Sfat (intarziat) pentru achizitie receiver AV

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat (intarziat) pentru achizitie receiver AV

Post by momolo »

digitalmind wrote:salut. ma gandesc la un Yamaha RX-V3900 la maxim 300 euro
modelul asta e foarte reusit si pretul mi se pare bun avand in vedere ca de nou a costat foarte mult (ceva de genul aprox. 8.800 lei). Uzura astea nu au, sunt defapt prea noi si foarte bine lucrate. Yamaha inca e o firma serioasa ca pe vremuri si orice e scos sub numele lor e cel putin la calitate decenta. Oricum, chiar iti recomand generatia asta de receivere, sunt extrem de reusite si vei ramane surprins chiar si pe stereo (unde toate au o functie, daca imi aduc aminte se numeste "pure", adica taie toate caile cu filtre, adica sunetul stereo o ia pe calea scurta si restul circuitelor sunt taiate. Dar ca surround si decodare sunt excelente).
Nu am idee cum s-ar comporta cu boxele alea. Mi se par mai de bubuiala si din ce stiu (dar la muzici gen Oldfield si Jarre, bubuiala e chiar indicata), Infinity sunt greu de amplificat. Insa, exemplu, Yamaha se descurca bine cu B&W, alte boxe greu de amplificat.
Eu unul am ramas surprins de calitatea Yamaha chiar si la sculele noi facute in China. La unele de la care nu ma asteptam la nimic bun am avut o experienta peste orice asteptari! (scule pe care scria "made in China").
Totul trebuie judecat tinand cont de pret.

Vezi ca pe aici e obiceiul unei prezentari care tine loc de "buna ziua".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply