Material cablaj preu phono

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by momolo »

M-am nascut cu Rubinul in casa si cand am incetat sa merg in patru labe ma uimea continutul televizorului! Avea asta piese cat sa faci zece televizoare! Si era perfect audiofil! Pentru ca nu aveam cu ce compara! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Material cablaj preu phono

Post by Petrescu »

Image

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by hpavictor »

Este vorba de o intoarcere in timp cu " masina timpului " sau este vorba de corijenta unui evadat de scoala pionierilor care a stralucit la concursul pionieresc " maini indemanatice " la faza pe catune , sate si comune ?
Realizarea ochiometrica este excelenta , dar nu este o constructie antimicrofonica pur-sange .
Este inca un FAIL grandios , indiferent de parerea doreiilor sau a electronistilor inchipuiti .
.
Hai sa nu ducem discutia asta in derizoriu , ar fi pacat ca cei ce chiar au nevoie de informatie sa fie trimisi sa bata campii manipularii .
Pana la urma , conteaza doar rezultatul acustic .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Material cablaj preu phono

Post by spiromedica »

hpavictor wrote:Este vorba de o intoarcere in timp cu " masina timpului " sau este vorba de corijenta unui evadat de scoala pionierilor care a stralucit la concursul pionieresc " maini indemanatice " la faza pe catune , sate si comune ?
Realizarea ochiometrica este excelenta , dar nu este o constructie antimicrofonica pur-sange .
Este inca un FAIL grandios , indiferent de parerea doreiilor sau a electronistilor inchipuiti .
.
Hai sa nu ducem discutia asta in derizoriu , ar fi pacat ca cei ce chiar au nevoie de informatie sa fie trimisi sa bata campii manipularii .
Pana la urma , conteaza doar rezultatul acustic .
UAU , daca si JADIS face scule pe genunchi , la scoala pionierilor , Jesus ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by hpavictor »

OMG , WTF ???
Gisus ...

Pe bune ?
Chiar pricepi despre ce este vorba in subiect ?
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Material cablaj preu phono

Post by Petrescu »

Nu mai stau sa pun si alte exemple pentru ca nu am timp, sincer. La repezeala in minte imi vine VTP M100 1 sau cam asa parca se numea. Plus exemple cu duiumul la amplificatoarele radio-tv. In fine, haideti sa nu ne impungem fara motiv. Omul va alege ceea ce va dori. Eu unul initial as incerca montajul in aer daca schema nu e complexa. Folosesc un DCServo asa si un preamp de linie la fel, cu rezultate excelente. Ma rog, pana la urma el alege, nu noi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by momolo »

hpavictor, ala e un Jadis si nu unul de doi lei. Ai dat-o in bara.
Punctul tau de vedere este teoretic. Probabil Greiere are tot un punct de vedere teoretic (desi pare ca practica surubareala serioasa), asa ca ati incins amandoi o discutie demna de alte forumuri fundamental trancotare.
Uite, de exemplu, pumnii mei minte nu are si pana sa ma pronunt definitiv/categoric trebuie totusi sa ascult cum suna. In cazul asta te asigur ca acel Jadis nu e un "FAIL grandios". As vrea sa te vad pe tine facand un lampadar de genul ala dupa toate teroriile tale impecabile si mirobolante, adica "perfect" dupa mintea ta, dupa care sa le punem pe ambele unul langa altul (Jadis-ul cu ce ai facut tu) si sa le comparam cum suna.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by hpavictor »

Sper ca e mai simplu :wink: sa evaluati vechile preamplificatoare RIAA construite pana in 1975 ( DUAL , TESLA sau VIVANCO ) etc .
Materialele compozite antirezonante folosite in acea epoca pentru PCB-uri erau superioare oricarei constructii paianjen .
In lumea reala , are dreptate doar cine are cu adevarat dreptate ...

Ramaneti cu bine .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Material cablaj preu phono

Post by Petrescu »

Baiatul nostru nu are acces la pcb-uri cu teflon sau materiale compozite. Are la dispozitie doar materialele clasice. Din punct de vedere vibrational cred ca FR4 e cel mai prost dintre cele 3 dar in schimb e cel mai bun dpdv electric. Va trebui obligatoriu sa-i puna saibe elastice, cauciuc, silicon sau alt material care sa izoleze cat de cat mecanic montajul de carcasa.
Culmea, cea mai haioasa treaba este ca pana la vibratii pe care putem sa le lasam deoparte deocamdata, un montaj in aer, paianjen, ajuta enorm exact la buclele de masa. Se pot folosi conductoare de legatura groase care au rezistenta de zeci de ori mai mica fata de rezistenta traseelor de pe cablaje. Pur si simplu va sterge cu buretele greselile de rutare inerente incepatorilor. Pe scurt, brum mult mai mic. Nu mai zic ca se poate trage de piese pentru a reduce aria cuplajelor parazite si se pot aseza trasee perpendicular intre ele astfel incat campurile lor electromagnetice sa respecte ortogonalitatea, practic neinfluentandu-se unul pe celalalt. La un cablaj bidimensional chiar daca ai substrat oxid de aluminiu sau chiar la absurd sa zicem grafen, totul e in zadar, trebuie sa faci ring-uri cu traseul de masa. Ba si mai simplu, la montajul in aer traseele daca sunt izolate, cupru emailat sa zicem, le poti torsada crescand imunitatea substantial. Ba chiar trasee sau bucati de circuit se pot introduce in trese metalice cu rol de ecranare.

Din pacate montajele paianjen nu se preteaza la densitati mari de piese. N-ai cum sa faci un computer sau un dac asa, dar un preu phono audiofil parca cere el sa fie lucrat in acest stil. Parca e pacat sa ai icrele negre sub nas si tu sa te gandesti la chimie alimentara complicata si cu rezultate indoielnice cand vine vorba de gust. Nu tot ceea ce este vechi ca tehnica este neaparat si prost. Mai e mult pana cuiulsi ciocanul vor fi inlocuite de altceva mai modern care sa fie simplu si bun. :-)

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by hpavictor »

Petrescu wrote:Baiatul nostru nu are acces la pcb-uri cu teflon sau materiale compozite. Are la dispozitie doar materialele clasice...
Nu tot ceea ce este vechi ca tehnica este neaparat si prost.
Evident , nu impuscam caii pentru ca s-au inventat tractoarele !
Tehnica antivibratii s-a pierdut ... o data cu epoca consumerismului .

momolo wrote:As vrea sa te vad pe tine facand un lampadar de genul ala dupa toate teroriile tale impecabile si mirobolante, adica "perfect" dupa mintea ta, dupa care sa le punem pe ambele unul langa altul (Jadis-ul cu ce ai facut tu) si sa le comparam cum suna.
Nu accept asemenea provocari , dupa mintea mea altii vor pierde tot .
Nu iau prizonieri :wink: .

Din viata scapa cine poate .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by momolo »

Greiere si hpavictor, faceti fiecare (fiecare cu solutia prefereata) cate un preamp RIAA (pentru doza MM) dupa care ne adunam mai multi si le comparam. E simplu.
hpavictor wrote:Nu accept asemenea provocari , dupa mintea mea altii vor pierde tot .
Nu iau prizonieri
daca nu accepti "provocarea" nu vei mai avea dreptul sa te exprimi aici, adica te zbor de pe acest forum unde nu sunt acceptati gogomanii si palavragii de profesie.
Si asa, daca nu ma insel, ai fost luat la ochi de colegii tai ciocanari ca nu ai nici un fel de realizari practice.
Hai sa te vedem!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by momolo »

Apropos, daca am timp ma bag si eu la comparatie cu un preu RIAA facut de mine.
Ori gasesc unul gata facut prin lazile cu ce lucram acum 30 de ani, ori fac unul de la zero..... poate "paianjen" deoarece e mai usor (nu-mi mai bat capul cu cablajul) si chiar sunt curios cum suna asa ceva!

Consider ca un preu phono RIAA (pentru MM) este joaca de pioner la Casa Copilului.
Apropos, aveti voie pe orice solutie componente active, integrate, discrete, etc.

Preurile se vor asculta pe acelasi pickup cu aceeasi amplificare+boxe.

PS - e voie cu orice alimentare, de la priza pana la baterie/acumulatori. Unica diferenta ceruta este solutia cu cablaj contra solutiei "paianjen".
NU discutam de lampi/tuburi. Ala e alt capitol.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by hpavictor »

momolo wrote:Greiere si hpavictor, faceti fiecare (fiecare cu solutia prefereata) cate un preamp RIAA (pentru doza MM) dupa care ne adunam mai multi si le comparam. E simplu.
hpavictor wrote:Nu accept asemenea provocari , dupa mintea mea altii vor pierde tot .
Nu iau prizonieri
daca nu accepti "provocarea" nu vei mai avea dreptul sa te exprimi aici, adica te zbor de pe acest forum unde nu sunt acceptati gogomanii si palavragii de profesie.
Si asa, daca nu ma insel, ai fost luat la ochi de colegii tai ciocanari ca nu ai nici un fel de realizari practice.
Hai sa te vedem!
OK .
Nu sunt supărăcios , cumva toți au dreptate 100% când se referă la realizările mele .
Din anul 2000 nu am mai pus mâna pe letcon !
Am lipit destul componente electronice între 1984 și 2000 .
Între timp am trecut la un alt nivel , am incercat sa mă ocup și de partea teoretică , atât cât mă pricep .
Nu mă laud că aș fi un " proiectant " ( sper că sesizați autoironia ) diferit de restul românilor pasionați de domeniul redării audio de înaltă calitate și mai sper nu am pierdut vremea degeaba din 2000 până în prezent , am făcut o muncă de cercetare-documentare după nivelul posibilităților mele de informare :wink: .
Probabil că în viitor veți vedea și ceva palpabil , dar nu mă pricep la afaceri , deci vor fi doar câteva produse destinate pasionaților , doar unicate , manufacturate manual pe tocătorul din bucătărie :wink: , fără debut in lumea afacerilor .
Încă o dată : nu accept din start provocări tip combat / contest , dar cu mult drag voi participa la audițiile unor montaje diy , cu un montaj de preamplificator RIAA pentru doza MM .
Încă nu m-am lămurit ce și cum , dar încep să studiez problema .
Sper că nu se grăbește nimeni ... îmi trebuie un termen " rezonabil " pentru prezentarea la audiție .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by momolo »

Zicea nea'Toma Caragiu, "- Hara hara de trei ori, sa miroasa gura a flori!"

Nu participi decat la auditia preului tau, daca vreodata va exista.

Teoreticieni si (h)analisti sunt prea multi pe metru patrat, mai greu cu aia care realizeaza ceva.

Un preu RIAA e floare la ureche, am zis mai sus, munca simpla de pionier cu cravata rosie la Caminul Cultural din sat. Cine nu poate..... rusine!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Material cablaj preu phono

Post by hpavictor »

E perfect .
Dar sunt un simplu " participant " ( evident nu e cazul sa fiu de fata la concurs , evaluarea stiu ca dureaza un timp destul de lung ) , nu sunt un " concurent " cu pretentii la premiul intai , asa , ca sa fie treaba clara de la inceput !
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

Post Reply