Back loaded horn - Coral/Japonia

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by felixx »

S-au folosit Coral Beta 10 si Fostex FT17H de la 6khz.
S-a dorit o constructie clasica fara CNC de data asta.
Conul difuzorului este usor asemanator cu Fostex 206 numai ca materialul,densitatea si textura este diferita.
Suspensia mare este din panza siliconata.
Miscarea conului este usoara....ceea ce-l face potrivit pentru auditii la nivel mic.
Are nevoie obligatoriu de tweeter.
I-am adaugat Fostex FT17H pe care il cunosteam din trecut pentru linearitate,spl mare si sunetul placut,deloc dur.

Detalii:
https://picasaweb.google.com/1155868376 ... lBeta10BLH#" onclick="window.open(this.href);return false;
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by nicumur »

Felicitari !
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by felixx »

Multumesc.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by Schindler »

Foarte frumoase felixx . Poti oricind sa faci un mic SRL care fabrica boxe la comanda. :wink:
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
hbi
Posts: 44
Joined: 12 Oct 2008, 14:01
Location: iasi
Contact:

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by hbi »

Felicitari pentru proiect! Ce finisaj a ales beneficiarul?

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by felixx »

Foarte frumoase felixx . Poti oricind sa faci un mic SRL care fabrica boxe la comanda.
Hmm...nu-s frumoase,inca,dar asta a dorit clientul....clasic.
Da dar....inainte de SRL ....fac un ORL :lol: ....din nou :lol:
Felicitari pentru proiect! Ce finisaj a ales beneficiarul?
Maine vor pleca catre beneficiar,fara finisaj exterior.Probabil in final vor fi in 2 culori,poate furnir pe laterale + capete si vopsea (sau imitatie de piele) pentru fata/spate.
...e discutabil....
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by momolo »

Felicitari si din partea mea ! Arata bine atat cutia cat si difuzorul; as fi curios (si in mod cert nu sunt singurul) sa le ascult ! Daca nu sunt prea indiscret, cat costa o pereche de difuzoare din astea si apoi cat costa lucrarea ? (cutie, filtru, munca, etc, cutie nefinisata, asa cum arata acum in foto).

Am o nelamurire - daca vrei sa schimbi ulterior ceva in filtru probabil .... se poate, nu ? Probabil ai acces prin gura hornului. Intreb si eu, nu era mai bine sa montezi filtrul afara la spate sa poti umbla usor la el ?

Si o anume observatie legata de exprimare - de ce folosesti exprimarea impersonala (precum comunistii) "s-au folosit, s-a dorit" ?! Din cate deduc, e vorba de vointa si dorinta ta de mester; ti se pare o rusine sa spui, "am folosit, am dorit, eu am decis, eu am realizat, etc" ?! Cred, ar fi chiar motiv de mandrie de mester si cel putin in opinia mea, ai cu ce te mandri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by felixx »

Multumesc.
Coral nu mai exista cam de mult,inainte de a apare cei de la Feastrex si toata gama de difuzoare de la ei sunt mai greu de gasit.
Estimez un pret usor peste 1000 $ perechea pentru Coral Flat 10 II,daca sunt gasite sh. pe undeva...depinde foarte mult de conditia in care se afla.Acestea sunt 100% impecabile.
Filtrul este doar pe supertweeter,inauntru.Exista acolo,pe spatele lui,un comutator care scoate sau pune in circuit +/- 2 db,in functie de materialul audiat sau de preferintele ascultatorului.
Acesta intra de pe la 6khz si devine liniar pana cu mult peste 20khz chiar daca masuratoarea mea nu indica acest lucru peste 20khz (atat poate microfonul de masura)....dar pentru mine conteaza mai putin.
In plus,masuratoarea s-a facut la o distanta de 2 metri fata de peretele spate,iar apropierea de acesta face ca castigul sub 500Hz sa creasca progresiv.
O echilibrare concreta se face obligatoriu la domiciliul clientului sau a locului de auditie.
La mine,se pare ca le place spre colturile camerei.....specific hornurilor de altfel.

Am incercat un filtru de liniarizare LRC dar fara succes acustic....simplu nu e nevoie,mai ales pentru ca impedanta in raport cu frecventa este acceptabila pe intreaga plaja de frecvente deci l-am lasat singur.
Aici sunt mai multe detalii despre masuratori.
http://www.diy-audio-guide.com/coral-speakers.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca era o varianta pe mai multe cai,evident ar fi fost mai ergonomic o cutie pentru filtru separata sau pe spate,ceva ce permite acces relativ usor la componente.
Si o anume observatie legata de exprimare - de ce folosesti exprimarea impersonala (precum comunistii) "s-au folosit, s-a dorit" ?! Din cate deduc, e vorba de vointa si dorinta ta de mester; ti se pare o rusine sa spui, "am folosit, am dorit, eu am decis, eu am realizat, etc" ?! Cred, ar fi chiar motiv de mandrie de mester si cel putin in opinia mea, ai cu ce te mandri.
"In tot ce faci trebuie sa ramai modest si nu uita ca in momentul in care construiesti ceva,exista undeva,pe lumea asta,un altul care face poate acelasi lucru dar mai bine..." mi-a zis printre altele Ken Ishiwata de la Marantz.

Incintele pleaca in seara asta spre Constanta si apoi am inteles spre Chisinau,apoi Moscova.
Costurile de constructie,inclusiv materialul absorbant de 3 tipuri,carcasele supertweeterelor si inelele de otel decorative (alea negre) ....se duc undeva spre 40mil.Difuzoarele clientului....
Ca volum de munca,precum si materiale,este cel putin dublu decat la obisnuitele incinte bas reflex.Panourile sus/jos/spate sunt duble (2 x 22mm) pentru rigiditate.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by VTP »

Frumoasa realizare, de altfel tipica pentru felixx.
Poate cateva precizari ar fi importante pentru toti melomanii:
- ce parere ai de difuzoarele astea? Merita banii??? Intreb pentru ca au fost putin raspandite in Europa, nu le-am ascultat, si imi pare ca la varsta lor sunt supraevaluate putin!
- comparativ cu ce BL ai mai ascultat, cum iti par? Mai ales fata de Fostex, care are cel mai bun raport pret/calitate sunet ( 200A, 206, 207, 208, etc.);
- le ajuta hornul suficient pentru a lineariza caracteristica spre stanga?
- proiectul ii apartine clientului, cred, pentru ca f.usor ai fi putut sa-l imbunatatesti fara eforturi mari dar cu o crestere a eficientei ce merita. Ce Fs are Coralul acesta? SPL?
- ce parere personala ai asupra timbrului ? Dar per total?
- din ce ai lucrat, ce BL ti s-a parut mai bun?
Multumesc anticipat pentru parerile tale!

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by felixx »

OK. Punctual:
- ce parere ai de difuzoarele astea? Merita banii??? Intreb pentru ca au fost putin raspandite in Europa, nu le-am ascultat, si imi pare ca la varsta lor sunt supraevaluate putin!
- comparativ cu ce BL ai mai ascultat, cum iti par? Mai ales fata de Fostex, care are cel mai bun raport pret/calitate sunet ( 200A, 206, 207, 208, etc.);
Asa este.Sunt usor supraevaluate dar cu putine imbunatatiri (magnet,sasiu,alt con suplimentar) ar fi putut fi extrem de bune.
In mod special pozitiv am remarcat calitatea materialului la constructia conului si calitatea suspensiilor,cu precadere cea mare din panza siliconata.
Nu numai pentru ca au diametrul de 10",as zice ca sunt cam de 3 ori peste Fostex 206 si de vreo 2 ori peste 208.
Fostex 200A nu l-am ascultat niciodata dar se pare ca ...din cauza caracteristicii impedantei unii il evita....
le ajuta hornul suficient pentru a lineariza caracteristica spre stanga?
Masuratoarea a fost facuta la 1 metru de Coral si pozitia acestuia la 2 metri de peretele spate.
Intotdeauna am observat o atenuare in zona inaltelor,la masuratoare,atunci cand indepartez microfonul de incinta mai mault de 1,5metri (e si normal la ce microfon am eu),de aceea un 80cm ar fi ok.Incepand sa apropii BLH-ul catre coltul camerei,vizualizand sub 500Hz,se poate lineariza curba suficient de drept pana la 55-60Hz pentru un 95db,apoi cade brusc.
Bineinteles,se putea construi si o alta variatiune a acestuia dar dimensiunile depaseau ceea ce mi-am propus sa obtin din start pentru client.
Registrul joase este mai prezent,mai ferm decat Fostex 206 care a prestat cu ceva vreme in urma in hornul original.Pacat ca nu s-a putut sincroniza o comparatie concreta a acestora.
Fs-ul dat de producator este 35Hz si un 96db la 1 metru si vreo 50W.
- ce parere personala ai asupra timbrului ? Dar per total?
- din ce ai lucrat, ce BL ti s-a parut mai bun?
Ca timbru,are o "umbra",intr-o oarecare masura de Fostex dar pe clasica si Oldies but Goldies mi se pare net mai bun.Conul suplimentar aduce o fastaceala pe la 8khz (poate fi "in fata") pe corale si un usor tuning al acestuia poate fi binevenita ....o fasie de minet cu 1cm grosime dispusa in jurul acestuia ....doar pentru observare...

As mentiona doar pe cele care intr-adevar mi-au atras atentia in mod special....Supravox 215RTF Bicone,pana la un punct,acest Coral,tot pana la un punct,Fostex 206 mai putin decat cele 2,Beyma 10 GA promitator,Saba so/so .....Visatoanele BG si B deloc,....etc...etc....
Mi-am adus aminte acum de Voxativ si KM30 de la Phy .....foarte buni.....cel putin pe ce mi-au demonstrat ei....

Am ramas totusi cu Tannoy pentru care,deocamdata,nu am gasit un inlocuitor.
....dar stiti cum e cu parerile ....subiectivism 100%....
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by hondaru »

"Am ramas totusi cu Tannoy pentru care,deocamdata,nu am gasit un inlocuitor."

Ce model ar fi...cumva HPD 385 :?:

Au iesit frumoase incintele se recunoaste de la o posta munca depusa! Bravo si cat mai multe realizari!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by felixx »

Ce model ar fi...cumva HPD 385
Este HPD295A.Merci.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by VTP »

Multumesc felixx!
Eu am ascultat si 200A la cineva care mi-a cerut ajutorul si este mult mai echilibrat decat majoritatea BL cunoscute la noi. Desigur, totul are un pret: SPL mai mic, pret ridicat.
Pentru cei care se gandesc ca difuzorul BL este cea mai buna solutie, le pot spune doar ca ..... este o solutie, pentru adoptarea careia trebuie, mai intai sa te obisnuiesti cu defectele solutiei! Nu se poate face o ierarhizare a solutiilor, si, cine isi permite, e bine sa aiba in casutza lui, 2-3 perechi de incinte dupa solutii diferite!

Cu cat lucrezi mai mult, cu atat iti dai seama ca nu poti descoperi incinta creame de la creme! Si ierarhizarile sunt fara fond!

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by felixx »

Eu am ascultat si 200A la cineva care mi-a cerut ajutorul si este mult mai echilibrat decat majoritatea BL cunoscute la noi. Desigur, totul are un pret: SPL mai mic, pret ridicat.
In ce incinta functiona?
Pentru cei care se gandesc ca difuzorul BL este cea mai buna solutie, le pot spune doar ca ..... este o solutie, pentru adoptarea careia trebuie, mai intai sa te obisnuiesti cu defectele solutiei! Nu se poate face o ierarhizare a solutiilor, si, cine isi permite, e bine sa aiba in casutza lui, 2-3 perechi de incinte dupa solutii diferite
Bine specificat si obiectiv.
Deasemenea trebuie avut in vedere si tipul de material audiat cu preponderenta pentru acest lucru....atunci cand se incepe "obisnuinta" cu defectele BL sau oricare alta topologie.

Intre timp am 99db/1m pe Altec Monitor.
De azi dimineata il testez si urmeaza inca cateva zile....

https://picasaweb.google.com/1155868376 ... tecMonitor#" onclick="window.open(this.href);return false;
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by momolo »

felixx, pisoiul acela negru cu extremitati albe ce parere are de Altec ? :D (am observat, vorbesc serios, unii pisoi au talent auditiv si stiu sa aprecieze sunetul de calitate mai ceva decat multi oameni; evident, exista destui carora li se falfaie de sunet si muzica :D ).

Apropos de discutia voastra, eu unul cred intr-o chestie legata de incintele acustice - cu cat pot sa redea bine mai multe genuri muzicale, cu atat sunt mai bune; inclusiv viceversa, cu cat nu sunt in stare sa redea diverse genuri muzicale, cu atat sunt mai proaste. Mai pe scurt, nu cred in incinta care e buna numai la anumite genuri muzicale insa fara indoiala, incintele acustice au ca limita urechile care le asculta.

PS - e cineva pe forum peste mari si tari care a avut niste boxe Altec vintage (mari), nu a avut cu ce le amplifica (pe potriveala de calitate a sunetului), le-a dat si acum plange dupa ele (cand le-a auzit la altul care avea cu ce le amplifica, recte niste lampase EL84 vintage ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply