mediaplayer

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

mediaplayer

Post by RaimondAudio »

Salutare. Am o plasma Panasonic de vreo 6 ani care nu stie de tuner DVB. As dori un astfel de tuner extern digital pentru cablu, de tipul DVB-C. S-ar gasi separat asa ceva,asta stiu, dar intrebarea mea ar fi daca exista si astfel de tunere incorporate in mediaplayere. Daca tot as da banii pe un DVB-C n-ar strica eventual ca in aceeasi cutie sa am si o scula dasta de stie sa se lege la internet sau care sa poata reda si filme, poze, etc. Aveti idee despre un model de mediaplayer care sa incorporeze si tuner DVB-C ?
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: mediaplayer

Post by mihaiLLL »

intreaba la firma de cablu tv de care apartii

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: mediaplayer

Post by RaimondAudio »

Gata, am rezolvat-o. Nu exista mediaplayere cu DVB-C incluse dar existe tunere DVB care au si functii de mediaplayer + de inregistrare emisiuni si de conectare la internet ca sa vezi youtube, etc. Am comandat Amiko Mini HD Combo. Are functii de mediaplayer iar pe partea de tuner tv are tuner pentru cablu, pentru terestru si pentru satelit. Am comandar si antena dedicata WI-FI cu care se conecteaza la internet radio.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: mediaplayer

Post by RaimondAudio »

Dupa o seara petrecuta in compania acestei jucarii pot sa spun ca sunt incantat. Am canale digitale de pe cablu fara sa dau vreun ban in plus la abonament, am si canalele HD, se vede foarte bine. Am montat si antena WI-FI la el si am si internet pe tv. Are si Google maps, are tv tuner si pt satelit, cine stie , poate cumpar o palarie pt satelit si are si tuner terestru. Reda si toate filmele si pozele de pe stick memory sau HDD extern. A venit cu cablu HDMI, inca un cablu video plus un cablu prelugitor IR pt telecomanda daca vrei sa ascunzi aparatul in spatele tvului.Are si S/PDIF.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: mediaplayer

Post by mihaiLLL »

Felicitari,sa te bucuri de el :D
Spune-mi te rog, vezi si TV 1000 si HBO?sunt curios!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: mediaplayer

Post by momolo »

Fara indoiala vede numai canalele necodificate.
Cele codificate merg numai pe jegurile de aparate de la distribuitorul de cablu TV (cu cartela). In special cand spun jeg de aparat ma refer la ceea ce ofera RDS&RCS, acele chinezarii sinistre carora mai de curand le-au tras update de firmware automat prin cablu (cu forta, fara sa intrebe pe nimeni - chestiile astea sunt setate pe default sa-si faca automat update de firmware) si le-au adus intr-o stare si mai jalnica. Acum nu se mai poate schimba numarul la canalul TV, doar ordinea, si in plus a aparut un bug greu de descris insa in mod cert din cauza schimbarii firmware.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: mediaplayer

Post by mihaiLLL »

eram curios pentru ca exista un anunt pe okazii,un tip vinde un astfel de aparat(Amiko CHD-8240)si spune ca vede cu el inclusiv canalele codate ba chiar si cele cu plata!!!

http://www.okazii.ro/receivere-antene/r ... a137271969" onclick="window.open(this.href);return false;

sa fie vrajeala,tipul pare serios dupa calificative

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: mediaplayer

Post by momolo »

Pe frontul respectivului receptor se vede o fanta verticala pe la mijloc; seamana cu Humax, cel distribuit de RCS&RDS la care in dreapta se rabateaza frontul si acolo introduci cartela. Probabil acest receptor "Amiko" merge si pe cele codate dupa ce-i introduci cartela. Insa nu stiu daca firma distribuitoare da cardul fara aparat; din ce tin eu minte de acum vreo 2 ani, dadeau cardul impreuna cu aparatul si atrageau atentia ca acestea sunt legate, adica in caz ca se defecta ori aparatul Humax, ori cardul, le schimbau pe ambele (cauza fiind cica pirateria cu cartele "sparte"). Din aceasta cauza cei care au tuner incorporat in noile televizoare (de vreo 3 ani aproape toate panourile TV au slot de card) nu puteau folosi cardul RDS&RCS. Mai de curand am auzit zvonuri cum ca in sfarsit ar fi posibil, poate in viitor?! Nu sunt informat. Problema aparea de la codificare, codurile aparatului Humax si cel al cardului fiind legate cumva. In tarile civilizate nu e asa, se da cardul celui care are abonament, avantajul fiind calitatea tunerului din multe televizoare noi, mult mai buna decat aceste cutii chinezesti no-name facute sa fie extrem de ieftine si evident, extrem de proaste. Mai demult am povestit cum am schimbat acest receptor Humax HD deoarece cel primit (nou, sigilat) se vedea pe HD mai prost decat fostul decodor SD Humax (pe care l-am pastrat si care e foarte reusit .....dar i-au facut si astuia schimbare de FW asta vara si l-au blocat pe numere!). Oricum, eu nu as avea in ce baga cardul lor deoarece nu am TV-uri noi.

