Determinarea fazei corecte la aparate

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
thyratron
Posts: 26
Joined: 09 Aug 2017, 10:44

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by thyratron »

Avem un transformator la care primarul acestuia este alimentat in mod asimetric fata de pamint insa secundarul are o simetrie evidenta fata de acesta, deci...

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by c_andrei »

Deci care e concluzia?

thyratron
Posts: 26
Joined: 09 Aug 2017, 10:44

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by thyratron »

Deci toate aparatele care au un transformator pentru alimentare au secundarele cu dispunere simetrica fata de pamint asa ca in jurul acestei simetrii degeaba cauti vreo cauza care sa modifice ceva la sunet, exceptind cazul cind imaginatia te ajuta...

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by glucica »

O fractiune de secunda am sperat ca o sa spui ceva sa ne lumineze.
Din pacate, another one bites the dust.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by johndoe21ro »

glucica wrote:O fractiune de secunda am sperat ca o sa spui ceva sa ne lumineze.
Din pacate, another one bites the dust.
Eu nu mi-am facut sperante! :mrgreen:
De fapt ar fi trebuit sa pun fata asta: :cry:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

thyratron
Posts: 26
Joined: 09 Aug 2017, 10:44

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by thyratron »

Bine , hai sa vedem lucrurile in alt mod, protectia fata de semnalele perturbatoare care ar putea intra intr-un sistem audio se face cel mai bine prin simetrizare vezi intrarile balansate ale microfoanelor sau a pick-up si cum potentialele bornelor L si N ale retelei electrice sint diferite fata de pamint este clar ca sistemul de alimentare este asimetric fata de pamint. In momentul cind alimentam aparatul printr-un transformator secundarul acestuia devine perfect simetric , uneori acest lucru se mai face suplimentar cu ajutorul unui alt transformator 1:1 care poate avea denumirea si de conditioner si cum de regula in circuitul de alimentare mai exista si un filtru EMI transferul de pe GND retea se face pe masa flotanta a amplificatorului, CD player etc cu ajutorul a doi condensatori de 2,2-4,7 nF dispusi simetic la iesirea filtrului si asa pozitionarea steker-ului la retea este indiferenta, daca intelegeti bine daca nu, se poate discuta in continuare
Eventualele influente in setap-ul audio pot fi date de citeva erori de conectare a bornei de pamint (circulatie de curent) sau alte cazuri particulare

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by glucica »

Apreciez efortul, insa pare mai degraba la nivel teoretic decit o situatie reala (vezi "se face cel mai bine").
Si nu, (majoritatea) nu intelegem.
In schimb, pot sa-ti spun urmatoarele. In ultimii ani mi-au trecut prin mina un numar de aparate, de la ieftine pina la foarte scumpe. Dintre toate, la unul singur, nici eu, nici altii mai versati ca mine, n-am putut spune in ce pozitie se aude mai bine. In rest diferentele au fost de la extrem de evidente pina la ceva mai greu de detectat. Mai mult, la doua cdp, construite de aceeasi firma, de oarecare renume, unul mergea corect in antifaza fata de celalalt.
in plus, asta la ce ar putea folosi:
http://www.oehlbach.com/en/power/phaser" onclick="window.open(this.href);return false;?

thyratron
Posts: 26
Joined: 09 Aug 2017, 10:44

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by thyratron »

Buna intrebare,la ce ar folosi acest aparat si cum functioneaza, stie cineva ?
http://www.oehlbach.com/en/power/phaser" onclick="window.open(this.href);return false;
D.p.d.v. tehnic cuvintul antifaza nu are nicio legatura cu modul in care se pune un steker in priza :wink:

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by glucica »

Da, dar noi intelegem de fapt ce vrem sa spunem cu antifaza in cadrul acestui topic ca sintem destepti.
La fel cum intelegem ca setap inseamna de fapt setup :wink: .

thyratron
Posts: 26
Joined: 09 Aug 2017, 10:44

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by thyratron »

D-le vorbesti de noi da' vorbesti singur, varza cind utilizezi notiuni tehnice si vinatori de greseli gramaticale in lipsa de raspunsuri concrete, in loc de argumente vi cu invocari de aparate pe care habar nu ai ce sint si cum functioneaza, asa poti sa cumperi si parcele pe luna...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by SOLO »

hai sa ramanem la subiect, pentru ca incepuse sa fie interesant. Lasam atacurile la persona pentru alte forumuri.

Trecand peste "antifaza" si faptul ca am inteles ca d.p.v tehnic insemana altceva, ai o parere legat de intrebarea lui glucica?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

thyratron
Posts: 26
Joined: 09 Aug 2017, 10:44

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by thyratron »

D-lor, daca doua aparate audio sint conectate la prize cu pamintare comuna ele nu pot sa se influenteze avind fiecare transformator de alimentare, adica indiferent de pozitia steker-ului, utilitatea pamintarii este doar pe partea de primar al transformatorului acolo unde exista de regula o unitate simpla de filtrare a semnalelor perturbatoare RF sau in caz fericit un filtru EMI. Pe partea de secundar masa aparatului devine minusul de alimentare rezultat din redresare si este izolat electric de borna de pamint a retele ori daca niciunul din cele doua aparate nu are o radiatie parazita este impsibil sa se influenteze mai ales ca ele sint ecranate pri tabla cutiei. Nu discutam de redresare prin comutatie fiindca aparatele HI-FI au alimentare clasica , exceptind unele incercari ale firmei AKAI de prin anii 80 deci concret daca cineva are impresia ca o"fazare" corecta modifica sunetul i-l rog sa argumenteze tehnic acest lucru
Am intilnit cazuri de aparate ce aveau pamintarea, sasiul si minusul de alimentare conectate impreuna mai ales la constructorii DIY dar si la "ieftinaturi" insa nu cred ca merita comentate aceste situatii

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by glucica »

Aici nu se vorbeste despre scule care influentaza alte scule.
Mai toata lumea isi alimenteaza sculele din acelasi prelungitor, deci pamintarea este comuna.
Nu se vorbeste nici de bucle de masa.
Eu incerc sa-ti spun ca pozitia stecherului conteaza la marea majoritate a sculelor. Daca tu nu ai auzit diferente niciodata nu inseamna ca nu exista. Noi speram ca tu sa ne explici de ce auzim diferente, nu de ce nu exista, pentru ca aici nu avem dubii. Poate experimentind mai mult o sa iti dai seama.

thyratron
Posts: 26
Joined: 09 Aug 2017, 10:44

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by thyratron »

De ce vorbesti de noi, auzi diferente pe care nu le poti explica prin argumente reale si oricum este irelevanta aceasta parere din moment ce diferentierea ar trebui facuta in timp real un lucru destul de dificil de executat. Imbucurator este faptul ca nu mai pomenesti de "antifaza" ci de conectare diferita a steker-ului si pot fi de acord ca prin aceast lucru sunetul se poate modifica dar doar daca pamintarea sau conectarea la masa sint incorecte caz in care sursa de semnal influenteaza intrarea amplificatorului
Nu ma intereseaza discutia in contradictoriu daca nu argumentezi cu chestiuni reale si masurabile iar invocarea acestui "noi" ma face sa cred ca apartenenta la un grup este mai importanta decit rezultatul discutiei...

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Determinarea fazei corecte la aparate

Post by glucica »

Realmente o pierdere de timp. Pe linga chinul unei topici dezlinate, mai e si habotnicia osciloscopistului.
Spun "noi" pentru ca, daca ai fi citit, ai fi vazut ca sintem mai multi care auzim aceste diferente.
Cam ce ai vrea sa masori cind cineva zice ca scena e mai larga sau ca focusul e mai bun? Numeste te rog parametrii.
Imi pare bine ca esti "imbucurat"; eu din pacate nu pot incerca acelasi sentiment (daca nu sint prea subtil).
Asa-i ca nici cablurile nu conteaza?

Post Reply