Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Klamath
Posts: 13
Joined: 23 Apr 2022, 12:22

Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by Klamath »

Salutare,

Va solicit sprijinul, bineinteles in functie de experienta si disponibilitatea voastra, in vederea imbunatatirii sunetului pentru un sistem format dintr-un Televizor Sony 65X95J "imperecheat" cu un Home Cinema BDVN9200W.

"Nebunia" mea a aparut dupa ce am inceput sa aud anumite sunete care inainte nu existau, dupa ce am schimbat cablul HDMI dintre TV si sistemul audio, de la un HDMI 2.1 Hama la un model de la AudioQuest Cinnamon 48Gbps.

Dupa ce am citit mai multe postari, mi-am facut un mic plan de actiune care "suna" in felul urmator:

1. De tras un cablu de 3x4mm din cupru, din tabloul electric pana in sufragerie, iar in capat sa-i montez o multipriza de la Legrand;
2. Sa verific fazarea pentru TV si sistemul audio;
3. Sa schimb cablurile de alimentare de la TV si sistemul audio, de la 1mm2 la 2.5 mm2;
4. In continuare, sa solicit ajutorul audiofililor cu experienta :-)

Pentru cei care inca nu au avut contact cu acest sistem audio de la Sony, mentionez faptul ca legatura dintre unitatea de baza si boxe se face prin cabluri foarte subtiri, tip panglica.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by _BGD_ »

Salutare,

Si bine ai venit pe forum!

Parerea mea, strict personala, sau ce as face eu in locul tau...

Dintr-un sistem tip home cinema nu poti scoate fidelitate audio. El este gandit pentru bum bum filme si efecte 5.1. Atat.

La cat de incantat te vad de mica imbunatatire adusa cu acel cablu HDMI, tind sa cred ca nu ai ascultat niciodata un sistem stereo (deci 2 boxe fara alte briz-brizuri), cat de cat calitativ.

Ceea ce vrei tu sa faci, pentru acel home cinema, nu merita, atat ca deranj cat si ca investitie.

Sfatul meu, fa-ti un serviciu si asculta undeva o muzica (atentie, muzica, nu piu biu tz tz) la un sistem audio decent. Sau daca ai posibilitati, poti face o incercare cu cate sute de lei la un targ, la un OLX...

Ramane strict la aprecierea ta, daca o sa doresti sa accepti sfaturile pe care le vei mai gasi pe aici, sau daca tu acum esti strict focusat/tripat pe idea acelei investiti fara rost. Deci daca doar cauti o confirmare, nu cred ca o vei gasi.

Mult succes in drumul audiofil!
SPOILER ALERT! Acest drum are parti bune, parti frustante, parti costisiotare; are satisfactii foarte mari atunci cand gasesti o reteta buna PENTRU TINE, si foarte important, nu are o linie de finish :mrgreen:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by kaav »

Excelente observatii, _BGD_.
Noului forumist ii doresc rabdare si sansa de a avea ocazia sa puna in practica ce i-a fost recomandat.

Klamath
Posts: 13
Joined: 23 Apr 2022, 12:22

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by Klamath »

Va multumesc pentru raspunsuri. Este clar faptul ca un sistem home cinema nu este echivalentul unui sistem HiFi, oricat de mult ar costa, dar, pentru inceput, pana cand voi avea suficiente resurse financiare ca sa pot achizitiona un sistem HiFi "adevarat", ce as putea face pentru a imbunatati auditia pentru sistemul meu home cinema de la Sony? Chiar nu se poate face nimic? Orice recomandare, oricat de neinsemnata, ar fi de mare ajutor pentru mine.

De exemplu, aseara aveam 186 volti in reteaua electrica si am observat ca sunetul nu se auzea la fel de bine ca atunci cand tensiune este in jur de 225-230 volti. Credeti ca daca montez un EPS de la CyberPower (https://www.cyberpower.com/eu/ro/product/sku/cps1500pie) inainte de echipamentele audio-video, pot schimba ceva in bine?

De asemenea, am descoperit un aparat interesant - AudioQuest PowerQuest 2 (https://www.audioquest.com/ac-power/ac- ... werquest-2). Ar fi mai bun decat CyberPower? Ce parere aveti?

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by _BGD_ »

Klamath wrote:
26 Apr 2022, 22:47
Va multumesc pentru raspunsuri. Este clar faptul ca un sistem home cinema nu este echivalentul unui sistem HiFi, oricat de mult ar costa, dar, pentru inceput, pana cand voi avea suficiente resurse financiare ca sa pot achizitiona un sistem HiFi "adevarat", ce as putea face pentru a imbunatati auditia pentru sistemul meu home cinema de la Sony?
Deci, cum am intuit, da-da-da facem noi si Stereo, dar eu acum sunt mega chitit pe Home Cinema-ul meu, si sunt dispus sa arunc bani aiurea pe accesorii complet inutile.

Omule draga, deschide ochii si sufletul, nu arunca banii aiurea. Cyber-nebunia aia este 15 milioane, si acele prelungitoare tip ulei de sarpe, au si alea preturi intre sute - mii de euro.
Tu vrei sa iei un Trabant, si sa faci din el masina performanta. Degeaba ii bagi benzina cu CO de 100, daca el este cu motor in 2 timpi, degeaba ii pui bujii cu Iridiu, degeaba ii pui anvelope sport de ultima generatie, daca el poate nici nu pleaca de pe loc, degeaba, degeaba, degeaba. Mai bine iti iei un Logan SH, si vei avea un minim de confort, AC, servodirectie, inchidere centralizata. Intelegi unde bat?


Pai cu banii astia faci sistem stereo de nu e adevarat! Statie, boxe si iti raman bani si de ceva sursa (CD player, DAC...)

Vrei tu sa ai in casa 5.1, ca esti consumator inrait de asa ceva? Uite ce varianta ai; scapi de pocnitoarea aia de Home Cinema, cu satelitii aia rahitici, legati la o amplificare mediocra in clasa D, cu acele litze de nici covrigii de Buzau nu i-ar tine legati, si ia-ti un receiver mai de Doamne ajuta, si satelitii ii faci din boxe.
Pe fata ceva mai zdravan, poate chiar boxe de podea, si in rest, spate si centru, ceva boxulite mai mici.

Si cand vrei bum-bum, il dai pe 5.1, cand vrei muzica, il dai pe stereo si asculti pe boxele fata.

Daca cele scrise de mine mai sus te vor supara, inseamna ca nu ai deschiderea necesara ca sa reusesti sa asculti muzica, si deci esti venit aici ca sa cauti confirmari pentru planurile pe care tu deja la ai in cap, sa dai caciuli de bani pe cyber-partz si power-fas 2... multa bafta!

Sper totusi ca o sa ma insel, si poate deschizi singur ochii (mai citeste si aici pe forum alte subiecte!).

Sa nu ne fie cu suparare, este un forum, destinat fix interactiunilor si schimburilor de pareri. Te salut!

Klamath
Posts: 13
Joined: 23 Apr 2022, 12:22

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by Klamath »

OK, m-ai lamurit pe deplin. Te rog sa-mi faci o recomandare pentru un astfel de sistem. In noua configuratie, pot sa folosesc in continuare hdmi-ul de la AudioQuest sau trebuie inlocuit si el?


Klamath
Posts: 13
Joined: 23 Apr 2022, 12:22

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by Klamath »

Ce mi-ati putea recomanda intr-un buget de cel mult 4000 euro? Merita sa cumpar sistemul de nou sau SH?

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by _BGD_ »

In acel buget iti recomand sa mergi la un dealer/showroom, sa ii arati teancul de bani si sa il rogi sa iti arate din showroom diverse configuratii, pe care, atentie!, sa le asculti tu.

E ca drive test-ul la achizitia unei masini....

Succes!

Klamath
Posts: 13
Joined: 23 Apr 2022, 12:22

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by Klamath »

Imi puteti recomanda cativa dealeri/showroom-uri din Bucuresti?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by momolo »

Klamath wrote:
26 Apr 2022, 22:47
De exemplu, aseara aveam 186 volti in reteaua electrica si am observat ca sunetul nu se auzea la fel de bine ca atunci cand tensiune este in jur de 225-230 volti. Credeti ca daca montez un EPS de la CyberPower (https://www.cyberpower.com/eu/ro/product/sku/cps1500pie) inainte de echipamentele audio-video, pot schimba ceva in bine?

De asemenea, am descoperit un aparat interesant - AudioQuest PowerQuest 2 (https://www.audioquest.com/ac-power/ac- ... werquest-2). Ar fi mai bun decat CyberPower? Ce parere aveti?
CyberPower nu te ajuta cu nimic la audio orice scule ai avea, dimpotriva, dauneaza la sunet (in cazul unor aparate scumpe, audiofile - nu e cazul tau. In cazul tau va fi complet inutil, adica o frectie). Iar acel AudioQuest PowerQuest 2 este tichie de margaritar pe capul chelului, bani aruncati total aiurea! (si nu sunt putini!).
Ceea ce ai acum nu produce nici macar sunet de calitate mediocra si nici macar un BUM-BUM adevarat ci o bashina rasuflata denumita pompos "sunet" surround. Nu ai ce-i face, unica varianta este sa il vinzi si sa recuperezi banii (aruncati) pe asa ceva. Bonus, eliberezi si spatiul ocupat degeaba.
Cablul AudioQuest Cinnamon 48Gbps e doar mai decent fata de alte cabluri no-name (intre cele "de firma" avand un raport calitate/pret foarte bun) si ajuta la imaginea video insa daca ai descoperit diferente inseamna ca poate te pasioneaza subiectul acesta (hobby) cu audio si video (recte, calitate audio si calitate video). Te avertizez totusi ca e un hobby deosebit de costisitor. Cred ca alte hobby ar fi ceva mai ieftine (poate si mai sanatoase! Audiofilia este sedentara = obezitate si boli), ca de exemplu pescuitul sau diverse sporturi (fiecare hobby din asta e scump in domeniul sau, insa nici unul nu intrece "audiofilia" in costuri! Adica esti pe calea sa-ti gasesti cel mai al naibii de scump hobby!).
Deci, nu are rost sa bagi nici 2 lei in plus in ceea ce ai acum pe audio.
Intai trebuie ca tu sa te lamuresti ce vrei, adica sa afli ce doresti inainte de toate. Sistemele audio surround bune sunt si ele foarte scumpe (mult, mult peste ce ai acum) ca si sistemele audio stereo bune.
Intai trebuie sa afli ce iti doresti mai mult, un sorround bun sau un stereo de calitate ?! Nu poti sa le ai pe ambele. Un surround bun e bun doar pentru ceea ce e facut, filme, coloane sonore la video, dar pe stereo nu e bun. Un sistem stereo bun.... nu e surround, este bun pe stereo si se poate folosi si la filme daca nu esti un impatimit de video/filme ci te pasioneaza sa asculti muzica.
Deci, cea mai buna prima investitie trebuie sa o faci..... in tine (auto-educare si informatie, experiente). Ar trebui sa cauti locuri unde poti auzi cu urechile tale, direct sisteme audio stereo si surround de top. Ca sa constati in primul rand care dintre cele doua directii te atrage mai mult?!
Acum, te asigur, habar nu ai ce inseamna chiar si minim "calitate audio"! (ca nu ai pe ce) Nu te stradui sa iti imaginezi, ca nu iese! Trebuie sa auzi direct, pe viu, real si apoi vei intelege.
Poate vei constata ca nu te atrage atat de tare! Mai ales daca o sa afli si preturile aparatelor!
O data lamurit ce vrei iti va fi mult mai simplu sa nu dai direct cu oistea in gard asa cum ai inceput acum.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by momolo »

Klamath wrote:
27 Apr 2022, 08:43
Imi puteti recomanda cativa dealeri/showroom-uri din Bucuresti?
din pacate nu sunt prea multi, adica ai foarte putine variante. Alti colegi de forum poate iti vor da si alte link-uri, eu iti spun rapid ce stiu:

https://hifiexpert.ro/
Showroom:
Bulevardul Carol I, nr. 12, Parter
Office:
Str. Ion Campineanu, nr. 20, Bucuresti
Telefon
Tel: 0758 818 181 | 0723 674 283
Numele sefului de acolo este Yura, e foarte cunoscut in micuta lume audiofila si in opinia mea (evident subiectiva) este cel mai bun expert in sunet si domeniu intre toti din Romania. Vinde aparatura foarte scumpa dar are si o zona ceva mai abordabila de catre "clasa muncitoare". Plus ca e primitor. Sugerez sa suni direct la telefon si sa spui ca vrei sa vizitezi, adica sa vezi si sa auzi, motivele le vei sti tu, eventual adevarul e cel mai bun, adica sa aflii ce inseamna un sistem audio de calitate. La ei vei afla din plin! :D
______________
https://www.jack-fi.ro/showroom/
Cum ne gasesti
Office:
0724.065.445
0723.425.255
support@jack-fi.ro
Departament Vanzari:
0724.065.445
sales@audioconcept.ro
Departament Tehnic:
0724.065.445
sales@audioconcept.ro

Adresa noastra este:
Str. IZVOR 82-84
Program Showroom :
Luni-Vineri 12-20
Sambata 11-16 cu programare
Pentru detalii si programari inclusiv sambata va rugam sunati la
0724.065.445
O alternativa. Eu nu am tinut legatura cu ei de ani si ani, deci nu stiu sa iti spun mai nimic decat ca vand si ei marci audiofile de top, evident altele. In domeniul asta (high-end audio) se practica niste monopoluri impuse de producatori. Acestia impun sa nu existe concurenta intr-o anumita tara cu aparatele si boxele produse de brandul lor, adica sa existe un unic "dealer". E diferit de situatia, de exemplu SONY, pe care le gasesti prin tot felul de magazine si pe la jdemii de site-uri. Brandurile mari gen concern cum sunt, Sony, Panasonic, etc, nu au politica de monopol. Au si ei un singur "distribuitor" pe anume tara (desi e posibil sa aiba si mai multi) si de obicei acestia nu vand direct, ci dau la comercianti, retail. Nefiind cazul zonei micute audiofile (high-end audio) unde aparatele in serii putine si extrem de scumpe se vand direct de catre "dealer".
__________________
https://www.avstore.ro/
https://www.avstore.ro/contact/
Cum vezi ei sunt mai putin "dealeri high-end" si mai mult "magazin" neavand marci audiofile top extrem de scumpe (desi au in oferta si chestii crunt de scumpe). Cum vezi au 3 show-room-uri, Cotroceni fiind cel mai important, insa nu au conditiile de calitate auditie ca la primii doi mentionati (nici expertiza). Cei de la Avstore sunt draguti, amabili, au angajati multi, nu discuti cu un singur om ca in cazul primilor mentionati, discuti cu "baietii de pe acolo" care in general din ce am constat eu habar nu au de domeniu (fac recomandari aiurea), dar sunt amabili si bine intentionati si te lasa sa probezi de exemplu, casti audio, poate si altele. Mie mi se par foarte buni la preturi avand in vedere specificul din RO unde preturile sunt mai mari ca in vest. La ei sunt si preturi ca in vest, deci ok. Deci sunt ok, draguti, amabili.
__________________
Am mentionat ceea ce merita din punctul meu de vedere. Mai sunt si altii, unii poate au disparut intre timp.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by kaav »

Nu inteleg o chestie simpla. Ai un sistem home-cinema din categoria ''elegant'' si nu prea scump. Ok. In majoritatea covarsitoare a situatiilor, acel sistem nu va fi folosit la potenta lui maxima fara surse autentice de semnal care sa puna in evidenta tot ce poate el, in clasa lui de pret - Cati recunosc ca folosesc dolby prologic 2 sau derivatele din asa ceva incercand sa simuleze imersiunea in actiunea filmelor printr-o duzina de filmelor de pe net codate 2.0, adica doar o ciorba diluata cinematic vorbind cand este trecuta prin ''stai sa vezi ce egalizari are statia''?
Nu e mai bine sa ai o statie stereo fara reglaje care niciodata nu te face sa te gandesti:
De banii astia ce home-alone am ratat, din fericire?
Te bucuri ca nu ai un sistem conserve+sub.
Daca ai rabdare si intuitie poti sa descoperi sfaturi grozave pe aici, dar nimeni nu isi repeta propriile vorbe identic in sfaturi de-a lungul timplului, ca nu suntem roboti. Rabdarea se mananca cu rabdare.

Klamath
Posts: 13
Joined: 23 Apr 2022, 12:22

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by Klamath »

Multumesc pentru lamuririle si sfaturile pe care mi le-ati dat. O sa vand sistemul de la sony si o sa cumpar un sistem Home Cinema de calitate.

In urma recomandarilor voastre, am luat legatura cu cei de la HiFiexpert si o sa le fac o vizita cat de curand, in functie de timpul liber pe care o sa-l am la dispozitie. M-au surprins foarte placut in momentul in care au spus ca au disponibilitatea de a trece pe la mine ca sa vada incaperea in care voi instala noul sistem Home Cinema (acum imi este foarte clar faptul ca pentru Netflix, HBOMax si YouTube premium nu am nevoie de un sistem stereo).

Intre timp, microbul HiFi a inceput sa actioneze (incet si sigur) si as vrea sa-mi cumpar un mini sistem pentru biroul de acasa (12 mp). Ce parere aveti despre urmatoarele echipamente?

1. https://www.denon.com/ro-ro/shop/mini/dm41dab
2. https://www.denon.com/ro-ro/shop/networ ... ceoln11dab
3. https://www.marantz.com/en-us/product/n ... rs/m-cr612 - ce boxe ar fi compatibile cu el?
4. https://europe.yamaha.com/en/products/a ... index.html
5. https://www.panasonic.com/uk/consumer/h ... mx802.html

Le-ati ascultat? Cum vi se par? As putea gasi ceva mai bun/performant in aceeasi gama de pret?


PS. Merita sa-mi fac abonament la Tidal?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Imbunatatire/Upgrade calitate sunet sistem existent, TV+Home Cinema

Post by momolo »

Klamath wrote:
17 May 2022, 14:29
Intre timp, microbul HiFi a inceput sa actioneze (incet si sigur) si as vrea sa-mi cumpar un mini sistem pentru biroul de acasa (12 mp). Ce parere aveti despre urmatoarele echipamente?

1. https://www.denon.com/ro-ro/shop/mini/dm41dab
2. https://www.denon.com/ro-ro/shop/networ ... ceoln11dab
3. https://www.marantz.com/en-us/product/n ... rs/m-cr612 - ce boxe ar fi compatibile cu el?
4. https://europe.yamaha.com/en/products/a ... index.html
5. https://www.panasonic.com/uk/consumer/h ... mx802.html
singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este sa nu cumperi nimic fara sa asculti intai cum suna. Nu te lua dupa internet, review-uri, discutii, etc. Pot fi complet opuse realitatii.
Dar in opinia mea (daca imi permiti) cred ca inca nu stii ce doresti. Exact ce ti-am sugerat mai sus este sa aflii intai ceea ce doresti prin experiente de auditie si pipaire (nu poze si teorii pe net). Cel mai important aspect este bugetul, banul alocat si disponibil. Cand noi spunem ca ceva e bun sau nu e bun trebuie sa tinem cont in primul rand de costuri, de pret. De exemplu, pe mine, la pretentiile mele nu ma multumesc jucariile mentionate de tine in link, sunt mult sub ceea ce imi doresc eu, si deci chiar daca le-as asculta pe toate tot nu iti pot recomanda nimic din astea. Altul care are pretentii mai coborate iti poate recomanda sincer si entuziast una din mini combinele astea, insa nu e sigur ca va fi cea mai buna recomandare pentru tine. Pentru ca depinde de tine, de pretentiile si dorintele tale..... in final ajungem la ceea ce am tot scris, "la ceea ce iti doresti... daca sti ce-ti doresti?!". Exista si proverbe in sensul asta, de exemplu, "ai grija ce iti doresti ca se poate implini!". :wink:

Eu iti mai dau un sfat, salveaza bugetul pentru una bucata sistem audio (surround sau stereo - este alegerea ta) decat sa risipesti pe mai multe chestii cum sunt genul asta de jucarele. Mai bine un lucru bun (inevitabil, scump) decat multe proaste (dar ieftine!). Trebuie sa ti cont si cat timp ai sa asculti acest mini sistem ? Poate nu se justifica o cheltuiala serioasa, poate sunt de ajuns niste boxe de PC ceva mai decente dar foarte ieftine sa iti cante de fond cat lucrezi.
Sau poate esti axat pe PC, stai mult la ecran si are importanta fondul muzical, dar numai tu sti asta. Eu de exemplu daca ar fi sa imi aleg ceva mini de birou la PC as merge ori pe ceva super ieftin din zona "boxe de PC" (sunt unele mici, simpatice, ieftine), ori daca as considera ca merita bagati mai multi bani mi-as lua niste monitoare profesionale active nearfield (se vand la bucata - zona profy) si un DAC (musai din China - pentru ca sunt ieftine si chiar ok) care da direct in ele prin XLR.
Klamath wrote:
17 May 2022, 14:29

PS. Merita sa-mi fac abonament la Tidal?
este o intrebare grea. Depinde pe cine intrebi, e ca in povestea cu pictorul si crocodilul, elefantul si ratza. Un crocodil ar spune ca trebuie cat mai multi dinti, elefantul vrea musai trompa la orice, si ratza vrea sa vada multe pene in tablou.

De exemplu eu am un DAC relativ performant si prefer sa ascult fisiere decat sa ascult din streaming (dar eu am multe, multe fisiere, mega, mega colectie facute din ripp de mine si primite. Altii poate nu le au!). Daca nu ai colectie de fisiere atunci streaming-ul e unica varianta ca sa asculti multa muzica diversa si pe alese.
Mie unul (ca sunt pretentios, poate aberant de pretentios) nu-mi place nimic din ce am auzit ca streamer. Subliniez, nimic, chiar si in cazul unor sisteme incredibil de scumpe. Am testat si la mine ce este gratis sau demo si mi s-a parut foarte prost (calitativ, ca sunet - la pretentiile mele).

Dar digitalul (am deschis unele subiecte pe tema asta..... insa nu-s prea multi cu care pot sa discut la un anume nivel) este mai complicat, mai pretentios, mai "al naibii" decat analogicul!

Insa in final iarasi ajungem la a sti ce vrem. Ca poate nu te atrage sa asculti doar muzica (pe mine da! Mi se rupe de filme, le vad daca sunt prea obosit de altceva), poate esti pasionat de filme, video si atunci mergi pe alta directie.
Dar ma gandesc, la cat de putin timp are un om care munceste, sa consumi Netflix, HBO-MAX, youtube, etc plus Tidal.... nu stiu cat timp ai avea?!?! Ca poate iti place si un sport, poate ai alte hobby (exemplu, pescuit sau drumetii), etc. De exemplu eu ma mai uit la filme in ultima vreme mai ales cand sunt leguma de obosit si totusi nu mi-am facut abonament la Netflix deoarece stiu sigur ca nu merita, am prea putin timp sa vad filme si seriale de la astia, abia am timp sa vad ceea ce am deja si oricum, rar. Iar din colectia mea de fisiere nu cred ca am ascultat nici un sfert si mi-ar trebui ani la cate sunt si tot se aduna - chiar am probat sa vad daca astia pe site-uri de streaming au diverse exotisme pe care le am eu si de multe ori nu erau. Fiecare site de stream este limitat la un anume grup de titluri specific de multe ori - probabil tine de licente!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply