STANDURI BOXE

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

STANDURI BOXE

Post by Schindler »

- Din motive de buget, intentionam sa-mi confectionez singur standurile.
- Din motive de design ambiental si de sunet, am hotarit sa imi cumpar niste standuri dedicate.
- Acum apare intrebarea : in afara de pret si de design, ce alte criterii ar conta in alegerea unor standuri - din numeroasele modele care se comercializeaza ?
Rog colegii forumisti sa ma lumineze si pe mine cu citeva sfaturi.
"Stop hearing music. Start listening to it."

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by saureign »

sa fie greu (mai ales baza), vopsit electrostatic, sa aiba spatiu interior care sa poata fi umplut (cu nisip, de ex.), sa fie echilibrat (baza sa fie ok), sa aiba elemente pt decuplare acustica (gen "shaibe" de pluta/cauciuc etc.), eventual sistem de management al cablurilor

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by katalin »

Forte bine ca ai renuntat la ideea DIY in cazul asta pentru ca este foarte greu de confectionat un stand bun. Singurul stand diy calumea l-am vazut la crissugar dar a avut acces la materiale si scule. Nu poti face un stand calumea cu o pila si un bonfaier.
In primul rand coteaza bugetul. Ca si calitati ale unui stand ar trebui sa fii arent la rigiditate si sa nu vireze si sa cante odata cu boxele poti sa il testezi prin lovirea usoara sa staplpilor(ului) standului.
Eu folosesc la boxele mele eposm12.2 standuri tot de la epos st 25 care ofera un raport pret caliate bun. Cred ca si daca as fi vrut si avut unde sa fac unul identic nu as fi esiti mai ieftin.
Un aspect estrem de important este deculparea boxelor de stand poate mai importat decat deculparea standului de podea. Acest lucru se poate face in mai multe feluri dopulete de caucuic,pluta nu cred ca este cea mai fericita solutie dar cea mai ieftina(de obicei vin cu standurile dar mai poti incerca si alte materiale se gasesc pirn bricostore) si nu deterioreaza boxele. Varianta a doua este folosirea spikeurilor(care vin cu standul si care se fixeaza in acesta) pe care se aseaza boxa, eu folosesc acesta solutie, dezavatajul este apritia un puncte pe partea inferioara care insemna arucarea unuor milioane bune la gunoi in cazul unei revanzari a boxelor. Varianta 3 in locul prevazut insurubarii spikeurilor sa se monteze niste picioruse soundcare, cu sanse mari sa fie superioara creloralte nu afecteaza nici boxele doua dar si cea mai scumpa . Ar mai fi o plastilina speciala de fixare a boxelor pe stand dar nu am avut experienta practica si nu stiu cum se comporta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by momolo »

dopurile alea de cauciuc afecteaza negativ sunetul. Inclusiv pluta.

Exista mai multe feluri de standuri. Cele rigide si inerte care nu rezoneaza cu boxa. Exemplul fiind cele confectionate de chrissugar. La astea trebuie si un calcul, conteaza punctele unde asezi boxa, conteaza tot iar ideea de baza e ca aceste standere sa nu rezoneze si nu interfereze cu boxele.
Mai exista si solutia standerelor "cantatoare". Aici avem chiar exemple de boxe care suna mai bine daca stau pe standere de lemn sau metal ce rezoneaza.

Schindler cele mai bune standere pe care le-am experimentat pe boxele tale (nu mai tin minte daca ti-am spus) au fost niste Guizu chinezesti pe care le-am imprumutat o data de la Miseta (Constanta). Din pacate costau mai mult ca boxele, undeva la 6...700 euro perechea.
Erau foarte frumoase (cred ca am si poze, o sa le caut) si confectionate din metal cu lemn. Destul de grele, nu se umpleau cu nisip sau alte alea.
Boxele au sunat cel mai bine LIPITE de aceste standere cu o plastelina (galbena) speciala care lipeste de moarte si nu lasa urme la deslipire. Un material foarte ciudat! Habar nu am cum l-au facut ?!
E moale ca o plastelina cu care se aseamana insa nu are grasime sa faca pete. Se aseaza boxa pe cateva "guguloaie" mici din aceasta plastelina si dupa putin timp astea se turtesc la un strat foarte subtire lipind boxa perfect. O problema a fost desprinderea. Dupa cateva zile pareau ca nu mai pleaca de pe standere, insa am gasit ideea, am rasucit boxa si s-a desprins prin forfecare.

Un alt stand bun pentru boxele alea a fost unul fabricat de Triangle. De metal avand o teava groasa inclinata pe spate (si care se putea umple) care statea pe o potcoava asezata cu spikeuri pe podea. In partea de sus avea o mica platforma de metal, tabla groasa. Si astea erau frumoase si foarte interesante.
Nu erau inerte, rezonau insa o faceau foarte bine impreuna cu acele boxe.
Pretul lor e undeva pe la vreo 300 euro si sunt premiate.

Eu ti-am sugerat ca in cazul unor standere DIY pentru boxele alea sa-ti faci ceva din lemn masiv, preferabil lemn greu si dur (stejar, fag). De exemplu, un pop patrat din lemn masiv de minim 12x12cm (cu cat mai gros, cu atat mai bine) care sa aiba in capete niste dulapi de 5cm lemn masiv sau placi de marmura groasa de minim 3cm. Gaurirea placilor de marmura se poate comanda la cei care taie si prelucreaza.

Eu din ce am testat si auzit, prefer standerele din lemn sau care contin si lemn pe langa metal.

Am vazut standere frumoase si interesante la 200 euro, evident metalice (e cel mai ieftin) insa acustic erau niste dezastre. Mai bune (dintre cele foarte ieftine) am vazut tot la Triangle, cele cu bare subtiri de metal precum fierul forjat. Apropos', s-ar putea face si din fier forjat (fierul moale rezoneaza ceva mai... pozitiv pentru ce ne intereseaza pe noi) insa trebuiesc gandite bine, nu merge orice suport de ghiveci!

Din pacate, standerele ieftine si bune nu prea exista. Cazul cel mai fericit ar fi alea tip potcoava de la Triangle insa costa 300 euro. In caz ca le gasesti. Din ce stiu, nu prea.

Dar ca o remarca, greu de crezut cat contau acele standere bune de la Guizu! Insa nu cred ca e o idee stralucita sa platesti pe standere mai mult decat pe boxe! Asta in caz ca ai banii aia !?

..Dupa cum vezi, tot la DIY ajungi!

Caci daca iti cumperi gunoaiele alea de 100...200 euro din metal pe care nu vreau sa le nominalizez sa nu stric vanzarile unora (care rezoneaza oribil si pervers cu boxele), mai bine folosesti scaunele de lemn de la bucatarie cu o bordura pusa pe boxe! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by katalin »

Un alt tip de standuri celebre in lumea DIY sunt cele in forma de T facute din pachete de 2-3 placi de mdf sau placaj multistrat. Sprijinire se face in trei puncte ceea ce este un avantaj acustic dar boxele voi fi mai instabile.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by Schindler »

Va multumesc tuturor pentru sfaturi ... ramine sa ma gindesc adinc, pentru a gasi cea mai convenabila solutie ( pentru mine ) ... fara a sacrifica sunetul.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by momolo »

am gasit cateva poze:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by Schindler »

... acele standuri Triangle TS 400 costa 600 de Euro ... prea mult pentru buzunarul meu ... ramine varianta DIY .
"Stop hearing music. Start listening to it."

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by katalin »

Sa ne spui si noua la ce varianta te-ai hotarat si din ce materiale le vei executa.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by momolo »

ar mai fi o idee, zic eu, buna, ieftina si deloc complicata - debitarea unei "coli" de MDF la atelier si formarea unor standere cu picior foarte gros tip cutie paralelipipedica dopata sus-jos cu platforme dublu sau triplu strat (intre ele se pot pune si foi de pluta pentru cine are bani de asa ceva). In piciorul gros tip cutie se pune nisip sau quartz de marmura care se gaseste foarte ieftin la cei care vand piatra naturala (doar caratul e problema). Avantajul cu quartzul sau praful de marmura e ca sunt curate, nisipul trebuie insa sterilizat in cuptor, operatiune care poate baga in boale femeili casei ce vor avea o replica "-Ce faci bre', ai inebunit?!"
Dupa ce se formeaza "bolovanul", se pot monta spikeuri si se poate vopsi cu baitz negru mat.
Insurubarea cu holtzsuruburi.

Nu e mult de munca la asa ceva, e mai mult de gandit bine volumul ca sa nu devina de neurnit din loc. Iar ca aspect, dupa vopsirea negru mat nu ar arata rau. Cat priveste rezonantele, sunt sigur ca dracia e foarte inerta! Se poate lipi si cu aracet inainte de strangerea in holtzsuruburi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by diy-audio »

Eu sunt adeptul solutiilor DIY - si asta nu pentru ca solutiile diy ar fi mai ieftine, cateodata sunt mai scumpe.
Iata si Standul facut de mine nu cu mult timp in urma:
http://www.diy-audio.ro/index.php?optio ... &Itemid=19

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by Obelix »

Decat sa ma complic atata, mi-asi lua niste floorstandere cu aceeasi "umbra" pe sol ca si "cutiutele" :|

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by diy-audio »

Obelix wrote:Decat sa ma complic atata, mi-asi lua niste floorstandere cu aceeasi "umbra" pe sol ca si "cutiutele" :|
da, o observatie interesanta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by momolo »

exista si o solutie foarte buna pentru un bookshelf DIY - o cutie de floostand in care sa existe deasupra, separat volumul incintei acustice mici si dedesupt se umple cutia cu nisip sau altceva. Nu mai e nevoie de stand si daca e umpluta jumatate cu nisip suna mai bine decat orice stand si e foarte stabila, nu o poate darama copilul, cainele sau pisica.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: criterii alegere STANDURI BOXE

Post by diy-audio »

corect. un exemplu in acest sens este Totem Sttaf.

Post Reply