Receptorul Humax HD pe care il am de la RDS&RCS era chiar bun la meniuri si posibilitati, adica ergonomic insa mediocru sau prost din punct de vedere al calitatii imaginii (legatura HDMI fiind unica decenta). Telecomanda e destul de bine gandita, meniurile erau destul de OK, totul bine si frumos pana in luna decembrie cand m-am trezit cu toate canalele TV varza. Le aveam de mult aranjate; din 119 canale nu se pot vedea decat maxim vreo 20, multe fiind niste gunoaie sinistre pe care nu le doresc. Astfel, din fostele meniuri ale acestui Humax HD stersesem o droaie de canale TV si pusesem in ordine numerica ceea ce preferam. De exemplu pe HBO HD il pusesem numarul 1, Digi Film HD numarul 2, urmau cateva de filme si cele de documentare stiintifice dupa care altele. La toate le pusesem numarul pe care-l doream, de exemplu Viasat History numarul 9. Intr-o zi am gasit toate canalele, vreo 119, asa cum vin automat de pe cablu, de exemplu TVR este numarul 1 (un canal TV pe care nu-l urmaresc si-l sterg din meniu) si Viasat History numarul 57. Am accesat meniurile Humax si am incercat sa-mi configurez din nou asa cum doream..... Nu a fost posibil! Acum nu mai am nici un buton prin care sa schimb numerele canalelor! Pana la urma am gasit o unica posibilitate, sa completez listele de "favorite" dar respectivul meniu este idiotic, ca sa treci de la lista intreaga TV (pe care nu o doresc!) la una din listele favorite trebuie sa butonez indelung de parca ar fi un telefon mobil sud koreean! (recte Samsung :D ). Daca nu ma insel, din lista principala denumita "TV" nici nu mai pot sterge canale, unica posibilitate fiind codificarea parentala la care iti ramane imaginea neagra cu mesaj de interzicere ! Adica mai simplu spus, daca ai "derula" toate canalele, trebuie sa apesi de 120 de ori pana sa ajungi de unde ai plecat!

Pur si simplu prin update de firmware ne-au bagat pe gat canalele TV cu numarul pe care-l doresc ei si nu noi ! Este o chestie aberanta deoarece orice televizor de cand lumea are posibilitatea sa receptioneze orice canal cu orice numar pe care-l doresti sau sa NU receptionezi anumite canale! Ei bine, prin noul firmware care a fost facut si NU a fost anuntat (nici dupa ce s-a petrecut, adica niciodata, adica doar am dedus ca alta cauza nu exista pentru disparitia unor meniuri!) se pot vedea canalele TV numai cu numarul de ordine ales de firma de cablu!

Apoi, formand o lista de asazise "favorite" (inca o data subliniez, meniul de accesare este cretin!) am constatat un bug uluitor! Dupa ce sa zicem, doua zile totul merge normal, la un moment dat "derulez" cele cateva canale alese din lista de favorite prin cele doua sageti de la telecomanda; la un post (din cele codate cu cartela - le vad avand cartela) nu mai pot urca in canale! Adica se blocheaza la postul ala in directia "in sus", de cate ori apas comanda cu sageata in sus pe mijlocul ecranului imi scrie ca.... "nu se poate schimba canalul in timp ce inregistrez"!!!!!!!! (decodorul Humax HD are teoretic si functie de inregistrare insa am verificat, nu functioneaza). In jos merge dar cand rotesc lista din favorite si ajung la postul care trebuia sa fie deasupra celui blocat, nu mai vrea in jos si imi afiseaza acelasi mesaj! Daca insa cunosc numarul postului de mai sus sau de mai jos, functioneaza prin tastarea directa.

Ulterior am mai aflat o chestie - din meniuri am trecut in lista "TV" care le cuprinde pe toate si cautand postul la care se petrece acest bug (post care poate fi vazut dar de la care nu mai pot fi "derulate" posturile in lista de favorite) constat o chestie uimitoare..... postul cu pricina s-a multiplicat, de exemplu postul numarul 41 apare de 3 ori la rand ! In cazul asta nu pot fi accesate cele 3 posturi fantoma din lista "TV"!!!!

Rezolvarea e simpla - intru in meniu in lista "Favorite" si sterg cu butonul rosu (scrie in meniu) posturile "fantoma", de exemplu canalul numarul 41 multiplicat de 3 ori. Dupa ce il sterg, il bag la loc si apoi merge.....vreo cateva zile!

In opinia si dupa experienta mea acesti nemernici au procedat in felul urmator:

1. vor sa aiba un fel de promovare a unor canale TV prin fixarea numarului de ordine. Scopul imi pare evident, vor sa aiba un motiv de santaj in negocierea cu diverse canale, ceva de genul, "ori imi dai pretul pe care-l cer si te trec numarul 9, ori te trec numarul 99 !" Majoritatea oamenilor nu sunt in stare sa butoneze nici meniuri simple daramite deastea si astfel majoritatea vor avea cele 119 canale toate gramada in ordinea pe care o vor ei. Ori lucrul asta inseamna ca cele mai vizionate canale (chiar si cateva secunde la "derulare") vor fi primele.

2. vor probabil sa stie mai simplu cine ce priveste si cat priveste, ceva de genul asta.

3. au facut un firmware modificat si treaba asta e totusi una complicata, le-a iesit cu bug-uri. Pe vremuri ajutam prin internet un baiat din Ploiesti, faimosul MTZ (parca asa ii spunea) care facea FW-uri pentru playere multiformat de la Pioneer. Erau vremurile cand ne luam playere din astea sa vedem DivX-uri cu titraje, problemele fiind evident la titraje, chestiile clasice cu caractere de litere romanesti si formatele de subtitrare. Ei bine, MTZ imi trimitea prin mail noile FW-uri apoi imi flashuiam playerul Pioneer si probam cu diverse filme DivX, Xvid si formate titraje. Cred ca mi-am flashuit Pioneerul cobai de zeci de ori, din ce in ce aparatul era mai destept si stia mai multe. Dar interesant, am observat ca si calitatea imaginii era afectata de FW chiar foarte mult, culmea, depindea si de felul semnalului, de exemplu pe video compozit nu conta dar pe RGB conta. Apoi mai erau feluritele bug-uri foarte perverse, de exemplu, schimba la titraj diverse meniuri, sa-ti pui culori pe litere, sa le faci mari si mici, sa le muti pe ecran in toate directiile, etc, chestie care putea afecta cateodata si calitatea imaginii, de exemplu o modificare in FW pentru titraj poate face ca un anume tip de fisier sa sacadeze pe imagine insa numai in anumite conditii si anume tipuri de fisiere, etc, etc. Toata treaba era deosebit de complicata, la inceput ne entuziasmam eu si MTZ (nu-l cunosteam decat virtual si la telefon) pentru diverse noi FW-uri dupa care constatam un bug nasol si ii spuneam; apoi il repara si constatam dupa noul flash ca imaginea e mai proasta, mai cetoasa dupa care o lua de la capat, etc, etc....

Nu mai am timp sa scriu si ceea ce au facut RCS&RDS la receptorul Humax HD cu formatele de imagine! Prin aceasta schimbare de FW, pe parte de calitate imagine lucrurile deasemenea s-au inrautatit si aiurit, prin legatura HDMI problema calitatii imaginii fiind si mai aberanta !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: mediaplayer

Post by panzer »

Hehehe! :P Ia sa stai mata departe de acoperirea RDSului prin cablu si sa incepi sa vezi ca bine e la Dolce pe satelit.

Hai sa vedem
- pret dublu la servicii. Eu dau 89 lei/luna fara chirii de decodoare (pe care le-am cumparat!)
- nu poti sa faci nimic cu receiverul lor. Ai, n-ai treaba primele programe sunt ale lor: Dolce Sport, un rahat de muzica, etc.
- acelasi program este in format SD si apoi imediat HD (tu nu poti sa le schimbi/stergi/muti). Asa ca daca faci browse treci mai intai pe la ProTV 16:9 SD si imediat dupa la ProTV HD - sa nu care cumva sa pierzi vreo reclama! La fel la HBO, la toate HD de fapt. (care nici nu-s multe)
- te uiti ca omul la TV si receiverul Dolce decide sa iti mai arate inca odata statusul: la ce canal te uiti, ce emisiune etc. Nu se poate dezactiva.

Eu mai am timp sa scriu, dar imi este asa de scarba de serviciul lor.

marius_antonio
Posts: 41
Joined: 25 Feb 2010, 10:25

Re: mediaplayer

Post by marius_antonio »

la rds&rcs , eu am canalele structurate pe gen : filme, stiri , sport , HD , erotic , muzica , regionale, generale, etc...iar prin telecomanda , ajung de pe un gen pe altul ,numai pe canalele "favorite".

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: mediaplayer

Post by momolo »

Am discutat cu un amic priceput in chestii deastea; mi-a zis ca astia de la RCS&RDS s-au luat dupa aia de la Dolce, ca ceea ce este rau prinde imediat si la populatia de pinguini le poti face tot ce doresti, inclus sa te pisi pe ei cu bolta ca oricum nu reactioneaza eficient. Am povestit aici pe forum ce au facut vara trecuta cand au scos Discovery impreuna cu vreo 7 canale, toate din cele mai interesante. Eu am abonament maxim, cand l-am reinnoit ca ma obligau acum vreo 3 ani, le-am zis sa-mi dea tot, adica ce au ei mai complet. Dupa nici doi ani ma trezesc ca-mi taie 7 canale, toate din cele putine interesante si cand cu greu reusesc sa-i prind la telefon imi raspund ca sa le mai dau 7 lei pe luna sa le vad in continuare! Nu-mi era mie de 7 lei, ci de principiu! Asta e banditism curat si au afectat atunci pe toata lumea, cu totii ne uitam la Discovery... dar iata, a trecut timpul, Discovery nu mai este si ne-am obisnuit, mai zice vreunul ceva ?!

Apoi suparat doar din principiu (nu ca m-as uita prea mult la TV, chiar ma doare in cot, defapt parca ar renunta cu totul la TV...) ma duc sa ma mut la Romtelecom, oricum aveam mai multe de la astia si ma cautau cu reklame sa-mi iau si TV digital, HD, etc. Ma duc la o fiinta umana de acolo si incep sa intreb exact ce trebuie (dar aia era antrenata sa nu spuna ceea ce nu trebuie spus), lista programe, daca e garantata, daca nu vor scoate programe cam doreste pulica lor, etc, mai intreb si cat costa, etc. Raspunsuri cretine, totul o abureala, pretul o taina complicata, una peste alta constatam ca platesc mai mult decat la RDS&RCS pe acelasi lucru (insa asta nu e un criteriu pentru mine, oricum diferentele sunt mici), nu mai aveam DigiHD stiri, Digi World si Digi Life ca astia sunt dusmani, posturi care pe bune, chiar imi plac desi nu as vrea! Asa ca am renuntat sa ma mut, nimeream dintr-un rahat in altul si nu exista alta varianta in zona mea, probabil doar Orange unde intamplator am vazut "calitatea HD" care este o gluma proasta, incredibil de prost, sa va uitati la Orange ce inseamna " imagine HD" ca-i penal ! Pretul lor imens, lista lor de rahat, chiar m-am mirat cum cred astia ca vor castiga clienti ?! Si daca nu ma insel, parca nu am mai auzit de ei.

Piata este monopolizata deoarece traim intr-un stat mafiot unde penalii fac legea, adica avem camara stapanita de sobolani si soareci in timp ce pisica e luata de hingheri. Unica solutie ar fi numai sa ne organizam insa asta e posibil doar pe lumea aialalta, ma uit in jur si cred ca nu va posibil nici peste o suta de ani de asuprire feudalo-mafiotica. Mujicul majoritar este incredibil de primitiv, inert si inchistat in cele putine si simple pe care le stie.

Cel mai eficient mod sa-i punem la punct ar fi sa ne retragem abonamentele in masa deodata. Dar asta e un vis intr-o tara ca asta unde se intampla ceea ce se intampla....(imi aduc aminte de protestele contra Rompetrol cu pretul la benzina, se scria pe net ca intr-o zi sa nu mai alimenteze nici un sofer de la benzinariile lor, chestia parea de amploare pe net, se spunea si prin presa....iar in ziua cu pricina erau cozi la benzinariile Rompetrol peste tot !).

Eu cred ca aceste companii prospere de distributie cablu TV vor pieri pe limba lor cum au pierit si altele in tara asta. Va aduceti aminte de afacerea prospera cu dozatoare de suc ?! Eu cred ca viitorul este pe internet, televiziune prin internet. Lumea va renunta intr-o zi la aceste abonamente cum a renuntat la telefonia fixa, scumpa si proasta.

Un exemplu, anul 2013 e primul an de scadere a vanzarilor de muzica in format digital. O chestie aparent uimitoare. Cu totii ne asteptam sa creasca vanzarea de muzica in format de fisier digital in defavoarea muzicii pe CD (nu mai zic de LP, e o piata de nisha micuta). Ei bine, cauza este distributia de muzica online sau prin telefonia mobila, adica platesti abonament la un soi de baza de date uriasa si asculti ce vrei, cat vrei. Ciolovecul iese mai ieftin si mai simplu decat sa dea banul pe fisierul mp3 si sa-l si stocheze pe undeva. Asa nu mai are nevoie de stocare, se leaga cu jagardeaua mobila la mobilfone sau net si asculta sa-i gujuie in ureche ce vrea pulica lui. Asa va fi si cu televiziunea, deja in USA se intampla o revolutie din asta, primesti prin reteaua normala de net filme HD cate vrei, cand vrei, cat vrei si platesti ori pe cat consumi, ori abonament. Nu mai trebuie sa ai HDD sa pui fisiere, nu mai trebuie sa astepti ora sa difuzeze TVul filmul preferat, cum ti se scoala, vezi ce vrei la o distanta de apasare pe telecomanda, timp sa ai.....ca nu prea e (si nici chef).....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: mediaplayer

Post by atyclb »

Eu locuiesc la casa undeva inafara orasului (Piatra Neamt), in 2005 mi-am luat receptor Digi tv. Multa vreme am fost foarte multumit, mai ales daca faceam comparatie cu ce semnal aveau prietenii care foloseau reteaua de cablu. Apoi din 2012 am inceput sa fiu nemultumit... in prima faza am scos "Antenele" (nu ma uitam aproape deloc la nici unu din cele trei programe, dar am considerat asta o metoda de cenzura), am ramas insa la ei din comoditate, pana au scos pachetul de la Descovery. De data asta a fost (parerea mea) o metoda urata si ilegala (sau la limita legii adormite) de a elimina concurenta, asa ca am inceput sa ma uit sa vad ce alte solutii as avea.

Am ales Focus sat, nu sunt 100% multumit, dar am considerat ca e mai bine sa ma mut, fiind mica mea revolta impotriva schimbarilor companiei RCS-RDS (la un moment dat am observat ca nu mai puteam sa imi pun programele in ordinea in care doream eu).

Pe Focus nu am canalul Mezzo, dar ma linistesc cu gandul ca oricum am putin timp sa imi ascult colectia de cd-uri. Calitatea imaginii este mai buna pe unele canale (in special cele National Geografic, care nu sunt preluate din Romania...reclamele cred ca suint in limba maghiara). La focus nu poti sa folosesti mai multe receptoare (televizoare). Daca la Dolce ai pana la 4 receptoare pe un abonament, iar la Digi foua, la Focus e receptorul si abonamentul (la Focus se merge pe sistemul prepay, nu e abonament).
Nu am cumparat receptorul, e in custodie, la Digi plateam chirie lunara (un euro parca).
Oricum, in Piatra Neamt e o singura retea de cablu (au fost doua, ambele locale, apoi una a fost cumparata de cealalta, iar aceasta din urma achizitionata de RCS-RDS).

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: mediaplayer

Post by mihaiLLL »

momolo,nu ai CI+ la tv?cu cardul de la ei ai terminat problemele cu programarea canalelor
a mea plasma nu are decit slot CI si nu merge :twisted:
trebuie sa vind plasma si sa trec pe led(ca astea mai toate au CI+)ca sa nu-mi mai comand decodor HD,..fire in plus,cablu priza...
de ce te obliga ei sa iti iei in fiecare cameara decodor,pentru a vedea toate canalele?cind ar putea sa ceara niste bani in plus si gata,dar...au si astia o minte creata :roll:
deci nimeni nu a incercat Amiko CHD-8240?sau ceva similar

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: mediaplayer

Post by momolo »

mihaiLLL, poate am scris eu prea mult mai sus si nu ai citit....

PS - si crezi ca un LED se vede macar la fel de bine ca o plasma ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: mediaplayer

Post by mihaiLLL »

nu se vad mai bine,intradevar
nu stiu de ce,dar au ceva fals in imagine cele pe led,am inteles ca alea mai scumpe de 6000-7000 ron ar fi aproape de plasma ca imagine,refresh intre 400 si 600Hz
dar o sa se ieftineasca si astea tare, ca doar vine Oled-ul :!:

Post Reply