DIY

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

DIY

Post by momolo »

Un subiect controvesrat. Multi ar spune ca nu are nimic deaface cu audiofilia.
Insa este o problema de interpretare. Un exemplu sugestiv:

"-Ce boxe ieftine sa-mi fac pentru ca sa nu platesc mult pe unele deagata?! Precizez ca nu am mai facut boxe, e prima oara cand mi-a venit ideea pentru ca am citit mult pe net. Acum ascult la un sistem Logitech si se aude beton insa basul nu ma multumeste, vecinu' are unul mai mare si ii rupe usa din balamale. E cineva care imi spune cum sa le fac sa-l sparg pe vecinu' si sa sara geamurile din bloc pana la etajul 10?! Spuneti-mi exact ce sa fac, ca nu ma pricep! " - acest lucru NU are nimic deaface nici cu audiofilia si nici cu DIY.

"- Am avut/sau ascultat multe boxe de fabrica/brand insa nici una nu m-a multumit. De mult ma ocup cu electronica si confectionez diverse incinte acustice, aparate. Am investit timp si bani in aceasta pasiune. Am studiat multe carti de specialitate, internetul NU este singura mea sursa de informare, intai de toate au fost cartile (eventual si o facultate de profil apropiat). Hai sa dicutam si sa impartim diverse informatii si cunostinte, poate ne ajutam intre noi!" - aceasta are deaface din plin cu domeniul nostru!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: DIY

Post by felixx »

Daca n-are nimeni curaj incep io.

Preamplificator DIY.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIY

Post by SOLO »

:shock: Arata bine , cel putin mie imi place . Felicitari ! satisfactia trebuie sa fie cel putin dubla atunci cand asculti pe o scula pe care stii ca ai construit-o tu si iti mai si place cum suna .
Apropo , cum suna ? l-ai comparat cu alte preuri ?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: DIY

Post by felixx »

Inca e "cald" 8)

Deocamdata nu l-am comparat cu nimic peste 2k insa peste doua saptamani o sa am posibilitatea sa o fac.
Multumesc.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIY

Post by momolo »

felixx...FELICITARI!!!! Este, din punctul meu de vedere, superb!

Cu pozele iti dau un sfat, varsa-le pe picasa. Iti faci un cont, dupa o adresa de mail, instalezi programul Picasa in calculator si apoi se uploadeaza foarte simplu, chiar si fara sa prelucrezi fisierele prea mari.
https://www.google.com/accounts/Service ... ssive=true

De acolo iti putem vedea pozele in toata splendoarea!

Si inutil sa precizez ca esti ORICAND invitat la mine sa ne jucam cu preul tau, daca vrei. Plus de asta, mai exista si alte locuri unde il putem analiza. Ma gandesc in special la tine, faptul ca esti si tu curios sa-ti analizezi creatia.

:D ....Si cred ca deja te putem declara ....BRAND AUDIOFIL nou aparut! :D

Apropos', te-ai gandit la un nume pentru creatiile tale ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIY

Post by momolo »

si inca ceva - poti spune ceva despre schema si solutia tehnica ? Pana la urma la ce te-ai oprit ? (din poza pare o solutie activa pe tranzistoare).

Stiu ca o vreme cochetai cu solutia unui pre pasiv cu transformatoare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: DIY

Post by felixx »

Am plecat de la ideea de a construi un preu pasiv insa posibilitatea folosirii lui impreuna cu diferite amplificatoare cu diferite impedante de intrare (ceea ce in limbaj obisnuit inseamna nepotrivire)capata o nuanta un pic "colorata" 8)
Mai mult datorita traseului de interconect mai lung de 70cm-1metru se simtea nevoia de ceva hormoni.
O realizare de preamplificator numita impropriu pasiv-activ insa,in cazul meu,neavand nevoie de castig in tensiune,am optat pentru aceasta varianta.Cu alte cuvinte "unity gain preamplifier"....castig unitar (1) insa castig in curent ceea ce face ca adaptarea intre acest preu si diferite impedante de intrare ale amplificatoarelor sa fie extrem de usor de realizat.Piesa de rezistenta este acest atenuator (care este facut impecabil,mecanica exceptionala,bounce si click superb,valori imperecheate exceptional).Urmeaza BUF03AJ (MIL.) + 10M45 in CCS. cuplat direct (fara componente)...dealtfel acest BUF03AJ nici nu are nevoie de componente adiacente.Are intrare pe FET si functioneaza la o temperatura peste "caldutz". Celelalte componente (R-uri,C-uri,diode ultrafast,CCS) fac parte toate numai din alimentator.De aici se poate spune ca incepe muzica la un preamp.Am stat la partea de tweak destul de mult timp,poate si datorita faptului ca am dorit sa compar diferite tipuri de potentiometre si atenuatoare de semnal insa ar mai fi si alte motive....
Alimentatorul contine un CCS(constant current source) realizat cu cate un 10M45 cat mai aproape de terminalii lui BUF03AJ.
Radiatoarele folosite sunt din cupru si spre exemplificare este postata o poza cu diferentele fata de cele standard pentru aceeasi capsula.
Conexiunile sunt realizate cu multiwire twist-arjint+teflon +plasa cupru.

Intr-adevar doream sa fac ceva pe o platforma de atenuator pasiv cu transformatoare insa am ajuns la concluzia ca nu e potrivita pentru setupul meu.Sunt convins ca la altii,printr-o abordare atenta,s-ar putea sa fie o solutie excelenta.

Momo ...multam fain de invitatiuni.


S-o auzi mai bine decat preul lacustei migratoare? :P
Nu stiu daca suna mai bine decat al lui,insa poti sa deschizi un nou topic sau sa dai cu banu'.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIY

Post by momolo »

felixx inteleg ca ai sapat intr-o lespede de granit negru si ai introdus preul ?

Cat priveste firele cu argint, eu unul le-as inlocui cu unele de cupru, as elimina si lipiturile cu fludor care contine argint, inlocuit de unul clasic 38/62.

Selectorul este opera de arta!

Si pacat ca e nebalansat! Insa si powerul era astfel, deci e normal.

Zic asta nu pentru ca automat solutia balansata e mai buna ci din interes, as fi curios cum merge pe power-ele mele.

Dar poate vi o data pe la mine cu jucaria sa o gadilam/judecam in tihna!

Solutia aleasa de tine imi pare excelenta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: DIY

Post by felixx »

felixx inteleg ca ai sapat intr-o lespede de granit negru si ai introdus preul ?
8) Doua placi de granit (bai za uei...denumiea oficial pentru tipul asta de granit este "Absolute Black") si intre ele un strat de 10mm de MDF furniruit pe canturi.
Finisajul -slefuirea a fost un chin asa cum toate chestiile DIY se fac greu.
Dupa cum se poate vedea,am pozat momentul in care am crapat partea frontala la gaurirea sub apa.....
Selectorul este opera de arta!
Este,insa atenutorul este si mai si...o inginerie.
Si pacat ca e nebalansat! Insa si powerul era astfel, deci e normal.
Yep.
Daca era sa fie facut pentru balansat nu era nici o problema.....doar amp balansat sa fie si ceva $ in plus.Oricum asta nu era un impediment.
Solutia aleasa de tine imi pare excelenta!
O sa revin cu detalii.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
hbi
Posts: 44
Joined: 12 Oct 2008, 14:01
Location: iasi
Contact:

Re: DIY

Post by hbi »

felicitari! impresionanta calitatea executiei, precum si solutia abordata in confectionarea carcasei. felicitari!

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: DIY

Post by felixx »

Multam.

Atenuatorul are 41 de pasi TKD model 2P65CS si selectorul de intrari este Elma cu comutare si pentru traseele de masa....
BUF03AJ este realizat pe o platforma quasi-quad FET si ofera viteza si o uimitoare usurinta in controlarea sarcinilor reactive de pana la 2ohmi.
In orice pozitie a atenuatorului impedanta vazuta de amplificator trebuie sa fie suficient de mica incat sa nu produca probleme de faza si frecventa. Pozitia cea mai defavorabila este de -6dB unde impedanta vazuta de amplificator R/4.
In cazul unui potentiometru de 10K pe pozitia de -6dB amplificatorul vede 2k5, o impedanta relativ ridicata iar majoritatea iesirilor de CD player nu sunt capabile sa suporte 5K fara distorsiuni si apar probleme de headroom.
Adaugarea unui buffer dupa atenuator poate duce la eliminarea unor probleme de impedanta dar va trebui sa fie cat mai transparent,lucru nu tocmai simplu.
Alimentarea preamplificatorului s-a realizat cu componente atent selectionate. Transformator Avel Lindberg custom,pentru zgomot mic,diode ultrafast.
Majoritatea componentelor din fotografii se regasesc in sursa de alimentare,care,in opinia mea este extrem de importanta pentru a avea performanta.
Radiatoarele sunt supradimensionate din cupru (din fotografii se pot trage concluzii comparative fata de marimea standard la aceeasi capsula) datorita faptului ca punctul de functionare este pentru clasa A.

Cam astea ar fi.....
Last edited by felixx on 03 Oct 2009, 08:07, edited 1 time in total.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIY

Post by momolo »

felixx, cat te-a costat pana acum ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: DIY

Post by felixx »

Te referi la? 8)
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIY

Post by momolo »

PREU, piese, carcasa, manopera comandata la altii, materiale, tot.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: DIY

Post by katalin »

Felicitari!
O realizare de exceptie!

Post Reply