Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(file)

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by glucica »

Printr-un sunet mai curat, mai mare, cu dinamica mai buna, viteza mai buna, separatie mai buna si ar mai fi si altele dar nu vreau sa fac compuneri.
In general cam asta e influenta tuturor cablurilor, in masuri diferite.

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by kane »

comanr :"...adevarul este ca aceste lucruri prind la oamenii care nu au nici o treaba cu electrica/electronica si care vor din tot sufletul sa imbunatateasca ceva la amplificator schimband picioare si sigurante. pentru rezultate notabile(in rau/bine) schimbati scula, restul e can can."...ha, e buna.
Nu vreau din tot sufletul, sunt fericit cum se aude. De schimbat nici nu se pune problema, ca sunet ce e peste el m-ar costa peste 10K (combo-ul nou a fost 6500) asa ca stau linistit.
Valoarea cablurilor in sistem ar trebui sa se situeze pe la 25/30% din valoarea medie a componentelor, mai modeste ar trage in jos sistemul iar mai scumpe nu-si au rostul, e ilogic.
Si intr-adevar, nu grosimea lor conteaza, am incercat Mogami sau AudioNote, subtiri ca sarma de veioza, impresionante.
Cablurile de curent sunt critice, subscriu. Nu m-as hazarda sa afirm ca un cablu e mai important decat altul, daca ai 5 cabluri de 200 de euro si unul de 10 euro, vei avea sunet in boxe de 10 euro.
S nu uitam ca un cablu nu poate "suna" nicicum, e doar o legatura intre 2 componente si rolul sau este acela de a fi cat mai "invizibil", sa nu altereze sau sa coloreze timbrul si overall spectrul sonic al componentei audio. Cablurile care "indulcesc" sau mai stiu eu cum gadila sunetul sunt compromisuri ieftine. Doar cablurile foarte scumpe se apropie de acest deziderat si cei care le cumpara stiu foarte bine cata tehnologie si ce materiale sunt in spatele lor. Sigur ca pe piata sunt si rechini care incearca sa vanda celebrele uleiuri de sarpe, nu toti melomanii sunt audiofili educati si si-o mai iau (sau ne-o mai luam :))

Sunetul de calitate nu tine de gust, cum corect spune momolo, trebuie sa posede cateva atribute obligatorii (detaliu, timing, atac, imagine etc), urechile educate stiu sa discearna imediat nivelul calitatii unei scule, indiferent de meridianul unde locuiesc. De aceste atribute tin cont obligatoriu producatorii importanti de high-end audio, si dupa ele isi adauga amprenta traditionala proprie, pe baza careia ne putem noi, auditorii, aceasta specie de lebada ranita sau mireasa nazuroasa sa ne cladim preferintele.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

Pe tot Pamantul si la toate neamurile de oameni sunetul de calitate e acelasi in atributele lui esentiale pe care le-a enumerat kane. Exista doar mici diferentieri de preferinte in cadrul acesta universal. In cadrul acestor mici diferentieri unii prefera sunetul mai grav, mai pe bas, altii cu inalte mai bine conturate, unii il cauta mai rapid, altii sunt mai atenti catre muzicalitatea care "plateste" tribut vitezei. Insa toate aceste nuante nu schimba calitatea de top.

E foarte greu de descris in cuvinte dar incerc - exista sunet de mare calitate despre care spunem (in mod firesc) ca-i natural ....dar care poate fi intr-o nota mai pe inalte, mai usoara. Deasemenea, exista sunet de mare calitate care poate fi intr-o nota mai grava, cu accent mai mare pe bas.

Intrebarea, care e cel corect ?! Raspuns, nici unul si in acelasi timp ambele.
Explicatia - nu poti reproduce sunetul natural dar poti sugera/reproduce partial acea "esenta" a sunetului natural/real.

Si o poti face in diverse "note", atat cea de sus, cat si cea de jos.

Aparent si din punct de vedere teoretic (modul de gandire al celor care teoretizeaza fara sa cunoasca practic), ce spun eu pare gresit. Ideea lor este ca nu trebuie sa fie nici pe inalte si nici pe joase ci corect. Dar care e sunetul corect inafara de cel real?!

Doar realitatea practica (cel care asculta si cu timpul intelege) ne arata ca poti sugera/reproduce "esenta" sunetului natural/viu/real in orice spectru dominant.

Incerc sa definesc "esenta" - este acea senzatie pe care auditia unui sistem audio ti-o induce in mod asemanator cu senzatia ascultarii pe viu, real, fara mijlocirea unei inregistrari.
Intr-un fel am putea spune ca seamana cu o scamatorie dar nu este asa. Scamatoria este un produs 100% sintetic, creeat de om, adica ne-natural, pe cand sunetul reprodus de un sistem audio are la baza 100% sunet natural.

Practic, ce vreau sa spun - cand discutam de sunet de calitate discutam de un singur tip de sunet care trebuie sa aiba o structura fundamentala bine definita. Este, sa dau un exemplu plastic, cum am diferentia vapoarele de corabii. Sa zicem ca sunetul bun este vaporul, sunetul prost este corabia. Scuze, analogia poate fi stupida! Dar e plastica. Ideea este urmatoarea, vapoarele pot fi de mii de feluri, dar si corabiile pot fi de mii de feluri, insa nu poti confunda un vapor cu o corabie, exista diferente fundamentale si principiale prin care fac parte din categorii diferite. Daca le confunzi inseamna doar ingnoranta!

Cine e pasionat in domeniu si persevereaza va constata la un moment dat ca va avea aceeasi parere despre sunetul unui aparat, unor boxe, unui cablu cu altii cu care nu se cunoaste si nu a vorbit niciodata. Va constata ca alt audiofil dintr-o alta parte a Pamantului a spus despre sunetul acelui lucru, exact aceleasi lucruri pe care el le-a simtit. Iar aici nu e vorba de coincidente! Sunt prea multe si prea evidente, cateodata este chiar uimitor! Iar lucrul asta se intampla si intre noi care ne mai cunoastem si ascultand aceleasi lucruri constatam toti aceleasi atribute sunetului fara sa ne vorbim intre noi, chiar si atunci cand nici nu am dori sa ajungem la acele concluzii! Ori in cazuri din astea sa discuti de blind test, pur si simplu ti se pare amuzant, ceva de gradinita! Marota asta e dovada a pozitionarii celui care o promoveaza, pe scara cea mai de jos, de la care am plecat toti, unii cu mult timp in urma, altii cu putin timp in urma.

comanr, nu suntem pe aceeasi lungime de unda si, opinia mea, dintre toti tu perseverezi cel mai mult in rolul de a te pune singur (si de buna voie) intr-o postura penibila. Faci inclusiv un amestec aiuristic de lucruri care nu pot fi amestecate.
E treaba ta, insa eu iti atrag atentia ca intr-o buna zi iti va fi un pic jena de patosul cu care debitezi acum toate aceste idei.

Cat priveste cablurile, opinia mea (pe care am mai scris-o):
1. de departe cele mai importante cabluri sunt cele de curent. Si tot ce se intampla pe curentul de alimentare are mare importanta! Chestia asta cu firul de la centrala de multi kilometrii si firul din perete de 1 metru, e deasemena o marota veche. Realitatea este ca firul ala de 1 metru conteaza al naibii de mult.
2. cablurile de semnal ("interconecturile", o denumire cu care nu m-am impacat niciodata!) vin abia pe locul 2 la cabluri.
3. cablul de boxe o fi al treilea dar e si cel mai greu de gasit! (unul potrivit si bun... din pacate, bun = scump...)

Fara indoiala, dupa atata discutie trebuie incercate niste sigurante haudiofile pe scule si boxe de calitate!

Si ca sa lamuresc un aspect - strapul peste sigurante e o actiune tip Dorel. De exemplu, eu care sunt atent si foarte grijului am patit de cateva ori niste probleme la scule scumpe, momente cand sigurantele au salvat efectiv sculele! Daca exista strap facut de Dorel, pagubele ar fi fost majore, chiar dramatice. Si nu numai ENEL-ul poate face necazuri! Exista mai multe situatii. De exemplu, o data la un power in clasa A de 125W nu era bine infipt stecherul IEC in curul acestuia. Cablul era unul gros si batos cat furtunul de gradina si cum, necum, chiar fara sa se apropie nimeni, cablul s-a miscat si probabil a facut o flama la alimentare care s-a tradus intr-un colosal BUM pe boxe si arderea sigurantelor de 10 A din power. Adica 2 sigurante, fiecare de 10 A. Apoi am schimbat sigurantele si powerul a mers perfect, nu au existat pagube. "Bumul" a fost colosal, ceva sa-ti iasa inima pe gura! Alta data am mai vazut o chestie similara, atunci poate a fost un fel de bucla de masa, nu stiu decat ca instalatia electrica nu avea nimic si nici nu era de vina; insa deasemenea, sigurantele au salvat un aparat foarte scump!

Asa ca, fara sigurante e foarte riscant. Chiar si fara releu pe difuzoare este foarte riscant. Mai sus m-am referit la un amplif italian care era de putere mica, 50W, 10 kile, o jucarie. Insa ne putem gandi la amplifuri de 65 kile si vreo 600W pe peakuri. La genul asta de scule se folosesc de obicei boxe la fel de scumpe. Ori sa le faci fara releu pe iesire, e cam riscant din o mie de motive, inclusiv cele de manevrare gresita, de exemplu baga cineva mufele RCA cu powerul la maxim! Etc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by kane »

Cu siguranta am nevoie de sigurante! :)
Nu de alta dar nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar bubui powerporcul meu (si nu vorbesc de peak-uri :) : 2X300W/canal in 8 Ohm (primii 60 in clasa A), 600W in 4 Ohm, 1200W in 2Ohm, 50 kg (in viu :))

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

asta va zic si eu, ca e nevoie de sigurante dar ca sa va convingeti ca nu au amestec in sunet, puteti sa le anulati temporar, e un test care e ieftin, mai ieftin decat niste sigurante audiofile, cu siguranta :D

atributele unei sigurante sant altele decat sunetul, siguranta trebuie sa fie foarte rapida, sa fie foarte bine calibrata si sa faca foarte bine contact, cam atat.

nici o siguranta nu o sa sune mai pe inalte, mai pe bas sau o sa aduca aer intre instrumente, decat daca cel care asculta e un maimutoi sau daca vechile sigurante aveau o problema(de conectica de exemplu sau erau oxidate).

defapt ceea ce nu se intelege este ca o siguranta "audiofila"(care am mari banuieli ca e chinezofila) are niste conectori de calitate insa ma indoiesc ca sant total compatibile cu toate aparatele(unele sigurante in anumite scule au valori greu de gasit uzual), cel mai bine e sa lasati sigurantele originale la locul lor pentru ca au fost puse de cineva care teoretic se pricepe si vor fi de obicei inlocuite de cineva care nu se pricepe :D

sant in stare sa raspund pentru afirmatiile mele chiar si dincolo de aceasta viata, vin din experienta, nu vin din telenovele, nu ma supar ca vedeti ceva aiurea in ele, doar ca e posibil sa vedeti prost, lucru care nu trebuie sa va deranjeze, puteti sa corectati situatia.

ps: nu sugerez sa se renunte la sigurante, doamne fereste, va sfatuiesc in cel mai rau caz odata la 10 ani sa inspectati sigurantele accesibile si sa vedeti daca au oxidat sau sant intregi fizic(la unele se mai fisureaza ceramica/sticla), asta e tot, sigurante audiofile, no kiddin' :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by kane »

Scurt si la obiect. Asa o sa fac. Multumesc!

