Tratament camera de auditie

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tratament camera de auditie

Post by momolo »

In opinia mea dimensiunile camerei sunt excelente, materialele de constructie bunicele (caramida, tencuiala si parchet stratificat) asa ca eu unul nu i-as face nici un tratament.
Dupa parerea mea cortina de catifea nu e buna decat in conditii mai speciale (cand nu ai de ales), ca sa aiba efect catifeaua trebuie sa fie groasa si foarte grea precum cortina de la teatrele sau cinematografele foarte vechi (asa ceva nu mai exista de zeci de ani!) si nici restul de elemente folosite pentru acustica nu pot fi puse alandala cum le pune toata lumea dupa ce vede pe forumuri.

Daca pui prea multe materiale care absorb exista riscul sa mortifici sunetul; din sunet zapacit dai intr-un sunet zapacit altfel si mai si dai bani aiurea.

Apoi probabil ca vei mobila intr-un fel util camera respectiva, ai nevoie totusi de macar o canapea, eventual si fotolii, masuta, biblioteca pentru discuri, dulapuri, etc. Tot ce bagi intr-o camera contribuie la acustica si daca incaperea are dimensiuni bune si e construita din materiale bune, nu cred ca e nevoie pentru inceput sa-i faci nimic in plus.

Iti trebuie totusi un covor preferabil de lana, gros si dens (nu cele mitzoase moderne, alea sunt proaste. Cele mai bune sunt covoarele traditionale pe stil vechi, cele dense si grele preferabil din lana adevarata si nu "lana chineza", nici sintetice, de exemplu cum erau covoarele de Alba Iulia care din pacate sunt amintire, nici nu stiu daca mai exista fabrica! Ai putea sa vezi acum covoarele de la Chisinau gasibile din ce stiu prin Obor, dar ce stiam eu, sunt cam urate, insa numai astea au mai ramas poate autentice si naturale).

O data ce ai pus covor cam pe 70...80% din suprafata (daca pui pe toata camera e de prost gust si e prea mult, trebuie putina reflexie si din parchet, daca pui unul mai mic pe mijloc nu e de ajuns), o parte din acustica e deja reolvata.

Apoi iti trebuie o canapea de preferinta textila si cat mai grea (nu mi se par bune canapelele imbracate in piele sau vinil).
Acustica e mana in mana cu masa (greutatea). Plus ca o canapea mare, pufoasa si textila e comoda. Poate ai loc si de un fotoliu barosan, orice este masiv si textil contribuie in bine la acustica.

Trebuie sa te feresti de sticla, metale, piatra lucioasa, exemplu masute si rafturi din sticla, sunt horror din punct de vedere acustic!
Apoi iti poti comanda sau poti gasi biblioteci pentru discuri. Cele mai "acustice" sunt LP-urile deoarece sunt grele (au masa mare) si au copertile de hartie. Defapt se comporta ca si cartile care sunt recunoscute ca imbunatatesc foarte mult acustica. Defapt (stiu deoarece am avut si inca detin) bibliotecile cu carti fac cea mai grozava acustica, sunt mai bune decat toate giumbuslucurile astea care se tot prezinta pe net in zilele noastre. Plus, daca ai o carte la indemana, poate o si citesti.

Secretul unei acustici bune este echilibrul intre absorbtie si reverberatie. Daca prima e prea puternica sunetul tinde sa fie mortificat, sec, sa nu aiba energie, nici viata. Daca reverberatia e prea mare ai senzatia ca asculti in buda, e aiureala. Insa nu exista acustica buna decat din amandoua.

Intai de toate cand camera e goala poti sa auzi cam care e nivelul si tipul de reverberatie specifica spatiului. Asta depinde cel mai mult de forma geometrica a spatiului precum si de materialele de constructie. Apoi bagi covorul si marafeturile in camera si vei simti cum reverberatia nu mai e aceeasi, tinde sa dispara, daca ai un raport bun la mobilare si lucruri introduse in spatiu, obti acel echilibru de bun simt intr-o acustica normala, de casa. Apropos, locul de auditie pentru un audiofil la el acasa e cu totul altceva si are cu totul alta tema decat un studio profesionist pentru audio. In studio cerinta e foarte diferita, defapt opusa. In casa, la domiciliu muzica se asculta, nu se analizeaza!

Evident, in dreptul ferestrei trebuie draperii groase, asa cum am zis la inceput, preferabil catifea groasa si grea (care nu se gaseste). Cu cat un material e mai greu, cu atat actioneaza mai mult in acustica. Masa e cea mai importanta! Materialele textile subtiri, usoare, ieftine, sunt vax albina, pe unele le pui degeaba. Caz care se aplica si la covoare sau mochete. Am vazut ca unii au impresia ca daca isi pun mochete/covoare flocoase rezolva ceva cu acustica. Majoritatea flocoaselor care se gasesc pe piata sunt inutile, degeaba sunt mitzoase ca nu fac mai nimic, nu se compara (asa cum am spus) precum vechile covoare din lana naturala (sau amestecata cu bumbac sau altceva) dense, groase si mai ales grele!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tratament camera de auditie

Post by PolyGram »

Dimensiunile unei camere de auditie sunt aceleasi, indiferent de tipul boxa? O boxa de podea nu ''cere'' alte dimensiuni fata de o boxa de raft?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tratament camera de auditie

Post by PolyGram »

Care este cel mai bun material pt peretii unei camere de auditii? BCA, caramida, beton?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tratament camera de auditie

Post by momolo »

Uite niste materiale gasibile pe la noi (nu cunosc, doar transmit o informatie primita):

http://www.spatiulconstruit.ro/?l1=deta ... impecabila" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tratament camera de auditie

Post by PolyGram »

Pentru ca nu am in casa o camera potrivita de auditii, ma bate gandul sa construiesc una speciala.
Ce dimensiuni, ce forma, ce materiale, etc? Asta m-ar interesa, ca sa pot sa fac si un necesar de materiale si un calcul in legatura cu costurile.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tratament camera de auditie

Post by momolo »

PolyGram wrote:Pentru ca nu am in casa o camera potrivita de auditii, ma bate gandul sa construiesc una speciala.
Ce dimensiuni, ce forma, ce materiale, etc? Asta m-ar interesa, ca sa pot sa fac si un necesar de materiale si un calcul in legatura cu costurile.
ai putea apela la un proiectant.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tratament camera de auditie

Post by PolyGram »

Am un prieten inginer constructor, dar aici e vorba de acustica. Apoi trebuie sa-i spun dimensiuni, materialul de constructie, s.a.m.d.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tratament camera de auditie

Post by momolo »

http://www.cardas.com/room_setup_main.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Tratament camera de auditie

Post by atyclb »

Nu stiu in ce masura poate fi pusa in practica, dar o camera de auditie ar arata fantastic daca ar fi construita dupa modelul unei viori
Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tratament camera de auditie

Post by momolo »

Niste panouri acustice foarte frumoase (de vazut si sculele audio!). Gresit sa credem ca tratamentul acustic este neaparat urat ca aspect:

https://www.flickr.com/photos/luxuriedotme/page1" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.flickr.com/photos/luxuriedo ... otostream/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.flickr.com/photos/luxuriedo ... otostream/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.flickr.com/photos/luxuriedo ... otostream/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Marius Titulescu
Posts: 2
Joined: 26 Jan 2016, 15:50

Re: Tratament camera de auditie

Post by Marius Titulescu »

oake wrote:
14 May 2014, 20:52
Eu, lucrând mult timp în industria panourilor sandwich, nu pot să nu-mi aduc aminte de nişte panouri sandwich cu feţele din tablă, de obicei de 0,6mm tratată, vopsită...etc, cu miez din vată minerală bazaltică cu fibra întoarsă. Atâta doar că o faţă a acestor panouri era perforată (arăta ca un fel de sită) şi erau special concepute pentru studiouri audio. Lungimea ar fi la comandă iar lăţimea ar fi un mertu sau aşa ceva. Îmbinarea ar fi nut feder ceea ce ţi-ar da un perete perfect rigid şi planparalel. Prinderea se face cu autoforante (asta ar fi un minus vizavi de estetică) asta dacă nu găseşti astfel de panouri în care prinderea se face pe nut deci rămâne ascunsă. Panourile nu sunt foarte grele, funcţie de grosimea vatei minerale şi a densităţii ei. Montarea lor este uscată şi poţi lăsa un spaţiu de gardă pentru a escamota măţăraia deoarece sunt rigide. Atâta doar trebuiesc bine ancorate (cred că pasul de 60 cm al montanţilor tăi pentru gipscarton nu ar fi o problemă). În cel mai rău caz, dacă pierzi pasul mai adaugi un montant.
Ceva de genul folosim si noi si-si fac treaba foarte bine.

Post Reply