Amplificator de casti

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Amplificator de casti

Post by hpavictor »

Am folosit ca sursa de inspiratie un amplificator clasic de casti , Lehman Black Cube .
Lehman Black Cube este oricum celebru , nu cred ca mai e nevoie sa explic ce si cum .
Am inceput in anul 2012 acest proiect in scop personal , fara interese materiale sau de alta natura .
Nu am facut calcule economice , simularea functionarii sau de alta natura , ci pur si simplu am dechis o discutie pe un forum si am contactat doi proiectanti de PCB-uri , binecunoscuti in mediul DIY online ( @alex mm si @sorteh ) .
Sorteh a propus folosirea unei surse in comutatie pentru alimentare , motivand ca majoritatea CD-urilor , DVD-urilor sau amplificatoarelor de casti ( Beyerdynamic A20 ) produse in prezent folosesc surse in comutatie pentru ca nu poate exista brum de retea , nu necesita circuite auxiliare ( gen DC trap , gnd lift ) iar costurile ecranarii si protectiei impotriva RFI fac din SMPS o solutie demna de luat in seama , fata de solutia clasica cu trao toroidal .
In atasamente aveti cateva imagini cu varianta de PCB a lui @alex mm ( proiectul lui @alex mm nu a fost finalizat ) dar si schema initiala a amplificatorului ( schema finala in prezent are cateva modificari si adaugiri fata de Lehman Black Cube , ca urmare se numeste HPA-1 , va rog sa ma scuzati pentru lipsa de modestie :lol: ) si cateva imagini cu rezultatul muncii .
Cand va avea o carcasa demna de a fi prezentata pe forum , voi reveni cu alte imagini ale acestui mic proiect .
.....
Mentionez pentru carcotasi ca nu am niciun merit in realizare ... iar imaginile sunt evident copy-paste de pe net .
Sper ca stiti de gluma !
.....


Imagini :

http://imgur.com/a/n8Upl" onclick="window.open(this.href);return false;

Sursa de inspiratie :
http://docdro.id/JcSZhLI" onclick="window.open(this.href);return false;
http://docdro.id/sYH4hi5" onclick="window.open(this.href);return false;
http://docdro.id/5zRVfZq" onclick="window.open(this.href);return false;
http://docdro.id/4e9AiYz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://docdro.id/xDFvb3g" onclick="window.open(this.href);return false;
http://docdro.id/NR05Dha" onclick="window.open(this.href);return false;
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator de casti

Post by momolo »

hpavictor wrote:Am folosit ca sursa de inspiratie un amplificator clasic de casti , Lehman Black Cube
are legatura cu organizatia de spionaj israeliana?! :lol:

Arata misto montajul; daca se poate si cand avem timp, l-as asculta si eu, cu ocazia asta poate ne si cunoastem.
Nu sunt deloc incantat de alimentarile in comutatie utilizate in montajele audio. Insa trebuie ascultat fara prejudecati.
Carcase misto as avea eu... dar nu le dau. Inca visez sa mai am timp vreodata sa le umplu....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Amplificator de casti

Post by hpavictor »

Carcasa deja exista , trebuie prelucrata pe CNC pe ici , pe colo .
Habar nu am ce legatura directa exista intre denumire si firma aia de detectivi , dar numele Lehman .. cred ca are o mica legatura ( posibil religioasa ) cu cei din Israel .

Nu l-am prezentat pana acum , deoarece am mai adus cateva modificari soft-ului .
Amplificatorul are un circuit de management cu microcontroller , care tine cont de cativa parametri ai semnalului ( infra / ultrasunete ) intarziere la conectarea alimentarii , deconectare instantanee la oprire etc pentru a nu distruge castile .
Majoritatea castilor bune costa foarte mult , asa ca am acordat o importanta deosebita protectiei acestora , dar si confortului ascultatorilor .
Cat despre folosirea SMPS-ului , stiu , toti suntem reticenti .
Despre avantaje se poate discuta , ca si despre dezavantaje .
La fel putem discuta si despre transformatoare clasice , toroidale sau E+I .
Putem remarca ca altii , cu nume grele si experienta deosebita , s-au lovit de exact aceasta problema :
panda1 wrote:....Bine inteles ca initial sursa a fost sub capacul negru impreuna cu trafurile de iesire,dar a fost imposibil sa scap de zgomotul de INDUCTIE.Trafurile de iesire au impedanta mare,tola foarte buna si se comporta ca niste doze de chitara single.Am incercat cu traf E+I,toroidal,puse in toate pozitiile,ecranate in toate felurile,dar nu s-a putut obtine zgomot zero.In cutie se afla si puntile redresoare pt ca numai asa am rezolvat.Nu sant adeptul conectoarelor pt ca acolo se pierde mult,asa ca acel cablu este "prizonier".Avand in vedere ca este un aparat stationar nu cred ca este o problema.
Evident , eu nu ma pot compara cu @panda1 , iar rezultatele domniei sale nu se pot compara niciodata cu rezultatele muncii mele ... eu mai invat .

