BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by DorinD »

Parerea mea este ca cine l-a propulsat pe Marian Munteanu ca si candidat face de fapt jocul PSD, practic dovedeste ca USL-ul n-a murit. Decat sa ne facem ca nu ne deranjeaza MM --ca sa nu iasa cumva Firea primar-- mai bine am pune presiune pe PNL sa numeasca un candidat decent. Sunt foarte de acord cu ce spune Nicolae Manolescu in interviu:

http://www.rfi.ro/politica-86357-nicola ... sunt-pline" onclick="window.open(this.href);return false;

Vina o poarta mizerabilii ajunsi in conducerea PNL-ului de multi ani incoace, incepand cu Tariceanu. Si nu cei care se tanguie ca Marian Munteanu asa si pe dincolo. Faza de acum este a nu stiu cata ocazie in care PNL-ul arata ce mare cacat este. Macar PSD-ul nu se da fecioara si face ce facea de cand se numea FSN.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

DorinD wrote:Sunt foarte de acord cu ce spune Nicolae Manolescu in interviu:

http://www.rfi.ro/politica-86357-nicola" onclick="window.open(this.href);return false; ... sunt-pline
cine vorbeste de dulapuri pline cu schele?!?! Tocmai asta?! (apropos, ar trebui sa vezi ce a facut din uniunea scriitorilor!)

Ce candidat ai vrea din PNL-ul actual?! Cine din toti astia care-s acum in PNL ar avea macar o minima sansa sa determine lumea sa se oboseasca sa mearga la vot?!

Ai inteles fix anapoda si mai ales ca acorzi credit unei javre ca Manolescu, ma face sa cred ca nu prea ai orientare.

Nu cred ca-s eu taman iubitor de USL, dimpotriva! Parerea mea este ca tocmai orice candidat din interiorul PNL actual ar fi cale libera ca madam Firea sa castige Primaria. Si in opinia mea taman alegerea lui Marian Munteanu e singura miscare care are unele sanse.

Si mai cred ca intrarea lui Basescu in cursa electorala ar duce aproape sigur la castigul candidatei PSD. Basescu are putine voturi, in conditiile actuale oricat s-ar agita nu strange nici 10%. Intrarea lui ar fi ca bila in popicele partii adverse PSD-ului.

Faramitarea asta a partii anti-PSD (pentru ca e cam aiurea sa discutam de dreapta si stanga in tara asta!) duce fix la castigul PSD pentru ca e partidul care are cel mai mare segment de electorat fidel si stabil.

Iar acel nimeni de Nicusor Dan este marioneta lui Soros care vrea sa cumpere chiar intreaga putere din Congo.....pardon, Romania!
Ar trebui sa fim mai atenti cu aia care-si pun in titulatura cuvantul "Salvati". Am avut Frontul Salvarii Nationale..... si ne-a "salvat" de zor!

Bataia pe Romania este mare pentru ca e o tara cu resurse minerale (si agricole) mari. E vremea rechinilor, a impartelii si a oamenilor care s-au smintit!

Si sunt de acord cu ce spune MM:
Întrebat ce s-a întâmplat din ’90, de la momentul când în Piața Universității se rostea Tatăl nostru, și sfârșitul anului trecut, când unii strigau împotriva Bisericii Ortodoxe, Munteanu a explicat.

“(...) cântăresc foarte mult necazurile și erorile din acești ultimi 25 de ani. Unii oameni, în special tineri, au putut cădea în capcana unui anumit tip de propagandă care, sub pretextul că dorește binele și progresul, de fapt a lucrat la smintirea oamenilor și la distrugerea ființei lor. În această zonă văd eu rătăcirile unora care s-au apucat să-și îndrepte nemulțumirea nu împotriva greșelilor omenești și a erorilor politice și administrative, ci s-au apucat să se certe cu Dumnezeu. Ei sunt până la urmă niște victime”.
http://www.cotidianul.ro/munteanu-cine- ... ra-279728/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by DorinD »

Nu ne vom schimba parerile unii altora cu una cu doua. Si e posibil si ca MM sa se fi schimbat intre timp, apar zilnic retractari de vechi pozitii din partea lui. E posibil ca valurile tineretii sa-l fi luat pe vremuri mai mult decat era cazul iar alti lupi batrani sa fi profitat de pe urma lui etc. Iar acum la maturitate chiar sa fie un om valoros, cu experienta. Dar era bine daca facea precizarile din timp si nu acum cand e deja pus la colt.

Nici Nicusor Dan nu-mi inspira acum incredere --cu toate ca pe vremuri chiar am contribuit cu 200 lei la campania lui (de era nevasta-mea sa divorteze de necaz c-am fost atat de prost!)-- dupa ce s-a trezit vorbind in sprijinul USL in martea neagra.

Nu stiu pe cine as propune, dar nu e rolul meu sa propun. E treaba politicienilor de cariera sa faca asta, eu doar incerc sa-mi dau votul cu discernamant.

P.S. Totusi Nicolae Manolescu e cel mai important critic literar de la Calinescu incoace, tin cont de parerea lui.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

DorinD wrote:Nu stiu pe cine as propune, dar nu e rolul meu sa propun
totusi pe cine votezi la Primarie?!

Nu vi cu nici o solutie, doar generalitati?! Te-am intrebat, pe cine ai pune candidat din interiorul PNL?!
Sau poate iti place de madam Firea si o vrei la Primarie?!
Restul formatiunilor politice (infara de PSD si PNL) nu au sanse intr-un singur tur.

Cat il priveste pe Nicusor Dan, cu toti banii lui Soros, sansele lui sunt extrem de mici. Cea mai buna publicitate i s-a facut acum de cand a aparut Marian Munteanu in joc. Toti latraii lui Soros si intregi publicatii ca Hotnews, Gandul, Adevarul si diverse televiziuni au sarit sa-l demoleze pe orice cale pe Marian Munteanu (metode abjecte pe care tot ei le infierau cu putin in urma, de unde se vede ca sclavii de ieri vor fi tiranii de maine) si de fiecare data pomenesc de Nicusor Dan si "lupta" lui de 10 ani sa "salveze" Bucurestiul in contrast cu "legionarul" MM.

Cert este ca pentru urmatorul mandat la Primaria Generala a Bucurestiului va exista un buget de 4 miliarde de euro. E bataie mare! Rechinii poftesc! Iar persoana primarului general CONTEAZA!

Alt lucru cert este ca daca nu mergem la vot, voteaza altii in locul nostru. Nu stiu daca tie iti convine, dar mie nu.

Alta evidentza este ca nu poti alege decat ceea ce-ti pun ei pe lista. Adica e meniu ca la cantina, azi avem fasole cu fasole. Dar intotdeauna o diferenta este!

Eu, nu stiu daca mai trebuia sa precizez, il votez pe Marian Munteanu. Pentru mine a fost candidatul care m-a determinat sa merg la vot cu un rost. Altfel eram cat pe ci sa-i tai pe toti de pe lista, insa asa cum am spus, nu este o solutie, altii ar fi decis in locul meu.

Si evident, eu cu un singur vot nu decid nimic. Dar daca toti am gandi asa, nimic nu ar mai functiona. Cumva sistemul trebuie sa functioneze deoarece totusi traim in el si e orasul nostru. Iar sistemul si noi toti functionam cu credinta si incredere. Neincrederea distruge, nu construieste.

Il stiu pe Marian Munteanu din Piata Universitatii si il stiu mai ales din ceea ce el spune, nu din ceea ce altii spun. Eu ii ascult pe toti direct, nu preiau pe nemestecate parerile altora. Iar omul asta de cand il stiu, adica de vreo 25 de ani, intotdeauna mi-a placut cum vorbeste, ce vorbeste si mai ales ce si cum gandeste. Este unul din cei mai democrati si toleranti oameni din cati am vazut in pozitii publice! Culmea culmilor, numai la noi se poate intampla asta, el este acuzat taman de legionarism si distrugerea democratiei! Defapt nu ma mira, si Isus a fost rastignit impreuna cu niste talhari.
In plus, o garantie pentru mine este ca-i om credincios. Eu nu am incredere in atei (sa ma scuze cei care-s atei, adica cei fara de Dumnezeu).

De exemplu, ce sti tu de Nicusor Dan?! OK, i-ai donat bani dintr-un elan de a pune umarul la randul tau, actiunea in sine este laudabila. Insa te intreb, ce sti de Nicusor Dan ca om si ce garantie ai ca, daca ar ajunge in functia suprema a Bucurestiului va face ce spune si va ramane cinstit!?

Eu unul il stiu pe MM de 25 de ani si l-am vazut/auzit direct, chiar in situatii critice, in vremuri de tot felul. Apropos, zvonurile cu traficul de armament sunt niste minciuni ordinare. Iar asocierea lui Virgil Magureanu este o problema nelamurita, din cate am inteles el a vrut sa faca ceva in tara asta si a ajuns asociat cu Magureanu prin niste imprejurari pe care nu le-a dorit (lui MM ii erau inchise caile in partidele principale), dar ulterior detractorii au exploatat si au creeat zvonul. Vorba lui Molière, "-Calomniaza, calomniaza, ceva tot ramane!".

Anumite lucruri ar trebui sa constientizam, si anume:

- vinovatii pentru mineriade nu au fost descoperiti, nu exista explicatii si nici informatii, doar zvonuri si presupuneri. La mineriade au participat structuri ale statului, asta e clar, insa unde sunt responsabilii acestor orori care au intarziat enorm intrarea Romaniei in lumea civilizata?!

- asazisa "Revolutie" din 1989 este si ea nelamurita, nimeni nu stie cum au murit o mie de oameni dupa 22 dec 1989, si mai ales din ordinul cui. Unde sunt "teroristii"?! De acolo a plecat totul! Pana azi!

- asazisa "judecata" si executie a Ceausestilor este o parodie si un asasinat politic. Ok, daca consideram ca asasinatul politic este folositor si sanatos, atunci ce cauta autorii acestei ispravi in fruntea democratiei?! Democratia presupune asasinatul politic?! Pai eu din cate stiu democratia presupune un stat de drept si pedepsirea criminalilor si celor care ordona asasinate politice (dar si celor care pun la cale mineriade aflati in functii de putere in stat!)

- cei care l-au batut pe MM si cei care au dat ordin sa fie batut el si multi altii, azi sunt peste tot in politica, presa, "organele" statului. Cei care l-au injurat, calomniat in presa de atunci sunt azi peste tot in presa! Oare cat de incantati sunt astia ca personajul principal din acea tragedie a anului 1990 sa ajunga intr-una din cele mai importante functii din Romania?! Caci Primarul General al Bucurestiului este una din cele mai importante functii si o rampa de lansare pentru Presidentie. Si asa cum am spus, in urmatorul mandat Primarul va administra un buget de 4 miliarde de euro (din care noi, cetatenii obisnuiti nu profitam cu nimic, orasul asta e o cocina inpoiata, o cloaca poluata, murim in el putin cate putin!).

PS:
Manolescu e un dubios cu trecut foarte dubios in relatie cu fosta Securitate. Drept dovada ca dupa 1990 a parvenit tot timpul in functii importante si deci a mancat bine de la buget.
Mos Mircea Ionescu-Quintus de la PNL si-a turnat camarazii politici in anii 1940-1950, a fost infromator, i-a dat in gat pe altii de-ai lui ca sa scape cu viata. Si a scapat. Nu e usor sa judeci ce am fi facut fiecare daca am fi ajuns pe masa de tortura a Securitatii in anii 40-50, insa cert nu a fost un om integru.
El este singurul care s-a abtinut de la vot din conducerea PNL cand l-au ales pe MM.
Interesant este ca urmarind cine a sarit in sus la re-aparitia lui MM, observ ca sunt numai personaje cu legaturi dubioase cu trecutul securist comunist. Cartitele au fost reactivate si peste astea e si haita de "sponsorizati" de Soros, un rechin mondial care are anume pofte legate de tara asta. Ramane ca noi, cei multi si prosti sa reusim sa nu fim atat de prosti pe cat parem!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by hpavictor »

Eu nu vad nimic rău în candidatura lui MM la Primărie , din contra .
E nevoie și de un alt punct de vedere , dar exclud acea femeie ca Prim Gospodar al București-ului .
Încerc să nu comentez faptul că este ușor santajabilă , de fapt cred că este singura " calitate " care a facut-o eligibilă în cursa pentru scaunul Primăriei .
Nicușor Dan : nu mă reprezintă , nu mă interesează competențele unei marionete .
Sunt exagerat de scârbit de prestația politicienilor , noroc că voi fi plecat în concediu în perioada alegerilor și nu mă voi duce la vot , decât dacă aș face eforturi extreme .
Oricum , de cate ori am ales un candidat , a ieșit altul .
Daca m-aș prezenta la vot si as vota cu MM , mi-e frica sa nu se repete situația din trecut ...
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by brighty »

Liberalii discuta varianta retragerii lui Marian Munteanu din cursa pentru Primaria Capitalei

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-209 ... italei.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca este asa...atunci goodbye si noapte buna, bucuresteni! :x O sa stau acasa si n-o sa mai votez pe nimeni, daca Marian Munteanu este impins la o parte... Sa se mai razgandeasca liberalii dupa cum bate vantul si n-o sa le mai voteze nimeni candidatul, chiar de l-ar propune pe Obama!...

Nu stiu ce sanse ar avea Marian Munteanu sa castige alegerile, cu actuala Dreapta faramitata si dezbinata de dihonii, dar macar as avea sufletul impacat ca am votat pe cine trebuia. Daca n-o fi sa fie, asta e... Nici pe Tanti Pandele n-o vad prea mult cocotata la Primarie, presimt un scandal si o demisie fortata, in cazul ei... Castigul celor ce-l sustin si il apreciaza pe MM ar fi ca el sa se implice mai mult in viata sociala si politica, sa fie vizibil si stanjenitor pentru toti patatii si emanatii astia care nu se mai dau dusi din fruntea bucatelor!... Din cate am apucat sa observ, inclusiv de pe pagina lui de facebook, pe care posteaza diverse opinii proprii, pare destul de hotarat sa nu mai stea in umbra, ca pana acum. Intr-un fel sau altul, sper sa isi valorifice potentialul, inspre binele tuturor celor cinstiti!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

In opinia mea daca PNL decide sa renunte la propunere, este un exemplu de sinucidere politica. A spus-o indirect pana si retrasul Cacarau!

Chiar daca MM ar anunta ca el in acord cu PNL s-ar retrage (sa nu deranjeze "spiritele"), pentru PNL ar fi aceeasi sinucidere politica. In cazul asta nu va conta pe cine va propune PNL, nu vor mai fi iertati pentru a patra schimbare! Si o data cu alegerile locale din Bucuresti (unde vor pierde tot), vor pierde dramatic si alegerile generale din toamna dupa care se vor sparge/dizolva.

Adica, pe scurt, parerea mea, daca ar renunta la cadidatura lui Marian Munteanu ar fi fripti!

Cacarau a spus o chestie logica (el e a fost ieri ca un profesor la scoala de retardati politici) - atunci cand faci asemenea propunere, trebuie sa te documentezi si sa sti bine ce faci INAINTE si propunerea o data facuta, nu mai poate fi retrasa fara pagube politice majore. Asta am spus-o asa ca o analiza logica pentru ca din cate mi se pare, anumite personaje din politica de la varf au probleme elementare la creier. Chestiunea este evidenta.... pentru cine are minim de creier politic.

Dar cel mai interesant lucru de observat dupa anuntarea acestei sustineri de catre PNL este MANIPULAREA CRUNTA a intregii prese din Romania! Niciodata nu a iesit la iveala atat de evident enorma si crunta manipulare din partea unor "papusari" ascunsi in umbra!

Niciodata pana acum nu s-a vazut mai clar un fapt teribil - Romania nu este o tara libera, este o colonie (asa cum multi scriu) condusa ocult din afara sau si din interior.

Publicatii dealtfel aparent pro-democratice si aparent normale au primit intr-un timp fulgerator ordinul sa linseze mediatic aceasta propunere de candidatura, acest om. Rar mi-a fost dat sa citesc si sa aud calomnii, rastalmaciri, infierari mai isterice! S-au vazut instant care sunt marionetele din presa, indivizi care sar in sus la o simpla apasare de buton. Fara sa stim cine sunt cei care apasa pe buton, doar banuieli, de exemplu miliardarul Soros (ca prea se leaga unele lucruri) si parte din fosta Securitate care era mare si tare in vremea lui Ilici.

Asta arata un lucru - dispretul total al papusarilor Romaniei pentru populatia Romaniei! Din pacate dispretul lor poate fi partial justificat. Noi ca popor am demonstrat de prea multe ori cat de slabi (de minte) suntem, cat de manipulabili suntem, ce usor putem fi manati ca o turma de oi in orice directie vor "ciobanii" nevazuti.

Prin reactia asta, teribila si violenta, dar si avand in vedere trecutul (pe care-l stiu direct) s-a demonstrat un lucru interesant - Marian Munteanu nu era un personaj APROBAT de papusarii din spate (posibil sa fie mai multe entitati, mai multe Mafii). Propunera lui le-a luat aerul, i-a facut sa fibrileze si astfel au apasat pe "frana de urgenta". Asta ma duce cu gandul ca oricine a intrat in varful puterii pana acum a fost... intai APROBAT! (adica au spus probabil, "Asta e omul nostru, il avem la mana, il putem controla!" Iar controlul sa nu credeti ca este non stop! Nu, omul e lasat liber sa zburde cum il taie capul si numai in momente importante, momente cheie se apasa pe buton! Astia sunt efectiv ingroziti de personaje care nu pot fi controlate, pe care nu le au la mana suficient si care le pot scapa printre ghiare!)

Orice campanie de manipulare trebuie pregatita incet, incet, cu prudenta. De data asta papusarii din umbra au fost disperati, au renuntat la prudenta si au apasat pe butonul care trimit "cainii de razboi" direct la beregata tintei.

Rar am vazut coordonare mai mare ca in aceasta ocazie intre principale publicatii scrise si televiziuni! Efectiv in acelasi timp toate actionau cu acelasi scop! Aici se demonstreaza cat de "independente" sunt!

Fantastic cum s-au vazut zilele astea!

Un exemplu chiar de ieri, aseara - aceste publicatii titrau pe prima pagina "retragerea candidaturii MM din partea PNL", jubilau! Le-a luat o noapte sa se documenteze defapt ce s-a intamplat la PNL si sa afle secretele astora, ca acum de dimineata, ca la comanda unui general, toate articolele de prima pagina, nr.1, cu "retragerea" au disparut ca prin farmec. Ne-am culcat cu "retragerea" pe prima pagina si ne-am sculat fara!

Eu unul ca simplu alegator, numai si de-al naibii il votez pe unul care le sta tuturor in gat! Si de data asta nu cred ca-i exemplu de manipulare inversa, cum a fost probabil la Basescu pe care de cateva ori l-au transformat in victima si efectul a fost cel normal, adica contrar. Oricum, atunci alte genuri de publicatii il atacau furibund si pareau directe, adica atac simplu directionat, nu teatru pus la cale. Intre timp s-a devoalat si Basescu, demonstrand ca cel mai mare dusman al sau este chiar el insusi. De obicei astia care sunt lideri si-o fac la urma cu mana proprie. Caci e clar, Basescu a fost lider, discutabil in ce sens, dar a fost.

Culmea culmilor! Ieri pesedistii s-au intrunit efectiv ingrijorati si descumpaniti de candidatura lui Marian Munteanu de care le este frica. Singura candidatura care pune in pericol pe cea a candidatei lor, madam Firea.

In interiorul PSD se tot discuta de schimbarea madamei Firea cu Tariceanu ca ultima solutie, taman din cauza lui MM! Adica PSD-ul din cate bag de seama cunoaste mai bine electoratul (care nu e acelasi lucru cu presa!).

Insa in partea ailalta ce vad!? Autisti smintiti, astia de la PNL, unii, nu si-au dat seama! Aseara se abera cu inlocuirea lui MM cu neica-nimeni Ciucu de la madam pisicescu! Sau alte aberatii! Evident, imprastiate de presa.

Parerea mea este ca nu au cum sa mai dea inapoi cei de la PNL. Desi poate unora le pare rau.

Si asa cum am spus, persoana Primarului General conteaza extrem de mult! Conteaza ca omul respectiv sa fie cinstit si conteaza cum gandeste si ce doreste! Ceea ce, observ, multi oameni nu realizeaza in tara asta, e ca liderii au o importanta determinanta in orice! Romania de lideri a dus mare lipsa in acesti 26 de ani dupa Ceausescu. De lideri adevarati, nu de carpe!

Chiar si semi-marioneta, un lider daca este cu adevarat un conducator, va sti cum sa procedeze, chiar si cu tincheaua de coada. Chiar daca sub el are o "armata" corupta si debila. Caci de la cap se impute pestele, asa spune poporul asta din intelepciunea lui veche! Deci la PAPUSARI le este frica nu numai de incontrolabili, de oameni cu principii (si nu carpe bune doar de gura), le este frica si de cei care au talent de lideri caci le pot scapa din sfori! Ori MM a aratat ca are talent de lider in 1990, probabil le este frica sa nu-l scape din mana, de aia nici nu a avut acces la putere pana acum.

Un comentariu de o oarecare sinteza, o lista a publicatiilor care s-au coalizat la comanda peste noapte sa execute:
http://www.cotidianul.ro/o-diversiune-d ... il-279865/" onclick="window.open(this.href);return false;

Totusi, astea erau publicatii unde presupun ca cititorii au mai mult creier. Cum cred ziaristii astia ca-si pot pacalii cititorii cu asemenea primitivisme pe care le-au aruncat isteric de cateva zile incoace?!

Alta chestie, dupa ce azi dimineata au disparut marile titluri de aseara cu "retragerea", la una din publicatii a mai ramas pe undeva asta:
http://www.mediafax.ro/politic/paleolog ... e-15265982" onclick="window.open(this.href);return false;

Observati ce spune la urma individul asta:
Deputatul, care nu este membru al forurilor de conducere ale formaţiunii, i-a scris şi preşedintelui Klaus Iohannis, afirmând că, deşi nu mai este membru PNL, preşedintele este direct afectat de hotărârile liberalilor. Paleologu a afirmat că o soluţie "înţeleaptă" ar fi fost ca liderii PNL să-l sprijine pe Nicușor Dan în competiţia pentru Primăria Generală, după retragerea lui Ludovic Orban.
Trebuie sa ai mintea slaba sa nu-ti dai seama!!!

Si iata ce spune si marioneta lui Soros:
http://www.cotidianul.ro/nicusor-dn-nu- ... ca-279868/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ideea lor este simpla, sa exploteze starea de spirit a majoritatii electoratului care-i impotriva partidelor si politicii in general. Actiunea e simpla, imbraci un lupushor in blanitza de oaie si il trimiti la inaintare sa behaie fix ce le place oilor sa auda. Dupa ce oile il adopta pe lupushor, vine si haita adevarata din spate! Si se pune de-un ospat, iar electoratul se pune de o noua dezamagire! Simplu! Exploatezi o stare de spirit, niste asteptari! Asta fac si excrocii de orice natura, vin in intampinarea asteptarilor victimelor! Oamenii in general aleg calea usoara, multi pun imediat botul chiar daca e prea frumos sa fie adevarat!

Cine sunt Nicusor Dan si Ciucu, canditatii "alternativi" ?! Poate cineva sa-mi spuna cine sunt astia si ce garantie au ca in cazul castigarii puterii vor face ce spun acum ca fac?! Pe cand MM este vechi, cunoscut, a demonstrat cate ceva. Aste e "problema"!

PS - opinia mea este ca PNL nu va retrage propunerea lui Marian Munteanu. Dar daca el se va retrage chipurile de "comun acord" cu PNL, chiar si pentru el va fi sinucidere politica. Deoarece s-a mai retras o data in trecut. Ambii "parteneri", PNL si MM nu mai au cum sa iasa din acest dans, chiar daca sa zicem, dupa o prima efuziune nu se mai plac asa de mult.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by brighty »

Cred ca un asemenea linsaj mediatic in masa, precum cel in cazul lui Marian Munteanu, n-am mai vazut decat la Vadim Tudor, cand intrase in turul 2 la Prezidentiale, alaturi de Ilici!...Atunci, ca si acum in cazul lui MM, s-a dezlantuit o prigoana impotriva lui, cu acuze desantate, minciuni penibile, articole de doi lei... Nu-i vorba, ar fi fost ingrijorator sa castige alegerile CV Tudor, dar tu, presa, ca sa te dai in asa hal de spectacol, total inutil, avand in vedere uriasa masinarie de furat voturi a PDSRului de atunci, a fost curata prostie, lipsa de experienta social-politica si mai ales subapreciere a omului de rand!

Eu cred ca Marian Munteanu, chiar daca s-a retras din cursa pentru Primarie, si-a atras un mic capital de imagine si popularitate, care ii va fi de folos un pic mai tarziu, cand se va atasa altui proiect politic. PNL-ul, in schimb, se va duce spre pierzanie cu acest insipid Predoiu, pe care pana si Nicusor Dan il va depasi la pas :lol: Macar N. Dan este interesat de ideea de a fi primar de ceva ani, electoratul il mai stie, chiar daca mare branza nu a demonstrat, insa Predoiu va fi perceput doar ca o solutie a disperarii liberale, fortat sa isi ia gandul de la Palatul Victoria pentru unul mai...mititel! :mrgreen: Si sa nu uitam ca i s-a mai propus candidatura, mi se pare ca inainte sa fie desemnat L. Orban, si o refuzase categoric!... Cu adevarat, barbat politic hotarat! Exact ce are bucuresteanul nevoie! :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Azi am asistat in direct la sinuciderea politica a formatiunii PNL. Se vor duce dupa PNT-CD. La alegerile locale vor incasa o mega infrangere dupa care va urma degringolata si daca mai ajunge PNL asa cum e acum in toamna la alegerile generale, va incasa ultima infrangere.

Trebuie sa fi complet retard politic sa faci ce au facut astia! Ieri pana si Cacarau le-a spus indirect ca o data intrati in hora nu mai pot iesi!

Cu atat mai uluitoare ratarea PNL-ului in conditiile in care ieri la adunarea PSD-ului acestia erau ingrijorati si madam Firea isi facea probleme din cauza candidaturii lui Marian Munteanu din partea PNL.

Din pacate este pe fatza. In PNL si peste tot sunt multi "infiltrati", adica cartitze, marionete care actioneaza la comanda papusarilor nevazuti din spate.

Niciodata nu s-a vazut ca acum un lucru practic evident - Romania nu mai este a noastra. Ceea ce se chiama "democratie" este un paravan de mucava la Circ. In spate sunt papusarii care trag sforile. Majoritatea numelor sonore din presa si politica romaneasca sunt simple marionete.

Consider, cea mai mare vina pentru situatia actuala o are Iohannis. Este ca o moasha nepriceputa care asista la venirea pe lume a unui copil sanatos si apoi il scapa in cap si copilul moare. Acest om este pe invers tot timpul, cand nu trebuie sa se bage, se baga si cand trebuie sa se bage, nu se baga!
Astfel, rolul determinant al acestui deznodamant l-a avut declaratia lui Iohannis care in teorie este corecta, Presedintele nu se amesteca in viata partidelor. Insa de la teorie la realitate e cale lunga. Daca ar fi spus ca nu se amesteca dar nu e deranjat de aceasta candidatura, alta era situatia. Aici e arta de a fi om politic si lider! De a discerne intre ce este corect si ce este drept, de multe ori nefiind una si acelasi lucru! Dar peste asta iti trebuie creier si talent!

Asa, infiltratii si-au facut mendrele. Si din cate se zvoneste, Iohannis si Hellvig au vrut sa-l impuna pe Bushoi. Care nu ar fi castigat nici alegerile pe o scara de bloc! Trebuie sa ai bezna in capul politic sa incerci sa impui asemenea personaj de Muppet! Ca drept dovada ca nici cu incaltatorul nu a functionat! Nu-mi vine sa cred, dar zvonurile sunt serioase! Cand am auzit, m-am ingrijorat pentru judecata acestor oameni cheie in stat! Trebuie sa ai mari probleme sa promovezi astfel de personaj! Nu neaparat pentru ca omul ala e un fripturist sau hot, sau corupt, ca s-au mai vazut hoti alesi, ci mai ales pentru ca nu-ti dai seama ce merge la popor si ce nu merge in vecii, vecilor amin!

Rezultatul este simplu. Sansele doamnei Firea sunt aproape totale! PSD-ul va lua tot Bucurestiul si va castiga o majoritate probabil zdrobitoare in toata tara. Dupa locale PSD se va intari si fantoma PNL-ului va intra intr-un proces de auto-distrugere defapt inceput mai demult.

Al patrulea candidat, Catalin Predoiu e mort inainte de a se naste. Nu va lua nici locul doi.

Prin ceea ce s-a intamplat cu MM, electoratul PNL-ului este buimacit. Probabil absenteismul la vot va fi foarte mare.

Eu unul promit ca de azi inainte NU voi mai vota PNL si nici o derivata care contine actualele mutre din fruntea acestui partid pe care azi il declar mort! Ca mine sunt multi!

Cat il priveste pe Marian Munteanu, pe deoparte renuntarea il afecteaza ca imagine dar pe de alta parte renuntarea ii este impusa, si faptul ca nu s-a opus ci dimpotriva, coopereaza elegant, il onoreaza. Dar nu cred ca in postura de independent poate castiga. Nu se poate castiga decat avand in spate o "masinarie" mare de partid. Majoritatea oamenilor nu sunt informati, multi habar nu au ce se intampla si ii doare in cot. In campanie conteaza in primul rand televiziunile si primele publicatii online.
Totusi, intamplarea de acum l-a ridicat la lumina si la vedere pe Marian Munteanu. Daca vrea sa continue cumva in politica, ii va folosi, insa va trebui sa se distanteze de actualul PNL care l-a tradat, l-a batjocorit. Eu nu as mai sta la aceeasi masa cu acesti lashi si idioti! Inteleg ca el si-a cesionat actiuni si alte chestii deastea.... Ce aiureala! Probabil la ora asta e buimacit si obosit!

Cu ocazia asta lideri principali de opinie precum de exemplu, Dan Tapalaga, Pantazi, CTP, Cristoiu (daca mai era nevoie, toata lumea il stie de prost), balena fara gat cu esarfa, Pipilica Muuuu, au pierdut enorm. I-a luat lumea la ochi ca suspecti. Eu personal ii privesc cu scarba de azi inainte si nu-i mai iau in seama. Defapt pe unii nu-i mai luam in seama de mult! Poate cu CTP am avut cea mai urata surpriza!

Cu ocazia asta lumea a aflat de masinatiunile miliardarului Soros si faptul ca "Salvati cainii maidanezi" a lui Nicusurel Dan e pe statul pe plata al acestui evreu ungur, precum si o seama de oengeuri deghizate. Toate aceste ONG-uri sunt cai troieni.

Tot cu ocazia asta notiunea de societate civila a iesit foarte sifonata. Daca pe unii nu i-a deranjat continutul campaniei de calomnie si demolare a lui MM, macar i-a deranjat tonul si insistentza, furia, manipularea ultra grosolana. Acesti soroshisti si-au aratat disperarea! Si-au dat arama pe fatza.

Cat il priveste pe Basescu, i-au scos dosar penal, taman acum cand nu se stia daca se baga sa candideze sau nu! Unul vechi cu chestii din 2002! Dar oricum, Basescu nu conta decat probabil cele 6...10% voturi pe care le lua din partea anti-PSD. Intrarea lui in campanie nu facea decat sa creasca sansa PSD-ului. Basescu e un capitol inchis in politica, si l-a inchis singur cu gura lui.

Eu la ora asta am de gand sa votez orice dusman al PNL-ului!

Nu am votat in viata mea FSN....PSD de nici o forma! Niciodata! Eu nu l-am votat pe Ilici nici cand era la finala cu Vadim! Ca nu pot!

Insa de data asta sunt decis sa o votez pe madam Firea si toate listele PSD-ului!

Pentru mine va fi prima oara. Va fi satisfactia razbunarii. O sa-i urmaresc pe acesti luzeri de la PNL ca un caine care nu se mai desprinde din turul pantalonilor! Ceea ce au facut acum cu Marian Munteanu este echivalent cu sinuciderea politica si condamnarea lor definitiva. Nimic nu-i mai spala!

Dar probabil multi dintre ei nu vor mai apuca multa vreme, ii va lua DNA-ul pe rand.

Iar domnul Iohannis va ramane singur la Cotroceni sa-si ude muscatele cu noua instalatie! Este uimitor ce inseamna diletantismul in politica. Unii prieteni imi spun ca-l considera cam inapoiat mintal. De aceea probabil il tine nevasta-sa de mana, poate ea gandeste in locul lui!

Un Presedinte fara un partid puternic in spate este nimic!

Nici daca ar visa el si cei din jurul lui sa-si faca alta formatiune politica, nu se mai poate, este compromis, s-a compromis singur si estimez, va fi considerat cel mai slab Presedinte, chiar sub Tzapul Constantinescu de care s-a ales praful ca si de PNT-CD. Prin actiuni ca cea de acum!

Sa le fie tarana politica usoara celor de la PNL! Pentru mine astia sunt KAPUT!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by hpavictor »

Desi acest forum nu are ca scop principal analiza lumii politice , va rog sa-mi scuzati virulenta limbajului adresat calitatii politicii dambovitene .
Consider ca Joshannis ( !!! ) impreuna cu PNL ( partidul " istoric " care ... l-a propulsat in scaunul ala din sala tronului ) , trebuie inclus pe aceeasi pagina de istorie recenta a rusinii din Romania , alaturi de Umil Constantinescu ( !!! ) si al sau PNT-CD , un alt partid "istoric " :lol: .
Evident , intr-o nota de subsol ...
Cumva , singura schimbare ar fi putut fi MM .
Dar , inca nu se vrea o schimbare spre binele sclavetilor ... oare , asa cum spunea MM la realitatea TV , pana in toamna vor fi lupte intestine pentru putere intre sforarii politicienilor actuali , terminate cu schimbarea totala a clasei politice si aparitia unor nume noi in politica ?
Cumva nu pot sa uit presupusele relatii lui Magureanu cu MM , oficializate la biserica , cei doi avand cununii si tot tacamul ritualic de acum 10 ani , dar nu uit nici presupusa relatie de rudenie a lui Ciolos ( https://en.wikipedia.org/wiki/Dacian_Ciolo%C8%99" onclick="window.open(this.href);return false; , amanunte ciudate online : https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:XX7Y-C2J" onclick="window.open(this.href);return false; ) cu Magureanu ( https://ro.wikipedia.org/wiki/Virgil_M%C4%83gureanu" onclick="window.open(this.href);return false; , alte amanunte ciudate tot online : https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%8 ... hiar%C4%83" onclick="window.open(this.href);return false; )... daca toate relatiile si cumetriile astea ar fi reale , sper ca MM sa fie bine informat si sa aiba dreptate . De fapt exact asta imi place la MM , ca nu poate fi manipulat de sforarii actualilor politicieni , el fiind un adept al curentului urat ( din tot sufletul ) de restul tagmei jefuitorilor , curent numit romanism , cu i din a , evident :lol: .
E nevoie de un adevarat val seismic ( tsunami ) care sa schimbe ceva in bine .
Abia astept schimbarea , indiferent de consecinte .
Pe " astia " nu-i mai suport sub nicio forma !
Scuze pentru rabufnire , promit sa nu mai pun suflet .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Atacurile in campania fara precedent de demolare a personajului Marian Munteanu continua in publicatiile respective desi acesta s-a retras. La loc de frunte e Dan Tapalaga in Hotnews care a atins apogeul fixatiei patologice, apoi Gandul si Adevarul care flutura in continuare titluri peste mizerabile rastalmaciri. Se pare ca socul urcarii acestui personaj in viata publica pur si si simplu i-a turbat pe papusari! Ma gandesc, negre secrete ascund astia daca reactioneaza astfel! Nu retin nici un caz similar in nivel de reactie agresiva de demolare a unui personaj in secunda doi dupa anuntarea publica a unei candidaturi. Remarc rapiditatea, agresivitatea, insistenta si fixatia. Si pe ecranele TV am vazut diversi care-si spun parerea directionata anume, toti la fel.
Foarte interesant!

Un articol de citit pentru cei care vor sa se mai informeze: http://www.cotidianul.ro/frank-wolf-mar ... le-279956/" onclick="window.open(this.href);return false;

Azi o stire pentru sectorul 3 Bucuresti, luzerii morti politic de la PNL au pus-o pe lista pe vipera asta:
http://adevarul.ro/news/politica/surse- ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Mi-o amintesc in campania de demitere a lui Basescu din 2012 infierand la A3. Semana cu inaintasele ei de la NKVD/KGB si Securitate/PCR. Rar asa vipera otravita! Modul de adresare/vorbire cat si modul de formulare a ideilor erau specifice bolsevicilor/comunistilor din anii 1950-60. Nu-mi venea sa cred ca tipa era de la PNL! Defapt la inceput credeam ca este scoasa de PSD, dar atunci era momentul USL, uniunea contra naturii politice la care turma a pus botul cu pofta.
Tipa asta ar fi facut mare cariera in anii 1950-60 si anii 1980, ar fi ajuns sus in PCR/Securitate! Ar fi calcat pe cadavre si cu un walkie talkie in mana ar fi pazit arhitectii si proiectantii la sortarea cartofilor in triajul Garii Obor avand grija ca doamnele sa nu plece cu un cartof in poseta!
Jegoasa fiinta!

La sectorul 3 va concura cu Sorin Robert Negoita de la PSD care are in sondaje 75% in orice pozitie, viu, neviu, inchis, impaiat, holografiat, in plastic, in lemn, etc, etc, etc. O s-o voteze de zor sectorul 3! Sunt linistit deoarece nu are nici o sansa dar sper totusi ca scorul sa fi deosebit de rusinos, cat mai rusinos! Daca baga astia miting electoral si ma nimeresc pe acolo, o sa huidui cat pot, dau si flegma pe afise, nu se pune ca distrugere de bunuri publice deoarece sunt necesitati fiziologice care nu sufera amanare!

Sfat - nu votati aceste jeguri de la PNL! Aceasta kloaca politica trebuie sa piara!

PS - sper ca Marian Munteanu sa nu-i ajute pe astia in nici un fel. Inteleg ca el ramane membru PNL si arata ca mielul de Paste, inainte de bors. Totusi, daca pune umarul sa-i ajute pe jegosii astia, va pierde suportul oamenilor. Macar sa taca si sa stea retras ca si pana acum. Jegosii trebuie lasati sa piara pe limba lor!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Nu am apucat aseara sa vad dar am gasit pe youtube:

"Marian Munteanu - profil, concluzii, inițiative 2016 - în dialog cu jurnalistul Cornel Nistorescu"
https://www.youtube.com/watch?v=xKi-wuYWzDI" onclick="window.open(this.href);return false;
”Sigur că în calitate de Primar General lucrezi cu un Consiliu. Unul dintre primele lucruri pe care le-aș fi făcut: aș fi clarificat lucruri din organizarea primăriei. Un audit, o evaluare corectă a situației contractelor. Era greu să căpușeze cu mine că mai știu și eu câte ceva și m-aș fi înconjurat de oameni de o anumită calitate profesională și etică”, a mai susținut Munteanu.

Acesta a mai spus că nu îi pare rău pentru el, pentru că oricum nu vâna această funcție, dar îi pare rău pentru bucureșteni deoarece ar fi putut să-i ajute: ”Mie-mi pare rău pentru orașul meu, pentru bucureșteni, nu pentru mine că eu nu mi-am făcut un obiectiv în viață să ajung în funcție, dar puteam aduce ceva bun pentru Capitală. Poate mesajele mele îi vor determina pe unii să ia din acest tip de viziune”.
http://m.b1.ro/stiri/politica/munteanu- ... 47402.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Denunţ la DNA împotriva candidaţilor din Bucureşti. Câte semnături s-au strâns pe minut pentru Predoiu sau Turcescu

Inţiativa România a făcut un denunţ penal la DNA în care reclamă modul în care s-au strâns semnăturile pentru candidaţii partidelor, dând exemplul cazurilor lui Cătălin Predoiu sau Robert Turcescu pentru care s-ar fi strâns 16, respectiv 19 semnături pe minut. Având în vedere termenele foarte scurte de strângere a semnăturilor de susţinere a candidaţilor (de 2-3 zile, în unele cazuri), precum şi informaţiile de notorietate publică privind falsificarea semnăturilor, există "suspiciuni rezonabile" că, parte din acestea, sunt false, se arată în denunţ.

Demersul penal la DNA a fost făcut de asociaţia Iniţiativa România, o platformă civică născută în zilele revoltei care a urmat tragediei din Colectiv.

"Strângerea de semnături pentru candidaţii PSD, inclusiv doamna Gabriela Firea, s-a realizat fără expunere publică, fără puncte de colectare sau strângere, anunţate şi promovate public. Nu au existat foarte multe informaţii publice cu privire la acest proces de strângere de semnături, deşi la nivelul municipiului Bucureşti sunt necesare circa 80.000 de semnături pentru un partid care îşi depune liste complete de candidaţi la primării şi consilii locale", afirmă asociaţia.
...
http://www.gandul.info/politica/denunt- ... u-15272105" onclick="window.open(this.href);return false;

Evident, toata povestea cu semnaturile este o ipocrizie tipic r(r)omaneasca. Daca ar fi pe bune, nu stiu cine ar reusi sa stranga atatea semnaturi date de buna voie de catre cetateni! Toate listele sunt "incropite", deci falsificate si daca s-ar aplica Legea cu adevarat, ar fi toti anulati!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Atasati "valorilor de stanga"! :D Dar cel mai mult astia sunt atasati de scaune si de banul public! Insa mujicii voteaza constant zeci de mandate, nimic nu-i tulbura din rumegat!
Vorba aia, "- Sa fure, dar sa ne dea si noua cate ceva!"

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-209 ... mandat.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by johndoe21ro »

Omu' este o valoare si de stanga si de dreapta... dar mai ales de mijloc:

http://www.curentul.info/politic/13094- ... n-masterat" onclick="window.open(this.href);return false;

Cand ai facut doctoratul la Bioterra, esti deja mai aproape de stratosfera! Terra devine un mic punct albastru numai bun de ignorat. :mrgreen:
Cat despre nume, as fi zis ca are o rezonanta istorica si ca nu provine dintr-o familie modesta de muncitori! :lol:
Pandele asta este predestinat unei cariere fulminante! Il vad presedinte... ori pe el ori pe 'concubina' 'domniei sale'! :(
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply