BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Kross wrote:Nu face absolut nimic. De când e ea primar, străzile nu se mai mătură, e mizerie peste tot. Se vede că s-a schimbat primarul pe 1. În rău. Rău cu Tudorache, mai rău cu madame Armand.
omule, vorbesti in bezna mintii! Ai posibilitatea sa te informezi, geme presa, afli care e cauza si este hotia precendentului care e si legalizata prin contracte. In Romania se fura cu legea, cu acte in regula, cu pixul! Ce sa faca niste oameni abia pusi in functie care vin dupa o praduiala si o hotie fara margini!?!? Toata povestea cu gunoiul lasat expre pe strazi este ca sa-i faca pe niste bubuli ca tine sa gandeasca asa cum gandesti tu acum! Este reactia Mafiei cand e scoasa de la butoane. Oras scufundat in gunoi a fost in istorie si New York-ul mult mai rau decat e acum la tine in sectorul 1. Tot legat de Mafie a fost si acolo. Dar tie nu-ti place sa citesti, sa te informezi, sa te luminezi, dar ai pareri ferme.
Kross wrote:Rău cu Tudorache, mai rău cu madame Armand.
da-i o perioada sa poata sa demonstreze ceva. Acum e prea din scurt. Ce ai face tu daca te-ar alege lumea sef peste un haos?!
Kross wrote:doar Chiliman a fost ceva de Doamne ajuta
iar iti dai cu parerea fara sa sti nimic. Chiliman a furat mai mult decat toti la un loc! Tudorache e mic copil pe langa asta. A gemut presa de relatari! Insa tu nu vrei sa sti nimic dar ai pareri.
Kross wrote:Zilele trecute, pe stradă, ne-am adunat din cele 112 gospodării active și am strâns gunoaiele, un vecin a adus un camion și am măturat noi strada.
laudabil! Un bun inceput! Bucurestiul arata cum arata si din cauza majoritarilor pentru care lumea se opreste dupa usa lor de la intrare.
Kross wrote:Referitor la frigul din apartamente...a venit Nicușor, și gata. Nu mai e căldură. Pardon, anul trecut, Maica-mea, bunica mea, care stau la bloc, aveau căldură. Acum se încălzesc electric.
vorbeste A3 in tine. Lipsa apei calde a inceput din vara si lipsa caldurii a inceput sub madam Firea. Anul trecut si eu am avut. Dar intre timp, sub Firea s-a intamplat ceva. Crezi ca Nicusor e Superman si schimba cele mai lungi tevi din Europa (dupa Moscova) in cateva luni ?! Ba chiar la mine a mai aparut ceva pe teava dupa alegeri, pana atunci nu aveam decat rece pe tevi si calorifere reci.
Kross wrote:Mai bine luau turcești.
pai ia-ti si masina ta personala tot din Turcia daca iti plac asa mult!
Kross wrote:nu mă interesează politica, e un subiect prea toxic pentru mine.
pai de aia si emiti asemenea aberatii. Pentru ca habar nu ai ce ti se intampla.
Kross wrote:Pe vremea lui Ceaușescu, eram fericiți dar nu știam asta. Era lumea alta.
ar fi trebuit sa ramai acolo, Romania sa se imparta in doua precum Coreea si tu sa ramai in zona comunista. Azi intindeai mana prin sarma ghimpata dupa ceva de mancare! Ai uitat ce sinistru era in anii 80! Cum veneai acasa si ti se taia curentul, in calorifere nu aveai nimic, in frigider nu era nimic daca nu aveai rude la tara sau pile la Alimentara. Ai uitat ca pana si hartia igienica era un lux?!

De aia Romania este ce este, sunt prea multi care gandesc ca tine!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by Kross »

Am și spus. Nu mai am niciun post de știri pe memoria tv. Doar aberația de tv din Bucătărie, care periodic își scanează canalele, și găsesc iarăși aberațiile alea de canale. Măcar de le-ar cripta, aș scoate cardul din tv și gata. Soția se uită in Bucătărie, dar nu la știri, eu nici nu îl folosesc.

Ne-am adunat să strângem gunoiul că dacă nu noi, atunci cine? De acum, când am gunoi, îl bag în mașină și îl duc la groapă. Sau remat, depinde ce e. Alte străzi văd că au urmat exemplul.

Mercedes, are demult fabrică în Turcia. Multe camioane și autobuze se fac acolo, ca și utilitare. La fel și MAN. Ai fi surprins să afli ca și Toyota și parcă și Mitsubishi au fabrică acolo. Mai nou, vrea vw. Nu mai pomenesc de Fiat, Renault, Ford, și alții. Cât despre TEMSA, GULERYUZ KOBRA, Otokar, sunt destul de prezenți atât în vest cât și la noi. Turcia, are o oarece tradiție în auto. Am avut mașini "făcute în Turcia" și nu am avut ce să le reproșez (mașini de serviciu). Plasticele sunt mai slabe, dar mașinile alea aveau 300 kkm +. Mergeau foarte bine (așa cum poate o mașină rulată exclusiv în România). Otokar, multe stau pe dreapta deoarece : geamuri sparte, lovite, litigii, doar câteva au probleme tehnice (mai mult cu electronica, care nu e turcească). Au garanție 8 ani. Probleme sunt și la noii broscoi. S-au remediat. Deci dacă se strică un otokar, dezastru, se strică un Mercedes... E lasă, merge. Nu va face urac sau astra ce face durmazlar, în veci. Astra face un model vechi. Nu e numeros în România. Problema e, pe unde vor merge, și la ce depouri vor sta, degeaba aduc tramvaie noi, dacă liniile sunt vai de ele, iar depourile sunt doar 4 ce pot acomoda noile tramvaie, dar cu retehnologizare. Și mutarea rapciugilor de v3a în alte depouri.

Eu stau în Bucureștii Noi. Aici s-au dat cică autorizații în prostie. E, autorizațiile, unele datează din vremea lui...Băsescu - Videanu. Unul din blocurile ilegal ridicate e la 75 m de mine. Ridicat în 2007 - 2009 cu aviz din 2007. Și altele la fel, prea puține în ultima vreme. Și pardon, străzile astea erau destul de ponosite. Mă uit paralel cu lacul, ce viloace s-au făcut pe malul lacului. Ălora cine le-a permis? Pe acolo nu era permis, și mulți sunt supărați că nu mai au acces la lac. Oricum nu e navigabil, dar zic așa.
Oricum, cei ce au casă acolo au gardul de beton de 2 m înălțime pe 1 m grosime. SUV în față de regulă încă 2 în curte. Asta paralel cu lacul că pe partea de vis-a-vis, a străzii sunt case vai de ele.
Chiliman a făcut destule pentru acest sector. Reabilitări și asfaltări. Mai ales pe zona Chitila, Giulesti, unde era mai rău ca la țară.
Anul trecut, bunică mea a avut căldură. Maica-mea la fel. Acum stau cu radiator electric. Gata? Primar nou, gherle noi. Vedem ce o fi. Eu între timp am centrală. La curte nu există, apă caldă și termoficare. Cel puțin, după zona bazilescu, unde se termină blocurile. Abia în 1991 s-a tras apa curentă (doar rece). Și în 1996-2000 asfaltat. La fiecare raspantie era cișmea.
Nu a murit nimeni de frig pe vremea lui Ceaușescu. Am prins și pionierat și șoimii patriei. Era totuși lumea mai puțin isterica. Și nu am avut mai mult sau mai puțin ca alții. Ai mei aveau mașină. Mama a fost medic la sat. Până în 1990. Toți plângeau că vezi doamne îi trimite la sate.
Lumea atunci mai citea. Mai socializa. Azi? Stau în casă și o freacă. Nu a murit nimeni de foame, doar puturoșii. Vremurile alea te învățau și îți deschideau mintea. Școala era școală. Azi? Totul mură în gură. Au fost și părți bune și părți rele. Dar după 90, fericirea a fost de scurtă durată.
Cât despre Tudorache vs Armand...se vede cel mai clar la mine în zonă. Munți de gunoaie. Romprest face curat pe aici. Mizerie în parcuri și pe străzi, suflă vântul, crănțane praful în dinți. Pardon, pe vremea lui Tudorache, cel Puțin străzile de aici din zonă erau măturate și curate, la o săptămână după ce a venit madame, a început mizeria de lumea a treia. Nu o fi BN vreun Dorobanților sau Băneasa - Aviației, dar prefer zona, e super liniștită. Și prefer liniștită, decât freamătul din centru.
Am fost în New York. Știu ce e acolo. Au și zone frumoase, și zone tip Ferentari - Republica - Tei Toboc sau Unirii Sfântul Gheorghe. Unde țigănia e maximă.
Legea lui ohm, om trăi și om vedea.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Kross wrote:Cât despre Tudorache vs Armand...se vede cel mai clar la mine în zonă. Munți de gunoaie. Romprest face curat pe aici. Mizerie în parcuri și pe străzi, suflă vântul, crănțane praful în dinți. Pardon, pe vremea lui Tudorache, cel Puțin străzile de aici din zonă erau măturate și curate, la o săptămână după ce a venit madame, a început mizeria de lumea a treia.
si ai avut o reactie de gaina (lobotomizata).
Romprest va ridica, joi noapte, gunoaiele care sufocă Sectorul 1. Primăria lui Clotilde Armand poate fi executată silit pentru datoriile către firmă EXCLUSIV
https://adevarul.ro/news/bucuresti/romp ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Sunt curios daca madam Clotilde va rezista aducand mentalitatea vestica aici la portile orientului si tiganiei. De fapt citind istoria imi dau seama ca Romania a fost ridicata (din balega) mai mult de oameni veniti din afara care au adus cu ei din civilizatia vestului. Cautand nume mari din istoria tarii asteia dau mai mult de nume straine.
Oricum, tipa pare sa promita o lupta cu cloaca balcanica.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by Kross »

O creditezi cam mult. Deocamdată a debutat cu stângul. Și prima impresie contează.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Cum transformă pandemia spațiile publice din București? Primarii, obligați să rezolve problemele care trenează de 20 de ani: deficitul spațiilor verzi și al locurilor de parcare, eliberarea trotuarelor
https://www.hotnews.ro/stiri-administra ... arelor.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Un sir de aberatii si teorii ale unor indivizi rupti de realitatea strazilor din Bucuresti. O simpla plimbare chiar in centru i-ar trezi la realitate sa nu mai abereze.

Problema fundamentala este ca Bucurestiul arata ca o casa in care locuitorii au cumparat mai multa mobila decat exista spatiu si stau gramada cu mobilierul pus gramada si se chinuie unii pe altii pentru ca spatiul este limitat si nu poti sa-l maresti decat modificand casa. Ori asta cere organizare, creier si bani. Si timp. In Bucuresti nu exista nici organizare, nici creier si nici bani, exista doar mafioti care isi apara posturile unde dorm cate 4 ani cu unica preocupare, spaga si parandaratul.

In sectorul 3 au inceput sa se inmulteasca dramatic locurile de parcare vandute la diversi oameni, marcate cu numar unde nu poti parca. Multe stau permanent goale sau sunt ocupate doar o scurta perioada, de obicei seara si noaptea. Toate astea afecteaza grav posibilitatea de a gasi un locusor de parcare chiar si la distanta, te tot invarti si nu ai unde s-o bagi pentru ca pana si trotuarele sunt ocupate. Treci pe langa zeci de locuri goale/marcate unde nu poti baga pentru ca exista pericolul sa te reclame poroprietarul si sa ti-o salte.

Inchirierea/vanzarea de locuri de parcare de catre primarie (pe langa ca se face pe sume ridicole) este o aberatie in conditiile in care orice calcul matematic ne arata ca sunt de nu se stie cate ori mai multe masini decat toate locurile de parcare legale. Mi-a zis un "jemcher" (= ruman care toata viata lui s-a descurcat cu spaga si "interventii", asa ii este procesorul) sa ma duc sa-mi depun dosar la sectorul 3 ca, citez, "se da" si costa putin. Poate ca ar trebui sa fac asta decat sa ma invart seara prin tot cartierul pana gasesc un loc gol care nu este (inca) marcat ca dat de primarie vreunui numar de masina! Am remarcat ca problema s-a acutizat mai ales in ultimul an.
De exemplu, in sectorul 3 exista acel mare show-room eMag la Titan. Cladirea aia comunista umflata acum vreo 10 ani si mai mult, nu are parcare proprie asa cum in prezent nu se mai poate autoriza in vecii vecilor. Duceti-va la acel show-room eMag cu masina si incercati sa parcati in zona chiar si la 1km distanta!

Dar avand in vedere majoritatea cetatenilor si modul lor cum "gandesc".....avem ce meritam!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by Obi Wan »

Parerea mea este ca atata timp cat platesc la timp un serviciu trebuie sa beneficiez de acel serviciu (de ex. ridicarea gunoiului). In cazul de fata primaria trebuia sa plateasca facturile restante astfel ca locuitorii sectorului care si-au achitat obligatiille sa nu aiba de suferit. In acelasi timp primaria poate cauta noi prestatori de servicii sa rezilieze/modifice actualul contract si sa actioneze in instanta firma respectiva pentru rezolvarea litigiilor.
Rezolvarea problemelor intre primarie si diversii prestatori de servicii trebuie sa se faca fara afectarea celor care si-au indeplinit obligatiile.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by kaav »

Excelent comentariu. Clar, lamuritor.
Ce ii face pe oameni sa nu se tina de cuvant?
Se stie ca coruptia celor puternici, contamineaza (precum o haina curata lasata in fum de tigara intr-un hol). Un nefumator stie in ce hal poate mirosi o urma de tigara, este ca un jeg peste alt jeg eventual existent. Ca sa te aperi este nevoie de tenacitate, de bun simt si in final sa crezi in faptul ca ce este rau, sa se duca pe pustii. Sa fie adevarat faptul ca ''puterea'' corupe si ca sa nu fi corupt ajuta faptul de a crede fara drept de apel in modestie?
O intrebare la care sunt dispus sa astept raspuns maine sau poate peste 20 de ani.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

kaav, toata ziua te vaicaresti si ii consideri pe toti cu functii niste hoti si pe toti ii bagi in aceeasi oala si peste toate este mama Oculta. Asta printre vaicarelile ca nu ai bani, ca nu ai ce meriti, ca nu ti-e bine si tot asa. Pana si cand nu vrei sa zici de astea, tot zici fara sa-ti dai seama despre frustrarile si neimplinirile tale personale. Tare amarata viata iti mai faci singur! Ridica si tu capul sus si curaj, exista cazuri mult mai rele! Puterea cea adevarata este sa te poti bucura de ceea ce ai. Daca iti doresti mereu ceea ce nu poti avea e cale sigura catre depresie.

Obi Wan pare ca graiesti logic insa pe acelasi PRINCIPIU pe care expui ai putea si tu sa actionezi Primaria in judecata ca ai platit si nu ti-a livrat.
Obi Wan wrote:Rezolvarea problemelor intre primarie si diversii prestatori de servicii trebuie sa se faca fara afectarea celor care si-au indeplinit obligatiile.
problema este ca NU se poate face fara afectarea celor care nu au nici o vina. Sunt convins ca esti un tip inteligent si intelegi multe si vezi ca in tara asta justitia e o mare frana in calea normalizarii vietii. Sti bine ca oricine cate drumuri, autostrazi, metrouri, lucrari publice si necesare zac si intarzie ani si ani din cauza justitiei si cailor birocratice. Imi vine acum instant in cap cati ani de zile soseaua Pantelimon a fost facuta praf cu un santier care a intarziat enorm! Sau la mine in cartier strada (bulevardul) Liviu Rebreanu a fost spart intr-o zi ca asta de iarna cand si incepuse sa fulguie. Spart cu prapastie pe mijloc ca sa puna sinele de tramvai. Totul a durat dupa aia ani si ani si ani in care ne-am zbatut in praf, mizerie, am trecut peste santuri si noroaie! Lucrearea a fost finalizata cu intarziere de ani de zile si de fapt nu a fost terminata, ramasese intersectia de la Titan unde trebuiau sa lege sinele si aia a mai zacut inca doi ani pana sa lege sinele si sa le mearga tramvaiul. In total poate au fost vreo 10 ani pentru ceva ce putea fi realizat intr-un singur an (intr-o tara normala).

Dar nu s-a rasculat nimeni. Pentru ca gaina se supara numai pe ce o atinge direct. De exemplu daca ii pute mormanul de gunoi in fata casei. Insa gandirea gainii nu e mai departe de penele ei.

In orasul asta de 30 de ani s-au intamplat si inca se intampla lucruri REVOLTATOARE, de o ticalosie si o batjocura fara margini. Acum instant imi vine in minte santierul pentru parcarea subterana de la Mihai Bravu unde bulevardul Decebal a fost facut tandari pentru multa vreme si pe vreme uscata in intersectia aia te acopererea praful mai rau ca in Sahara! Au stat toti aia pe acolo in mega, mega praf ani si ani si toti au ocolit santuri si vai mama lor cum a fost dar nu s-a mai rasculat nici o gaina! Ca nu o atingea direct la pene precum gunoiul din fata usii de la intrare!

Cu totii reactionati previzibil. Va fac astia ca pe curci.

Iar madama aia pe care nu o cunosc dar o stiu de la TV mie imi pare ca a inceput sa curete puroiul. Si evident, cand cureti puroriul doare la buba. Altfel, putem sa facem precum tiganul, sa punem niste balega pe buba si sa asteptam sa ne treaca. Cand e infectata doare mai putin.

.....Ce sa mai spun de Kross care e om inca tanar si plange dupa Ceausescu si perioada lui! Mai intelegeam la o baba dar la el?!?! Chiar aseara ma invarteam cu masina printre niste bloace de Balta Alba facute in perioada aia de "glorie" si treceam la 5 cm dreapta si stanga de siruri de masini parcate in stradutele alea inguste in marea aia de blocuri dormitor proiectate pentru oameni care "nu vor avea niciodata masina mica". Pe vremea aia la mine pe strada daca vreo 2...3 aveau "masina mica". Ne agatam pe scara autobuzului sau pe tamponul tramvaiului chiar si pe timp de iarna, dar vorba lui, "eram fericiti dar nu stiam", vorba aia, cadeai de pe tampon si ramaneai ranjit in noroi. Ei bine, ma gandeam aseara, in perioada ai nu existau legi si nici proprietate privata si puteau sa construiasca unde le voia pipota si oricum. Azi nici in vise nu mai poti construi un cartier ca Militari sau Blata Alba asa cum au fost ele atunci proiectate cu bulevarde late (insa stradute inguste si fara spatiu intre blocuri - sau mai precis, in anii 60 erau proiectate bine dar dupa aia au mai bagat blocurui intre blocuri si in final, dupa anii 70 le-au proiectat ca niste gulaguri sinistre). Cu toate astea regimul ala imbecil, aberant, inuman si anticrist a functionat numai impotriva omului! Puteau sa puna blocurile la sute de metri unul de altul ca aveau loc cat pofteau! Puteau sa faca Bucurestiul cat Parisul ca suprafata si puteau sa faca cate un parc la fiecare zece blocuri si camere mari si orice voiau. Dar nu, au facut numai maghernite, numai gulaguri, au bagat oamenii ce pe soareci in mici cutiute suprapuse si puse una langa alta sa-si auda basinile. La mine in cartier e o zona ceausista unde blocurile de 10 etaje sunt asa de inghesuite unele peste altele ca poti sa scuipi de la geam si sa nimeresti la vecinul de peste strada. Parcarea acolo e ceva imposibil si de cosmar pentru ca pur si simplu nu e spatiu pentru nimic! Aveau atunci hectare goale sa faca blocurile cu o suta de metri intre ele dar le-au facut asa, tip gulag, inuman, in rautate si prostie. Ca daca ceva a ramas in neamul asta peste veacuri si nu piere, sunt rautatea si prostia! Desi astea sunt surori, omul prost e si rau prin definitie, pentru ca e prost.

Cum naiba sa regreti gulagul ala sinistru?!?! Cat creier de gaina sa ai pentru asta?!?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by kaav »

momolo, ar fi prea simplist sa-mi plang doar mie de mila. Este vorba de conditia umana a celui care i se vor refuza mereu, una si alta. Nu poti intelege nu pentru ca nu ai intelectul necesar ci pentru ca nu ai conditia existentiala la care ma refer si pe care nu ai accepta-o. De ce o accept?
Din considerentul ca asta este pretul ca sa inteleg mai mult/mai bine. Sunt ultra consecvent in timp.
Sunt doar discutii, nimeni nu isi pune cu adevarat aici, cenusa in cap. Este ca o scena de teatru serioasa care ne pregateste, probabil pentru o alta scena, la fel de serioasa. Poate, dar o iau, in considerare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

kaav wrote:Nu poti intelege nu pentru ca nu ai intelectul necesar ci pentru ca nu ai conditia existentiala la care ma refer si pe care nu ai accepta-o.
nu te grabi sa crezi ca sti, poate nu sti chiar nimic. Am trait vremuri in care nu aveam bani nici sa iau metroul. Am trait in multe "conditii", nici nu ai idee. Poate asta e un avantaj, pentru ca stiu din practica si realitate. Si la mine nu e nimic liniar sau previzibil.

Deci tu te cam vaicaresti si iti prea plangi de mila.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by kaav »

Consider ca nu este necesar sa apara o atmosfera nepotrivita. Nu am tras pe cineva vreodata de maneca, sa-mi acorde atentie in mod special. Nu cer de la nimeni nimic, doar ma exprim. Sunt o entitate discreta supusa unor conditii particulare de existenta la care reactionez in maniera proprie si unica. De bine de rau, suntem bine. Sa fim sanatosi, asta este cel mai mare cadou care il putem primi de la aceasta viata.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Nicușor Dan despre reabilitarea rețelei de termoficare cu fonduri europene: Vom face o mare licitaţie în cursul lunii februarie / Invit constructorii la discuții
https://www.hotnews.ro/stiri-administra ... scutii.htm

Deci, este clar ca eu nu sunt adeptul conspiratiilor si "ocultelor" insa nu pot sa nu ma intreb o chestie - pana in primavara 2020 am avut apa calda si caldura in calorifere de nu cobora mai jos de 27 de grade in casa, cand erau 25 de grade consideram ca e frig. Deci huzur pana fix in primavara carantinata a lui 2020. Ei bine, a venit vara 2020 si a inceput problema, apa calda am vazut-o mai rar ca in vremea lui Ceausescu. De prin iulie si pana la finele lui august, cam o luna si jumatate apa calda "a intrat in revizie". Neanuntata, nu a scris nicaieri public, am auzit numai "pe surse" cand am inceput sa intrebe de ce a disparut pana si apa rece de pe teava de calda ?! Apoi a venit toamna, lipsa apei calde a continuat, foarte rar la aparitie si a inceput sezonul caloriferului si pana azi caloriferele nu trec de temperatura mea, adica eu sunt mai cald decat caloriferul. Parca tin minte niste avarii prin decembrie si anul asta a fost pana acum cateva zile avaria majora care a fost scrisa si in presa si a lasat mii de blocuri fara apa calda si caldura in Bucuresti, inclus si eu vreo 3...4 zile in care nu a mai fost nimic, nici apa rece pe teava de calda, iar caloriferele au stationat reci complet. Apoi cica au reparat avaria si nu au dat cum au promis ci mult mai tarziu. Caloriferele sunt acum si mai reci decat calii cum erau inainte, apa calda e mai rece decat aia din vremea lui Ceausescu, adica o continua bataie de joc. Si acum ma intreb, de ce pana in primavara lui 2020 ani si ani am avut caldura sa ne aruncam pe geam si apa calda fara probleme, bombaneam doar ca nu era tot timpul la ore aiuristice (de exemplu nu aveam la 3 noaptea....insa cateodata era si atunci! Acum e de gluma sa vrei asa ceva!) dar ne puteam baza.

Incepand cu vara lui 2020 am trecut brusc in era "ceausescu" adica p_la apa calda si p_la caldura! Si intretinerea s-a marit acum, sume de sume. Cum naiba de s-au gaurit toate tevile astea brusc anul asta in vara?!?! Parca imi vine sa ma gandesc ca astia intentionat nu baga "agentul" in tevi. De ce totul a mers pana prin iunie 2020 si dupa aia s-a prabusit brusc totul?!!? Asta nu o pot intelege. Mai ales ca eu sunt intr-o zona in care tevile de sub pamant au fost schimbate cu ceva ani in urma cu cele moderne, ca doar stiu si am vazut cand au sapat si bagat.

Ceva nu se leaga. Inteleg ca sistemul e putred si vechi dar de ce brusc a cazut complet dupa ce pana atunci a mers de ma minunam, tin tin minte ca erau primaveri cand dadeau caldura ca dementii si nu se putea suporta, opream caloriferele, deschideam geamurile. Acum tremuram, caloriferele sunt efectiv "manjite" cu ceva caliu si este fix ca pe vremea lui Ceausescu!
_____
Gasit acum:
VIDEO Noi probleme cu apa caldă și căldura în București. Nicușor Dan: În multe blocuri se furnizează agent termic sub parametri pentru că ne e frică să nu crape rețeaua
https://www.hotnews.ro/stiri-administra ... scutii.htm

Cel mai interesant e de citit comentariile din subsol, mai ales alea cotate cu minus (deoarece nu corespund politicii si propagandei). Eu ma intreb cat mai tine povestea cu "numai Firea e de vina" ca lumea sta in frig si nu are cu ce se spala. Acum vad ca cenzorii incep sa propteasca barajul care in final sa va revarsa plin de injuraturi si scuipaturi, mai ales ca mai marii zilei se cearta pe ciolan si vaccinarea a inceput minunat:
Adriana Săftoiu, despre „reformiştii” din PNL: Revolta de acum e cam târzie. Răul deja a fost făcut
https://adevarul.ro/news/politica/adria ... index.html

Nu-i vad bine pe astia. Lumea e cu nervii intinsi de la covid dupa un an de frustrari. Poate ii mai ti pe oameni cateva zile in frig insa intr-un final nu o se le mai ajute propaganda cu "Firea e de vina" si li se duce sandramaua la vale.

Astia nu-si dau seama ca ceasul acum ticaie in defavoarea lor, secunda cu secunda! Bag de seama ca asta acum incepe cu licitatiile..... Ha ha! Daca vrei sa omori o tara, aplica birocratia din Romania! Nu ai nevoie de armata de ocupatie, nici de bombardament, trebuie doar sa exporti acelei tari BIROCRATIA actuala din Romania! Pai pana scriu ei caiete de sarcini, pana cand o freaca pe sicap (un sistem de toata rusinea!), pana cand mai dorm cateva luni pe analiza ofertelor depuse (vara au vacanta, tot timpul au vacante, sunt 10 sefi si numai un subaltern care munceste. Cateodata!), dupa care urmeaza faimoasele contestatii! Ca firmei care pierde i se rupe, se agata de orice sa puna bete in roate si sa rastoarne totul, ca poate se reia licitatia de la capat! Ei bine, dupa ce toate aceste armate frecatoare de hartii termina treaba, mai trec cativa ani cu tevine actuale! Si in situatia asta ce o sa faca?!?! Revenim la regimul de dinainte de 1989 ?!?! Cu calorifere care sunt mai reci decat pielea umana, fara apa calda dar de data asta si cu facturile mari la intretinere unde apa aia calie e facturata ca si cand e calda!?!?

Deci, eu nu-i vad bine pe astia! S-ar putea sa fim uimiti cat de jos se duc in curand!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by kaav »

''A venit apa calda?
A venit da-i rece''

Oricum cine gestioneaza asa ceva are centura neagra in a da vina pe alti. Nu se poate spune ca pentru uni nu este o afacere - apa rece pe post de apa calda, la pret de apa calda :roll:
Din punctul meu de vedere, 20-22 de grade este o temperatura optima pentru confort interior(acum am 21), 27 de grade mi se pare exagerat, chiar si 25.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Eu la 22 de grade ma congelez!

Scumpa apa rece pe aici! Ca sa vina calie (oarecum, un fel de cum e vara pe teava de rece) tre' sa las sa curga o tona. Contorul de calda numara in timpul asta. Apa rece. La pret de pret!

Apropos de subiect, centralele individuale pe gaz sunt cea mai mare calamitate ecologica si daca nu ma insel deja exista legislatie UE ca o sa fie interzise, probabil in prima faza nu se vor mai comercializa.

Cea mai buna solutie de incalzire si apa calda este centralizarea. Unii spun ca centrala pe bloc ar fi cea mai buna dar eu cred ca in tara asta e o prostie, lumea nu e organizata, nu vorbeste nimeni cu nimeni, in asociatiile de locatari hotia (celor care administreaza) este regula si cinstea e o mare exceptie. O centrala de bloc ar incapea pe mana asociatiei, deci un dezastru.

Oricum o dam, parerea mea, sistemul comunist centralizat e cel mai bun dar cu unele perfectionari in sensul centralelor de cartier, zona, etc, adica sa nu mai existe distante foarte mari pe care se trimite apa calda.

Insa orice a incaput sau ramas pe mana statului in astia 31 de ani de la '89, s-a ales praful! Eu ma gandesc ce se va intampla si cu retelele de energie electrica, canalele, etc, caci toate sunt lasate in paragina si numai spoite in mici locuri si capusate la maxim deoarece privatizarea in Romania a constant in darea pomana unora a facilizatilor statului sa le mulga aia pana crapa.

Eu banui ca in Bucuresti stam in frig nu numai din cauza tevilor. Cred ca e si altceva la mijloc. Dar rumanul e ca oaia blanda, daca le tai apa calda si caldura de exemplu la francezi aia ies in strada si dau foc la masini si la oras. Numai ca la ei e alt sistem cu treburile astea. Noi am mostenit mamutul comunist si am fi putut s-o ducem bine cu asa ceva (si chiar niste perioade a mers bine) dar...... noi suntem noi.....(niste prosti dar si fudui)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by SOLO »

Dar rumanul e ca oaia blanda, daca le tai apa calda si caldura de exemplu la francezi aia ies in strada si dau foc la masini si la oras.
Pai nu ai masini in fata blocului ? :shock:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply