Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by ViMe »

Salut, aveti idee daca aduce cineva in Bucuresti sau in tara picioruse antivibratii, din acelea pentru boxe de raft si alte echipamente hi-fi/hi-end/hi-def. Sunt direct interesat deoarece setup-ul de acasa ma obliga la a folosi boxe de raft puse chiar pe raft, evident ca si alte echipamente sunt tot pe sau in raft. Locuiesc intr-un apartament de bloc si cea mai mare camera, cea in cauza, camera de zi, are 17 m2. Multumesc

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

dupa cum ti-am raspuns pe pm, dintre dispozitivele de genul asta pe care eu personal le-am apreciat foarte mult (dar si cumparat deja) sunt fabricate de OMICRON in Italia (la Roma):

http://www.omicrongroup.net/products/accessories/

Creatorul acestor dispozitive se numeste Mauro Mauri, este din Roma si am avut ocazia sa discut cu el personal anul asta.
Sunt proiectele/inventiile sale 100% si are un mic atelier foarte bine dotat cu strunguri si scule foarte avansate de prelucrare prin aschiere.

Printre altele, mi-a spus ca a avut angajati dealungul timpului si 5 ingineri din Romania, de care a fost foarte multumit si pentru care are numai cuvinte de lauda.

An de an inventeaza cate ceva, in materie de dispozitive acustice, pasiunea lui, el fiind inginer in domeniul mecanicii fluidelor (din cate am retinut, posibil sa ma insel asupra specializarii).

Pe langa acele dispozitive mai are un CDplayer, un integrat si niste boxe, creatiile sale.

Le-am ascultat la TAV Milano si pot spune ca mi-au placut. Promit foarte mult. Auditia a fost intr-o mica camera de hotel, conditii nu foarte grozave si Mauro Mauri a vrut mai mult sa-mi demonstreze ce fac unele dispozitive pe care eu nu le aveam acasa (in special suportii de cabluri). Am povestit asta in topicul destinat TAV Milano.

Trecand la problema care te interseaza, eu iti recomand cate 3 bucati OMICRON MAGIC DREAM CLASSIC GOLD sub fiecare boxa. Am zis 3, pentru ca asezarea sa fie perfecta. Daca pui 4 vei avea probleme de ne-planeitate.

Eu le recomand chiar si in cazul folosirii de standere pentru bookshelf dar si in cazul unor floorstandere, oricat de mari. Aceste dispozitive pot sustine peste 60Kg, insa nu am retinut daca 3 bucati impreuna sau pe fiecare?

Precizez ca anterior am avut si alte dispozitive, printre care si SOUNDCARE Superspikes produse in Norvegia:

http://www.soundcare.no/

Acestea sunt bazate pe conuri in timp ce Omicron Magic Dream sunt bazate pe bile.

Omicron s-au dovedit net superioare la orice aplicatie, boxe, aparate, mai putin pickup, caz particular unde folosesc Soundcare din cauza ca sunt fixe si Omicron mobile datorita bilelor. La pickup e daunator sa il zgaltai din greseala!

Am comparat Soundcare cu Omicron Classico, adica cel mai ieftin din gama si tot Omicron iese castigator in cazul, playereCD, preuri, power, boxe mari si mici, preuri de doza, DAC-uri, caz unde beneficiul este chiar foarte mare! Insa modelul GOLD este cel mai bun in raport calitate/pret. Exista modele superioare, dar mai scumpe, pe care nu am apucat sa le incerc.

Poti cumpara aceste dispozitive de la d-na Miseta Nicolae, numar telefon: 0727 342 226 (Constanta) sau daca nu doresti direct din Romania, poti incerca sa le comanzi pe net direct din Italia (caz mai putin avantajos financiar si ca timp).

Eu folosesc la fiecare aparat seturi "GOLD".

Dar daca (din cauza pretului si bugetului restrans) trebuie sa alegi doar cateva seturi, cel mai mult le recomand la boxe, playere optice si DAC-uri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by TomJones »

Ceva mai ieftin decat ce a zis momolo mai sus, mai iti recomand piciorusele viprapod avand avantajul ca sunt din sorbothane si ca pot fi folosite pe marimi in functie de greutatea sculelor sau cubuletele de la cardas din lemn de mirt. Ambele le gasesti pe elusivedisc si musicdirect.
http://www.vibrapod.com/
http://www.cardas.com/content.php?area= ... duct_id=28

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by TomJones »

momolo wrote:Eu folosesc la fiecare aparat seturi "GOLD".
Poti sa dai si ceva detalii de pret estimativ. Intr-un alt topic de pe alt forum vorbeai si de harmonic stabilizer plus aceea spirala care disipa energia. Care ti se par mai de nelipsit in sistem sau la care ai simtit efectul mai mare?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

TomJones
Care ti se par mai de nelipsit in sistem sau la care ai simtit efectul mai mare?
efectul cel mai "grosolan" este al picioruselor.

Cele din seria Classico GOLD costa aprox. 24 euro bucata. Exista in aceeasi gama si REFERENCE la aprox. 18 euro dar si CLASSICO la mai putin (nu am retinut pretul).

Toate sunt mai bune decat "pastilele" SOUNDCARE Superspikes. Defapt aceste "pastile" concureaza cu modelul Omicron CLASSICO la efecte, fiind la preturi asemanatoare.

Dupa cum vezi este o diferenta de pret intre cele trei modele Omicron din gama de jos (exista unele mult mai scumpe din gamele superioare).

Eu le-am probat cu atentie pe toate si am constatat ca diferentele de calitate sunt.....exact proportionale cu diferentele de pret (faci proportii aritmetice).

Insa, exista cazuri in care unii au vrut (si ma refer la niste audiofili din Italia) modelul REFERENCE nefiind problema de bani.

Diferenta la prima vedere ar fi ca modelul GOLD ridica (si) inaltele. Dar o data cu asta aduce mai multa definitie, basul e mult mai bun in toate intelesurile, mai adanc (deci extensie in ambele capete).

Insa, sistemele high-end de varf sunt echilibrate la limita mersului pe sarma!

Orice le poate dezechilibra, astfel ca folosirea acestor picioruse duce automat la recablare. Evident, aici ma refer la categoria grea!

Pentru scule mai slabute, aportul este benefic si semnificativ, practic le da ceea ce nu au indeajuns, adica REZOLUTIE ! Un plus de calitate pe care nu o obtii din cabluri nici daca te pui in cap!

Asta pentru ca sunetul este vibratie si totul vibreaza! Aceste dispozitive amortizeaza sau fac posibila disiparea (in liniste) a vibratiilor parazite care, altfel se amesteca in sunet si-l "murdareste".

Trebuie sa precizez ca in materie de dispozitive mai exista si brandul german FINITE ELEMENTE

http://www.finite-elemente.de/en/products

Care se pare ca din review-urile internationale sunt printre cei mai tari.

Sunt comercializate la noi (in RO) de catre dl. Paul Hafner (High End Audio) nu direct, ci prin magazine on-line.
Dezavantajul e ca nu pot fi probate inainte de a platii banii (din ceea ce stiu, e bine de intrebat).

Eu nu am probat Finite Elemente....ca nu am avut cum ? Insa am auzit lucruri bune despre acest brand.


Pentru cei cu posibilitati materiale foarte, foarte reduse, recomand spike-uri la boxe, asezate pe placi de marmura moale (nu granit!), recomandabil taiate din lastra de 30mm sau cat mai groasa.

Multe boxe vin din fabrica cu spike-uri.

Daca ma intrebati cat e diferenta dintre spike-urile "native" si aceste dispozitive cu bila discutate mai sus.....mi-e greu sa cuantific in procente! As spune mai degraba ca diferenta e mare in sisteme de calitate si mult mai mica in sisteme mai slabe calitativ.

Aceste sisteme speciale mentionate mai sus sunt recomandabile in sisteme audio mai bune si la boxe ceva mai scumpe. Pentru cele ieftine folositi spike-uri (tzepe :D ) cat mai ieftine.
Se pot gasi si in magazine la 5 RON bucata (facute in China) dar se si pot confectiona pe strung, adica cine mai are azi posibilitatea!
Principiul este ca varful sa fie cat mai dur si cat mai ascutit (sa nu se toceasca de la greutate si lovituri) si acesta vor sta perfect pe niste monezi mici de 5 ban (din arama).

Dar din punctul meu de vedere merita cumparate acele dispozitive speciale.

TomJones, eu am si harmonic stabilizer (eu le spun "OZN"uri :D ) dar asta e alt subiect. Mai sus am raspuns concret la intrebarea pentru care a fost deschis acest topic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by katalin »

Momolo cat de stabile sunt boxele asezate pe aceste diapozitive?

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by TomJones »

Deasemenea mai recomand brandul german viablue
http://viablue.de/com/spikes.shtml
aduse in romania de
http://www.audioalchemy.ro

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by felixx »

O precizare poate de neluat in seama....
Am dorit sa achizitionez Viablue insa dupa o discutie cu un detinator de astfel de picioare am renuntat pentru ca acoperirea metalica lasa de dorit si in cel mai scurt timp pot avea loc fenomene de exfoliere iremediabil de refacut.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by TomJones »

felixx wrote:O precizare poate de neluat in seama....
Am dorit sa achizitionez Viablue insa dupa o discutie cu un detinator de astfel de picioare am renuntat pentru ca acoperirea metalica lasa de dorit si in cel mai scurt timp pot avea loc fenomene de exfoliere iremediabil de refacut.
Acum nu stiu ce sa zic probabil ca erau falsuri...piata germana este foarte stricta si aceasta firma (germana) s-ar elimina singura de pe ea....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

Mai trebuie sa precizez ceva, mai ales din cauza ultimelor mele "experimente". Dupa cum se stie, omul cat traieste invata!

Piciorusele decuplatoare, antivibratii, sau cum vrem sa le spunem, sunt fara indoiala exceptionale in cazul aparatelor entry-level, pot fi bune in cazul celor din gama de mijloc insa in mod cert nu prea mai sunt potrivite sau cel putin nu in toate cazurile sunt indicate la aparatele din gama high-end.
La boxe fac bine oriunde si oricum, e si logic!

Insa, aparatele care trec de un anumit pret (prag mare) au in ele incorporat si studiul asupra vibratiilor, mai precis, deja producatorul a luat in calcul problema respectiva si a rezolvat-o.
Unele aparate au piciorusele proprii (care se dovedesc categoric mai bune decat cele despre care discutam mai sus), exemplu Luxman (cele moderne) si Accuphase, altele au carcasa optimizata si stau pe niste conuri bine gandite sau altele au lespezi de granit sau diverse amortizari direct la mecanica, trafuri, etc, etc.

Cert e ca am intalnit playere optice (dar si amplificatoare) care "se streseaza" daca le pui picioruse din astea. Mai precis, salta in gama de sus si suna mai strident (zbierat) pierzand din naturalete sau mai precis spus, din echilibrul deja foarte bun (dar care se plateste printr-un pret mare! :roll: ).

Nu pot spune ca e o regula, insa in mod cert la aparatele de inalta calitate punerea acestor dispozitive-picioruse trebuie facuta cu bagare de seama. In multe cazuri sunt daunatoare ridicand aiurea nivelul gamei inalte si stresand sunetul.
Insa la cele ieftine sau medii, reusita tinde catre 100%.

Asta am spus-o relativ la picioruse.

Cu dispozitivele rezonatoare este exact pe dos. Gamele superioare beneficiaza de cel mai mult aport, cele inferioare fiind mai insensibile.
Astea sunt dispozitive care disipa (sau modifica la o forma mai "prietenoasa") energia mecanica indusa de vibratia aerului (sunet) asupra carcasei si cablurilor. In cazul asta, cu cat ai un aparat mai bun (din pacate si mai scump), cu atat se simt diferentele mai mari si calitatea audio in plus. Fix pe dos ca la picioruse.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by TomJones »

momolo wrote:Piciorusele decuplatoare, antivibratii, sau cum vrem sa le spunem, sunt fara indoiala exceptionale in cazul aparatelor entry-level, pot fi bune in cazul celor din gama de mijloc insa in mod cert nu prea mai sunt potrivite sau cel putin nu in toate cazurile sunt indicate la aparatele din gama high-end.
Confirm!! Sunt ff bune mai ales la aparatele mai subtirele. Ce ar putea face aceste picioruse la un Accuphase A60 de vreo 50 de kile??!!!..si mai este ceva: impactul mai mare il au, vorbind de sculele mai entry level, mai ales la cd-playere la care vibratiile pot dauna sunetului.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

Ce ar putea face aceste picioruse la un Accuphase A60 de vreo 50 de kile??!!!..
am probat deja! Le streseaza sunetul. Urca aiurea frecventele inalte si suna mai nenatural. Sunt facute sa stea pe picioarele originale si astfel suna in mintile lor. Insa la ce cost ?! Scule scumpe, un aparat cat o masina.

Insa daca le pui chiar la o trancota, ramai mut de uimire! O scoate cu o clasa mai sus!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by oake »

ViMe
momolo este modest sau a uitat ca am facut niste picioruse similare cu cele de la omicron dar cu bila de 17 mm in loc de 10 mm,proiectate de el,inainte de a scoate omicron seria gold cu bila de 17 mm si suna lafel sau dupa unii colegi chiar mai bine decat seria gold a omicronului,dar sub jumatate de pret.
principiul e simplu : transforma scula respectiva intr-un pendul antirezonator,care anuleaza,in cel mai rau caz diminueaza, atat vibratiile care vin de la suport cat si lucru f important, pe cele din interiorul sculei.
Aceste picioruse se mai pot face si in continuare.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by Obelix »

Ca (fost) inginer mecanic trecut SI prin un pic de mecanica a fluidelor :twisted: , imi pun problema CUM pot influienta astfel de dispozitive altceva decat sursa si boxele, singurele care "vibreaza" inr-un sistem... :?:

Post Reply