Sfat achizitie boxe

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Post Reply
maxx4all
Posts: 4
Joined: 27 Sep 2015, 16:44

Sfat achizitie boxe

Post by maxx4all »

Buna seara,

De curand am achizitionat un AV Receiver ( Pioneer VSX-2021 ). Ma puteti ajuta cu un sfat in cumparea boxelor? Receiverul e o alegere buna ?

Mutumesc anticipat!

spitfire
Posts: 24
Joined: 07 May 2015, 11:42

Re: Sfat achizitie boxe

Post by spitfire »

Nu ai mentionat ce buget ai la dispozitie.

maxx4all
Posts: 4
Joined: 27 Sep 2015, 16:44

Re: Sfat achizitie boxe

Post by maxx4all »

In prima faza as investi maxim 3-4000 RON. Acum locuiesc intr-un apartament. Mi-ar fi suficient doar 2-3 boxe? Intetionez in viitorul apropiat sa ma mut la casa si sa completez pana la 7.1 .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie boxe

Post by momolo »

Cu Pioneerul ala ar merge niste Triangle.
La subwoofer te-ai gandit ? Intr-un sistem surround cele mai importante boxe in ordine sunt, centrul (cea mai importanta!), subwooferul, fronturile si abia apoi urmeaza restul care nu-s asa importante (sunt pentru ambianta).
Daca procesorul receiverului este destept (si pare destul de ok la modelul asta) poate face un sorround chiar bun din boxe diferite, adica dintr-o "varza" de boxe receiverele moderne cu procesoare bune (neaparat cele care isi seteaza singure raportul din microfon) pot scoate ceva chiar excelent (in materie de surround).
Timbral, asa cum am spus, seria asta Pioneer se potriveste cu boxe de genul Triangle.
Trebuie sa dai atentie si la cablaraie, e pacat sa pui orice sarma de rufe.
Pentru stereo totusi recomand un sistem stereo dedicat. Dar daca nu esti pasionat si vrei neaparat surround, receiverul asta nu e rau deloc. Numai sa nu ai camera prea mare ca putere nu prea are (in ciuda datelor tehnice optimiste. Dar asa e la toate marcile, nu te poti lua dupa specificatii.... sau cea mai importanta specificatie este greutatea aparatului :wink: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

maxx4all
Posts: 4
Joined: 27 Sep 2015, 16:44

Re: Sfat achizitie boxe

Post by maxx4all »

Multumesc pentru sfat,

Am mers pe mana ta am ales deocamdata 2 boxe Triangle Altea EX si cabluri Supra Cables Ply 2x3.4
Pot spune ca atatia ani pe Logitech Z5500 n-am ascultat muzica.

Multumesc inca o data si raman dator de cinste! :D

Post Reply