Cablu interconect panglica

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Cablu interconect panglica

Post by LEKTOR »

http://www.soundstage.com/synergize/synergize021998.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Cablu interconect panglica

Post by HighEndFan »

Interesant...s-o gasi si pe la noi?

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cablu interconect panglica

Post by LEKTOR »

Pai banda scotch , mufe si fir solid cupru pt rebobinare .
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Cablu interconect panglica

Post by HighEndFan »

LEKTOR wrote:Pai banda scotch , mufe si fir solid cupru pt rebobinare .
Eu intrebam de fir de argint.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Cablu interconect panglica

Post by glucica »

HighEndFan wrote: Eu intrebam de fir de argint.
gasesti aici ceva:
http://74.81.84.8/~audioalc/cabluri/interconect.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

eu am luat acum ceva vreme de la:
http://www.jacmusic.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cablu interconect panglica

Post by LEKTOR »

Fir de argint gasesti la bijutieri - au asa ceva pt reparatii
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cablu interconect panglica

Post by momolo »

intersant de citit:

http://www.dnm.co.uk/acatalog/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Cablu interconect panglica

Post by Obelix »

Un ersatz din cupru argintat gasesti aici:

http://www.selectronic.fr/soussousfamil ... fam_ref=20" onclick="window.open(this.href);return false;

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Cablu interconect panglica

Post by puf »

Ha, ha am recitit linkul din primul post la lui Lektor si oricat de incredibil pare, am avut exact aceleasi senzatii ca cele descrise acolo cand am folosit un cablu de argint pur ca interconect.

Diferentele fata de un cablu Cu OFC de inalta puritate monocristalin fabricat in Elvetia a fost crunte.
Nu este vorba de un cablu facut acasa dar este din Argint pur.

Cel mai mult m-a impresionat nu detaliu, conturul foarte ferm, precizia sau controlul si adancimea la bas ci altceva ...viteza! Pe Cupru sunetul parea mai lenes nu avea ritm si viata, pe Ag este mai agil cu atac clar.Parca s-a marit diferenta intre sunetele slabe si cele puternice ca si cum ar fi un contrast mai mare(ca la video :roll: ) acum se pot percepe mai clar diferente indiferent de volum.

Inca ceva interesant, pot ridica volumul mai sus fara sa am senzatia de galagie si parca exista mai multa "liniste" intre sunete asta in conditiile in care se aud evident mai multe detalii.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cablu interconect panglica

Post by momolo »

puf
Diferentele fata de un cablu Cu OFC de inalta puritate monocristalin fabricat in Elvetia a fost crunte.
Nu este vorba de un cablu facut acasa dar este din Argint pur.

Cel mai mult m-a impresionat nu detaliu, conturul foarte ferm, precizia sau controlul si adancimea la bas ci altceva ...viteza! Pe Cupru sunetul parea mai lenes nu avea ritm si viata, pe Ag este mai agil cu atac clar.Parca s-a marit diferenta intre sunetele slabe si cele puternice ca si cum ar fi un contrast mai mare(ca la video ) acum se pot percepe mai clar diferente indiferent de volum.

Inca ceva interesant, pot ridica volumul mai sus fara sa am senzatia de galagie si parca exista mai multa "liniste" intre sunete asta in conditiile in care se aud evident mai multe detalii.
Conteaza decisiv pe ce scule ai testat cablul respectiv.
Dealungul timpului, din cate sarme cupru argintat sau argint pur am testat, toate m-au dezamagit intr-un final si in prezent sunt foarte reticent la folosirea de argint pentru conductori si chiar mufe.
Evident, in trecut cand aveam scule destul de slabute am avut si perioade cand am fost la fel de exaltat de anumite sarme de argint cum este puf acum.
Dar numitorul comun pentru argint este zbieraciunea.
Ce am mai constatat - depinde unde le pui. In cazul sculelor slabe si mediocre cu rezolutie deficitara, argintul este un stimulent important. Am constatat cazuri clare de trancote care au fost "inviate" prin utilizarea de argint la conductori. Dar niciodata nu am auzit scule audio cu adevarat bune, cu adevarat high-end care sa nu zbiere aiurea cand le-am pus sarme de argint sau argintate. Practic, am constatat ca, cu cat urcam in calitatea aparaturii, cu atat cele mai potrivite cabluri sunt cele "banale" din cupru.
Pe la amplifuri cu tuburi am mai constatat anumite imbunatatiri prin folosirea argintului insa toate acele cazuri, in opinia mea nu se inscriu in zona high-end audio, doar cel mult medie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Cablu interconect panglica

Post by puf »

Binenteles ca senzatiile sunt pe sistemul meu unde incintele sunt cam la 1200 euro si ampliful hibrid (pre-lampa, final tranzistori) este cam la 1000 euro.
Am incercat si pe sisteme de in jur de 3000 euro componenta intalnind aceleasi efecte, iar la ampliful full lampa imi pare chiar indispensabil, orice altceva de Cupru suna lesinat.
Nu stiu cum suna pe sisteme high-end de zeci de mii de euro dar sincer nici nu ma intereseaza, sunt interesat doar de cum performeaza in sistemul personal.

Am scris ca m-a impresionat viteza dar altceva m-a determinat sa il cumpar si anume echilibrul mai exact faptul ca nu ii lipseste nimic din nici un punct de vedere.Vocile sunt mai ample si mai articulate, instrumentele au volum si contur, transparenta este la maxim fara sa zbiere, echilibrul tonal este excelent.Cablurile solid core de Cu au tendinta sa zbiere in incercarea de a accentua detaliile dar depinde de implementare.Am intalnit diverse cabluri care pot excela la una sau alta dar la majoritatea le lipseste echilibru.

Si eu eram reticent fata de Ag dar omu care mi l-a recomandat foloseste de 20 ani! asa ceva, timp in care i-au trecut prin "mana" zeci de minunatii de cabluri unele care costau cat un atomobil bun.Se pare ca secretul consta in puritatea Ag, orice aliaj stricand echilibru.In unele sisteme stereo din diverse locatii foloseste amplificatoare pe lampi unde cablajele interne sunt realizate exclusiv cu astfel de sarme, puritatea si transparenta sunetului fiind infioaratore.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cablu interconect panglica

Post by momolo »

puf, pentru evitarea oricaror comentarii trezitoare de sange varsat este bine ca atunci cand ne exprimam impresiile entuziaste despre anume sarma audiofila sa mentionam cat mai exact sistemul audio pe care am auzit sarma minunata si pentru o mai mare precizie, ce anume alte sisteme audio am detinut in trecut sau macar am ascultat frecvent pana in acel moment (si sa evitam pe cat posibil generalizarile pe care cu totii tindem sa le facem, de multe ori din simplu entuziasm de moment).

De exemplu, eu consider ca aprecierea unei sarme facuta pe un sistem de top si boxe de top, de exemplu pe boxe Magellan Grand Concert (sau alte branduri echivalente la performante...inerent si preturi, exemplu, Ascendo, German Physics, Opera Loudspeakers, Sonus Faber, Harbeth, Tannoy, Hansen, Quad ESL, etc,etc) e diferita de aprecierea survenita din ascultarea sarmei pe boxe Magnat de o mie si ceva de euroi (made in China).

Fara indoiala, cel mai mult conteaza cum ne place noua in sistemul detinut (asta fiind scopul adevarat), chiar si cu boxe Magnat sau stiu eu mai ce, dar spre exemplu eu am o alta viziune asupra cablarilor audiofile - prefer sa imi pun in sistemul meu ieftin/mediocru o sarma care a dat bine pe sisteme cu boxe de top si apoi sa caut ca prin schimbarea restului sarmelor sa ajung la un sunet echilibrat si corect (stiind macar ca am plecat de un reper cat de cat corect).
Consider ca nici o sarma nu "canta" de una singura ci bagata intr-o "hora" impreuna cu restul sarmelor din sistem. Defapt tocmai aceste variabile multiple arata cat de greu este sa gasesti sarmele potrivite insa dau si savoarea cercetarii si cautarii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Cablu interconect panglica

Post by puf »

Tocmai ca nu este vorba de generalizare am precizat ca era vorba de sistemul meu de acasa cu amplificator Magnat MA800 si incinte Quantum 1003.
Teste am facut si pe restul gamei Magnat de la amplificatorul pe lampi RV2 si pe coloanele de 55Kg Quantum 1009 pana la amplificatoare, receivere si incinte ieftine.Folosind electronice si incinte de la acelasi producator potrivirea este absoluta si din experienta pot spune ca producatorul a alterat intentionat unele caracteristi la fiecare produs pentru a obtine acesta potrivire in detrimentul neutralitati absolute a fiecarei componente.

Eu am fost entuziasmat deoarece diferentele erau atat de mari incat parea ca schimbat o componenta activa nu un simplu cablu.


Caracterul unei sarme se pastreaza indiferent de sistem, efectul poate fi mai mare, mai mic, pozitiv sau negativ.Nu am intalnit ca o sarma care zbiara pe un sistem sa sune infundat pe altul.Cablu suna intradevar in sistem, nu singur iar combinatia de cabluri poate avea rezultate interesante.
Asta este si motivul pentru care eu imi aleg sarma dupa cum suna in sistemul particular si nu consider referinta ce suna corect in un sistem high-end.O astfel de alegere de referinta diferita poate sa nu ma ajute cu nimic, dimpotriva sa imi dea de lucru in incercarea de a echilibra.Eu as zice ca mai degraba exista sarme potrivite sau nepotrivite nu clasificate bune, proaste, decat in cazuri evidente.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cablu interconect panglica

Post by momolo »

puf wrote:Eu am fost entuziasmat deoarece diferentele erau atat de mari incat parea ca schimbat o componenta activa nu un simplu cablu.
eu tocmai de aceea am intervenit deoarece acum ceva ani de zile mi s-a intamplat si mie la fel dupa care am mai invatat si inteles diverse lucruri in timp.
puf wrote:Caracterul unei sarme se pastreaza indiferent de sistem, efectul poate fi mai mare, mai mic, pozitiv sau negativ.Nu am intalnit ca o sarma care zbiara pe un sistem sa sune infundat pe altul.
eu am intalnit. Caracterul sunetului unei sarme e un adevar insa e greu de inteles, exista mai multe situatii, inclusiv in care un cablu dezechilibrat sa compenseze un sistem audio dezechilibrat.
Asta este si motivul pentru care eu imi aleg sarma dupa cum suna in sistemul particular si nu consider referinta ce suna corect in un sistem high-end.O astfel de alegere de referinta diferita poate sa nu ma ajute cu nimic, dimpotriva sa imi dea de lucru in incercarea de a echilibra
pai tocmai eu ma refeream la dorinta de a echilibra intr-un sens corect si nu a schimba un sunet aiurea intr-un fel pe un sunet aiurea in alt fel. Nu poti judeca sunetul in absenta unor referinte si deasemenea, nu te poti ridica peste acele referinte, ar insemna sa devi compozitor. :D
Eu as zice ca mai degraba exista sarme potrivite sau nepotrivite nu clasificate bune, proaste, decat in cazuri evidente.
cred ca am mai scris lucrul asta, eu unul nu cred ca exista sarme bune (ci potrivite) dar in mod cert exista sarme proaste. Asta o spun desi am gasit dealungul timpului sarme care par sa fie in mod universal echilibrate si aproape ideale dupa ce au dovedit asta pe multe sisteme audio total diferite intre ele.

puf, poate ne facem timp si probam argintaria ta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cablu interconect panglica

Post by momolo »

Tehnologie japoneza de japonezi "nebuni" :

http://www.sensusaudio.com/acrolink7NA2500%20.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.lotusgroupusa.com/Philosophy.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply