Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by kaav »

Nu mi-ai adus nici o suparare prin mesajul tau.
Am citit de cand ai postat mai demult, despre Tannoy Gold 8 si chiar am fost interesat, dar la vremea aia nu vroiam sa fac complet inutil amplificatorul care pe cat mi-o fost de antipatic la inceput, mi-a devenit drag in timp, o scula foarte stabila, nu cedeaza, dar nici nu o stresez vreodata :P . Poate fi folosit si doar ca pre.
Aspectul acesta acum, imi convine (un control mai bun asupra amplitudini sunetului, statia din pacate nu are pasii de volum in unitati mai mici de un decibel pe valoarea afisata/ dupa o anumita valoare cam de la o treime (0-32 de pasi, valoarea de la o unitate la alta creste cu 2 dB.). Declar mariaj nefericit, cu camera si statia, la adresa boxelor. Referitor la ciuperci si tuica - amandoua au personalitatii puternice, a nu se folosi in acelasi timp, grija ca pe butelia de gaz, parerea mea :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

Tannoy Gold 8 au potentiometre mecanice pe fatzau. Dar trebuie totusi folosite cu un preamplificator, nu poti tot timpul sa te scoli si sa umbli la fiecare. In zona profy primesc sunet dintr-un mixer. In zona noastra e bine sa avem totusi un preu. Iar tu ai spus acum, integratul tau merge si ca preu. Avantajul si cu potentiometrele mecanice la boxe (pe fatzau) era ca poti sa le reglezi la ce nivel maxim doresti si in felul asta ai fi avut un rafinament oricat de mare la reglajul de volum din partea de preu de la integratul tau. Nici nu conta daca ampliful tau e cu mai putine trepte, mai grosolan, mai tampitel, etc. Acum vad ca te plangi de volum la acele Piega, ca o iau prea tare de la un nivel mai sus. Daca aveai Tannoy rezolvai problema super elegant, asa nu ai cum. Iar amplificarea integrata in Tannoy este facuta specific pe aceste difuzoare si nu au crossover pasiv cum au boxele pasive (cum sunt cele pe care le ai acum). Aceste filtre pasive sunt o vesnica si mare problema pentru amplificatoare in general. Eliminarea lor prin folosirea amplificarii dedicate pe fiecare driver (evident, folosind crossover pe semnal, adica activ) este un mare avantaj..... intotdeauna. Filtrele pasive din boxe fac amplificatoarele sa se comporte ca si cand nu ar mai fi in mintile lor. De aia noi tot cautam "matching"-uri. Practic daca un amplificator masoara minunat de liniar pe osciloscoape si in laboratoare, din cauza filtrelor pasive din boxe nu se mai comporta nici liniar, nici minunat, unele chiar aiurea. De aceea avem mereu surprize ca un amplif considerat bun pe boxele (pasive) A sa sune tare prost pe boxele (pasive) B. In realitate e ciocu cu norocu'. Si peste asta adauga acustica camerei! Si evident, asculti ceea ce amplifici, adica "sursa". Conform regulii simple, daca bagi rahat, scoti tot rahat. Peste intreaga harmalaie vin si cablurile care ce fac de fapt?! Fac ca relatia urata si in pragul divortului intre amplificator si filtrele pasive din boxe sa fie oleaca altfel, in cazuri fericite, ceva mai buna. Dar din cabluri nu salvezi un amplificator care nu duce boxele.... in realitate care nu duce filtrele din acele boxe. Deci vezi ca solutia de a avea cate un amplificator dedicat pe fiecare driver, fara filtre, e totusi buna! Cu dezavantajele ei, ca nimic nu este "cel mai bun".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by kaav »

Multumesc pentru lamurirea unor aspecte delicate, de care pot beneficia in mod evident si cei care nu au pus intrebari, dar au nelamuriri. Am pus aceste monitoare active (Tannoy Gold 8), pe lista de obiecte pe care are sens sa le doresti.

Post Reply