Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Klamath
Posts: 13
Joined: 23 Apr 2022, 12:22

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by Klamath »

Multumesc mult Momolo pentru ca mi-ai deschis orizonturile. Datorita tie am reusit sa fac un mic pas inainte si sa-mi schimb vechiul sistem cu unul mai bun. Dupa ce am fost in vizita pe la cativa dealeri de sisteme audio, am descoperit cu adevarat ce inseamna stereo si multicanal. Cand am ascultat sisteme de 150,000 euro si am vazut cabluri/interconecturi care valoreaza cat o masina, am realizat ca audiofilia nu este pentru mine. Ca urmare, am coborat cu picioarele pe pamant si dupa ce am ascultat mai multe marci si modele de boxe, mi-am configurat si cumparat, in limita bugetului disponibil, urmatorul sistem home cinema, 5.2.4:

AVR: Marantz SR7015
boxe fata: DALI Opticon 6
boxa centrala: DALI Opticon Vokal
boxe surround si height: DALI Opticon 2
subwoofer: DALI SUB E-12 F
cabluri subwoofer: QED Reference Subwoofer 40
cabluri boxe: QED Performance Original
cablu HDMI: AudioQuest Vodka eARC Priority

Pentru alimentarea sistemului am tras un circuit de 3x4mm multifilar direct din tabloul electric, iar pe jos, peste granit, am pus un covor din lana de 3x4m destul de gros.

Acum, din cate imi aduc aminte, Momolo spunea ca cel mai important cablu dintr-un sistem audio este cablul de curent. Ce parere aveti, ar merita sa cumpar un cablu de alimentare mai bun, in locul celui cu care vine SR7015 in dotarea standard, sau este o cheltuiala inutila?






PS. De la acelasi dealer, pentru birou, am luat si un RCD-M41 DAB+ plus o pereche de boxe DALI Oberon 3.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by momolo »

Sa le stapnesti sanatos!
Dali imi plac si mie (unele modele boxe).
QED nu imi plac dar totusi sunt bune ca pret/calitate si poate in unele cazuri se si potrivesc.

In opinia mea ORICE cablu de curent MAI BUN decat plasticul stoc va schimba sunetul in bine. Raspunsul la intrebarea "daca merita" e mai greu de dat deoarece tine de un raport intre cat aduce in sunet si cat costa. Unii nu percep nuante (si mai nimic) altora li se pare formidabila o diferenta pe care cei din prima categorie nu o percep. Dar avand in vedere ce ti-ai cumparat (imi imaginez ca totusi auzi diferente si nuante) cred ca merita sa pui un cablu de curent mai bun. (dar totusi.... nu QED :D )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Klamath
Posts: 13
Joined: 23 Apr 2022, 12:22

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by Klamath »

Multumesc, Momolo.

Te rog sa-mi spui, daca poti, unde as putea gasi cabluri (de curent) mai bune si la pret ok.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by momolo »

S-au dus vremurile cand spuneam pe forum si la diversi asa pe "de-a moaca" lucruri aflate cu truda si cheltuiala de bani si timp, de multe ori cu sacrificii pe care majoritatea nu le-ar face niciodata. Nu am castigat nimic din audio niciodata, doar am platit si cu timpul am aflat ca orice dai pe gratis e fara valoare. Cateodata mi-am atras si ura unora vrand sa ajut evident, pe gratis, fara interese si fara sa castig nimic....."castigand" de fapt.... doar ura. Imi si place sa-i spun prostului sau/si surdului in fatza ca e prost si surd, astea-s placeri violente! :D E plin domeniu de unii care vorba aia, "nu aud nici o p_la!" :D . Rar am gasit si prieteni iar asta e cea mai mare rasplata, mult peste oricati bani as fi castigat, ca banii se duc dar prietenia ramane si e fara pret, macar si un singur prieten adevarat face cat o mie de patanii negative. Doar traim vremurile in care omul are 20.000 de prieteni pe feisbuc insa de ziua lui nu-l viziteaza nimeni.

Pe forumul asta sunt vechi ( :lol: ) si am vazut de prea multe ori aparand diverse nick name-uri deoarece atunci oamenii din spatele lor aveau nevoie la moment de ceva. De informare! Oferta e imensa si variata, piata e ca o jungla si marketingul e cel mai mare pradator in cautare de oitze naive cu buzunarul plin. Informatia e cea mai valoroasa si e puterea. Cei care au capatat, au capatat ce-i interesa si apoi au disparut. Si-au rezolvat interesul si apoi au disparut fara sa aduca nici o contributie la forum. Prea multe cazuri. Si vorba aia, conform traditiei populare cand dai un pui de caine iei macar zece lei pe el, nu il dai gratis ca bietul de el poate ajunge aruncat in strada, ca tot era de pomana!

Evident, exista cabluri de curent "ieftine si bune" (visul oricui - desi "bune" e un atribut care nu se consuma simplu) si am aflat cumparand de exemplu (un exemplu oarecare) douazeci de feluri din care am gasit cel mult doua. Adica cel mult acel "unul si jumatate" din douazeci m-a costat, evident, douazeci insumate iar mie nu-mi place sa vand second hand, mai ales lucruri atat de dificile cum sunt cablurile. Si asa apare intrebarea, de ce as spune eu gratis, care ar fi motivul ?!?! Pe vremuri scriam public, si privat, dadeam de pomana...... dar mi-a trecut! :)

Deci, pot sa iti spun, garantat (altfel esti surd) un cablu power dedicat audiofil e mai bun decat ala de PVC banal. Garantat exista unele pe care nu platesti o avere (dar nici de doi lei nu sunt!.... :roll: Aici pe forum am avut si intrebari de genul, "Ce sistem audio bun de 250 lei sa imi cumpar?!"), cabluri care aduc un plus chiar mare (daca sti ce sa faci cu ele). Garantat exista multe mai scumpe care nu aduc un plus mai mare, ba pot fi cazuri in care dai o poala de bani si nu suna ok, adica nu e potrivit (desi e oricum peste unul de plastic banal). Cu cablurile discutia e complicata insa "mokangeala" s-a terminat. De multe ori, cam de cativa ani m-am intrebat de ce naiba mai scriu pe aici, ca nu gasesc nici un motiv pozitiv?! Probabil e totusi o vanitate personala, nici unul nu scapam de astfel de probleme...... :roll:

Paste frumos si luminat la toata lumea!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Klamath
Posts: 13
Joined: 23 Apr 2022, 12:22

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by Klamath »

Va doresc un Paste fericit alaturi de familie si de cei dragi!

Klamath
Posts: 13
Joined: 23 Apr 2022, 12:22

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by Klamath »

Dupa ce m-am documentat pe mai multe site-uri din afara, am ajuns la concluzia ca Audioquest NRG-Z3 are un raport calitate-pret OK si am cumparat 3 cabluri de 1m fiecare. Ca idee, NRG-Z3 sunt de cateva ori mai groase in comparatie cu firele de alimentare cu care au venit in dotare aparatele mele. Doua le-am montat la subwoofere si unu la Marantz SR7015. Inainte sa le montez credeam ca se aude bine dar acum, dupa ce le-am montat, am fost foarte surprins sa aud o imbunatatire semnificativa a sunetului (de exemplu: sunet curat, detaliat, scena mai larga, bas mai clar si o separare mai buna a instrumentelor). Pot spune ca aceasta investitie in cablurile de curent merita toti banii. Acum, ma gandesc deja la urmatorul upgrade: o boxa centrala Dali Rubicon Vokal sau chiar o Dali Epicon Vokal. Sper sa gasesc un showroom care sa le aiba pe stoc ca sa le pot asculta comparativ inainte de a lua decizia de a face o noua achizitie.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by momolo »

Klamath wrote:
21 Apr 2023, 23:23
Dupa ce m-am documentat pe mai multe site-uri din afara, am ajuns la concluzia ca Audioquest NRG-Z3 are un raport calitate-pret OK si am cumparat 3 cabluri de 1m fiecare. Ca idee, NRG-Z3 sunt de cateva ori mai groase in comparatie cu firele de alimentare cu care au venit in dotare aparatele mele. Doua le-am montat la subwoofere si unu la Marantz SR7015. Inainte sa le montez credeam ca se aude bine dar acum, dupa ce le-am montat, am fost foarte surprins sa aud o imbunatatire semnificativa a sunetului (de exemplu: sunet curat, detaliat, scena mai larga, bas mai clar si o separare mai buna a instrumentelor). Pot spune ca aceasta investitie in cablurile de curent merita toti banii.
asa invata omul, asa capata experienta! :D In primul rand, pe ceea ce ai (amplificare si boxe) nu as alege niciodata Audioquest. In al doilea rand nici nu as mai avea curaj sa cumpar Audioquest pretins a fi original (si deci cu pret de porc) deoarece acum chinezii piratizeaza brandul asta in mod maiastru la niste preturi derizorii de mici. As lua doar pirateriile direct din China la evident, un pret MULT mai mic si te asigur ca arata IDENTIC. Iar la sunet.... ce sa zic, pirateriile alea suna mult mai bine ca orice cablu stoc din PVC si s-ar putea sa se apropie cam prea mult de originale (nu de alta, dar fraierii care cred ca pot fabrica in China si sa nu fie copiati si nici piratizati si-o merita! Drept dovada ca firma originala Audioquest a lasat-o mai moale cu preturile de super porc). Deci e clar ca iti suna mai bine, dar cu pretul celor pretinse a fi originale e problema. E cum ai lua aceeasi marfa cu de cinci ori pretul. Si cum ziceam, la genul de sound Audioquest (care se pastreaza si la facaturile chineze - adica cele care arata absolut identic) nu as merge pe sistemul tau. Zic asa la ochi, parere personala, nu o lua in nume de rau, e doar o oarecare opinie.

Cu boxa de centru faci bine ce faci, la un surround e cea mai importanta boxa din toata harmalaia. Eu sfatui pe cei care imi sunt prieteni si ma intreaba, sa nu faca nici o economie la boxa de centru, sa o cumpere pe cea mai mare si mai scumpa cat il tine pe om buzunarul, deoarece asta e "fruncea" la toata instalatia surround. Pe locul doi (evident, e doar opinia mea) ar fi "sumuferul", ala care face Buu-Buuu si place la vecini. :D

Sa le stapanesti sanatos! Incetisor, incetisor te indrepti catre calea cea dreapta (..... adica in final un stereo adevarat! :) Cu totii trebuie sa trecem prin anumite experiente dupa care vorbim aceeasi limba)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Klamath
Posts: 13
Joined: 23 Apr 2022, 12:22

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by Klamath »

Multumesc, Momolo. Dupa cum ai observat, am tinut cont de sfatul tau si nu am cumparat cablurile de curent de la QED, chiar daca asta am avut initial in minte. Am luat cablurile de la importatrul oficial Audioquest din Romania si mi-au garantat ca sunt originale (https://tehnicavizuala.ro/conectica/cab ... iec-c13-1m), cu factura. Acum, dupa ce am citit mesajul tau sper sa nu fi fost inselat si sa fi cumparat cabluri piratate ....

Saptamana viitoare o sa dau cateva telefoane ca sa aflu cine are cele doua modele de boxe centrale in showroom. Nu ar fi corect din partea mea sa le cumpar si mai apoi sa retunez una dintre ele doar pentru ca am vrut sa le compar si sa-i fac omului o paguba.

Ca idee, ce cabluri (power, interconect, boxe) ai pune in sistemul meu astfel incat sa sune cat mai bine?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by momolo »

Decat QED mai bine ce ai luat (indiferent ca sunt sau nu pirate - nici cel care le vinde nu are de unde sa stie daca sunt pirate sau nu, deci omul poate fi de buna credinta..... dar asta e piata, asta e marfa, asta e lumea actuala). Deci oricum, e un pas inainte sa nu facem prea multe mofturi, este un sistem surround care are alta tema, alte cerinte decat cele audiofile/stereo, adica nu e cazul de rupt in figuri la cabluri (tinand doar cont ca alea de PVC stoc sunt chiar sinistre - deci e un pas inainte!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by puf »

Eu am avut sisteme home-cinema inca din 1996 cand sursa audio multicanal era caseta VHS Stereo cu sunet codat Dolby Surround si decodat de receivere ProLogic.
Am folosit si schimbat nenumarate de la sisteme improvizate, eterogene cu boxe amestecate, diverse marci si modele de receivere, pana la sisteme complete, complexe, imperecheate, calibrate.
Daca te ajuta cu ceva am tras niste concluzii:
La un sistem home cinema conteaza ca incintele sa fie din aceeasi serie de la acelasi producator pentru a avea un spatiu acustic unitar, uniform si nu este vorba doar de echilibru tonal, de timbru, ci de raspuns la impuls, adica de fazare corecta.Treaba se aplica si la subwoofer care trebuie sa lucreze perfect sincron cu restul incintelor, un subwoofer mult mai bun sau mai prost, nu este ce trebuie.
Incinta centrala nu trebuie sa fie nici mai bun nici la slaba ca restul incintelor trebuie sa fie identica! cu cele stanga-dreapta, sistemele dedicate serioase home cinema folosesc denumirea LCR la incintele frontale identice, adica Left Center Right.
Obtii astfel un spatiu acustic coerent, continuu fara senzatia ca asculti niste cutii cu difuzoare sau doar niste efecte din diverse directii sa iti dea impresia ca asta este surround sound.
Sunt diferente de abordare fata de stereo, la home-cinema sistemul trebuie sa fie capabil sa redea sunete puternice, nu neaparat muzica.Sistemul reda deobicei plaja de frecventa extinsa, presiuni acustice mari, dinamica mare dar nu are nevoie de precizie, rezolutie, transparenta.
Pentru a fi capabil si de muzica trebuie sa ajungi la preturi stratosferice.

Post Reply