RaimondAudio DM120H premium edition

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

RaimondAudio DM120H premium edition

Post by Petrescu »

2 x 200w 4ohm, THD 1khz-0.0005%, THD 20khz-0.002%. IMD CCIF 19kz+20khz-0.0007%

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by hpavictor »

Rezultatele masurabile probabil ca sunt exceptionale , dar cum se aude ?
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by bibanu »

hpavictor wrote:Rezultatele masurabile probabil ca sunt exceptionale , dar cum se aude ?
Cică cu mult peste un amp Gryphon, așa umblă vorba prin.... dealeri.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by Petrescu »

Depinde de boxa. Il avantajeaza foarte mult modelele "grele" de genul Raidho, Kef Blade....Pe boxe facute sa fie conduse de lampi este un pic prea puternic si la volum mic congestioneaza sunetul. La volum mare si aceste boxe se deschid foarte frumos. In general l-am facut sa se integreze bine in sisteme audio foarte bune din camere largi. Pentru boxe cu sensibilitate mare si volume de auditie mici am alte variante mai mici ca putere si cu damping factor mai potrivit.

Secretul in audoofilie consta mai degraba in asocierea inteligenta a aparatelor decat calitatea fiecaruia luata in parte. Sunt pasionati care fac treaba asta foarte bine. Eu ma concentrez mai mult pe partea tehnica, nu pot sa spun ca sunt neaparat talentat la auditii critice.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by momolo »

Greiere, poza cu carcasa aia o vad si pe AliExpress sau alte site-uri chineze, mai bine baga poze cu matzele!

Opinia mea, un power va suna functie de cat suna preamplificatorul si sursa bagate in el. Are functia muschiului.... ca sa ma exprim greiereste. Power-ul trebuie sa se descurce cu sarcinile complicate insa ca aport in sunet e mai mic decat aparatele din fata lui. Tot opinia mea, preul da peste 60% din sunetul unei perechi preu+power. Tot opinia mea..... preamplificatorul e mult mai greu de realizat (de calitate) si in consecinta mai important. Adica mai simplu spus, ascultam mai degraba preul (si sursa bagata in preu) decat finalul. De aceea e foarte greu de judecat un power asa la modul general.

Si da, combinatia e mai tare decat fiecare aparat luat in parte. De aceea chiar si un integrat e mai greu de facut decat un power audio.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by momolo »

Oau, fac chinezii orice! Inclusiv de Acuifaze, Crel, Pas, etc!!!

https://www.aliexpress.com/w/wholesale- ... eedQuery=n" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... =0&_sop=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by momolo »

Mini Acuifaze de buzunar! Gata haurita si cu ceasuri! Oau!

https://www.aliexpress.com/item/VU-Mete ... st=ae803_5" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by momolo »

Pe asta scrie de'a gata Mark Levinson! Da' seamana oleaca si cu Vitus! Oau! Poti sa bagi ce vrei in ea, matzele unui Zgomotec, dupa care iti tragi Mark Levinson in sufragerie!
Costa cat un stecher pentru Mark Levinson-ul cu pricina:

https://www.aliexpress.com/item/NEW-cla ... st=ae803_5" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by momolo »

Uite, asta goala atarna 26 kile! Daca nu pui nimic in ea se chiama ca ai un Power de 26 kile! Si e ieftina! Poti eventual sa ascunzi un amplif vintage inauntru, unul cumparat din Vitan cu 80 lei, bonus mai baga si ala 10 kile! Vorba aia, multi aud, putini pricepe dar toti cantareste!

https://www.aliexpress.com/item/Big-Alu ... st=ae803_5" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by momolo »

Cine vrea Acuifaze la pret de Zgomotek?! (am prin lazi niste placi gata facute pentru power prin iarna lu' 1988, mai trebe' niste suruburi si o bormasina)

https://www.ebay.com/itm/Class-A-Power- ... :rk:1:pf:0" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by Petrescu »

Chinezii incearca sa faca si ei de toate dar chiar si lor le iese o carcasa cat decat serioasa la un pret de minimum 500$. Cu transport si taxe vamale deja sunt bani seriosi la mijloc. Asta daca marfa ajunge la destinatie. E la noroc.

Eu imi fac carcasele in Europa. Mai precis decupajele si inscriptionarile laser si mecanice le realizez in Romania.

Singurele lucruri pe care le am din China sunt cablajele. Nu doar din cauza pretului ci si din cauza calitatii. Initial le-am realizat la noi in Bucuresti dar au fost mizerabile. Doar la Iasi le-as putea face la aceeasi calitate dar sunt de 3 ori mai scumpe. Deocamdata prefer ca diferenta de bani s-o aloc unor piese mai deosebite.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by momolo »

Petrescu wrote:Chinezii incearca sa faca si ei de toate dar chiar si lor le iese o carcasa cat decat serioasa la un pret de minimum 500$. Cu transport si taxe vamale deja sunt bani seriosi la mijloc. Asta daca marfa ajunge la destinatie. E la noroc.
astea sunt abureli pentru pensionari care nu stiu sa citeasca. Uite pe site, shipping-ul se face cu DHL, EMS, etc. Crezi ca DHL pierde carcasa pe drum?!
https://www.aliexpress.com/item/Big-Alu ... st=ae803_5" onclick="window.open(this.href);return false;

Cat priveste "bani seriosi" (carcasa din link este 652 dolari cu tot cu shipping cu DHL), nu ne-ai zis cat COSTA ceea ce ai pozat aici ?

Deci, CAT COSTA ceea ce prezinti aici ? (cat costa aparatul tau din imagine?). In domeniul asta nu putem judeca, aprecia, da cu parerea decat dupa ce stim si cat costa.

PS - am mari indoieli ca o carcasa comandata (facuta?! :? ) in "Europa" poate costa macar egal daca nu mai putin decat in China (ceea ce vedem in link). Cat priveste calitatea executiei acelor carcase din China, cele care nu costa "doi lei" sunt facute perfect.... ca tot de acolo comanda si "marile" branduri haudiofile.
Inafara de o serigrafie, eloxare eventual (desi, pana si la asta am dubii) nu stiu ce poti comanda "din Europa" ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by bibanu »

momolo wrote:
Petrescu wrote:Chinezii incearca sa faca si ei de toate dar chiar si lor le iese o carcasa cat decat serioasa la un pret de minimum 500$. Cu transport si taxe vamale deja sunt bani seriosi la mijloc. Asta daca marfa ajunge la destinatie. E la noroc.
astea sunt abureli pentru pensionari care nu stiu sa citeasca. Uite pe site, shipping-ul se face cu DHL, EMS, etc. Crezi ca DHL pierde carcasa pe drum?!
https://www.aliexpress.com/item/Big-Alu ... st=ae803_5" onclick="window.open(this.href);return false;

Cat priveste "bani seriosi" (carcasa din link este 652 dolari cu tot cu shipping cu DHL), nu ne-ai zis cat COSTA ceea ce ai pozat aici ?

Deci, CAT COSTA ceea ce prezinti aici ? (cat costa aparatul tau din imagine?). In domeniul asta nu putem judeca, aprecia, da cu parerea decat dupa ce stim si cat costa.

PS - am mari indoieli ca o carcasa comandata (facuta?! :? ) in "Europa" poate costa macar egal daca nu mai putin decat in China (ceea ce vedem in link). Cat priveste calitatea executiei acelor carcase din China, cele care nu costa "doi lei" sunt facute perfect.... ca tot de acolo comanda si "marile" branduri haudiofile.
Inafara de o serigrafie, eloxare eventual (desi, pana si la asta am dubii) nu stiu ce poti comanda "din Europa" ?!
Multe carcase vin din China deja prelucrate , inscriptionate , chinezii pot face orice !
Amplificatorul costă 2000euro .

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by Petrescu »

Daca nu vine o carcasa, nu DHL-ul este problema, ci chinezul care cateodata pur si simplu nu o trimite. Nu vorbesc de tepe aici, pur si simplu nu au pe stoc toata marfa aia pe care o vezi pe site-urile lor. Toate carcasele pe care le vezi se fac intr-una, doua, fabricutze. Toti chinezii de acolo iau. Iti dai seama ca si acolo e pe pile, care are oo si da ceva spaga apuca sa ia mai multa marfa, care nu lucreaza cu stocuri vinde ce gaseste la fabricuta in acel moment. Stiu lucrurile astea pentru ca acum 5 ani, prima data cand am comandat o carcasa chinezeasca am reusit s-o iau, a avut-o pe stoc. A 2-a oara am dorit 2 carcase, alt model, pentru a face 2 monoblocuri. M-a dus chinezul cu zaharelul vreo 6 luni cat era termenul legal ca sa-mi tina banii. Vorbeam cu el la 2 saptamani si mi-a explicat cum merg treburile pe la ei, de fapt foarte asemanator cu ce este si pe la noi. Deci dupa cele 6 luni mi-am luat banii inapoi de la chinez (vreo 600$ ambele cutii) si nici ca am mai apelat la solutia asta. Nici cu europenii nu este perfect. Carcasele vin destul de des lovite, zgariate si nu-ti spun ce dandana este cu returul la care evident ca tu platesti transportul. Apropos de transportul gratis din China cu DHL....gratisul asta tine pana trebuie sa platesti TVA-ul pe transport, sa platesti taxa de prelucrare a actelor vamale si taxa de stocaj in vama. Orice obiect care costa mai mult de 100 sau 150 de euro, nu mai stiu suma exacta si care vine din afara UE, China in cazul nostru, are un traseu in vama si niste taxe de-ti trece cheful sa mai iei ceva. Acum 5 ani cel putin asa era.

Da Viorel, chinezii pot face orice doresti dar evident pe bani. Cum doresti ceva pesonalizat si din anumite materiale cum incepe sa creasca pretul si deja nu mai esti foarte departe de ce puteai sa faci in UE. Poate la comenzi mari o fi mai rentabil, dar la comenzi de amarasteni cu una, doua bucati, nu se castiga mai nimic.

Apropos de singura carcasa chinezeasca pe care am reusit s-o aduc... ce alesesem eu era frumusica si foarte bine finisata. Chiar m-a bucurat ca finisajul depaseste pretul si asteptarile dar dupa ce am montat amplificatorul pe radiatoarele cutiei am avut surpriza sa constat ca aliajul ala de aluminiu era probabil mai mult fier, sau ma rog, ce-o fi fost ca nu ma pricep la metalurgie dar racirea era la jumatate fata de ce poate un radiator de aceeasi dimensiune facut corect, din aliajul corect.

Deci Momolo daca tu vrei sa lucrezi cu China e alegerea ta, eu nu mai am rabdare si nervi. In afara de cablaje PCB unde sunt buni, competitivi cu adevarat, eu nu iau nimic altceva de la ei. Despre piese nici prin cap nu-mi trece sa-mi asum asemenea risc. Mai ales ca am vazut la un amic transformatoare toroidale chinezesti cu sarma de fier(sau ce aliaj o fi fost ca nu arata nici a aluminiu) colorata in maron ca sa imite cuprul :shock:

Referitor la pret ce sa zic. La nivelul asta de calitate, de performante, n-ai cum sa faci din rahat bici si sa mai si pocneasca. Pur si simplu trebuiesc bani seriosi ca sa iasa asa cum trebuie. Dar na, unde este pasiune sacrifici altceva ca sa iti vezi visul cu ochii.

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: RaimondAudio DM120H premium edition

Post by Soul »

momolo wrote:Greiere, poza cu carcasa aia o vad si pe AliExpress


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Post Reply