Nu fac concurenta nimanui , chiar daca unii au aceasta impresie ( ma refer la Raimond Audio ) .
Eu nu am interes comerciale .
Da , am o pasiune care ne uneste , ascultatul muzicii .
Mai am si alta pasiune , electronica si alte cateva pasiuni , cu care imi ocup timpul liber .
Cat despre electronica , imi place sa dezvolt proiecte din domeniul audio .
De altfel de aici provine si username-ul meu hpavictor : hpa este acronimul la High Performance Audio , iar victor de la numele meu .
E posibil ca unele proiecte sa fie dezvoltate ulterior de catre unii participanti ( aproape toate proiectele mele sunt realizate in comun cu unii useri , cunoscuti doar online , pe forumuri de electronica , pe majoritatea nu ii cunosc personal :roll: ) dar pentru mine conteaza doar sansa ca prin aceste proiecte comune , anumite idei sa fie aduse la viata de la nivelul de simplu desen pe hartie .
Eu nu ma pricep la toate ( ar fi imposibil ) , asa ca in teorie succesul provine prin diviziunea muncii , fiecare participant trebuie sa faca ceea ce se pricepe cel mai bine .

Si eu astept sa ascult varianta finala , sunt curios cum vei face de ras proiectul meu .
Stiu ca nu se va ridica la nivelul celui realizat de @panda1 , asa ca nu-mi fac sperante prea mari .
Dar , deja cred ca v-ati prins , daca nu aveam un " as " in maneca , nu ma apucam de treaba .
La sfarsit , va las pe voi sa il evaluati .
@momolo , esti primul pe lista !
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator de casti

Post by momolo »

hpavictor wrote:Habar nu am ce legatura directa exista intre denumire si firma aia de detectivi , dar numele Lehman .. cred ca are o mica legatura ( posibil religioasa ) cu cei din Israel .
:lol: daca nu ai legatura cu spionii poporului ales de la Black Cube macar ai legatura cu finantistii poporului ales de la Lehman ...Brothers?! :lol: :lol: :lol:

Sper ca te-ai prins, glumesc.
hpavictor wrote:Evident , eu nu ma pot compara cu @panda1 , iar rezultatele domniei sale nu se pot compara niciodata cu rezultatele muncii mele ... eu mai invat
nu stiu de ce ai adus discutia despre domnul "panda"?! Nu cred ca trebuie sa existe musai comparatii si discutii comparatorii pe forumuri despre cei care aleg sa-si expuna (mai mult sau mai putin) proiectele realizate! Aici nu era vorba despre "panda".
hpavictor wrote:Nu fac concurenta nimanui , chiar daca unii au aceasta impresie ( ma refer la Raimond Audio )
Eu nu am interes comerciale
Greiere este in opinia mea un impostor desavarsit. Habar nu are de electronica, habar nu are de teorie, nu aude nimic (complet afon in materie de ureche) insa aspira sa devina "campion" pe forumuri prin gargara si mai ales minciuni (+ calomnii si intrigi mizerabile).
Macar alti "campioni" (mai putin scoliti) mai stiu cate ceva meserie, chiar si numai "lautareste" (la propriu) insa bietul Greiere pare un caz patologic caruia i-am dat cateva sanse sa se spele dar le-a ratat cu brio, pare incurabil.
Daca in cazul lui Greiere efectiv consider ca mi-as pierde vremea sa-i evaluez "capodopera", in privinta altora as face eforturi.
hpavictor wrote:Si eu astept sa ascult varianta finala , sunt curios cum vei face de ras proiectul meu .
Stiu ca nu se va ridica la nivelul celui realizat de @panda1 , asa ca nu-mi fac sperante prea mari .
Dar , deja cred ca v-ati prins , daca nu aveam un " as " in maneca , nu ma apucam de treaba .
La sfarsit , va las pe voi sa il evaluati .
@momolo , esti primul pe lista !
m-as multumi si ultimul pe lista.

In privinta amplificatoarelor de casti realizate de dl. "panda" am colaborat putin doar in sensul datului cu urechea (am luat acasa si testat aprox. o luna), i-am spus d-lui "panda" parerile mele (critice si fara menajamente) si atat.

Insa pe internet public sau privat nu am discutat niciodata despre concluziile si parerile mele cu privire la aceasta realizare. Daca unii s-au apucat sa spuna despre asta, sunt pure fabulatii, nascociri, eu personal mi-am pastrat parerile in zona privata.

Aprecierea unui aparat audio nu e o chestiune asa usoara. Nici un aparat nu "canta" de unul singur. Exista multe variabile in ecuatie.

Iar cat priveste intentiile comerciale ale celor care realizeaza astfel de lucruri, eu cred ca este ceva absolut normal. Nu vad nimic rau ca un om care munceste vrea sa si castige de pe urma muncii sale.

Insa alte aspecte le vad daunatoare:

- sa incerci sa vinzi fara sa recunosti ca faci asta, atitudine de ipocrizie prin care incerci sa te apropii de anumit sector de potentiali clienti erijandu-te in altceva decat ceea ce esti (si aici il avem ca prim exemplu pe Greierasul pe care l-am taxat). Adica in calitate de lup sa te infiltrezi intre oi deghizat in blana de oaie. Asta o fac unii dealeri pe net si multa lume nu-si da seama ca in momentul in care un site contine chiar la mare vedere publicitate (evident platita) de acei dealeri, acel site NU mai poate fi obiectiv si nici liber la opinii libere in vecii, vecilor, amin! Asta e si cazul revistelor de specialitate HIFI - High End Audio, din moment ce anumite firme platesc ditamai publicitatea acestor publicatii (care NUMAI din publicitate traiesc!), atunci adios obiectivitate si libertate de opinie! Insa lumea actuala si-a pierdut directia si fibra morala pentru ca si-a pierdut inclusiv credinta.

- sa te folosesti de anumiti oameni (notorietatea anumitor oameni) pentru a-ti creste potentialul de vanzare fara a le cere acestora acordul. Aici sunt probleme delicate si din pacate daca as dezvolta subiectul as intra in mocirla mioritika.

- sa tipi in gura mare impotriva capitalistilor care sug sangele poporului aspirand pe ascuns sa ajungi chiar tu in locul acestor capitalisti si sa sugi la randul tau sangele poporului.

- sa incerci sa mituiesti personaje caragialesti dar guralive de pe forumuri (cu bautura gratis, un metru de cablu gratis, o surubareala gratis..... defapt NIMIC pe lumea asta nu e gratis) pentru a parveni in rol de personaj "capo di tutti capi" pe internet, asta ori din pur orgoliu al omului marunt in viata de zi cu zi (dar frustrat), ori pur si simplu pentru un viitor castig banesc, adica intr-o zi s-o pui de-o afacere avand o haita de "piscotari" care te lauda (mai ales dupa ce le dai de baut gratis :D ).

- per total orice actiune lipsita de onestitate si sinceritate, orice erijare, orice impostura.

In rest, consider ca absolut oricine mestereste si realizeaza ceva are dreptul sa castige de pe urma muncii sale si eu unul cu forumul meu ma ofer sa-l ajut cu conditia sa nu faca ce am insirat mai sus, conditia sa fie onest, sincer si om normal (caci pe net avem si diversi oameni cu afectiuni psihice. Eu de obicei am 'talentul" sa-i calc pe astia fix pe batatura...).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Amplificator de casti

Post by hpavictor »

Foate pertinente aceste observatii , coincid 100% cu ale mele , doar ca te-ai exprimat mult mai bine , pe intelesul tuturor .
Sper toata lumea a citit cu multa atentie si si-a insusit continutul , sensul si ideea care rezulta din declaratia mea anterioara " nu am interes comerciale " , adica nu ofer nimic in vederea vanzarii , nu lucrez la / pe comanda etc si nu fac cadouri / donatii pentru a cumpara influenta etc .

Il cunosc pe @panda1 , il apreciez si il consider o referinta in acest domeniu .
Am oferit acel citat al lui @panda1 pentru a explica problemele cu care m-am luptat la alimentarea cu trafo toroidal in aceeasi carcasa cu restul montajului si pentru a justifica oarecum de ce am ales solutia alimentarii cu SMPS si stabilizare in doua trepte .
Ar mai fi fost solutia clasica Lehman cu sursa externa , dar aia va fi de studiat doar la viitorul preamplificator RIAA , la care sursa externa va avea un SMPS si acumulatori , iar cand se activeaza butonul " Power " al preamplificatorului automat preamplificatorul se va alimenta doar din acumulatori , SMPS-ul avand doar rolul de incarcator automat pentru acei acumulatori .
Dar despre preamplificatorul RIAA , ceva mai incolo , probabil peste cativa ani , acum discutam despre amplificatorul de casti .

Sper ca am lamurit anumite aspecte care pareau in ceata , scuze daca exprimarea mea anterioara a fost ambigua .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Amplificator de casti

Post by hpavictor »

Pentru cei care nu au vazut toate imaginile atasate : http://imgur.com/a/n8Upl" onclick="window.open(this.href);return false;
Trebuie sa derulati pana jos de tot link-ulrile din albumul de mai sus ... doar asa veti putea vedea schema de baza a amplificatorului de casti Lehman Black Cube dar si cateva imagini ( scuze pentru calitatea imaginilor ) in varianta reproiectata de mine in cadrul unui proiect comun online de amplificator de casti ( HPA-1 ) http://www.hiendaudio.ro/forum/viewtopi ... 9e1852cf46" onclick="window.open(this.href);return false; .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

Post Reply