idei si informatii DIY

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by hpavictor »

Daca electroliticii sunt potriviti , vei constata doar dupa minim 100 ore de functionare continua ( cu sau fara semnal :wink: ) .
Metoda se numeste " BURN IN " si face ca procesul chimic din interiorul condesatorului electrolitic sa se stabilizeze la valorile nominale , alese de producatorul condesatorului .
Nu te grabi !
Graba strica treaba .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: idei si informatii DIY

Post by Mokep »

Multumesc de raspuns d-vostra si lui hpavictor.
Am auzit de acel burn in.
Ma gandam ca e valabil in cazul condensatorilor din boxe si a celora din calea semnalului audio din receiver/amplificator.
Ce condensatori am cumparat, vad ca sunt catalogati ca si in "scop general":
https://uk.farnell.com/vishay/53d222g06 ... dp/1320555" onclick="window.open(this.href);return false;

Si fisa terhnica:
http://www.farnell.com/datasheets/20469 ... 1541250212" onclick="window.open(this.href);return false;

O sa i mai testez pe timp mai lung.


Petrescu wrote:Ai gresit ca i-ai schimbat a-2-a zi. Este un fenomen oarecum normal si tine de rodajul condensatoarelor noi. Repune-i in functiune si lasa aparatul sa mearga cateva zeci de ore, poate chiar o suta, dupa care asculta-l din nou. Daca e aceaasi problema pune unii tot noi dar cea mai ieftina serie de la un producator consacrat. Eu as incerca cu Samwha. Conzii noi care sunt "exagerat de buni", modifica substantial caracteristica de impedanta a alimentarii iar asta poate sa schimbe sunetul si nu neaparat in bine. Intotdeauna se pun piesele potrivite schemei si nu piesele cele mai bune neaparat. Degeaba iti da cineva icre negre daca tu ai nevoie de o friptura in sange. Aparatele vechi nu au fost proiectate cu condendatori electrolitici cu ESR-ul exagerat de mic.
hpavictor wrote: Daca electroliticii sunt potriviti , vei constata doar dupa minim 100 ore de functionare continua ( cu sau fara semnal :wink: ) .
Metoda se numeste " BURN IN " si face ca procesul chimic din interiorul condesatorului electrolitic sa se stabilizeze la valorile nominale , alese de producatorul condesatorului .
Nu te grabi !
Graba strica treaba .

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: idei si informatii DIY

Post by Petrescu »

In datasheet scrie o caracteristica ce da de gandit: rugged construction. De obicei asta se refera la solutia din interior care contine si un procent de apa in scopul unei fiabilitati sporite. Solutiile apoase eu am observat ca se rodeaza mai greu dar sunt mai rezistente in timp, mai stabile. In fine, chimia din electrolitici este destul de complexa, nu-i o joaca de copil. Ideea este sa ai rabdare cu rodajul si sa nu alegi electrolitici "rugged" ca sa zic asa. Astia se preteaza la sursele in comutatie, sa reziste la spike-uri serioase de curent si tensiune.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: idei si informatii DIY

Post by kaav »

Mokep wrote:Va salut. M-am apucat sa schimb condensatorii de filtraj de dupa puntea redresoare la un receiver european de la inceputul anilor 70, in ideea ca sunt vechi si in zona aceea sunt foarte solicitati. ..
Am aceeasi intentie, dar nu la statie, cat la boxele mele Gruding Box 650 Professional. Au peste 40 de ani. Nu este ceva evident in neregula cu sunetul, dar ma gandesc ca in timpul asta parametrii initiali nu prea mai au cum sa fie prezenti acum. Din ce am citit pe acest forum, nu ar fi o idee prea buna sa repar ce nu este stricat, dar sunt curios cum ar fi sunetul cu componente noi care cel putin in principiu, ar reseta acest timp care a uzat componentele. Are rost sa ma leg la cap cu schimbatul condensatorilor sau sa las lucrurile asa cum sunt pana cedeaza ceva?

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: idei si informatii DIY

Post by Petrescu »

Schimba-i ! Doar ca trebuie sa fii atent ceea ce pui. 40 de ani inseamna mult prea mult oricat de bun ar fi un electrolitic.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: idei si informatii DIY

Post by kaav »

Mersi de raspuns. Voi cauta, dupa ce desfac boxele sa remarc exact valorile care au fost folosite si sa folosesc ceva similar, cat mai strict posibil. Nu mai stiu pe ce forum strain, tot legat de boxe Grudind, s-au mai schimbat condensatorii si uni au fost multumiti. Daca mai tin bine minte, la una dintre interventii s-au schimbat doar condensatorii care tin de partea de medii si impresiile au fost pozitive. Alti au schimbat tot si sunetul s-a schimbat prea mult. O sa ma gandesc bine ce sa fac pe viitor. Oricum, chiar daca schimb ceva nu am inentia sa arunc condensatorii vechi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by momolo »

kaav, daca boxele merg si iti plac, nu inteleg de ce le zgandari?!
Dar daca tot vrei sa experimentezi, schimba NUMAI la o singura boxa dupa care asezi cele doua boxe lipite una de alta (stanga/dreapta - adica lipite!) si tu te asezi fix pe linia de mijloc la distanta optima (exemplu 2 metri. Sunt boxe mici) si le compari. Ca sa le compari trebuie sa cuplezi cele 2 boxe pe un amplif care are comutare A si B, astfel - legi AMBELE boxe pe unul din canale, de exemplu (numai!) LEFT, una la A (left) si alta la B (left). In timp ce le dai semnal sa cante comuti NUMAI cate una pe rand (ce rost ar avea sa cante ambele de o data?), ori A, ori B si NICIODATA ambele impreuna (A+B) deoarece avand 4 ohmi o sa-i dai amplifului 2 ohmi si poate il arzi. Daca ai comutator care se roteste, nu e bai daca treci scurt prin A+B, sa nu fie lung (putina vreme tin toate si pe 2 ohmi... Dar putina si sa nu fie TAREEE!). Ar fi indicat sa uiti care boxa e "upgradata" si care nu, si sa te concentrezi pe muzica/sunet. Pui diverse genuri muzicale, nu numai un singur gen. Recomand auditia unei piese muzicale aprox. 2 minute si jumatate dupa care treci la alta. In timpul asta comuti rapid A sau B si la urma decizi care iti place..... si la urma descoperi daca aia care-ti place e cea modificata sau cea nemodificata. Eu cred ca va fi cea.... nemodificata. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: idei si informatii DIY

Post by kaav »

Asa este, imi plac dar precum am spus in primul mesaj in acest topic, sunt curios din motive plauzibile. Mersi pentru recomandari, sunt chesti care nu poti sa le sti fara sa ai experienta, nu mi-ar fi trecut prin cap ca cel mai potrivit ar fi sa fie lipite una de alta. Ce face un pic incomod acest experiment, este ca Quad-ul meu nu are functii extra gen ''A+B'' cum avea vechiul Pioneer. Nu-i bai, ca pot sa-l aduc oricand sa fac acest test, l-am dat. Chiar daca sunt diferite statiile, cunosc boxele cum sunt in fiecare caz. Oricum o sa cumpar o pereche de condensatorii, doar pentru partea de medii momentan. Posibil sa-mi placa varianta originala in final, ramane de auzit.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: idei si informatii DIY

Post by Petrescu »

Nu cumperi nimic pana nu desfaci si vezi exact ce ai acolo. Schimbi doar condensatorii electrolitici in rest nimic altceva. Cumperi valori cat mai apropiate ca si capacitate si tii cont si la ce tensiune sunt. O alta grija este sa fie condensatori electrolitici BIPOLARI, deci nepolarizati. Daca nu gasesti ii faci din 2 bucati inseriati, cu unul dintre ei montat invers. Adica de exemplu + - - +. Evident astepti macar 10 ore de rodaj.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: idei si informatii DIY

Post by kaav »

Ok. Desfac o boxa saptamana viitoare.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: idei si informatii DIY

Post by Mokep »

Petrescu wrote:In datasheet scrie o caracteristica ce da de gandit: rugged construction. De obicei asta se refera la solutia din interior care contine si un procent de apa in scopul unei fiabilitati sporite. Solutiile apoase eu am observat ca se rodeaza mai greu dar sunt mai rezistente in timp, mai stabile. In fine, chimia din electrolitici este destul de complexa, nu-i o joaca de copil. Ideea este sa ai rabdare cu rodajul si sa nu alegi electrolitici "rugged" ca sa zic asa. Astia se preteaza la sursele in comutatie, sa reziste la spike-uri serioase de curent si tensiune.
Deci sunt specializati astia rugged, nu cred ca erau surse in comutare in 70.
Am gasit ceva care cred ca sunt in regula:
https://eu.mouser.com/datasheet/2/427/021asm-239741.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
kaav wrote:Am aceeasi intentie, dar nu la statie, cat la boxele mele Gruding Box 650 Professional. Au peste 40 de ani. Nu este ceva evident in neregula cu sunetul, dar ma gandesc ca in timpul asta parametrii initiali nu prea mai au cum sa fie prezenti acum. Din ce am citit pe acest forum, nu ar fi o idee prea buna sa repar ce nu este stricat, dar sunt curios cum ar fi sunetul cu componente noi care cel putin in principiu, ar reseta acest timp care a uzat componentele. Are rost sa ma leg la cap cu schimbatul condensatorilor sau sa las lucrurile asa cum sunt pana cedeaza ceva?
"Daca nu e stricat nu il repara" - am gasit zicala asta pe la americani :))
Daca ma intrebati pe mine, din ce am citit pe net, de ex., in mare, nemtii, suedezii, danezii nu prea intervin decat cand e bai.
Eu cand am luat boxe am vrut sa stiu ca exista condensatorii originali, ei avand un rol mare in felul in care suna boxele.
Precum zicea mamolo, sfat foarte bun, daca va tenteaza, se pot testa diferiti condensatori in comparatie cu originalii, daca ei mai exista. E o modalitate destul de facila de a schimba sunetul, dar trebuie pastrata capacitatea/voltajul; se poate merge si pe diferite materiale din ce am citit de ex dielectricul pe baza de ulei.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: idei si informatii DIY

Post by kaav »

In boxe nu s-a umblat la nimic, deci condensatorii originali sunt acolo. Ma intereseaza ce cred si alti oameni despre aceste aspecte si tin cont de toate detaliile, pana aleg ceva concret. Am o rugaminte, care nu are legatura cu subiectul; spune-mi simplu ''kaav'', nu folosi formulari care nu le accept nici in viata de zi cu zi, o adresare care ma face sa ma gandesc la cuvantul ''domnule'', dumneavoastra''. Pot intelege o atitudine politicoasa si intotdeauna e de preferat, dar prefer o adresare simpla. Exemplu : prefer ''daca te tenteaza'' intotdeauna fata de ''daca va tenteaza'' :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by momolo »

Petrescu wrote:Cumperi valori cat mai apropiate ca si capacitate si tii cont si la ce tensiune sunt. O alta grija este sa fie condensatori electrolitici BIPOLARI, deci nepolarizati. Daca nu gasesti ii faci din 2 bucati inseriati, cu unul dintre ei montat invers. Adica de exemplu + - - +. Evident astepti macar 10 ore de rodaj.
Greiere, ar fi trebuit sa-i spui omului ca pentru asta ii trebuie 2 conzi de valoare dubla, adica, daca gaseste un electrolitic NEPOLARIZAT de (exemplu) 47uF/50V trebuie sa cumpere 2 buc electrolitic POLARIZAT (adica ala normal - sa inteleaga si el) de 100uF/50V (deoarece nu exista de 94uF). Iar montarea, din ce stiu eu, se face cu plusurile adunate, adica - 100uF/50v + + 100uF/50V -, deci (sa inteleaga si el) in final va avea jumatate din valoare, adica 50uF/50V si il va lipi pe minusuri. Nu stiu daca e corect sa aduni minusurile, eu cel putin, asa stiam de prin anii 80 (ca se pupa intre plusuri).
Insa, exista o problema.... doua probleme adunate dau o problema si mai mare. Adica, fiecare electrolitic are neajunsurile lui (ideal e de montat numai nepolarizati autentici, adica nu electrolitici.... insa unul de 47uF/50 arata cat borcanul de gogosari si costa cat unul de icre negre!), asa ca legand 2 bucati electrolitici in serie, neajunsurile se multiplica (ma refer la calitatea audio).
Deci tot mai bine scruteaza netul si gaseste electrolitici nepolarizati, nu costa nici mult. Mai greu cu calitatea...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: idei si informatii DIY

Post by Petrescu »

Da si nu... conzii electrolitici nepolarizati veniti asa din fabrica au cam aceleasi performante, distorsiuni, cu cei facuti acasa din 2 polarizati.Diferentele sint foarte mici. S-au masurat ambele variante.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: idei si informatii DIY

Post by kaav »

Crossover-ul boxelor Grundig Box 650 Professional Crossover, ar fi acesta https://audiomaniacy.pl/index.php?actio ... 3306;image" onclick="window.open(this.href);return false;
Voi sti foarte sigur daca este complet identic, dupa ce desfac o boxa. Ca sa nu fie totul prea simplu, accesul la el nu este prea facil. Trebuie sa demontez difuzorul de bas, si sa scot toata vatelina.
Din ce s-a scris deocamdata in acest topic, voi face o sinteza din ce am considerat ca este important si nu este deloc bine sa fie ignorat, ca sa arat celor care au raspuns ca nu si-au racit gura de pomana :
Petrescu wrote: ...Conzii noi care sunt "exagerat de buni", modifica substantial caracteristica de impedanta a alimentarii iar asta poate sa schimbe sunetul si nu neaparat in bine. Intotdeauna se pun piesele potrivite schemei si nu piesele cele mai bune neaparat. Degeaba iti da cineva icre negre daca tu ai nevoie de o friptura in sange. Aparatele vechi nu au fost proiectate cu condendatori electrolitici cu ESR-ul exagerat de mic.
Petrescu wrote: Nu cumperi nimic pana nu desfaci si vezi exact ce ai acolo. Schimbi doar condensatorii electrolitici in rest nimic altceva. Cumperi valori cat mai apropiate ca si capacitate si tii cont si la ce tensiune sunt. O alta grija este sa fie condensatori electrolitici BIPOLARI, deci nepolarizati...
Mokep wrote:...dar trebuie pastrata capacitatea/voltajul; se poate merge si pe diferite materiale din ce am citit de ex dielectricul pe baza de ulei.
momolo wrote:... doua probleme adunate dau o problema si mai mare. Adica, fiecare electrolitic are neajunsurile lui (ideal e de montat numai nepolarizati autentici, adica nu electrolitici.... insa unul de 47uF/50 arata cat borcanul de gogosari si costa cat unul de icre negre!), asa ca legand 2 bucati electrolitici in serie, neajunsurile se multiplica (ma refer la calitatea audio).
Deci tot mai bine scruteaza netul si gaseste electrolitici nepolarizati, nu costa nici mult. Mai greu cu calitatea...

Post Reply