STANDURI BOXE

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by momolo »

cautand ceva am dat de altceva intamplator - un site probabil chinezesc si o rubrica despre boxe Harbeth, probabil un importator asiatic.

Prin pozele de acolo se vede cum un bookshelf e pus pe stand cu 3 jumatati de mingii de golf. Ideea imi pare interesanta si ar merita testata pentru cine este interesat.

http://www.my-hiend.com/vbb/showthread.php?t=229
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: STANDURI BOXE

Post by saureign »

Oehlbach comercializeaza ceva asemanator, niste conuri cu semisfere in capat, iar cei care le-au testat, au spus ca sunt sub Soundcare

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: STANDURI BOXE

Post by momolo »

Eu din tot ce am testat, Soundcare alea bazice ("pastilele") sunt cele mai bune pentru boxe mici dar si mari. De departe as spune, adica nu au avut nici un concurent.

Iar decuplarile pe bila nu sunt bune (concluzia mea, pana acum) pentru boxe.

O solutie pentru omul sarac e banalul con cat mai ascutit (si cat mai dur, ca sa nu se toceasca), musai 3 bucati si nu 4 (numai 3 sunt stabile si fac contact perfect). Soundcare sunt defapt tot conuri metalice dar bine facute si gandite.

In cazul aparatelor (tot concluzie personala) Soundcare sunt depasite lejer de multe alte chestii, chiar si de banala perna de aer (camere cauciuc semiumflate). Si apropos' de perna de aer, e un dezastru pentru boxe.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: STANDURI BOXE

Post by LEKTOR »

http://www.standsandmounts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; - sute de idei/design/etc

Am primit aceste suporturi - ffff. bine lucrate - http://www.standsandmounts.com/index.as ... rodID=9112" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: STANDURI BOXE

Post by vjvarta »

partea superioara a standului trebuie sa fie de aceeasi suprafata ca baza boxei sau nu conteaza acest aspect?

speed
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2016, 20:02
Location: Brasov

Re: STANDURI BOXE

Post by speed »

LEKTOR wrote:http://www.standsandmounts.com/ - sute de idei/design/etc

Am primit aceste suporturi - ffff. bine lucrate - http://www.standsandmounts.com/index.as ... rodID=9112" onclick="window.open(this.href);return false;
Si cat a costat transportul?

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: STANDURI BOXE

Post by lordu73 »

Eu mi-am facut la timplar, din stejar, arata ca un taburet cu doua fetze, la partea inferioara am montat spike-uri semiingropate.
Boxele le-am lipit cu plastilina din comert, din aia de care zice momolo.
Aditional am pus 2 gantere de cite 5 kg in ele (una in fiecare). Suna mai bine, mai omogen cumva, mai corpolent...
Vibreaza tare, daca pun mina pe parchet se simt vibratiile, dar suna bine ...

O sa pun si poze cindva ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: STANDURI BOXE

Post by momolo »

Stejarul mi se pare unul din cele mai proaste lemne pentru audio. Dovada ca nu se fac instrumente muzicale din el.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: STANDURI BOXE

Post by lordu73 »

Poate o fi intr-adevar printre cele mai proaste, nu se stie, dar se stie cu siguranta ca e printre cele mai dense/grele materiale disponibile si asta mie mi se pare un avantaj ....

Poate de aia nu se construiesc viori de stejar, ca nu le poti tine in mina, si daca-ti pica doamne fereste pe picior ti-l fractureaza .... :lol: Ce sa mai zic de un contrabas de stejar, iti trebuie helperi sa-l urce pe scena ... :lol:
Si eu mai am o problema, cred ca stand-urile, rack-ul, sculele, etc, trebuie sa arate bine. Pentru mine impactul vizual e important, iar stejarul arata, fara dubii, bine...

Boxele cinta si sint facute din MDF. Dar n-am vazut nicaieri stand-uri de MDF .... :?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: STANDURI BOXE

Post by momolo »

In audio MDF-ul e mai bun decat stejarul la orice aplicatie iti poti imagina.
Totul "canta" intr-o camera in care avem sistemul audio. NU exista materiale inerte (oricat de grele si "surde" ar fi), este o iluzie pe care unii mizeaza gresit.
Standurile "canta" o data cu boxele.
Orice fel de boxa, chiar si cele de podea (si ma refer totusi la chestiuni de calitate) este influentata de materialul pe care sta si de picioarele pe care sta. Daca de exemplu iei niste boxe standfloor (bune) si bagi sub ele diverse placi, diverse lemne, diverse materiale, se vor auzi diferit la fiecare material. La acest aspect ma refer cand zic de stejar (am incercat in mai multe feluri, nu numai ca placa sub boxe). Stejarul "canta" urat, de aceea nu l-as utiliza. Iar cand vine vorba de standuri de boxe bookshelf, pai astea "canta" din plin!
Mai demult sugeram o idee (cred eu) buna, cine nu are parale sa incerce buturugi din lemn. Caz in care poate nu as exclude complet stejarul. Fiind vorba de cu totul alta masa (greutate) daca am folosi un trunchi de copac maricel. Dar daca ar fi sa aleg, prefer, culmea, bradul sau alte conifere, sau diverse esente din care se fac instrumentele muzicale.
Acum mai multi ani am experimentat diverse solutii de standere pentru boxe bookshelf. Conteaza foarte mult greutatea si marimea acestor boxe. Dar intotdeauna am constatat ca standul completeaza si evident modifica sunetul boxei. Probabil prin doua moduri, o data "canta" impreuna cu boxa (prin transmisie directa mecanica chiar si cu spikeuri) si a doua oara "canta" din influenta sunetului format in camera de auditie ca orice mobilier (si aici conteaza esenta lemnului). Teoretic standul e bine sa fie greu si inert, practic nu intotdeauna suna cel mai bine asa, exista cazuri aparent ciudate, exista chiar cazuri in care unele boxe canta bine pe standere metalice usoare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

eXtremZ
Posts: 37
Joined: 17 Sep 2014, 07:33

Re: STANDURI BOXE

Post by eXtremZ »

Multam fain momolo...daca eram cu cateva zile mai destept nu mai faceam standuri de stejar [model taburet...no comment] pentru boxele mele doar ca sa constat ca se aud mai "sec" decat atunci cand standuri erau alta pereche de boxe.
Acum ma gandesc serios la mdf, boxele sunt Quadral Sonologue Shogun ~ 20kg si solutia ar fi cred picior de aluminiu ascuns in imbracaminte mdf si ceva nisip... sunt in studii :)

Post Reply