Tableta ACER

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Tableta ACER

Post by Obelix »

Profitand de un bon de reducere de 100€, tocmai ce mi-am luat asta:

http://www.fnac.com/Acer-Iconia-Tab-A50 ... 620666/w-4" onclick="window.open(this.href);return false;

L-am ridicat de la posta ieri, finisarea e de exceptie, si-a facut update la Android 3.2 singur, "on the air" :wink:
Pareri, pro, contra ?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tableta ACER

Post by momolo »

La ce foloseste o chestie deasta ? (Iti trebuie cumva un abonament GSM ?)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Tableta ACER

Post by Obelix »

Foloseste sa "te dai" pe Internet prin WiFi si sa-ti scrii felicitarile (mailurile) cand esti in concediu fara sa mai cari un laptop dupa tine. Unul cu abonament GSM obligatoriu nu ma interesa, oricum, e prea scump (abonamentul)
Mai foloseste si sa vezi filme DivX din pat, din baie, din cotet, etc, etc...

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: Tableta ACER

Post by Obi Wan »

Frumoasa scula. Si la un pret foarte bun. Daca ar fi sa-mi iau un gadget de genul asta as lua

http://www.theverge.com/2011/11/9/25482 ... re-tegra-3" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Tableta ACER

Post by nicumur »

Asus-ul ala ar fi perfect daca ar avea si banalul 3G - nu mai zic de 4G :mrgreen:
Nu mi-as fi inchipuit ca vor scoate asa o superscula fara optiunea asta de conectare - practic limiteaza drastic deplasarea in teren :evil:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Tableta ACER

Post by Obelix »

De ce 3-4-5-6 GE-uri? Nu este un dispozitiv de "tinut in mana", ca si un "smart"phone, ci in geanta, WiFi free gasesti in orice fast food, iar abonamentul GSM are si el un cost (exorbitant, la mine, ceva mai "acceptabil" in RO).
Asta stiind ca eu nu am celular, nici nu imi trebuie si ma pot dispensa fara probleme (ghiulea la picior)

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Tableta ACER

Post by ttsto »

Ca si intrebuintare "On Topic" la forum as mai adauga posibilitatea de a o folosi ca telecomanda, atunci cand folosesti un streamer gen Squeezebox Touch.
Si nu a pomenit nimeni jocurile, care pot fi delicioase, mai ales pentru cei care au gustat jocurile basic de pe HC si primele PC-uri. Pentru mine Angry Birds nu e altceva decat un facelift la Gorillas

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tableta ACER

Post by momolo »

Obelix wrote:ca si un "smart"phone, ci in geanta, WiFi free gasesti in orice fast food,
pai astfel de dispozitiv e chiar accesoriu obligatoriu consumului de fast food. :lol:
Obelix wrote:Asta stiind ca eu nu am celular, nici nu imi trebuie si ma pot dispensa fara probleme (ghiulea la picior
nu stiu cum ai reusit, dar e grozav sa poti trai fara mizeria de telefon mobil !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Tableta ACER

Post by Obelix »

Plimbandu-ma un pic pe "Android Market" mi-am dat seama ca exista de toate si pentru toate gusturile (ma refer la aplicatii gratuite) Scula are si GPS integrat... Filmele pe DivX se vad excelent, fluid, diferenta de calitate fata de o sursa de tip DVD e insesizabila la un ecran asa de mic.
La 239€ (cat am platit eu) e o adevarata afacere.
PS: celular pur si simplu nu mi-am luat, nici macar pe gratis (platit de la job). Mai asta ar lipsi, sa fiu de gasit 24 de ore pe zi, 7 zile pe saptamana, 365 de zile pe an...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Tableta ACER

Post by SOLO »

Vad acolo 1 HDMI-D . Asta ineamna ca duce streaming HD pe televizor sa zicem ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Tableta ACER

Post by Obelix »

Da, verificat de un coleg, eu nu am TV cu HDMI, iar la ecranul calculatorului... mi-a fost lene :mrgreen:
Suntem 3 (din4) din birou care ni l-am luat, am avut fiecare 100 e reducere :wink:
In "spatele" acestei tablete s-a dezvoltata o adevarata fauna de tunneri si modderi propunand firmware-uri care mai de care mai optimizate (overclock :roll: , aplicatii de origine Samsung sau Asus, etc, etc)
Exemplu:

http://www.tegraowners.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Tableta ACER

Post by puf »

Un pic offtopic eu mi-am luat un smart phone Samsung Galaxy S si sunt fascinat de ce poate face.

Practic este un PC mai puternic decat primul meu PC (un P3 de 733) care poate opera aproape orice este necesar pentru o utilizare mobila la o viteza incredibila pentru un dispozitiv de buzunar.
Poti naviga pe net, poti scrie/trimite/primi mailuri instant poti vedea camere live, posturi radio si tv online se poate conecta la alte deviceuri DLNA.
Initial pare ciudata operarea touch dar dupa ce te obisnuesti este mai simplu ca la laptop.

Poate filma 720p, face poze fara pretentii fotografice dar suficient de informative.Reda orice format audio video inclusiv FLAC sau MKV HD, DIVX cu subtitrari cu diacritice, direct fara conversii sau ceva formate speciale.Merg chiar si jocuri in conditii grafice surprinzatoare.
Are harti cu navigatie, arata puncte de interes, institutii, magazine, restaurante, cafenele, cu poze de pe strada prin aplicatia Googlemap.
Este chiar o aplicatie care permite raportarea permanenta a pozitiei telefonului pe harta.

Toate astea sunt afisate pe un ecran touch AMOLED de 4" care arata fabulos, nivelul de negru este absolut, mai adanc ca la plasma Pioneer iar culorile sunt vii, filmele arata incredibil.Practic ecranul arata ca o fotografie pe hartie de calitate.

Sistemul de operare open Android are sute de mii de aplicatii majoritatea free cu posibilitati de upgrade nelimitate.
Eu folosesc un card microSD de 16GB pe langa cei 8Gb ai telefonului pentru a fi pe post de unitate de stocare externa, mobila.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tableta ACER

Post by momolo »

puf
eu mi-am luat un smart phone Samsung Galaxy S si sunt fascinat de ce poate face.
:lol: :lol: :lol: Pai chiar e uimitor ce poate face !

http://www.adevarul.ro/life/viata/Scand ... 39767.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Sistemul de operare open Android are sute de mii de aplicatii majoritatea free cu posibilitati de upgrade nelimitate.
nelimitat, fara numar, fara numar ! :lol: (cuvantul englezesc "free" o avea vreo legatura ancestrala cu romanescul "fraier"?!)
Este chiar o aplicatie care permite raportarea permanenta a pozitiei telefonului pe harta
:lol: :lol: :lol:
Recomand lectura de vacanta din autorul http://en.wikipedia.org/wiki/George_Orwell" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Tableta ACER

Post by Obelix »

Daca esti un "neica nimeni" nu ai de ce sa te feresti, nu pune Mossadul killerii pe tine :mrgreen:
In cel mai rau cad, iti baga pe gat niste publicitati de prost gust, "adaptate" situatiei tale...
Daca esti ucenic-terorist oricum nu folosesti decat cartele "fara abonament", cumparate cash, pe telefoane din prima generatie :mrgreen:

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Tableta ACER

Post by puf »

Eu nu consider ca locatia mea este sau ar trebui sa fie secreta si imi pare mult mai util sa vad pe harta unde ma aflu cand ajung in zone necunoscute.
Treaba asta a fost extrem de utila cand am cautat un punct de relatii clienti de la RDS deoarece habar nu aveam cum sa ajung acolo.Si daca memoreaza traseele iar nu ma incurca, poate ma ajuta cand vreau sa revin in diverse locuri.


Nu inteleg ce este rau in "nelimitate", platforma este deschisa si oricine poate produce aplicatii software, asta inseamna evolutie nu esti limitat sa utilizezi doar ce vrea un producator cum este cazul Apple cu al sau iPhone.

Post Reply