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

ar mai fi un lucru de subliniat, pentru cei cu echipamente foarte scumpe, ele au deja niste componente de mare sau foarte mare calitate sub carcasa, niste sigurante de calitate totodata, nu trebuie sa va faceti probleme, parerea mea.

a lua o siguranta de pe tzepador.ro sau alt site de doi bani nu ar trebui sa intre in agenda dvs indiferent cat de audiofila este prezentarea.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sigurante audiofile?

Post by hersorin »

kane wrote:Cu siguranta am nevoie de sigurante! :)
Nu de alta dar nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar bubui powerporcul meu (si nu vorbesc de peak-uri :) : 2X300W/canal in 8 Ohm (primii 60 in clasa A), 600W in 4 Ohm, 1200W in 2Ohm, 50 kg (in viu :))
Oricum powerporcul tau are o turma de sigurante in el , de curiozitate ce rasa este ?
Am si eu un purcelus de 60 kg dar sincer cred ca daca bubuie odata sigur imi sar difuzoarele pe pereti . Cind m-am uitat ultima data in el parca avea sigurante pe fiecare final plus inca unu sau doua seturi aparte, cred ca are in jur de 20 de sigurante la cit costa una http://www.mains-cables-r-us.co.uk/28-fuses" onclick="window.open(this.href);return false; sa dea Domnul sa fie pace pe reteaua electrica .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

hersorin wrote:
kane wrote:Cu siguranta am nevoie de sigurante! :)
Nu de alta dar nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar bubui powerporcul meu (si nu vorbesc de peak-uri :) : 2X300W/canal in 8 Ohm (primii 60 in clasa A), 600W in 4 Ohm, 1200W in 2Ohm, 50 kg (in viu :))
Oricum powerporcul tau are o turma de sigurante in el , de curiozitate ce rasa este ?
Am si eu un purcelus de 60 kg dar sincer cred ca daca bubuie odata sigur imi sar difuzoarele pe pereti . Cind m-am uitat ultima data in el parca avea sigurante pe fiecare final plus inca unu sau doua seturi aparte, cred ca are in jur de 20 de sigurante la cit costa una http://www.mains-cables-r-us.co.uk/28-fuses" onclick="window.open(this.href);return false; sa dea Domnul sa fie pace pe reteaua electrica .
Stai linistit,grohaitorul este superprotejat si electronic,sigurantele sunt ultima bariera in fata dezastrului,daca nu mai poate face fata partea electronica ,fac fata sigurantele.
In aparte exista sigurante rapide sau temporizate,in functie de ce circuit protejeaza,mare atentie cind este nevoie sa le schimbati!!
T temporizat
R rapida

Sa se tina cont de ce scrie pe ele!
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: Sigurante audiofile?

Post by domnujim »

Am uitat sa mentionez ca power-ul pe care s-a facut testul de sigurante era un BAT VK600.
Kane, daca te intereseaza in mod deosebit, pot intreba exact care au fost concluziile.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

comanr wrote:nici o siguranta nu o sa sune mai pe inalte, mai pe bas sau o sa aduca aer intre instrumente, decat daca cel care asculta e un maimutoi sau daca vechile sigurante aveau o problema(de conectica de exemplu sau erau oxidate).
asta e problema, nu faptul ca perseverezi sa-ti etalezi (dezagreabil) deplina ignoranta in domeniul care face scopul principal discutiilor noastre, (intre noi astia...) ci faptul cum o faci, adica jignitor!
Daca vreunul dintre cei de aici cumpara totusi acele sigurante "haudiofile" si le monteaza in scula, de exemplu intr-un power care costa mai mult decat au costat si costa toate sculele audio pe care le ai si le-ai avut tu vreodata la un loc (si acum iti aduc aminte, chiar te laudai ca tu nu doresti sa platesti sume prea mari pe scule audio deoarece consideri ca nu merita si dai de inteles ca ar fi o prostie!), dupa care respectivul constata ca sigurantele alea au influenta pozitiva in sunet?!

In cazul asta, daca va posta aici si va spune ce a constatat, ce se va intampla ?! (desi dupa ceea ce tu ai postat, poate unii nici nu vor avea curajul! Asta e problema!).

Daca ar posta, automat si premergator este gata insultat, facut "maimutoi" (a se subintelege, din tagma "snobilor prosti care platesc taxa pe prostie"), automat si premergator l-ai calcat in picioare prin ignoranta si trufia de care dai dovada! E ca in politica cand in vara lui 2012 Kakarau a spus in parlament ca el se retrage din politica daca Basescu nu este demis la referendum. Asta nu e dialog, nu e nici civilizatie, e pura barbarie primitiva. E doar impuls de orgoliu prostesc dar care intr-o societate civilizata se plateste. Ori chiar si tu ai spus de multe ori (alaturi de mine si altii) ca nu traim intr-o societate civilizata. Pai atunci nu crezi ca noi (care criticam de multe ori acid) ar trebui sa contribuim prin exemplu personal ca societatea din care facem parte sa devina mai civilizata?!

Si daca totusi ar avea dreptate (adica acele sigurante chiar aduc ceva in sunet) si tu esti defapt "papagalul cantator" in acest caz, atunci cum se poate demonstra?! Cum poate cineva demonstra ca a auzit ce a auzit in sunet?! ....In nici un fel!

Aici e problema! Si atunci ce facem, cum transam situatia?!

Lasam un "papagal ignorant" sa prevaleze peste un subiect care poate fi chiar folositor pentru unii dintre noi?!

Ei bine, asta s-a intamplat pe alte forumuri. Si nu a adus nici un folos, dimpotriva! Un mare deserviciu! Oameni care ar fi avut si au de spus ceva de valoare, informatii care efectiv COSTA, au renuntat sa se mai pronunte, au renuntat sa mai comunice in spatiul public, ingroziti de atacul PAPAGALILOR de internet care in BEZNA MINTII LOR, ei cred (sincer) ca sunt probabil chemati de Al de Sus sau (daca sunt atei), de Dreptatea Universala a Galaxiei (lui Ponta) sa "faca dreptate" intre.... "snobi prosti care platesc taxa pe prostie".

Problema nu este ca acesti papagali, campioni in Olimpiada Retarzilor pe Internet se simt datori (in bezna mintii lor) sa "faca ordine si dreptate" precum caporalul Neatzu din satul Cacoveanca dupa ce a iesit afumat de la crajma, problema este ca astia strica un anume echilibru si o anume armonie a normalitatii si decentzei.

Si fiind forumul meu ma simt nevoit sa intervin! (si repet probabil a 3-a oara - Nu am testat, nu ma pronunt! Si nici nu insult/categorisesc antemergator pe nimeni! Nici nu pun un pariu de orgoliu "a la Kakarau"!)

Problema fundamentala este imposibilitatea demonstrarii practice. Auzirea sunetului nu poate fi demonstrata prin cantarire, masurare, etc, pur si simplu nu poate fi demonstrata.

Ca unii pot profita din treaba asta, e alta poveste. Fiecare padure isi are uscaturile.

Insa, coleg de forum comanr, prin tot ce ai scris (si nu numai la subiectul asta), demonstrezi ca nu ai ascultat niciodata un sistem audio macar decent! Dar nu asta e problema ci felul cum te adresezi, cel putin jignitor si autosuficient.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

3.1 - daca am dreptate? -nu apare in pomelnicul de mai sus.

tot subliniezi ca e forumul tau, sa ti traiasca, cu mare placere pe la tine, las o si tu mai incet mai ales unde macane. nu fac referire la mine dar asa ai "gonit" mai multi forumisti care prosti nu erau, o fi fost tampiti dar prosti nu, iar tampenia e relativa dupa cum stii.

pai tu zici ca pe scule de doi bani (cum avem majoritatea) nu au sens aceste sigurante "audiofile", bun deci aici am lamurit o.

vin eu si te intreb oare pe sculele de bani multi nu exista deja niste sigurante de foarte buna calitate, ce sens ar avea inlocuirea lor cu unele "audiofile"?

deci pana la urma putem trage concluzia ca sant doar praf in ochi cum sant multe produse "audiofile", produse care nu dauneaza sunetului dar care costa mult inutil, gen telefon din haur.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

comanr wrote:3.1 - daca am dreptate? -nu apare in pomelnicul de mai sus.
pentru "discutie" (defapt monologul tau) este irelevant daca ai sau nu ai dreptate. Relevant este ceea ce am detaliat mai sus, drept dovada ca te-ai basicat (ca orice mitocan caruia i se atrage atentia pe strada ca arunca gunoaie pe jos. Unii sar si la bataie daca le atragi atentia ca trec pe rosu sau arunca gunoaie pe geamul masinii).
comanr wrote:tot subliniezi ca e forumul tau, sa ti traiasca, cu mare placere pe la tine, las o si tu mai incet mai ales unde macane. nu fac referire la mine dar asa ai "gonit" mai multi forumisti care prosti nu erau, o fi fost tampiti dar prosti nu, iar tampenia e relativa dupa cum stii.
este forumul meu si al lui SOLO, juma/juma. Si nu accept deviati. Sa-i aiba altii si sa se bucure de ei, dar aici va trebui sa ramana doar oamenii decenti care ii respecta pe ceilalti si au un anume grad de educatie si bun simt. Mai sus in "pomelnicul" meu ti-am atras atentia. Faptul ca este un "pomelnic" si nu o zmetie peste mutra (pentru care mi-ar fi trebuit doar o fraza aruncata printre coji de seminte), arata faptul ca incerc sa pastrez un respect pentru tine intr-un dialog.

In rest, ceea ce spui este doar o ambitionare intr-un orgoliu gresit inteles. Devine chiar plictisitor.
_____________
La acest subiect iti dau exemplu de cineva care da dovada de bun simt desi este in contradictie cu ceea ce spun:
viobio wrote:Stai linistit,grohaitorul este superprotejat si electronic,sigurantele sunt ultima bariera in fata dezastrului,daca nu mai poate face fata partea electronica ,fac fata sigurantele.
In aparte exista sigurante rapide sau temporizate,in functie de ce circuit protejeaza,mare atentie cind este nevoie sa le schimbati!!
T temporizat
R rapida

Sa se tina cont de ce scrie pe ele!
din punctul meu de vedere este 100% valabil (si folositor) ceea ce spune acum viobio.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

tu scrii 10 pagini si daca te intreb in doua cuvinte daca exista posibilitatea sa am dreptate ti se pare ca m am oripilat, nicidecum, tre sa recunosc ca te pricepi la scos ochii insa esti destul de previzibil ca sa zic asa, poate ai si tu o zi aiurea sau esti mai meteosensibil. :mrgreen:

am preferat sa aduc niste argumente nu sa invalui in ceata o treaba simpla, exista tendinta asta pe anumite forumuri, "voi nu stiti aia care nu aveti scule cat haer este intre instrumente atunci cand se aseaza amplificatorul pe lemn udat de o fecioara".

asta am zis si eu ca nu dauneaza acele sigurante, dar avand in vedere ca sant doar niste sigurante ,costa enorm, o caruta din haur e tot o caruta din haur, nu contine cine stie ce tehnologie si cel mai in regula este sa se procure un set de sigurante de rezerva de la producatorul aparatului, parerea mea, asta daca vrem sa fim rigurosi.

mi se pare ca se poleiesc sigurantele cum poleiesc altii telefoane ca sa le vanda cu zeci de mii de euro, cand defapt acelasi telefon e 2000 lei, iar despre sunetul lor ca sa mai vorbim, sant sigur ca este unul foarte bun, trebuie sa fie la banii aia :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by kane »

hersorin: Classe
domnujim: da, chiar sunt curios, multumesc!
Cu certitudine sunt mai multe seturi in el, ceea ce ma face sa cred ca nu e un demers in directia buna, mai ales ca o scula de asemenea magnitudine nu cred ca e asa de sensibila la chestia asta, mai degraba un pre. sau DAC.

Post Reply