Restaurare incinte vintage. furnir, vopsea sau melamina?

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Restaurare incinte vintage. furnir, vopsea sau melamina?

Post by Tarabostes »

Fac apel la cunostintele dumneavoastra in domeniul incintelor din pal. Sunt nevoit sa refac aspectul exterior al unor incinte mai vechi (1976) in speta Pioneer hpm 60. Nedumerirea mea este daca in functie de varianta aleasa (furnir nuc vs foaie melamina vs vopsea) sunetul poate avea de suferit sau nu. Mentionez ca tratamentul estetic se aplica doar pe partile laterale/sus/jos.
Stiu ca in reconditionarea instrumentelor muzicale acustice materialul aplicat pe cutia de rezonanta (bait,lac etc) este extrem de important acesta putand influenta modul in care aceasta se comporta.
Pe de alta parte furnirul arata mult mai bine si spre o astfel de solutie as tinde.
Multumesc anticipat!
"Fraged trancotar"

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Restaurare incinte vintage. furnir, vopsea sau melamina?

Post by glucica »

Putin probabil ca metoda de restaurare sa produca efecte audibile. Grosimea peretelui unei boxe e sensibil mai mare decit cea a peretelui unui instrument.
Daca vrei sa le pastrezi, evident merita furniruirea, care nu este chiar asa de dificila cum pare.
Nici vopsirea nu e rea, unii meseriasi pot face lucrari de foarte buna calitate.
In schimb, aplicarea de folie (nu ai mentionat tu) mi se pare de mare prost gust.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Restaurare incinte vintage. furnir, vopsea sau melamina?

Post by Kostas »

Subscriu la opinia maestrului Glucica.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Re: Restaurare incinte vintage. furnir, vopsea sau melamina?

Post by Tarabostes »

Multumesc pentru sfaturi.
Sper sa reusesc sa le readuc la viata cat mai curand.
"Fraged trancotar"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Restaurare incinte vintage. furnir, vopsea sau melamina?

Post by momolo »

Tarabostes wrote:Fac apel la cunostintele dumneavoastra in domeniul incintelor din pal. Sunt nevoit sa refac aspectul exterior al unor incinte mai vechi (1976) in speta Pioneer hpm 60. Nedumerirea mea este daca in functie de varianta aleasa (furnir nuc vs foaie melamina vs vopsea) sunetul poate avea de suferit sau nu. Mentionez ca tratamentul estetic se aplica doar pe partile laterale/sus/jos.
Stiu ca in reconditionarea instrumentelor muzicale acustice materialul aplicat pe cutia de rezonanta (bait,lac etc) este extrem de important acesta putand influenta modul in care aceasta se comporta.
Pe de alta parte furnirul arata mult mai bine si spre o astfel de solutie as tinde.
Multumesc anticipat!
poti pune cu incredere ce furnir doresti si sa le vopsesti cu orice, sunetul acestor boxe va ramane acelasi. Nu ai cum sa le afectezi. Doar atentie la desfacerea difuzoarelor, firelor, etc, sa le pui la loc cum au fost si sa nu schimbi nimic prin ele.
Foarte rare sunt boxele care "canta" si din carcasa ca dintr-o cutie de rezonanta. De obicei astea sunt facute din scandura masiva naturala (si sunt italienesti :D ). Chiar si asa, genul asta de boxe tot nu se compara cu o vioara unde baitul, lacul conteaza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Re: Restaurare incinte vintage. furnir, vopsea sau melamina?

Post by Tarabostes »

[/quote] poti pune cu incredere ce furnir doresti si sa le vopsesti cu orice, sunetul acestor boxe va ramane acelasi. Nu ai cum sa le afectezi. Doar atentie la desfacerea difuzoarelor, firelor, etc, sa le pui la loc cum au fost si sa nu schimbi nimic prin ele.
Foarte rare sunt boxele care "canta" si din carcasa ca dintr-o cutie de rezonanta. De obicei astea sunt facute din scandura masiva naturala (si sunt italienesti :D ). Chiar si asa, genul asta de boxe tot nu se compara cu o vioara unde baitul, lacul conteaza.[/quote]

M-am linistit, vor "suna la fel". :D :lol:
Mi-ar placea sa ascult niste SF-uri d`alea :D
"Fraged trancotar"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Restaurare incinte vintage. furnir, vopsea sau melamina?

Post by momolo »

Tarabostes wrote:Mi-ar placea sa ascult niste SF-uri d`alea
nu sunt convins ca Sonus Faber sunt gandite sa "cante" impreuna cu carcasa sau poate doar unele modele. Insa sunt alte branduri italiene care au aceasta filozofie. Un exemplu cert ar fi Diapason Italia http://www.diapason-italia.com/inglese/adamantes.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Insa nici la astea nu cred ca are mare importanta baituirea/lacuirea, important e lemnul din care e facuta cutia.

Cred ca asta ar fi un subiect interesant - cutie rezonanta/cantatoare sau cutie inerta/surda ?!
Am auzit boxe din ambele categorii, chiar si din extremele acestor categorii si mi se par foarte interesante diferentele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Re: Restaurare incinte vintage. furnir, vopsea sau melamina?

Post by Tarabostes »

lemnul de esenta tare suna mai bright... cel moale e mai boomy sau mai dark... vopseaua atenueaza din vibratii/reverberatii, sherlacul deschide sunetul.. desigur vorbim de grosimi standard ale lacului/vopselei.
lemnul stratificat e mai rezistent la temperatura/umezeala, si nu in fluenteaza sunetul in functie de acestea.. lemnul masiv insa lucreaza..respira se torsioneaza .. cu cat e mai vechi si mai uscat cu atat suna mai detaliat.. :)
"Fraged trancotar"

Post Reply