NAD PP2

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
ananas
Posts: 7
Joined: 23 Sep 2010, 18:42

NAD PP2

Post by ananas »

Am luat si eu un pre PP2 la upgrade cu niste surprize placute.
In prima faza am renuntat la acea sursa cu care vine si i-am facut o alimentare sanatoasa cu un traf urias, o schema destul de simpla, asigurand preul-ui 24v/2 ~ 3 A.
Am inlocuit condesatorii de pe calea semnalului, am inlocuit opampu cu un BB. Imbunatatirile au fost audibile.... vocile au iesit foarte bine in evidenta, inaltele mai inalte, basii mai adanci....
Apoi, am eliminat comutatorul MC/MM si am mai facut o modificare...am inlocuit opampu BB cu un opamp de la Burson Audio. In prima faza nu am fost deloc incantat.... asta pana a trecut perioada de burn in. Dupa aceasta perioada, s-au schimbat enorm datele problemei...vocile au intrat la loc in mix, si au aparut detalii care nu le mai auzisem de pe aceleasi discuri care le-am ascultat de nenumarate ori.
http://imageshack.us/photo/my-images/80 ... 02keq.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... 003sr.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Catalin C.
Posts: 6
Joined: 02 Sep 2009, 18:49

Re: NAD PP2

Post by Catalin C. »

Eu as si schimba condensatorii ceramici.
Si n-as folosi Rubycon ZL pe alimentare. In cazul de fata cred ca ar fi mai indicat Elna Silmic II sau Nichicon Muse.
Ce condensatori ai folosit in calea semnalului?

ananas
Posts: 7
Joined: 23 Sep 2010, 18:42

Re: NAD PP2

Post by ananas »

Modificarile sunt facute de ceva timp si, din cate imi amintesc, am facut rost de ceva Elna-uri. Am schimbat si 2 ceramici cu ceva cu tantal (mai multi nu prea am gasit). Am remarcat ca nu recomanzi Rubycon pe partea de alimentare...ce probleme ridica acesti condesatori in acel loc? Am ceva Elna Silmic II dar problema e ca sunt cam voluminosi si nu prea incap in cutiuta lui PP2.

Catalin C.
Posts: 6
Joined: 02 Sep 2009, 18:49

Re: NAD PP2

Post by Catalin C. »

Rubycon ZL sunt low esr si sunt indicati pentru decuplari in etaje digitale. La fel si condensatorii cu tantal care nu prea au ce sa caute in etaje analogice. Mai ales in calea semnalului.
Aceste lucruri nu-s numai concluziile mele, sunt chestii oarecum unanim acceptate in comunitatile diy si sunt dictate de variatia impedantei in functie de frecventa.
Citez din recomandarile cuiva care face tuning audio si care chiar stie despre ce e vorba, recomandari facute pe un forum decedat de mult:

"Nu orice condensator se preteaza la modificarea unui amplificator.
Recomandarea mea pentru electrolitici :
ELNA Torenex - etaje de putere clasa AB,B
Nichicon KG - etaje de putere clasa AB,B
Vishay BC - etaje de putere clasa A
BHC - etaje de putere clasa A
Mundorf M-Lytic - clasa A solid state si clasa A1 A2 AB1 AB2 tuburi
BHC Slit-foil - etaje de putere clasa D

Panasonic FC - pentru preamplificator, phono, corector de ton, etaj de mica putere
Elna Silmic - idem ca mai sus
Elna cerafine - decuplare digital
Panasonic FM - decuplare digital, surse in comutatie
Rubycon ZL/ZA - decuplare digital, surse in comutatie
OSCON - surse in comutatie, decuplare digital si surse de precizie/clock low jitter
tantal - decuplare digital
Panasonic AM - cuplare intre etaje
Nichicon BP - cuplare intre etaje

Jensen 4 pole - surse de putere ultra low noise
DNM T-Network - idem

si

BLACK GATE - Electrolytics
SERIES
AC - non-polar, high-current, compact for loudspeaker cross-over applications
C - polarized, coupling applications, compact, great value for money
FK / K / VK - highest technology polarized, rated up to 350V
N - non-polar
NH - non-polar, high voltage
NX - highest technology non-polar
NOTE: Use N/NH/NX series in the most critical coupling and power supply applications
STD - polarized, standard grade, excellent value for money
PK - polarized, ultra compact/miniature size
WKZ - polarized, high voltage, large can, for tube amplifier B+ supply
WK - non-polar, asymmetrical "power tank" design, high current applications"

ananas
Posts: 7
Joined: 23 Sep 2010, 18:42

Re: NAD PP2

Post by ananas »

Multumesc pentru recomandari si lamuriri. O sa desfac pre-ul din nou sa verific exact ce am acolo... mai ales ca am facut rost de ceva Nichicon. Sper sa nu fiu enervant, dar as mai veni cu o intrebare.... condensatorii ceramici cu ce sa-i schimb?

Catalin C.
Posts: 6
Joined: 02 Sep 2009, 18:49

Re: NAD PP2

Post by Catalin C. »

ananas wrote:...condensatorii ceramici cu ce sa-i schimb?
Depinde de rolul lor. Pe partea de alimentare poti folosi mkt dar in calea semnalului este indicat sa folosesti polipropilena.
Asta ar trebui sa fie schema http://www.audiokarma.org/forums/showth ... p?t=377569" onclick="window.open(this.href);return false;
Image

ananas
Posts: 7
Joined: 23 Sep 2010, 18:42

Re: NAD PP2

Post by ananas »

Schema o aveam de ceva vreme pentru ca eram si eu curios cam ce pot schimba. Multumesc oricum pentru efortul depus in a gasi schema.
Eu folosesc pre-ul cu o doza MM, deci de partea MC nu m-am atins. Oricum, asa cum am mai mentionat, am eliminat si acel comutator MM/MC care nu cred ca-i face prea mult bine semnalului....
Am gasit si cutiuta cu comori...Nichicon MUSE!...si ceva Elna Silmic(fara 2).
Cat de curand se arata o noua disectie a PP2-ului. :twisted:

ananas
Posts: 7
Joined: 23 Sep 2010, 18:42

Re: NAD PP2

Post by ananas »

Am "disecat" din nou PP2-ul, inlocuind condensatorii de la intrarea in op amp si iesire (am folosit Nichicon Muse) si cei 2 condensatori de pe alimentare (am folosit Elna Silmic).
Am observat din start o prezenta mai accentuata a inaltelor cat si o extensie a bassului....doar ca toate acestea in detrimentul mediilor, care s-au "subtiat".... si nu sunt foarte convins ca asta ar fi un sunet mai bun decat a fost cu celelalte componente.

Post Reply