port bass reflex in spate

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: port bass reflex in spate

Post by momolo »

calin
Despre Epos M12.2 ce parere aveti ?
sunt boxe foarte dificil de amplificat. NAD-ul ala nu le duce.
Iti trebuie pentru ele ceva potrivit si nicidecum ieftin. Altfel nu vor suna in mintile lor si vei fi dezamagit. Adica le cumperi si dupa aia incepi sa cauti alt amplificator.... :D ...Stiu, ar fi bucuria comerciantilor de profil! Asa ca un sfat ca asta cu Epos ti-l da ala care te vrea lefter! :D

CC_TM HGP Nightingale sunt la ani lumina mai sus ca Epos M12.2. Insa cer o amplificare puternica si de inalta calitate, sunt extrem de dificile, mult mai dificile decat M12.2. Defapt sunt in doua clase diferite, Epos la entry-level "mama China"(ieftineaua) iar HGP Nightingale deja intra cu juma de picior in audiofilia adevarata.
Concluzia ta (gresita) se bazeaza pe matchingul pe care l-ai avut disponibil. In realitate diferenta dintre ele este crunta, cel putin pe masura diferentei de pret.
Nu uita ca te adresezi unui tanar care are foarte putini bani si doreste o amplificare ieftina de la ieftina firma chinezo-britanica cu sunet britanic, NAD ! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: port bass reflex in spate

Post by CC_TM »

Cam asa am patit si eu cu HGP-urile. Dupa ce le-am luat am constatat ca am nevoie de "un aparat de sudura" cu care sa le conduc.
Simfonic Line-ul a fost primul capabil sa le miste bine, dar cred ca se putea si mai bine :roll:
Epos-urile le-am ascultat pe Symfonic Line; nu stiu cat sunt de critice.
Parca se imbuca bine cu Creek A50, care nu e scump ... sau nu ?
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: port bass reflex in spate

Post by momolo »

pai acum de ce sa ametim omul ?! Pentru boxele chinezo-britanice Epos sa-l punem sa renunte la ampliful chinezo-britanic NAD ca sa ia ampliful chinezo-britanic Creek ?!..... :lol: ...A! Pardon, defapt in Creek exista si condensatori fabricati in Korea! Deci este o imbucare si mai intortochiata a sunetului britanic cu sunetul......divers. :D

Si iata cum deviem de la subiect! :D

Parerea mea, pentru un baiat tanar si cu putini bani dar care constientizeaza unele realitati ale vietii, eu cred ca, in cazul de fatza, o combinatie intre amplifuletzul NAD din seria "beeee" cu o pereche FOSTEX de banda larga varate intr-o cutie VTP sau horn back-loaded (exista proiecte deagata pe net) ar fi optimul de bugetul respectiv si un inceput de audiofilie, stereofilie si melomanie! Plus ca dezvolta responsabilitatea si talentele ascunse.
Bonus, nu se aude rau! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: port bass reflex in spate

Post by katalin »

Legat de epos m12.2. Le am acasa amplificate cu un marantz pm6010ki cu sursa roksan kandy. Problemele acestor boxe nu cred ca stau chiar asa de mult in amplificare(desi mai totate boxele raft ar beneficia de un amplificator puternic si de calitate care sa fie capabil sa le controleze). Eu zic ca sunt pretentioase la pozitionare, la standuri (ne decuplate calumea nu suna deloc), la sursa(trebuie una mai scumpa decat ele) si la cablare desigur. Parera mea este ca sunt niste boxe pretentioase dar odata facute sa sune bine eu zic ca isi merita toti bani, insa nu e deloc usor si iti trebuie si un pic de bafta.
Punctele lor forte sunt imaginea stereo, focalizarea si usurinta cu care pot sa redea vocile si aici as adauga inaltele. Reglate cum trebuie dispar acustic, nu mai ai impresia ca asculti boxe.
Ca si dezavantaje dupa cum a zic si CC suna un pic colorat, basul este un pic limitat parca se simpte nevoia de ceva mai jos si consistent, dinamica si redearea muzicii clasice sa zicem nu foarte convingator.
Daca nu ai spatiu sa le plasezi nu le recomand au nevoie de spatiu sa respire, inghesuite vor suna mediocru.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: port bass reflex in spate

Post by nicumur »

Da, Eposurile alea merg bine cu Creek :wink:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: port bass reflex in spate

Post by momolo »

katalin
Legat de epos m12.2. Le am acasa amplificate cu un marantz pm6010ki cu sursa roksan kandy
acum ceva ani de zile, pe vremea cand era Audioconcept in calea Mosilor am fost acolo cu un amp exact ca al tau si am probat mai toate boxele disponibile, bookshelfuri. Pe vremea aia aveam QUAD 12L puse pe acel 6010 KI.
Te pot asigura ca Epos 12.2 au prestat de departe cel mai jalnic cu acel Marantz. Se simtea de la o posta ca bietul amplif nu le putea duce si am ramas cu o impresie foarte clara, acele Epos nu au ce cauta pe acel Marantz.
Combinatia de acasa cu QUAD 12L era de departe, de la mare inaltime mai buna.

Insa Epos cantau mult mai bine pe Creek-ul clasic. Chiar si cu ala mai ieftin dintre Creek-uri.
Ca si dezavantaje dupa cum a zic si CC suna un pic colorat, basul este un pic limitat parca se simpte nevoia de ceva mai jos si consistent, dinamica si redearea muzicii clasice sa zicem nu foarte convingator.
cum spuneam si eu. Boxele alea nu sunt foarte colorate pentru gama lor (mica) de pret insa problema apare din nepotrivirea cu amplificarea. Plus ca 6010 este un amplif foarte bun la banii de second hand insa dezavantajul e ca nu are putere, ii trebuiesc boxe eficiente.
Imi aduc aminte ca atunci a mers cel mai bine cu cele mai ieftine bookshelf de la Cabasse. Insa combinatia pe QUAD 12L era de departe cea mai buna.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: port bass reflex in spate

Post by katalin »

Momolo eu zic ca depinde foarte mult de conditiile de test. Marantzul zic ca totusi duce aceste boxe nu la potential maxim insa binisor, nu il fortez niciodata peste ora 12 pentru ca dupaia se pierde. In genral nu imi place sa ma imbat cu apa rece(mai ales ca sunt pasionat si de diy) si daca ar fi sunat chiar atat de groaznic as fi scapat de una din componente repede sau dupa audiere altor siteme mai scume mi-ar fi venit sa imi arunc trancotele pe geam lucru care nu s-a intamplat.
Desigrur ca este loc de mai bine si stiu foarte bine ca un amplificator mai puternic este indicat, dar acela va fi diy.
Un prieten si-a luat o preche de wharfedale emerald 93 mk-4 si pe acelea chiar nu le-a dus de nici o culore.
L.E
Un pic colorat ziceam in comparatie cu boxe mai scumpe. Am la comparatie difuzorele de banda larga de la supravox si la capitolul voci si soundsage stau la fel de bine.

calin
Posts: 35
Joined: 19 Mar 2009, 21:52
Location: Baia Mare

Re: port bass reflex in spate

Post by calin »

momolo wrote:pai acum de ce sa ametim omul ?! Pentru boxele chinezo-britanice Epos sa-l punem sa renunte la ampliful chinezo-britanic NAD ca sa ia ampliful chinezo-britanic Creek ?!..... :lol: ...A! Pardon, defapt in Creek exista si condensatori fabricati in Korea! Deci este o imbucare si mai intortochiata a sunetului britanic cu sunetul......divers. :D

Si iata cum deviem de la subiect! :D

Parerea mea, pentru un baiat tanar si cu putini bani dar care constientizeaza unele realitati ale vietii, eu cred ca, in cazul de fatza, o combinatie intre amplifuletzul NAD din seria "beeee" cu o pereche FOSTEX de banda larga varate intr-o cutie VTP sau horn back-loaded (exista proiecte deagata pe net) ar fi optimul de bugetul respectiv si un inceput de audiofilie, stereofilie si melomanie! Plus ca dezvolta responsabilitatea si talentele ascunse.
Bonus, nu se aude rau! :wink:
Momolo, posturile tale ma amuza de mor :D :D :D ! Si sint chiar sincer cind zic chestia asta ! In mod normal altcineva poate s-ar ofusca, s-ar simti jignit, etc,etc. Din fericire nu fac parte din categoria asta. Imi recunosc cu candoare ignoranta in acest domeniu. De fapt vina este a mea, probabil ca am ales un loc gresit unde sa cer sfaturi, pareri. Voi sinteti prea vechi "in bransa" si ati fost la nivelul meu in urma cu gramezi de ani. Acuma sigur ca pentru voi un NAD "beee" ii amplifuletz, niste boxe MA BR2 sint niste goarne (nitel crapate) si asa mai departe, dar pentru un profan care citeste pe net si nu are unde sa auda (si mai ales nu stie ce trebuie sa auda) cu propriile urechi totul pare fabulos si crede ca l-ar prinde pe cel de sus de un picior daca ar avea asa ceva.

Acuma revenind la chestii mai serioase, solutia diy pe care o propui tu este peste puterile mele, nu neaparat din cauza nestiintei mele totale (ce-o fi oare aia "cutie VTP sau horn back-loaded" ?) dar mai ales din cauza timpului liber care nu prea este. Din pacate nu mai sint demult un "baiat tinar", care are vreme berechet la dispozitie.

Asa ca probabil ca-ti voi urma sfatul de mai devreme si ma voi gindi la ceva Magnat-uri ieftine, care or scoate si ele ceva sunete, probabil mai bune decit amaritele de Pioneer-uri (din Flanco) pe care le am acuma. Si poate ca asa "amplifuletzul NAD beeee" o sa ma dea pe spate cind o sa-l pun il locul Denon-ului 1306 luat din Metro.

Dupa aia o sa va urmaresc parerile, o sa iau sirguincios notite, o sa string bani si poate o sa reusesc si eu sa sar pirleazul audiofiliei (peste ceva ani :) ).

Pina atunci va multumesc frumos tuturora pentru sfaturi si ca ati fost asa de amabili sa imi acordati din timpul vostru.

Calin

Post Reply