Setare optima pentru output digital pe HDMI

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Post Reply
sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Setare optima pentru output digital pe HDMI

Post by sltraian »

Salut,

am acasa un Xbox One pe care il folosesc si pe post de CD / DVD / Blue-ray player.

Este legat cu HDMI la un receiver Marantz SR 5010 care stie sa proceseze si input Dolby Atmos sau DTS:X.

La receiver am doar 2 boxe, deci setup stereo.

Am flexibilitatea sa aleg, pe HDMI, urmatoarele output-uri relevante:
- stereo uncompressed
- 5.1, 7.1 uncompressed
- bitframe 5.1 Dolby surround
- bitframe 5.1/7.1 DTS

Cum ma sfatuiti sa-l setez?

Mentionez ca la o proba de auditie nu am sesizat diferente notabile, cu un plus totusi pentru varianta necompresata (placebo?)
Deasemenea, daca selectez variantele cu output Dolby/DTS, am mai multe optiuni de procesare in receiver.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Setare optima pentru output digital pe HDMI

Post by momolo »

Nu inteleg o chestiune - daca ai doar 2 boxe, ce te mai preocupa Dolby si DTS ?!?!

Parerea mea - sunetul pe HDMI e prost in general. Mai bine suna (mai ales ca ai doar 2 boxe) daca scoti semnal din S/PDIF in receiver (metoda clasica, primitiva si batraneasca - insa depinde de calitatea cablului digital). Vad ca ai numai o iesire S/PDIF optica ( http://support.xbox.com/en-US/xbox-one/ ... ow-console" onclick="window.open(this.href);return false; ). Buna si asta (daca nu ai coaxial), iti trebuie un cablu optic cat de cat bunicel.

Daca treci imaginea prin HDMI din sursa prin receiver si apoi (din receiver) in TV (deci 2 cabluri HDMI), se vede mai prost decat in cazul in care legi direct din HDMI (xbox) in TV (iar sunetul il bagi in receiver cum ti-am zis, prin S/PDIF optic, ca doar asta ai).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Setare optima pentru output digital pe HDMI

Post by sltraian »

momolo, merci pentru raspunsul prompt !

Deocamdata, nu ma preocupa sunetul 5.1/7.1 dar voiam sa stiu daca in cazul unul setup stereo, varianta cu output stereo uncompressed e mai buna/rea decat varianta bitstream.
Iar la output bit stream, nu am optiune de stereo.

O sa incerc sa pun si cablu optic pentru sunet (am unul, nu din cele mai ieftine) in loc de HDMI.

Cat despre partea video, nu as schimba Xbox-ul pe direct cu TV, pentru ca:
1. mi se pare sufficient de bine cum se vede acum prin receiver
2. receiverul este un fel de hub pentru mai multe intrari: Xbox, PC + ca are si network radio, Bluetooth etc, pentru care am nevoie sa fie conectat oricum la TV

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Setare optima pentru output digital pe HDMI

Post by sltraian »

Am mai facut cateva teste.
Pe HDMI nu am auzit nicio diferenta intre formatul necompresat stereo si cel bitstream DTS.

Cand am schimbat pe optic, parca auzeam ceva mai bine frecventele mai inalte fata de HDMI, dar nu sunt foarte sigur.
Asta la un CD mai forjat, Bon Jovi live 2001.

Post Reply