Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by West »

momolo wrote:West, daca nu ma insel, era o vreme cand nu credeai prea mult in diferenta care o pot aduce cablurile si nici nu erai dispus sa cheltuiesti prea mult pe cabluri. Ceea ce a urmat sti bine.
Aici esti nedrept. Nu am spus niciodata ca nu cred in diferenta indusa de cabluri.
Daca nu as fi crezut, nu as fi batut drumul lung de la mine pina la tine (multumesc din nou pentru invitatie si incurajare) pentru a le incerca.
Am spus o singura data un lucru pe care acum tu il denaturezi. Cind eram cu gramada de cabluri de test in brate si dupa ce voi m-ati invatat cum sa fazez corect sculele, am spus: 'sper sa aud ceva'. Dar eu m-am referit la mine in acel moment, nu la cabluri.
Tu mi-ai raspuns: 'sigur vei auzi'.
Testele pe diferitele cabluri, pe care le stii, au fost primele mele exercitii comparative. Rezultatul lor a fost alegerea cablurilor Fadel cu care am si ramas.
momolo wrote:Personal, nu stiu cum sunt altii, dar eu nu refuz nici un experiment si incerc, nu stiu si daca reusesc, sa nu am pareri preconcepute care sa duca la clasificari finale si refuzul experimentarii.
Respect spiritul tau deschis spre experimente si am invatat de la tine ca sunetul este mereu inselator, spargind bariere ale logicii.
Astfel am constatat din propriile incercari cite surprize poti avea din gesturi banale cum ar fi schimbarea unei prize, usoara reorientare a boxelor, prezenta/absenta strapurilor pe boxe. Am invatat cit de riguros trebuie sa fii cu alimentarea sculelor pentru ca greseala pindeste. Azi, de cite ori pun in priza sculele, o fac numai dupa ce verific faza cu creionul de tensiune. Nu are rost sa las in urma o greseala de fazare pentru ca apoi sa umblu dupa cai verzi pe pereti pentru ca nu se aude bine.

momolo wrote:De exemplu, cum ai considera opinia unor audiofili cu mult mai multa experienta decat noi si care spun ca elementul cel mai important din sistemul lor audio este.... rackul ?! Apropos, avand in vedere fenomenul vibratiilor sti cumva ce efect audio are un rack Arcici ?

http://www.arcici.net/suspense.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

...Sau tu ai spune ca Accuphase si-a proiectat sculele fara acele rack-uri si deci nu sunt bune chestiile astea. Dar eu te intreb, ai auzit vreodata ce face in sunet un astfel de rack ?! (eu da!).

Sau ai auzit de brandul Finite Elemente si cam ce produc ei ?

http://www.finite-elemente.de/en/zubehoer" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu auzisem despre numitele firme, multumesc pentru semnalare, am citit si eu acum.
Tu le-ai ascultat? Nu vrei sa ne povestesti despre aceste rack-uri, principii si ce ai auzit?

In legatura cu parerea mea, un rack ar trebui sa avem toti, ca doar nu ne vom tine sculele pe jos. Daca acel rack este bine facut si are proprietati antirezonante este perfect. Daca si noi vom avea bani sa-l cumparam, este si mai bine. :) Ca sa-ti raspund, rack-ul face parte din planurile mele...mai din viitor. :wink:
In legatura cu parerea unora ca rack-ul este cea mai importanta componenta din lantul lor acustic, eu o gasesc exagerata si nerealista. Chiar tu ai spus de mai multe ori ca din punctul tau de vedere sursa este cel mai important element. Sper ca nu te-ai razgindit pentru ca acum sintem la topicul de picioruse.
Cum sa fie mai important suportul decit sculele care stau pe el? :D Trebuie sa raminem realisti si sa ne pastram in limitele bunului simt. Una este sa folosesti un rack, alta este sa te apuci sa-ti bagi tot felul de improvizatii sub scule sau sa le pui in cap tot felul de fiare armonice. Genul acesta de adaugiri antivibratorii la un aparat proiectat si realizat tocmai in scopul izolarii de vibratii, dar in limite constructive rezonabile si cu efecte relevante, eu le resping din start. Nu imi plac din principiu.
Acum, tu spui ca ele duc la imbunatatirea sunetului. Care ele? Cite sint ele si de cite feluri? O multime de modele, nu?
Daca noi vom pune si vom tot pune, ce efect vom obtine? Mai putem noi controla efectul de o complexitate atit de mare? Mie mi se pare ca ne complicam, incepem sa ne amestecam in treaba celor care au creat aparatul si nu avem nici pregatirea nici experienta lor.
Eu am preferat sa imi bag banii intr-o scula mai buna, decit sa-i risipesc in experimente nesfirsite cu picioruse magice.

Apropo, tu mai ai o vorba. 'Daca ceva este bun, trebuie sa se auda din prima'. Si sint de acord cu acest lucru.
Eu am incercat 2 feluri de picioruse. Nu mi-a placut efectul. Ce sa fac? Sa mai incerc inca 10 feluri? Mi-as risipi timpul limitat pentru muzica(iarasi o vorba a ta), facind teste la niste accesorii.
Un rack, daca este bun, normal ar anula toate aceste accesorii, ca de aceea este antivibrator. Si un rack este un lucru practic, usor de folosit, are o utilitate fara echivoc.
Altfel, vorba ta, vom ajunge ca aia de-si toarna beton in sufragerie.
Multimea accesoriilor audiofile antivibratorii seamana cu miriadele remedii naturiste din miriadele de farmacii naturiste. Daca intri in aceasta lume nu te alegi decit cu ruina financiara si cu inghitirea a tone de bazaconii. 10 vieti daca ai trai si nu ti-ar ajunge sa le incerci pe toate. Ai trai doar ca sa incerci. LEKTOR are dreptate, cind se intreaba pina unde. Tu spui ca experimentul trebuie sa aiba o directie. Corect. Pentru mine directia este ca nu mai experimentez antirezonatoare sau cum le mai cheama. :mrgreen:
momolo wrote:Ce parere ai despre suportii de cabluri ? Nu-i asa ca par o tampenie ? Cum adica suporti de cablu ?! :shock: Sa nu te impiedici de sarme sau ce ?! :shock: ...Unii "nebuni" spun ca au efect in sunet (eu am auzit si experimentat si....au!)http://www.omicrongroup.net/products/ac ... evolution/ - PORTACAVI FARADAY care costa destul de mult bucata, cred ca peste vreo 170 euro unul si dupa cum iti imaginezi trebuiesc mai multi.
Nu am nici o parere, inca. Nu am vazut in realitate, nu am avut ocazia unui test la mine acasa cu asa ceva. Daca as avea de unde, i-as incerca. Nu am de ce sa-i resping inainte de a-i testa. Evident asta cu testatul este mai greu, ca nu ai de unde.
Portcavi Faraday arata interesant, dar doar pozele pe net nu ne ajuta.
momolo wrote: :roll: ....Deci, exista unii care le cumpara, oare sunt fraieri cu totii ?! :roll: Oare sunt atatia producatori de scule audio, tampiti si care nu tin cont precum Accuphase de lucrurile astea ?! :roll:
Ma mira ca tocmai tu aduci ca argument informatii si poze de pe net. Ce m-ar interesa pe mine ca 1 milion de oameni de pe planeta fac un anumit lucru, de exemplu ca asculta boombox-uri?! :roll: Cu totul nerelevant.
La fel putem vorbi despre cit de mare este comunitatea fanilor OZN, sau despre cei vor sa demonstreze ca americanii si-au dat jos singuri WTC.

Un lucru insa ai putea sa-l faci si ar fi foarte interesant. Sa detaliezi principiile dupa care sint concepute aceste picioruse cu bila. Te rog, dezvolta acest subiect teoretic.
Din cite am vazut eu in practica, atunci cind am experimentat, ele se opun vibratiilor in planul orizontal, opunere de tip amortizor de masina. Dar in planul orizontal.
Dar vibratiile in plan vertical? Nu au cum sa le amortizeze, nu?
Si cred ca acestea sint cele mai frecvente. Tramvai, liftul, pasii nostri, etc.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by kaav »

West wrote: Dar vibratiile in plan vertical? Nu au cum sa le amortizeze, nu?
Si cred ca acestea sint cele mai frecvente. Tramvai, liftul, pasii nostri, etc.
In plan teoretico-practic, neverificat personal...
Pai tocmai asta se suprima (vibratziile din plan vertical) daca este sa se suprime ceva Adica miscarea de sus-jos, la care orizontalitatea este data de perimetrul creat de distantza dintre amortizoare.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by Obelix »

Pana la urma, ci care puneau sculele pe caucucuri de camion pe 1/2 umflate, aveau dreptatae... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

West
In legatura cu parerea unora ca rack-ul este cea mai importanta componenta din lantul lor acustic, eu o gasesc exagerata si nerealista. Chiar tu ai spus de mai multe ori ca din punctul tau de vedere sursa este cel mai important element. Sper ca nu te-ai razgindit pentru ca acum sintem la topicul de picioruse.
1. nu este parerea mea, ci este a altora care au scris pe net.

2. si tu in entuziasmul tau pentru cablurile Fadel ai spus ca fara alea "nu canta sistemul tau". In acest caz sa trag concluzia ca tu ai spus, "Fadel e mai important decat sculele Accuphase" ? :shock: Evident, poate as face asta daca as avea o rafuiala de orgoliu (ranit) cu tine si ti-as cauta nod in papura ca sa te combat pe toate caile pana in panzele albe, mergand pana la citarea de fraze ciuntite din context si semantica. :wink:
Nu auzisem despre numitele firme, multumesc pentru semnalare, am citit si eu acum.
Tu le-ai ascultat? Nu vrei sa ne povestesti despre aceste rack-uri, principii si ce ai auzit?
- eu nu povestesc sunetul si nici nu rascolesc netul dupa review-uri si articole ca sa aflu ce sa-mi cumpar, ce merita testat si ce nu merita testat sau sa trag concluzii despre sunet. Pur si simplu prefer sa ascult si sa experimentez atunci cand se poate si cu ce se poate. De obicei, practic, noi avem foarte putine sanse de adevarate experiente, dar e MULT mai usor sa ne dam rotunzi aici pe forum pentru a ne hrani propriul orgoliu prostesc. :wink:

Dupa cum observi, treaba cu piciorusele e veche si nu am scris niciodata pe forum sau pe net de acest lucru desi am vandut peste 60 de bucati care se afla in destule sisteme audio bune (unele mult mai scumpe decat ce ai tu, West). Iar acum ceea ce afirma LEKTOR ii insulta indirect pe acei oameni. Acrediteaza ideea ca sunt cam "lemn" la ureche si faptul ca se incanta de efecte ....placebo. :roll: Cu singura mentiune ca LEKTOR nu a testat, el doar afirma!

Si vreau sa-ti mai spun ca unii au inlocuit cele mai scumpe picioruse de la Omicron cu cele facute de mine si oake. Ar trebui sa le spui personal cum vine cu efectele placebo! :lol: :lol: :lol:
Acum, tu spui ca ele duc la imbunatatirea sunetului. Care ele? Cite sint ele si de cite feluri? O multime de modele, nu?
- din pacate eu nu-ti pot spune ce sa faci tu, esti liber sa alegi ce vrei.
Eu am preferat sa imi bag banii intr-o scula mai buna, decit sa-i risipesc in experimente nesfirsite cu picioruse magice.
- este o atitudine laudabila si normala, dar totusi exista diferente considerabile intre 8000 euro si 50 euro ca un simplu exemplu contabil. Asa ca despre ce vorbesti, nu cumva este simpla ta automangaiere si autojustificare ?!
Multimea accesoriilor audiofile antivibratorii seamana cu miriadele remedii naturiste din miriadele de farmacii naturiste. Daca intri in aceasta lume nu te alegi decit cu ruina financiara si cu inghitirea a tone de bazaconii. 10 vieti daca ai trai si nu ti-ar ajunge sa le incerci pe toate.
- ca de obicei rastalmacesti sensul discutiei din dorinta sa pari mai grozav pe forum. Nimeni nu a spus ca trebuie sa incercam tone de dispozitive pe care sa ne risipim toti banii pana nu mai avem de cumparat scule audio.
LEKTOR are dreptate, cind se intreaba pina unde.
- sigur ca "are dreptate" ca se intreba pana unde daca nici macar nu a inceput vreodata !? :lol: West, aveam pretentii de la tine, te credem un om logic si nepartinitor.
Ma mira ca tocmai tu aduci ca argument informatii si poze de pe net.
- din nou esti partinitor si rastalmacesti aiurea. Singurul lucru pe care l-am spus este ca exista destui audiofili care le apreciaza, dovada fiind faptul ca LE FOLOSESC si LE POZEAZA (mandrii) pe propriile sisteme audio. Nu pot spune ca fac bine in sunet sau rau din poze, spun, si cred ca ai inteles bine ce spun dar esti partinitor, ca UNII LE FOLOSESC si dupa cum se vede nu sunt putini.
Cu totul nerelevant.
La fel putem vorbi despre cit de mare este comunitatea fanilor OZN, sau despre cei vor sa demonstreze ca americanii si-au dat jos singuri WTC.
- din nou rastalmacesti aiurea. Putem vorbi ca NU poti descoperi NIMIC pe lumea asta daca REFUZI SA EXPERIMENTEZI sau daca experimentezi aiurea, superficial, gresit dupa care tragi concluzii DEFINITIVE. Eu asta am tot spus, nu pot crede ca tu nu ai inteles ci doar faptul ca vrei sa te dai rotund pe aici sau sa sustii din orgoliu pozitia ta gresita (ca si altii dealtfel).
Un lucru insa ai putea sa-l faci si ar fi foarte interesant. Sa detaliezi principiile dupa care sint concepute aceste picioruse cu bila. Te rog, dezvolta acest subiect teoretic.
- am spus destul despre modul cum le-am facut, Citeste ce am scris mai sus.
Din cite am vazut eu in practica, atunci cind am experimentat, ele se opun vibratiilor in planul orizontal, opunere de tip amortizor de masina. Dar in planul orizontal.
Dar vibratiile in plan vertical? Nu au cum sa le amortizeze, nu?
Si cred ca acestea sint cele mai frecvente. Tramvai, liftul, pasii nostri, etc.
- sper ca-ti dai seama cat de penibile sunt aceste supozitii ale tale cat si atitudinea de a incerca explicatii ?! Eu am spus clar, NU sunt rezultatul unui calcul stiintific si tehnic, sunt rezultatul experimentarii empirice, urmaririi efectelor si cautarii unor paternuri in manifestarea efectelor.

West ,probabil ca tu daca ai fi bolnav in Africa si ti s-ar aduce un vraci care sa te scape de boala (si care ar putea sa te scape), intai i-ai cere diploma la medicina si prospectele leacurilor pe care vrea sa le foloseasca pana sa accepti tratamentul ! :lol: :lol: :lol: Cum nu ti-ar putea oferi ceea ce ceri, ai muri netratat, jertfit pe altarul stiintei. :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

ok, pt cei cu experienta acum - ultima intrebare - poti upgrada un entry level cd player ( ma refer la acesta ca sursa, cea mai importanta in sistem ) cu picioruse incit sa ajunga un alt cd player ( de la aceeasi companie ) considerat top ot the ( aceeasi ) line - mai concret - ce sa fac, sa cumpar entry level de 5000 $ si apoi picioruse de 3000 $ SAU iau direct cd playerul de 8000 $ - mi se va reprosa cum ca sint prea matematic/materialist si ar trebui sa iau in considerare nu $ ci pasiunea pt muzica si picioruse. Pina la urma tot la intrebarea mea se va ajunge, pt ca scopul picioruselor este de a imbunatati sunetul, de a-l upgrada !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by kaav »

LEKTOR, scopul artificiilor este sa impinga la limita maxima potentza unui aparat (care a costat doar ''atat'' fatza de altul mai scump care a costat tot atat dar inca jumatate sau triplu, e.t.c...). Din ce am invatzat citind pe aici, este faptul ca nu exista o evolutzie liniara/stabila - ci ca conteaza ''alchimia'' unui sistem.
Felul in care formulezi intrebarea fortzeaza raspunsul (pozitiv - da ai dreptate, dar...) daca sunt oameni care te contrazic (nu eu care fac teorie) deci, ceva este adevarat (adica nu sunt totzi betzi in acelasi timp si conspira impotriva ta/lui/lor :idea: ). Tu cred ca ai posibilitatzi practic nelimitate - comparativ cu multzi forumisti sa compari ce vrea muschiul tau, dar inca pui intrebari....
Pai este posibil asa ceva? 8)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

Atunci nu mai intreb- iau pala micu cu picioruse atunci ! :lol:

O sa incep experimentele cu picioruse atunci - numai ca sint sute de sisteme de suporti - mi-am facut pina si o cutie / ladita cu chestii luate de prin magazine neaudiofile - placute rotunde de fel de fel de esente lemn, cauciuc, poliuretan, spuma solida , otel, aluminiu, granit, solid brass, teflon plus combinatii intre ele .

Vedeti si aici - pag 18

http://www.percyaudio.com/Catalog.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

LEKTOR, este fine tuning. Posibil doar daca ai cu ce prinde postu'. Iar cand ai cu ce, e o joaca foarte haioasa toata treaba asta. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

momolo wrote:LEKTOR, este fine tuning. Posibil doar daca ai cu ce prinde postu'. Iar cand ai cu ce, e o joaca foarte haioasa toata treaba asta. :wink:
Am citeva radiouri bune ...

Alt nebun care impartaseste ideile mele - merita citite toate articolele



http://www.ethanwiner.com/audiophoolery.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.ethanwiner.com/believe.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.ethanwiner.com/myths.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by West »

Este o referinta pe care am retinut-o de la momolo. L-am citat.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by oake »

Vibratiile in plan vertical...interesant subiectul...recunosc nu prea am rabdare sa citesc toate interventiile,poate repet dar piciorusele noastre au fost prevazute la inceput cu distantieri de 3-4 mm grosime si sus si jos, de forma circulara incastrati in picioruse: din pluta la inceput si mai apoi din pasla,proiectati evident de momolo.
Nici un sistem anti microvibratii nu este perfect,important este care suna mai bine...?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by kaav »

oake wrote: Nici un sistem anti microvibratii nu este perfect
Ar fi o idee tampita ca in locul de contact dintre scula si amortizor sa fie ceva de genul - pasta termoconductoare cum este la procesoarele din PC ? (zic asta pentru ca nu s-a pomenit daca a fost rectificata suprafatza de contact, s-a pomenit doar de prelucrarea piesei pe strung)

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by West »

oake wrote:distantieri de 3-4 mm grosime si sus si jos, de forma circulara incastrati in picioruse: din pluta la inceput si mai apoi din pasla,proiectati evident de momolo.
Cele pe care le-am testat eu in mai aveau discuri din pluta.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by oake »

A fost o evolutie,am trecut de la pluta la pasla,cu diferentele auditive de rigoare.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by LEKTOR »

http://hifistay.com/" onclick="window.open(this.href);return false; - "accesory"
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply