Agenția de Mediu dă vina pe trafic și condițiile atmosferice, activiștii de mediu indică arderi de deșeuri și încălzirea rezidențială / În rest, tăcere
https://www.hotnews.ro/stiri-administra ... tacere.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Primarul sectorului 6, Ciprian Ciucu, reclamă pe Facebook că unii angajați ai Primăriei Capitalei „distrug orașul”. Edilul e nemulțumit că un panou care face reclamă unui proiect al instituției conduse de Nicușor Dan a fost pus pe trotuar în drumul oamenilor, distrugând și asfaltul abia turnat.
https://www.hotnews.ro/stiri-administra ... italei.htm

Peste tot in Bucuresti in mijlocul trotuarelor chiar si foarte inguste exista stalpi, pomi, panouri, cutii electrice desfacute, pline de gunoaie din care atarna diverse cabluri, orice se poate imagina. Sunt panouri uriase puse absolut aiurea in care dai cu capul. Majoritatea stalpilor pusi in drum sunt asezati perfect in mijlocul trotuarului sa obstructioneze la maxim. Pe drumuri nici un capac de canal nu se afla la nivel cu strada, ba unele sunt adevarate prapastii, de obicei sunt mai jos sau mult mai jos! Si sunt asezate fix unde calca roata masinii. Totul este in paragina si pus in bataie de joc in asa hal ca nici o minte bolnava care planifica cea mai rea varianta nu ar reusi mai mult! Exista chiar si semne de circulatie care acopera vizibilitatea si pot provoca accidente grave, ca de exemplu la Piata Sfanta Vineri unde semnul de trecere pietoni acopera vizibilitatea pietonilor in asa fel incat masina care ii va omora apare de nicaieri. Situatie care exista de zeci de ani. De fapt toate semnele de circulatie sunt strambe, aiurea, inclinate, rasucite, puse unde e mai rau, chiar si ascunse privirii. Chiar si unele semafoare sunt rasucite aiurea si zac asa luni sau ani. Ca semafoarele zac cu lunile cu becuri arse, asta e ceva absolut firesc in Bucuresti, dintotdeauna! Iar in locurile ramase cumva mai libere ale trotuarelor gasim masini urcate cu totul, chiar si dube, rulote sau camioane! Ca pieton in Bucuresti atunci cand nu calci intr-un cacat dai cu capul intr-un stalp pus in mijlocul drumului, cazi intr-o gaura sau ocolesti o masina urcata complet si ocupand intreg trotuarul dupa care te calca alta masina care merge pe banda de circulatie pe unde tu ca pieton ocolesti.
Bataia de joc este uniforma, nu conteaza ca e centru sau mahala. Si nu conteaza nici cine a fost sau este la primarie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

EXCLUSIV În Parcul Herăstrău au apărut două construcții noi, cu parter și etaj, fără autorizație / Printre proprietari, fiul primarului din Cornu și un offshore din Cipru - Ep. I
https://www.hotnews.ro/stiri-administra ... -cipru.htm

Parcul Herăstrău este protejat de extraterestrii. Cele doua magaoaie au fost aduse acolo prin teleportare intr-o fractiune de secunda direct din galaxia Andromeda. De aceea multiplele "organe" pensionabile la 42 de ani cu pensii speciale si nivel de trai ca in America nu au avut timpul necesar si minutele trebuincioase sa observe camioanele cu materialele, cifele, buldozerele, excavatoarele si alte diverse utilaje la treaba in Parcul Herăstrău ridicand constructii despre care stiinta omeneasca nu stie. Nici actele, ca de exemplu cadastrul si alte fleacuri cu stampila nu ar fi putut fi intocmite fara ajutor extraterestru!
Aceasta este prima dovada a existentei extraterestre pe Terra si se intampla chiar in Bucuresti!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Primăria Capitalei a plătit peste 50 milioane lei pentru Asociațiile de Dezvoltare Intercomunitară înființate de administrația Firea pentru ”îmbunătățirea” serviciilor publice în București-Ilfov și delegarea lor către companiile municipale
https://www.hotnews.ro/stiri-administra ... r-catr.htm

Te doare mintea ce au facut astia! Armate imense de frecatori de menta, "companii" comuniste in care armate de trantori stau in birouri si iau leafa buna (multi nici nu vin la munca) sau maxim stampileaza si plimba hartii de colo-colo. Mai avea putin si infinta cate o companie pentru fiecare scara de bloc! Compania pentru relatia cetatenilor cu pubelele mici de gunoi si alta companie pentru relatia cu pubelele mari de gunoi si inca o compania pentru relatia gunoierilor cu pensionarii din Cismigiu si inca o companie pentru imprietenirea cetatenilor cu sacii de gunoi, etc! Toate cu sedii, birouri, masini de serviciu si multe stampile!

Romania isi taie padurile sa faca hartii pe care armate de functionari le stampileaza si apoi le depoziteasza in infinite dulapuri de unde nu le mai misca nimeni niciodata. Pare o tara de idioti.

Toate astea sunt nu numai pura coruptie, pura prostie si efectiva parazitare a banului public, dar e in primul rand mentalitate! O mentalitate de birocrat comunistoid! Si asa cum s-a vazut de pandemie aceasta mentalitate predomina la cei neemigrati, de exemplu de pandemie ce au putut face ei..... sa inventeze formulare de completat cu pixul! Asa au luptat ei cu pandemia, cu formularul de completat cu pixul!
Si daca ar cade o bomba atomica peste noi cei care ar supravietui ar inventa inca un formular de completat cu pixul pentru supravietuitorii fara maini si fara picioare sa declare sub proprie raspundere ca nu au maini si nici picioare! Asta e o mentalitate si din pacate nu scapam de ea decat prin inlocuirea generatiilor. Poate de la puradeii de azi putem spera ceva, poate!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Șansa ratată a PNL și perpetuarea dezastrului urbanistic din București
https://www.hotnews.ro/stiri-opinii-246 ... uresti.htm

Observ ca nu se spune si un alt aspect, construind complexe de blocuri pe actualele drumuri si utilitati se va ajunge la blocaje si mai mari de trafic si probleme si mai mari cu tevile si cablurile. Deja sunt zone in Bucuresti unde la orele de varf mergi mai rapid in patru labe decat cu masina, adica practic stai enorm in blocaje infernale, in unele intersectii nici nu se mai tine cont de semafoare, toti se baga si se blocheaza tot.
Orice constructie mare aduce in zona respectiva masini, trafic si suge din retelele existente, deja depasite.
Parerea mea este ca asta e prima problema si dupa aia vine betonarea spatiilor verzi care in majoritate sunt maidane neamenajate si neingrijite.
La ora asta in centrul Bucurestiului e un cosmar sa umbli cu masina si nu se poate descrie cum si unde sunt parcate masinile care practic si fizic nu mai incap! Cauza principala sunt constructiile noi care aduc un aflux de oameni si masini pe infrastructura (drumuri si retele) si asa depasita.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Poluare în București. Majoritatea senzorilor sunt la maximum / Șeful Gărzii de Mediu: Au fost zeci de focuri cu anvelope, în localitățile din jurul Capitalei

Nivelul poluării este foarte ridicat luni dimineață în București, cu majoritatea senzorilor platformei airlive.ro la 100 în toate zonele Capitalei. Potrivit reprezentanților Gărzii de Mediu, în localitățile din apropierea Capitalei, localnicii au incendiat cauciucuri, duminică seară, pentru a sărbători intrarea în postul Paștelui. "Recomand bucureștenilor să nu aerisească apartamentele în dimineața asta, o pot face către prânz”, a declarat șeful Gărzii de Mediu, Octavian Berceanu.

Niveluri foarte ridicate se înregistrează în zonele Moșilor, Universitate, Piața Sudului, Băneasa Nord. Libertății, Expoziției, Luica, Bragadiru, Pallady, Prelungirea Ghencea, Fizicienilor, Camil Ressu, Piața Valea Ialomiței, Piața Drumul Taberei, Bd. Timișoara, Basarabia, Parcul Păcii, Piața Veteranilor, Leu, Pasajul Lujerului, Pantelimon, Plevnei, Piața Crângași, Giulești, Doamna Ghica, Lacul Tei, bd. Constructorilor, Mihalache, Aerogării, scrie Mediafax.

"Aerul este foarte poluat aici! Evită plimbările și exercițiile fizice în aer liber! Cele mai afectate persoane sunt copiii, persoanele în vârstă și cele care suferă de afecțiuni respiratorii!”, recomandă platforma.

Șeful Gărzii de Mediu: Au fost identificate zeci de focare, incendii cu anvelope

Garda Națională de Mediu a postat pe Facebook imagini din județul Ilfov, unde autoritățile au intervenit duminică seară după ce oamenii au aprins cauciucuri înainte de începerea postului Paștelui.

"S-a risipit și ceața neagră și petrecăreții, cu sutele, au întrat în case. Din păcate, mirosul puternic înca persistă, cu toate ca focurile au fost stinse”, au scris reprezentanții Gărzii de Mediu.

Șeful Gărzii de Mediu, Octavian Berceanu, a declarat luni dimineață, la Digi24, că cele mai frecvente focare de poluare au fost în localitățile Vidra, Măgurele și în special în Sintești.

"Ne raportăm la valorile maxime admise pentru o zi de PM10 și PM2,5, particule aflate în suspensie în aer. Valorile au fost foarte mari aseară, s-a ajuns la de peste zece ori valoarea maximă admisă. Noi am lăsat zona liberă când ne-am retras și nu mai existau focare importante”.

Potrivit acestuia, au fost incendii în care au ars și câte 20 de anvelope de autoturisme.

"Am intervenit cu echipajele Gărzii de mediu, Jandarmerie, Poliție. A fost o muncă destul de grea să identificăm câteva zeci de focare. Pompierii ne-au ajutat foarte mult să stingem, iar unde a fost mai greu am rugat și populația să stingă aceste focare. Urmează să fie date amenzi, au fost verificate persoane de la fața locului.

(...) În dimineața asta recomand bucureștenilor să nu aerisească apartamentele, o pot face către prânz”, a declarat Berceanu.
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... italei.htm

https://aerlive.ro/map/

Triburile din jurul orasului african Bucalistan au facut focuri ceremoniale.
"Organele" au mimat ca fac ceva si asteapta sa treaca de la sine. Sunt neputincioase ca in orice stat esuat unde legea e o gluma proasta luata in bataie de joc de catre toti de sus pana jos.
Singura veste buna e ca vine ploaia!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

UPDATE VIDEO Biserica de lemn din Parcul IOR a fost vandalizata cu mesaje pro LGBT. Purtatorul de cuvant BOR: "Acte violente intretinute de o hidoasa ideologie neomarxista"
https://ziare.com/stiri/eveniment/biser ... ta-1668378

https://www.youtube.com/watch?v=Det5rctxq-Y
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

In istoria evului mediu romanesc , a doua perioada fanariota (la a doua Inalta Poarta, acum e peste Atlantic), adica epoca pe care o traim (acum avem chiar si ciuma, fix ca in evul mediu!) se va numi in manualele viitorului, PERIOADA BORDURISTILOR.

Pavajul e praf peste tot, schimbat bordura mai lipsea! E cum putzi nespalat de zile si iti dai cu deodorant peste putoare.

Le-am vazut, sunt proiectate prost, fiind rotunjite si foarte inalte daca nimereste vreun bubul cu masina in bordura, e rampa de lansat racheta. Si pe timp de iarna, alunecusi, ploaie aluneca piciorul la cetatean daca nu e atent.

Primarul Robert Negoiță schimbă din nou bordurile din Sectorul 3: „Cele vechi arată oribil, au fost o soluție nefericită. Astea noi sunt făcute de noi și se compară cu cele de granit”
https://www.hotnews.ro/stiri-administra ... oribil.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Genial!
Robert Negoiță. The Păcălici of the digităl univers
de Eugen Istodor
Marţi, 6 aprilie 2021, 21:04 Actualitate | PERSPEKTIVA

Azi mă dusei să înscriu hârbul de mașină la Taxe Sector 3. Am cumpărat, bre, o mașină veche rău. O boleșnică. Doamne, iartă-mă! M-a pus dracul. Mi s-a pus pata. cOVID-ul ăsta m-a pus. de la frustări mi se trage. La taxe sector 3 nu te poți programa. Du-te-n mătabă și stai la coadă. Ce friiiiiiiig trăsăi, fă, neamule. Ce groaznic fu. Apoi, plecând de la taxe, ce crezi? Mă văd cu Robert Negoiță pe stradă. Biciclea pe Mircea vodă. Și aliniați erau supărații pe el. Și slugile de la Primărie care-l însoțeau au zis o vorbă: "dacă nu făcea, de ce n-a făcut. Dacă face, de ce a făcut". Slugi, muriți! Aici am eu o filosofie. Să io suflu în ureche Păcăliciului de Negoiță. Lui robert. că frati-su nu mai e, a falimentat cu îndârjire Dinamo.

Băi, ăsta s-a lăudat că a digitalizat sectorul. pardon, Universul. A dat atât de multă reclamă pe televiziuni că începeai să crezi. sper că el nu crede. era Campanie electorală. O prosteală mai mare nu există decât DIgItaLIZAREA sector 3. e prostit robertino păcăliciul? Ne prostește el? aici am o teorie. un fals poate, dar ce să fac. Sunt cu nervii la pământ.

Să vă spun. Omul Robert a uitat că funcționarii lui sunt analfabeți digital. Orice ar spune el, orice hârtie durează o mie de ani. Funcționărimea îl sabotează? E o proastă? el, vei zice, inocentule, el, el, el, el este un vizionar. Nu. E un Păcălici. Funcționărimea lui te belește pentru HÂRTIE! Orice Certificat e mai bun pe hârtie! Funcționarii și-o cer pe hârtie. Certificat urbanism, certificat de orice. Negoiță habarnare? Sau se face că nare habar de frică, n-are habar sau e orb la habarnismul funcționarilor lui? nu.

negoiță e un păcălici. Dacă vrei să faci treabă, faci treabă bună. mergi din birou în birou și vorbești cu oamenii. Îi înțelegi că-s depășiți. Depășiți de toate. erau depășiți pe vremea veche, "pe hârtie", darminte acum cu send și daunlaud email. blocajul cel mare la primărie vine de unde nu te aștepți. Ți se cere "identificare vizuală" și semnătură digitală. Băi, dar de ce, pen ce? Pe nimic. Doar din obsesii funcționărești și IT. Orice labă de hârtie se face la S3 cu identificare vizuală și semnătură digitală. Păi, nu vreau, bă, nu am computer performant. Mă obligi tu negoiță să cumpăr computer? Păi, mă discriminezi.

Hai să nu delirăm, nu? Omul a digitalizat sectorul fără să înțeleagă lumea. Cât de handy este.

Hai să mergem pe ziua de azi. Să se chinuie boii cu digitalizarea 3.

Și acum uite cum arată digitalizarea adevărată de la 3. Mi-am luat mașină, dracu să mă ia de bou ce sunt. Nu mă pot programa onine la TAXE. Fac coadă. La Sfânta Vinere.

De la frig îmi vine să fac pe mine. Jur, nu am băut nimic în dimineața asta. Deloc. Se mișcă coada. Am ocazia să-mi bag cocoșul între picioare. Nu mă pot face de râs. Nu pot pleca. Nu pot pleca. Am înaintat un pas jumătate. NUUUUU vreau să pierddddd locul. Nu pot să o iau iar mâine de la cap. Sunt al 6-lea. Deja după mine s-au așezat alți proști. Sunt patru. Și ce mă bucur. Mi-e frig. Mi-e piș. Mi-e digital. Îmi strâng cocoșul. Mai sunt 3 așezați după mine. Sunt la coadă că altfel nu se poate. Am vrut să mă programez. Au vrut să se programeze. Nu se poate online. De altfel, asta-i digitalizarea lui Păcălici de la 3. M-am înscris și am fugit în boscheți.

Eu zic că-i Negoiță un Păcălici. Adică ce-i un Păcălici? O carte care face jocul Păcălici. Adică, care-i rostul lui Păcălici? E simplu. Îl lași să-și facă jocul. El termină jocul, nu? Dar bramburește jocul. El este în joc, enervează jocul. Are ambiția să trosnească pe unul, să facă jocul.

cum spuneam articolul meu pleacă nu de la frigul și cocoșelul meu, nu! Pleacă de la replica unei slugi. azi m-am văzut cu robertino și alaiul lui pe Mircea vodă. Și slugile de la Primărie care-l însoțeau au zis o vorbă acolo, văzând nemulțumiții care-l recunoșteau pe Primar pe stradă și se plângeau: 'dacă nu făcea, de ce n-a făcut. Dacă face, de ce a făcut."

Varianta cea mai bună este: dacă faci, fă, bă, lucru bun. Că altfel pute a furăciune. Cum să fac semnătură digitală, identificare vizuală? De ce să-mi spânzur cocoșelul?

De ce, bă, cum, bă, să schimb bordurile, cum zice HOTNEWS - Catiușa Ivanov.

Suntem chiar limbrici, să te credem? Ne tragi pe sfoară cu digitala? Ne furi cu tehnologia? Cu cuvinte mari și goale? Așa cum ne furi cu bordura? Ne schimbi bordura cretină, aia pe trei straturi de hoție?

Chiar vrei să joci Păcălici pe bani mulți, bă, Robertino? mai taie din zerouri, fiiiiiii om ca noi cei cu cocoșelul înfrigurat. Atunci chiar vei fi om. Ieșim pentru tine dacă te ridică DNA-ul.
https://www.hotnews.ro/stiri-perspektiv ... nivers.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

VIDEO A început demolarea spațiilor comerciale de la metrou: Primele chioșcuri, evacuate în stația Ștefan cel Mare
https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-i ... ndomet.htm
Radu Mihaiu, primarul Sectorului 2 a declarat la fața locului că Primăria pe care o conduce a primit de la Metrorex sesizări că există chioșcuri ridicate pe domeniul public din cadrul stațiilor de metrou care nu au autorizație de construire și că, potrivit controalelor interne, sunt un pericol în caz de evacuare de urgență. Mihaiu spune că Poliția Locală S2 a făcut verificări și au constatat că lucrările s-au făcut ilegal.
.....
„De asemenea, pentru spațiile comerciale nu au fost identificate autorizații de construire emise.

Pericolul pe care acestea îl reprezintă pentru siguranța călătorilor și a infrastructurii de metrou este unul iminent pentru că:

● spațiile reprezintă obstacole în calea de evacuare în caz de urgență;
● îngreunează accesul la hidranții interiori;
● nicio construcție după 2010 nu are aviz ISU.
Timp de peste 20 de ani cum de nimeni nu a stiut ca astea nu au autorizatie ???
Dupa 2010 cum de ISU nu si-a dat seama ca nu au autorizatie ???

In 2015 am trimis reclamatie la ISU pentru statiile de la Unirii si dupa 3 luni mi-au trimis o hartie cu vreo 3 stampile si semnaturi ca au luat in consideratie si vor analiza. Le-a luat 11 ani sa analizeze !

Nici in Africa nu e atata coruptie oficiala!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Linia de tren către viitorul Terminal 2 al Aeroportului Otopeni ar presupune un racord de 6 km și un tunel de 4 km. Nu va exista legătură între cele două gări de la aeroport - proiect
https://economie.hotnews.ro/stiri-indus ... inal-2.htm

Daca e adevarat vom fi trecuti in cartea recordurilor pentru prostie galactica!

Nasol de cei oleaca mai adormiti care se suie in trenul gresit pentru celalalt aeroport. Vor face 3 drumuri, dus, intors, din nou dus si vor lua cel mai devreme avionul din ziua urmatoare. Le propun ca plecarile sa fie extrem de asemenatoare (ideal ar fi de la acelasi peron!) cu placute scrise la fel si eventual ascunse in locurile cele mai cretine....... ei bine, parca prevad viitorul!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply