Video proiectoare

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Video proiectoare

Post by momolo »

PS - ce ziceti, sa mutam topicul asta la sectiunea VIDEO a forumului ? Nu prea are ce cauta la off-topic si mi se pare super interesant! (mie nu-mi prea place sa mut, doar daca voi vreti).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Video proiectoare

Post by Dadix »

@momolo se poate muta topicul.

Apropo de linkul pe care l-ai dat, l-am vazut din anul aparitiei. Am pus un link la canalul youtube al tipului (Charbax) cu ceva timp in urma, ziceam eu ca e interesant de urmarit.
Daca ai fost atent la un moment dat acel cip DMD apare pus la un TV 4k Philips . Acum acel TV este in productie iar tehnologia nu mai este Ambilight (cu leduri ce luminau peretele dinamic in functie de culorile ce rulau pe ecran) ci au redenumit-o pe tv-urile cu acel cip, Ambilux (cip DMD care proiecteaza lumina).

La DLP "lentilele" (oglinzile) acelea minuscule se inchid si se deschid pana la 9000 de ori pe secunda.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Video proiectoare

Post by puf »

Efectul 3D la DLP este cel mai bun, nu se poate compara cu un tv care pare un acvariu in miniatura.Cum scriam treaba nu se reduce la diagonala, miscarea, profunzimea, culorile sunt altfel.
Benq foloseste ochelari activi cu acumulatori sincronizati in infrarosu pe 144Hz treaba ce asigura o vizionare fara flicker si full3D.Singura problema la 3D este ca ochelarii reduc destul de mult luminozitatea perceputa.La mine 4 buc au costat cam 100 euro.
Sursa 3D cea mai buna ar fi playerele BD cu discuri originale, placile nVidia pot 3D dar este o complicatura, este necesara instalarea unui soft care costa 39$ (merge free o luna de proba) apoi configurari complexe la playere software 3D, utilizarea este cosmar in comparatie cu "Play" la BD-Player.
Cel mai simplu ar fi utilizarea unui media center care poate rula imagini ISO 3D BD inclusiv fisiere MVC 3D.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Video proiectoare

Post by momolo »

puf wrote:nu se poate compara cu un tv care pare un acvariu in miniatura
mi se pare foarte buna comparatia! Intradevar, cam asa se vede si la mine pe plasma, parca m-as uita intr-un mic acvariu. Dar cateodata mai ies chestii de acolo si mi se aseaza pe nas! :) Ma refer la redarea din blu-ray player. Insa ciudat sau explicabil, mi se pare ca daca pun imaginea in 3D (vazuta evident cu ochelarii activi, altfel nu se poate) rezolutia pare mai mare. Poate defapt e mai mica, nu stiu, dar senzatia e ca imaginea e mai fina in 3D decat in 2D (ma refer la acelasi disc blu-ray pe acelasi player).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Video proiectoare

Post by momolo »

Alta chestiune la care ma gandesc (recunosc, nu am cautat sa ma documentez) - vazand cum functioneaza sistemul cu 3 LCD-uri, imi inchipui ca cele 3 ecranase trebuie (optic) suprapuse (in final) absolut perfect, altfel (probabil) imaginea devine blurata. Ma gandesc ca asta e punctul slab la acest sistem.... sau poate presupun gresit?! Cred ca suprapunerea cere o precizie greu de imaginat!

PS - insa sistemul DLP ma uimeste!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Video proiectoare

Post by Dadix »

Momolo , urmatorul patent explica cred sincronizarea la care te referi:
http://www.google.mk/patents/US9249949" onclick="window.open(this.href);return false;

Pe scurt o prisma capteaza

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Video proiectoare

Post by Dadix »

Era bine sa fie modificat timpul in care poti modifica un topic. A ramas in aer ce am scris inainte.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Video proiectoare

Post by Dadix »

Hong Kong Beida Jade Bird Display (JBD) va aduce pe piata, in productia de masa din 2020 chipuri cu micro leduri (mLed), ei denumindu-le AMLED.
mLed-urile sunt capabile de pana la 1 000 000 nit luminozitate si au aplicabilitate in multe domenii unul fiind proiectoarele.
Un chip poate reda o singura culoare rosie, verde sau albastra (R, G, B) astfel pentru o imagine va fi nevoie de 3 chipuri. Intr-un fel este asemanatoare solutiei 3LCD de la Epson sau Sony. Combinarea culorilor facandu-se tot cu o prisma.

Image

Diferenta este ca aceste chipuri emit ele insele lumina .
Cateva date tehnice despre un singur chip mLed cu rezolutia de 640x480 :
(Compania a spus ca deja lucreaza la chipuri cu rezolutie mai mare.)
u-ul a se citi micro

Code: Select all

Type	                 Parameter
Panel Type	                 u-LED on IC
Active Area	                 13mm x 9.8mm
Pixel Pitch	                 20um
Pixel Size	                 6um
DPI	                                 1270
Resolution	                 640 x 480
Gray	                          256
Contrast	                          >20,000:1
Brightness	                  700,000nit
Total lumens	                300 lm
Brightness Uniformity	>90%
Best Perspective	        +/-35deg
Panel Voltage	                 4.8
Response Time	         100ns
Refresh Rate	                 60Hz
Typical Power	                 6 W
Maximum Power	          28.8W
Operating Temperature	  25 degC
Ce este interesant e ca proiectoare 1LCD si 3LCD vor fi mult reduse ca dimensiune si cost disparand sursa de lumina si alte elemente din componenta proiectorului.
Chipul DMD -ul (de la sistemul DLP) costa cam 100 de dolari iar firma de mai sus spune ca pe piata sistemul lor compus din cele 3 chipuri (AMLED/mLed) va costa intre 30-50 dolari.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Video proiectoare

Post by Dadix »

Sfarsitul lui 2018 si inceputul lui 2019 a adus o imbunatatire in curtea chinezilor in materie de videoproiectoare ieftine.
Ma refer la cele cu tehnologie 1LCD care folosesc lcd uri de la telefoane . Au trecut la producția de full HD (1080P)
Sunt cativa producatori principali si o multime de produse rebranduite de magazinele de pe aliexpress.
Cele care rebranduiesc se remarca prin mulțimea de calificative negative si clienti nemultumiti.
Ca producator principal e Byintek care face videoproiectoare pentru alte firme consacrate.

1.Ca defect comun al tuturor videoproiectoarelor cu tehnologie 1LCD este imaginea care nu este focusata sus , jos si in lateral ( adica peste tot la capete) .
2.Zgomotul produs de ventilator.
3.Neuniformitatea si inconsistenta luminii pe suprafata proiectata. Tot aici poate intra si nivelul de negru neuniform.
4.Culori spalacite ( din cauza folosirii matricei lcd pe 6 bit . nici macar pe 8 bit , procesoare de imagine slabe , etc)
5.Contrast scazut . In filmele cu Batman , in scenele nocturne nu stii unde se termina mantaua super eroului si unde incepe un perete.
6. Meniul nu contine setarea de Gama , setare foarte importanta pentru ce am zis mai sus.
7.Achizionarea unui produs fara defect e o loterie .

Avantajele ar fi pretul si faptul ca in loc de sursa clasica de lumina au LED .( 20 000 - 50 000 ore de functionare )

De dragul discutiei , al pasiunii pentru aceste aparate am gasit si 2 vp -uri (videoproiectoare ) care sunt aparute la sfarsitul lui 2018 si pe care le consider cele mai bune chinezarii pana in acest moment.

Byintek K11 Moon si AUN T26K . ( ambele au rezolutie nativa 1080p si separat se poate comanda varianta smart adica cu Android ) . Pretul e de la 210 de dolari pentru T26k, la 250 de dolari pentru K11 )
Byintek k11 Moon se gaseste rebranduit ca M18 la o multime de alte magazine de pe aliexpress .( Evident si Aun t26k sufera acelasi lucru)

Exista diferente intre ele si daca doriti putem discuta.

Doua comparatii . Cel in rusa are subtitrare in engleza.

https://www.youtube.com/watch?v=0unUYpimAhw" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=HUYKQIbM-Xw" onclick="window.open(this.href);return false;

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Video proiectoare

Post by Dadix »

Cu toate defectele ce le-am enumerat mai sus pentru tehnologia 1LCD vine intrebarea de ce totusi sunt vandute asa de bine. Sunt vandute foarte bine in fostele tari comuniste si tarile din America Latina.

Motivul numarul 1 e pretul si ce deriva de aici, adica aparatul in sine mai ieftin si sursa de lumina (ledul) care nu se consuma in 2 ani nici dupa o folosire de 5 ore in fiecare zi .
Trebuie sa precizez ca aceste vp -uri nu sunt facute pentru prezentari si nu sunt recomandate in nici un chip vizionarile in lumina zilei sau alt fel de lumina puternica. Nici chinezii nu le recomanda pentru asa ceva , in descrierea produselor fiind mentionat acest lucru . ( la magazinele serioase de pe aliexpress )

Aceste videoproiectoare sunt ok pentru filme , jocuri si desene animate pentru ca in imaginile in miscare nici cel mai abil critic nu va observa ca in lateral aparatul nu focuseaza bine , din instinct ochii find atenti in centrul ecranului.

Daca produsul cumparat functioneaza ok , cele 2 produse mentionate de mine si anume Byintek Moon K11 (sau AUN M18) si Thundeal T26K ( Everycom T26K ) vor prezenta o imagine foarte buna in regim de intuneric .
De fapt avantajele acestor 2 modele fata de restul sunt contrastul , nivelul si uniformitatea de negru pe imaginea proiectata, sursa de lumina mai puternica ( mai multi lumeni), matrice lcd de calitate mai buna pe 8 bit , procesare de imagine imbunatatita.
De aici rezulta culori mai vii, imaginea nu mai este spalacita ( cum spuneam in postarea de mai sus) , imaginea este mai clara. De fapt se aseamana cu imaginea unui videoproiector de marca cu tehnologiile 3 LCD sau DLP ( Epson , Optoma ) sau de cinema, cu mentiunea ca nu e atat de luminoasa .
O comparatie intre unul din modelele mentionate cu tehnologie 1LCD ( in jur de 250 dolari si unul cu tehnologie DLP ( in jur de 550 dolari) , ambele cu rezolutie de 1080p :
https://www.youtube.com/watch?v=vfoTdE_9r2s" onclick="window.open(this.href);return false;

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Video proiectoare

Post by puf »

Asta cu imaginea foarte buna, fie si pe intuneric, este o chestie relativa.
Din experienta mea limitata cu modelele noi 4k fie si XPR DLP, faux 4k, daca vrei, se distanteaza clar de cele 1080p, nu prin claritate sau detaliu extraordinar cat prin naturalete.
Se stie ca DLP-urile au un efect cinematografic dar la 4k dispare asperitatea digitala de orice fel, imaginea da senzatia de pelicula, pixelii nu se pot distinge iar HDR si spatiu extins de culoare BT2020 acopera nuante nebanuite, inexistente la formatele clasice REC 709 fie si blu-ray.
Preturile sunt mai mari dar si asa se poate spune ca au ajuns accesibile, de neimaginat la proiectoare acum 2 ani.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Video proiectoare

Post by Dadix »

La DLP, cip DMD 4k nativ nu exista , este un 2k (nativ) iar printr-o procesare digitala fiecare pixel este capabil sa afiseze 2 culori la fiecare framerate.
La 3LCD este un cip nativ 1080p care prin pixel shift face un 2k , iar ei il numesc Ultra sau pro HD sau 4Ke.
Asta o spun pentru cei care nu sunt familiarizați cu dedesubturile din acest segment de electronice , nu pt. @puf .

Distanțarea o face contrastul si procesarea imaginii pe 10 bit, 12 bit etc ( adica gama de culori extinsa ce poate fi afișată).

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Video proiectoare

Post by Dadix »

Am cumpărat din piața de vechituri un vp cu rezoluție 1024x768 cu sistem DLP. Optoma EP727. Are lampa vreo 900 de ore de funcționare dar cipul e terminat , imaginea e plina de puncte albe si vreo 2 linii orizontale negre subtiri ( adica tot "pixeli" morți. Rotita de culori e foarte buna, fara urme de praf sau decolorare. L-am luat cu 50 de lei fara cablu de alimentare si fără telecomanda. Il tin ca si caz de studiu . Face o căldură de zici ca e aeroterma :-) .
Ce e interesant la el e ca are un contrast bun, nivelul de negru ok si mare surpriza procesarea culorii ( adancimea culorii) pe 9 biti ( adica afișează o gama de culori mai mare) . Sa ii schimb cipul DMD m-ar costa
95 de dolari cu tot cu transport , comandat din China de pe AliExpress.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Video proiectoare

Post by puf »

https://www.benq.eu/ro-ro/knowledge-cen ... ector.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uite explicatii despre afisarea 4k , cu tehnologia XPR se pot afisa 8,3 milioane pixeli individuali care se pot evidentia prin benchmark.
Mie imi place DLP si pentru ca miscarea este afisata altfel fata de modelele LCD.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Video proiectoare

Post by Dadix »

Texas Instruments (TI ) este cel care face magia de la început pana la sfârșit.
Benq si celelalte branduri bazate pe DLP nu fac decat sa puna niște nume la chestii pe care TI le da dea gata. Pana si softul care coordonează toate nebuniile ce se intampla acolo e dat de ei.

Citiți cu atenție cele 2 pdf-uri :
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 0278725402" onclick="window.open(this.href);return false;


https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 0278725402" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca doriți putem intra si mai in amanunt caci subiectul este fascinant. De exemlpu o întrebare ar fi cum un videoproiector (ambele cu aceladi cip si acelai numar de lumeni are un contrast si un nivel de negru mai bun decat altul? ( Caci niciunul nu are procesor de imagine separat ca la tv-uri)

Zice pe acolo pe undeva ceva de un actuator optic care împreună cu cipul nativ DMD ( numărul efectiv de micro-oglinzi) , viteza de inchidere si deschidere a acestora, si subframeul face sa pacaleasca ochiul uman ca ar fi un 4k nativ.

E ca butonul ala din aparatele stereo care face "sunet 3D". Ceva se schimba dar nu stii exact cat de bun e acel 3D caci nimeni nu a auzit vreodata un sunet 3D pur , cred ca înțelegeți ce vreau sa spun.

Post Reply