Cum inregistrez un dvd cel mai bine

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Cum inregistrez un dvd cel mai bine

Post by LEKTOR »

Problema - Sa zicem ca avem 5 dvduri cu muzica - diverse video clipuri - vreau sa fac o selectie pe un singur dvd cu sa zicem 20 piese/tracks din cele 100 tracks de pe cele 5 dvduri - cum iese cel mai bine

1. PC - 1 dvd drive plus software - DVD neXt Copy,Roxio Creator 2009, Nero 8 suite, Copy to DVD 4.0 - trag prin hdd image

2. PC - 2 dvd drives - 1 player si un recorder -trag on-the-fly de pe unul pe celalalt

3. DVD player stand alone bagat in dvd recorder stand alone - burn in timp real

4. DVD player stand alone bagat in HD video deck pe banda minidv apoi lasat totul pe banda si urmarit programul prin acelasi HD deck,fara transfer pe dvd - deci tot burn in timp real

5. La fel ca situatia 4 dar folosesc un bluray recorder in loc de HD Minidv deck
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Cum inregistrez un dvd cel mai bine

Post by puf »

Eu as folosi varianta 1 unde se pot manipula cu usurinta materialele video si se poate obtine un disc complet eventual editat, personalizat.
Varianta 3 cu cu player si recorder este simpla, fara bataie de cap dar ai nevoie de mult timp , practic operatia dureaza mai mult decat ai viziona rezultatul...asta imi aduce aminte de inregistrarea pe caseta sau banda in timp real.
Calitatea video nu va prezenta pierderi sau modificari semnificative in nici o situatie , totusi nu inteleg de ce ai adus in discutie HD ...suportul asta nu aduce nimic in plus daca sursa este SD.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cum inregistrez un dvd cel mai bine

Post by LEKTOR »

Am listat si rec in HD pt ca - sursa video - fie folosesti un dvd cu upscalare fie folosesti un scaler stand alone deci in situatia asta ai avea produsul finit gata la 1080p/i
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply