Construire rack audio

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Construire rack audio

Post by Silviu »

Va salut.
De mai multa vrema ma bate gandul sa incerc construirea unui rack audio. Primul pas a fost sa hotarasc ce materiale urmeaza sa folosesc. Lemnul imi place foarte mult si se pare ca sunetului ii place tot lemnul. Esenta mea preferata a fost si va ramane stejarul. Mobila din camera de auditii este din stejar, fiind formata din doua fotolii si o canapea ( lemn masiv ), standul audio ( sticla ), un televizor si urmeaza construirea a doua biblioteci direct pe locatiile dorite. Nu vor avea dimensiuni mari. Actualul stand din sticla va ramane pentru televizor, iar pentru audio voi construi impreuna cu o cunostinta ( care fabrica si monteaza mobila ) un nou stand.
Din ce am citit pe acest blog este de preferat lemnul de esenta moale. In Brasov gasesti ce lemn vrei la Holver, insa pretul este pe masura calitatii si valorii lemnului.
Pentru o oferta de profilr din lemn de esenta moale am fost la Hornbach. Aici am gasit placi din lemn de brad/ pin la grosimile dorite de mine, respectiv profile din lemn masiv similar pentru picioare. Avantajul, fata de alte magazine este calitatea debitarii la dimensiunile dorite de client.
Ieri seara si in aceasta seara am schitat cateva modele de rack-uri. Fisierele sunt pdf si nu pot sa l atasez!
Urmeaza sa caut oferte pentru spike-uri, altele fata de Audio Alchemy. Aici va rog sa ma ajutati daca puteti.
Daca aveti experienta in folosirea/ construirea rack-urilor audio va rog sa veniti cu sfaturi pertinente.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Construire rack audio

Post by momolo »

Silviu wrote:Din ce am citit pe acest blog
este totusi un forum (care te gazduieste pe gratis si nu contine publicitate, nici nu e poluat cu interese comerciale); dai dovada de obraznicie (pentru ca nu e prima oara cand repeti asta, deja e ceva intentionat).

Ai avertisment!
Silviu wrote: Ieri seara si in aceasta seara am schitat cateva modele de rack-uri. Fisierele sunt pdf si nu pot sa l atasez!
asta dovedeste ca nici nu ai citit pe aici, ai fi stiut de ce nu poti atasa fisiere! Bag de seama ca un alt forum te merita mai mult decat "blogul" asta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: Construire rack audio

Post by Silviu »

OK. Toate cele bune.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Construire rack audio

Post by momolo »

OK. Hai du-te!
Crezi ca esti asa o valoare/somitate sa conteze cu ceva, sa planga lumea dupa tine, etc?!?! :lol:
Aici ramane cine merita sa ramana. Mai e si vorba aia, cine se aseamana se aduna
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply