ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by momolo »

Ca in diagrama A si cam in aceleasi proportii le-am pus si eu. Fara studii, le-am tot mutat pana au sunat bine. Insa pe laterala am o canapea tapitata. A naibii acustica asta! Canapeaua este extensibila. Daca o desfac vine peste boxa stanga la inaltimea ei mica de canapea. Insa ciudatenia e ca se aude mai bine cu asta desfacuta in calea boxei! Vizual, ar trebui sa fie invers, cu canapeau stransa ar trebui sa se auda mai bine pentru ca nu obtureaza boxa (decat putin).....

Inclinarea boxelor la mine este aproape nula. Asa imi suna mai bine si nu cu axa lor bagata in urechi ca pe siteul ala (adica foarte in V). Aia e pozitia de inclinare clasica pe care o tot recomanda multi prin lumea profy. Insa imaginea stereo e mai buna la mine cu boxele aproape drept puse, eventual un unghi foarte mic de vreo 5....10 grade.

La un prieten am avut ocazia sa testez (la el in camera) coltare din vata minerala puse in colturile de sus ale camerei, cele din spatele locului de audititie. Desi sunt coltare mici, efectul e incredibil de bun! Sunetul se schimba direct dintre boxe.... la punerea unui coltar din asta sus in spatele capului la coltul de la tavan.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by c6t9 »

eu am spatele, lateralele si tavanul de carton (jos parchet si covor). nu stiu daca are vreo importanta majora, nu le-am ascultat intr-o camera din betoane, insa mi se pare o abordare putin nepotrivita pt sunet sau cel putin asa am impresia, fiind ceva de genul

Image

si sus si in spate.

prin repozitionarea lor am redus adancimea scenei, dar am latit-o. inainte muzica era ceva mai in spate, mai relaxata, totul mai moale, acum a fost aruncat in fata, e mai dinamic si mai real, in urechile mele cel putin.

cred ca intr-o camera masurata si "mobilata" cum trebuie, rezultatele ar fi mai bune, dar trebuie sa traim intr-un compromis cu sotia, cu moda si in cele din urma cu acustica.

am prieteni cu aparate de masura, dar mi-e frica intr-o oarecare masura sa vad cifre seci. unul dintre ei nu prea e de acord cu masuratorile si face sisteme audio de masina de ani de zile cu zeci de premii, reglate dupa ureche. de la el am un cd pt focal si le-am zapacit pana mi-a placut cum suna atunci si asa au ramas.

acum timp sa am sa ascult, fac un an si nu cred ca am trecut de 400 de ore.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by TomJones »

niste bas trap-uri pe suport, excelente la pret, germane la origini, culoarea cam naspa...

http://www.details.ro/shop/product.php?id_product=17" onclick="window.open(this.href);return false;

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by glucica »

Am luat de la o fabrica din Pantelimon acelasi produs cam la 40 de lei.

User avatar
lupulalb
Posts: 89
Joined: 26 Feb 2010, 11:11
Location: Romania
Contact:

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by lupulalb »

Interesant ! Te rog mai exact de unde din Pantelimon ? nr tell ? adresa ?
Multumesc !
Grigore Constantin Moisil (n. 10 ianuarie 1906, Tulcea - d. 21 mai 1973, Ottawa, Canada) :'' Legile tarii nu interzic nimanui sa fie imbecil ''
http://albulup.blogspot.com/

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by glucica »

http://www.poliflex.ro/contact.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Am cumparat de vreo doua ori de la ei. Am gasit de fiecare data pe stoc ce vroiam.
Am luat si gofrat si piramide si bass trap.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by momolo »

Din cate m-am informat eu, acel poliuretan-burete nu este foarte bun acustic avand o plaja ingusta de actiune. Mai precis nu prea rezolva problemele acustice, le complica.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by glucica »

Posibil sa ai dreptate, insa e mult mai rau fara, cel putin in cazul meu.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by Obelix »

Parerea mea e ca intr-o casa "normala" in care se asculta in camera de zi, izolatia acustica trebuie sa fie (aproape) invizibila, ceea ce "descalifica" multe tipuri de tratamente care te trimit cu gandul la un laborator de masuratori acustice... :idea:
Exceptia fiind, desigur, camera de auditii/home cinema dedicata, dar... cati isi permit asa ceva :?: :?

User avatar
lupulalb
Posts: 89
Joined: 26 Feb 2010, 11:11
Location: Romania
Contact:

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by lupulalb »

http://www.poliflex.ro/produsele_noastre.html" onclick="window.open(this.href);return false; : deci sa inteleg ca nu este acelasi material de aici !!( http://www.details.ro/shop/product.php?id_product=17" onclick="window.open(this.href);return false; )

nu de altceva dar per total era mai ieftin !!!

'' Din cate m-am informat eu, acel poliuretan-burete nu este foarte bun acustic avand o plaja ingusta de actiune. Mai precis nu prea rezolva problemele acustice, le complica. ''

mai precis te rog ! multumesc !

ma gandesc ca un inceput ar fi acesta ! ( http://www.auralex.com/pcf/free.asp" onclick="window.open(this.href);return false; si http://www.auralex.com/aoc/default.asp" onclick="window.open(this.href);return false; )

sau acesta :http://www.jfstudiodesign.ro/

Aceleasi intrebari...http://www.gearslutz.com/board/bass-tra ... glass.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Grigore Constantin Moisil (n. 10 ianuarie 1906, Tulcea - d. 21 mai 1973, Ottawa, Canada) :'' Legile tarii nu interzic nimanui sa fie imbecil ''
http://albulup.blogspot.com/

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by glucica »

lupulalb wrote:http://www.poliflex.ro/produsele_noastre.html : deci sa inteleg ca nu este acelasi material de aici !!( http://www.details.ro/shop/product.php?id_product=17" onclick="window.open(this.href);return false; )

nu de altceva dar per total era mai ieftin !!!
Eu cred ca e acelasi produs. Cel putin dimensional si ca aspect sint identice.
Daca era Auralex cred ca era mult mai scump.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by momolo »

lupulalb citeste aici:

http://www.jfstudiodesign.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by alexxace10 »

c6t9 wrote:eu am spatele, lateralele si tavanul de carton (jos parchet si covor). nu stiu daca are vreo importanta majora, nu le-am ascultat intr-o camera din betoane, insa mi se pare o abordare putin nepotrivita pt sunet sau cel putin asa am impresia, fiind ceva de genul

Image

si sus si in spate.

prin repozitionarea lor am redus adancimea scenei, dar am latit-o. inainte muzica era ceva mai in spate, mai relaxata, totul mai moale, acum a fost aruncat in fata, e mai dinamic si mai real, in urechile mele cel putin.

cred ca intr-o camera masurata si "mobilata" cum trebuie, rezultatele ar fi mai bune, dar trebuie sa traim intr-un compromis cu sotia, cu moda si in cele din urma cu acustica.

am prieteni cu aparate de masura, dar mi-e frica intr-o oarecare masura sa vad cifre seci. unul dintre ei nu prea e de acord cu masuratorile si face sisteme audio de masina de ani de zile cu zeci de premii, reglate dupa ureche. de la el am un cd pt focal si le-am zapacit pana mi-a placut cum suna atunci si asa au ramas.

acum timp sa am sa ascult, fac un an si nu cred ca am trecut de 400 de ore.
Salut,
Apropo de rigips, asa cum spunea si Momolo ,este moartea sunetului.
Eu am sculele intr-o mansarda care are podeaua de lemn(dulapi din aia sanatosi) peste care este pus osb,un fel de izolatie fonica si termica nu stiu cum se numeste si parchet.Peretii laterali sunt de caramida poroterm dar din aia mai subtirica captusiti cu vata si la interior ''vestitul rigips''.
Rezultatul acustic,ca nu se poate vorbi de audiofil este...... dezastru.Am pus boxele pe marmura cu pluta dedesubt cu spike-uri ,covoare groase ,tablouri pe panza,un bar de lemn ,jale cel mai prost sunet pe care l-am auzit.Cand stateam la bloc comunist Akai-ul si Technics-ul din dotare pe vremea aia gadilau timpanul intr-un mod placut.Mutand sculele in living-ul de parter(plansee de bedon podea la fen si pereti de caramida din aia ca lumea), doar cele 2 boxe PSB T65 si receiverul Nad T754 si redand din cel mai jaf dvd din casa un Sony de 60 euro duty-free BG-GR,rezutatul un sunet cel putin ok cu bass cu medii ,inalte tot ce trebuie.
Deci intre betoane cred ca e mai bine.
Mai pun si doua covorase sub marmura si daca nici asa nu e cat de cat acceptabil ma voi orienta spre radio Ric :D

Cele bune
Alex
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by momolo »

Alex, eu am intalnit spatii generoase in case de oameni cu stare buna materiala, dotare in scule de scule (scumpe de noi nici nu visam) unde se auzea cumplit de prost ca iti venea sa dai fuga afara. De baza, asa cum am spus mereu este "sfantul" rigips moartea sunetului si folosirea lui foarte generoasa.
In cateva cazuri mi s-a cerut sfatul si ajutorul, am studiat un pic problema la fatza locului, am incercat cate ceva dar intr-un final am ajuns la concluzia ca atata vreme cat majoritatea suprafetei este placata cu placi rigips, pe orice ar fi fost puse acestea, degeaba, sunetul isi va pierde NEUNIFORM si NELINEAR energia, in special cea din spectrul jos dar se produc fenomene crunte si in spectrul inalt unde au loc reflexii selective pe frecventa.

Daca asociem in unele cazuri placarile generoase din placi rigips cu suprafete mari vitrate, dezastrul este complet.

Ce am mai observat, chiar si placarea dubla cu panouri groase nu rezolva nimic, tot daunator este.

Dupa ce m-am tot gandit la o solutie inafara de demolarea lucrarilor din rigips (si trecerea pe zidarie si tencuieli), am gasit ca idee acoperirea placarilor gips carton cu lambriuri din scandura naturala, poate o solutie de compromis, evident rezultata cu o estetica.... ceva mai rustica. Nu toti agreeaza sa le arate livingul ca o cabana de munte sau o carciuma manelista....
Dar in toate cazurile pe care le-am intalnit "de rigips" + oameni pasionati de ceea ce suntem si noi pasionati, au existat regrete ulterioare ca au permis folosirea placarilor celebre....

O camera clasica si batraneasca cu podea din parchet masiv natural (montat cat mai rigid, de preferinta lipit pe shapa), pereti zidarie caramida plina, tencuita (de preferinta cu mortar de var) si plafon asa cum se facea pe vremuri, structura grinzi lemn, sipci, rabitz, stuf si tencuiala mortar de var, eventual si scafa la plafon, da satisfactie maxima pe bani putini si fara amenajari speciale acustico-audiofile.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ACUSTICA - fata morgana sau realitate!

Post by alexxace10 »

Corect!
Eu am vrut sa fac zidarie ca lumea cand am amenajat mansarda (casa era gata doar mansarda era la rosu sau la gri D-zeu stie),insa faptul ca podeaua este pe grinzi de lemn mi-a fost frica sa nu se ingreuneze si sa cada.Am vrut sa torn si o sapa usoara peste grinzile de lemn dar meseriasii, nustiu daca au avut dreptate au ba,mi-au zis ca nu ar fi de preferat.Basca ca erau si multi bani.Stam la casa dar nu ne dau banii afara :D.Banca ne vesteste in fiecare luna ca avem vestita rata de platit :( .Ce este intr-adevar surprinzator este ca am facut un test cu amplificator stereo , un Pioneer mai fortos al unui prieten(o vechitura de altfel) si Akai-ul meu din 19 toamna AM-U 210, ala care refuza sa crape si rezultatul a fost surprinzator de bun. Chiar si AKAI misca fara prea mult efort membranele la PSB care sunt mari ce sa mai.Totul era cu loudness off ,bass 0-2 cel mult si ce-i drept treble + 4 dar mergea si +2 daca era cd-ul bun. Pioneer era mai aproape de adevar sincer vb.Nu mai stiu ce cod are.A-nu stiu cat.
Plus la WAF place doar designul.Bine, mi-a dat si bani de standuri si de receiver o parte asa ca sa n-o invinovatim prea mult :wink:
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

Post Reply