Back loaded horn - Coral/Japonia

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by felixx »

Pisoiul negru e de mult "membru" DIY si meloman. :lol:
Mai am un motan pe care l-am salvat acum cativa ani - in ziua votului - (era cat juma' de palma,avea un singur ochi,celalalt era lipit/inchis si statea in mijlocul strazii).
Asta e mai lipicios,mai iubaret,vorbaret,dar cu sunetele....nu prea.
Apropos de discutia voastra, eu unul cred intr-o chestie legata de incintele acustice - cu cat pot sa redea bine mai multe genuri muzicale, cu atat sunt mai bune; inclusiv viceversa, cu cat nu sunt in stare sa redea diverse genuri muzicale, cu atat sunt mai proaste. Mai pe scurt, nu cred in incinta care e buna numai la anumite genuri muzicale insa fara indoiala, incintele acustice au ca limita urechile care le asculta.
Si eu sunt de acord cu tine in privinta asta dar procentul de incinte care fac treaba totala este foarte foarte limitat (greu de gasit,indiferent de pret) si chiar si atunci cand crezi ca ai gasit-o......pssst....surpriza,ai gasit o buba....cel putin...
VTP are dreptate cand afirma ca daca te impaci cu "defectele solutiei" si crezi ca le poti accepta,atunci esti un om fericit.Daca nu....mai multe sisteme/incinte pot rezolva o parte a problemei...sau,vesnic vei fi in cautarea incintei perfecte care poate "nu exista". 8)
Eu inca as vrea sa mai experimentez cate ceva...... :mrgreen:
PS - e cineva pe forum peste mari si tari care a avut niste boxe Altec vintage (mari),
Crezi ca poti sa-mi dai mai multe detalii despre asta?Multumesc.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by felixx »

Daca intereseaza pe cineva componentele din Altec-urile de mai sus,putem discuta. 8)
4 woofere 12" x Altec 414-16B.......motor alnico
2 drivere x Altec 806A.............motor alnico
2 hornuri radial Altec 811
2 crossovere originale cu atenuatoare incluse.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Back loaded horn - Coral/Japonia

Post by VTP »

Fostex 200A era montat intr-un horn putin cam simplist si f.scurt, ceea ce nu ii oferea mult ajutor difuzorului. Ulterior a fost mutat intr-un VTP calculat strict pe Fs, in care se afla si acum. Proprietarul, meloman vechi, e mult mai multumit de varianta VTP care-i ofera un bas mult mai bun, ca presiune sonora si corectitudine. Lucreaza mai mult pe clasica.

Post Reply