care sint cei mai buni capacitori?

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

care sint cei mai buni capacitori?

Post by akaiofil »

mai exact intr-un raport calitate/pret care sa bata subtil in favoarea calitatzii, ce se recomanda:

1) pentru partea de alimentare;
2) pentru partea audio;
3) pentru alte parti de care nu am eu idee acum (spre exemplu partea radio a unui tuner) :)

intreb pentru ca spre exemplu considerind elna un capacitor bun, au si ei o gramada de serii (inclusiv dupa materialul de constructie) mai mult sau mai putin specializate unui anume scop. O descilceala in acele serii ma intereseaza. multumesc anticipat.

(scopul este momentan un tuner sansui, urmeaza ampliful dupa ce-mi fac mina cu tunerul (si daca acesta va mai functiona :) )
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: care sint cei mai buni capacitori?

Post by momolo »

1. nu-i schimba daca inca merg. Unii ultra-vechi se dovedesc la masurare foarte buni inca, mult mai buni decat gunoaiele chinezofile.

2. piata este invadata de facaturi. Elna e o marca mult prea generala. Problema intai de toate este cum sti ca ai cumparat Elna adevarati sau contrafacuti ?! Ca sa nu mai spun ca Elna fabrica in locatii diferite aceleasi lucruri, de la China la Malaysia.

3. iti dau un exemplu, de la AKAI, brand care iti place mult - la maguri foloseau minim 5 feluri de electrolitici de la Nichicon depinzand de locul in schema electrica. De exemplu, pe calea de semnal erau unii imbracati in portocaliu si care aveau corpul nu din aluminiu ci din cupru.

4. daca te apuci sa schimbi piese intr-un aparat vintage i-ai schimbat si sunetul. Din pacate, in ciuda unui teoretic progres tehnologic in producerea de piese, se pare ca argumentul economie de materiale si ieftineala atarna mai greu decat progresul tehnologic astfel ca piesele vechi fabricate klumea si din materiale de calitate desi inferioare tehnologic sunt superioare in rezultate decat cele noi superioare tehnologic dar fabricate din balega presata ca sa coste cat mai nimic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: care sint cei mai buni capacitori?

Post by akaiofil »

momolo wrote: ... De exemplu, pe calea de semnal erau unii imbracati in portocaliu si care aveau corpul nu din aluminiu ci din cupru...
e, genul asta de finetze in filtrarea informatiei il cautam, si nu mi-l poate oferii decit un electronist documentat si cu experientza. in caz ca ma hotarasc sa fac operatia, inca mai astept si multumesc anticipat pentru eventualele indrumari de rigoare.
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: care sint cei mai buni capacitori?

Post by LEKTOR »

http://www.analogrules.com/capacitors.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: care sint cei mai buni capacitori?

Post by akaiofil »

intre timp am rezolvat problema prin...neparticipare :)
am primit tunerul cu pricina zilele astea (sansui tu-710) si are de la mamica lui numai elna si nichicon (sau cum s-o scrie) care nu dau semne exterior vizibile de oboseala. oricum suna intr-un fel, asa ca a primit doar curatzatoria de rigoare si va merge mult si bine cu capacitorii originali (ne-chinezesti :) )
It's the music, stupid!

Post Reply