Video proiectoare

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Video proiectoare

Post by Dadix »

Video proiectoarele sunt prea putin apreciate pe meleagurile noastre si spun asta cu parere de rau pentru ca eu sunt un fan al acestor aparate in detrimentul tv -urilor de orice fel, fie ele LED , QLED , OLED , PLASMA , CRT ,etc.

Cu alte cuvinte prefer lumina reflectata celei directe. Cred ca e mai naturala, mai organica, mai placuta.

Sunt in posesia unui aparat de acest gen marca chinezeasca de care ma declar multumit.
Aparatul e un Cheerlux C6 care are rezolutie nativa de 480p dar poate reda si 720p , 1080p.
Are TV-Tuner analogic dar exista si varianta cu tuner digital. Cel mai important lucru e ca reda culorile corect si mai ok ca laptopul meu Samsung. Nu are lampa , sursa de lumina sunt LED-urile , asa ca nu trebuie schimbate .
Tehnologia este LCD simplu nu DLP sau 3LCD.

Ca neajunsuri pot enumera zgomotul pe care il face si luminozitatea neuniforma .
Nu este pentru cei pretentiosi ( cu toate ca isi face treaba si eu il folosesc in loc de tv).

Aparatul in functiune : https://www.youtube.com/watch?v=fEIHZIg2BH8" onclick="window.open(this.href);return false;
Tenta albastruie e de la camera video nu de la proiector.

Mai sunt pe aici fani ai video proiectoarelor?

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: Video proiectoare

Post by Obi Wan »

Aveti vreo recomandare pentru un proiector pe care-l voi folosi exclusiv pentru filme si care sa aiba un pret rezonabil?
Acum niste ani Panasonic avea un proiector bunicel la un pret cat de cat rezonabil.
Intreb deoarece nu am mai urmarit evolutia pietei de ceva timp si nu sunt la curent cu ce a mai aparut.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Video proiectoare

Post by momolo »

Dadix wrote:Video proiectoarele sunt prea putin apreciate pe meleagurile noastre si spun asta cu parere de rau pentru ca eu sunt un fan al acestor aparate in detrimentul tv -urilor de orice fel, fie ele LED , QLED , OLED , PLASMA , CRT ,etc.

Cu alte cuvinte prefer lumina reflectata celei directe. Cred ca e mai naturala, mai organica, mai placuta.
si eu sunt de exact aceeasi parere. Am vazut pe la altii diverse proiectoare si am constatat ca decat un super televizor 4K mai bine un proiector 2k sau chiar si mai slab! Pur si simplu nu numai ca imaginea nu oboseste ochii cu nimic, dar mi se pare si mai fina, si mai naturala, si mai frumoasa! Chiar si daca proiectia nu se face pe un ecran dedicat ci direct pe un perete alb, chiar daca in camera nu e foarte intuneric si chiar daca reflexiile din peretii albi nu permit un nivel de negru nici macar minim, totusi imaginea din proiector mi se pare superioara oricarui televizor. De curand am vazut un proiector BENQ model mediu (cost pe piata noastra cam 3000...3500 lei), rezolutie 1920x1080 si mi s-a parut absolut fermecator! Vazand un film pe care-l stiam de pe televizor, parca era cu totul altceva! Desi nivelul de negru era chiar foarte slab, adica maximul era un fel de gri deschis (din cauza peretilor foarte albi), dar nu conta asta, pur si simplu nivelul de detaliu (finetea imaginii) mi s-a parut mai mare decat la orice televizor. Mi-am adus aminte de acel Cinema din copilarie la care eram fascinat! Pe vremurile alea am avut ocazia la Cinema Patria de pe Magheru si la Cinema Melodia de pe Stefan cel Mare (dar cred ca si la Scala de pe Magheru si cel putin o data la acel Cinema cred ca "Favorit" se numea, pe bulevardul 1848) sa vad pelicule din alea originale, adica nu copie standard de cinema, premiere unde s-au pus rolele originale matrita si nu voi uita niciodata! Niciodata nu am vazut ceva mai extraordinar ca imagine! La Patria imediat dupa "lovilutie" a fost parte dintr-o asazisa "Expozitie Americana" desfasurata la Teatrul National, adica au rulat filme americane cu pelicula originala adusa din USA. Astfel am vazut cateva filme printre care imi aduc aminte de "Ofiter si gentleman". Nu-mi amintesc daca exista titraj dar inclin sa cred ca NU, altfel pelicula trebuia sa fie o copie si nu era. Imaginea a fost pur si simplu socanta! Cine nu a vazut nu-si poate imagina calitatea imaginii dintr-o pelicula originala! Poate unii nu stiu dar in Cinema rulau intotdeauna pelicule copiate sau de multe ori copii ale copiilor. Chiar daca originalul era pe Eastmancolor, Fujisakura (?) sau AGFA, etc, etc, la Cinema se proiecta in cel mai bun caz prima copie pe ORWO sau pelicula sovietica sau cine stie ce ieftinaciune. Pelicula produsa la Azomures care din cate umbla legenda era patent furat de la Fuji, era de lux in vremea aia si se folosea la originale. Evident, ca sursa in audio, pelicula conteaza enorm in cinematografia clasica. Oricum, putini isi pot imagina ce imagine este posibila cu o pelicula originala care nu e copie sau o copie de maxima calitate! Eu cred ca nici mama si tata lu 4K nu poate egala asemenea calitate! Asa cum povesteam in alt topic, anul trecut am fost si eu, Moromete, la cinema la Mall sa vad 3D cu ochelari in sali super noi, super moderne. Am ramas foarte dezamagit pentru ca acasa pe plasma se vede mai bine si 2D dar si 3D! Instant m-am gandit ce caut pe acolo?! Nu-mi venea sa cred ca aia e imaginea?! Am zis ca poate la inceput in cele 15...30 minute de reclama ( :roll: Ce tampenie sa dea reclama si la cinema!) imaginea e mai proasta.... dar si filmele au fost la fel! Din cate inteleg nu mai exista de mult proiectie clasica din pelicula pe role. Asa cum am spus, nu pot uita calitatea imaginii la Cinema clasic din pelicula originala la prima mana! Ce am vazut acum din digital nu-mi place nici ca imagine, nici ca nivel detaliu si nici ca miscare (sacadata, tipic digital!). Pai poate unii mai purii stiu cum era miscarea la filmele proiectate din pelicula clasica!

Dar marele dezavantaj al proiectorului este necesitatea de a avea intuneric in camera (si o camera amenajata la minim, recomandabil culori inchise care nu reflecta) precum si zgomotul si uzura. La uzura s-a mai rezolvat din cate stiu cu LED-ul care tine mult peste o lampa clasica dar oricum e scump, nepractic si defapt e un respect pentru vizionarea de film. Eu cred ca un proiector merita din plin efortul si cheltuiala insa de multe ori marea problema este spatiul locativ.

Evident, nu as sti ce sa recomand deoarece nu ma pricep deloc, probabil as pune si eu aceeasi intrebare, insa BENQ-ul pe care l-am mentionat mi se pare chiar grozav! Poate ne recomanda ceva colegul nostru, puf.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Video proiectoare

Post by puf »

Este greu de recomandat ceva mai ales ca asistam la introducerea 4k la preturi accesibile, iti recomand sa citesti pe aici:
https://www.projectorreviews.com/projec ... rs-report/" onclick="window.open(this.href);return false;
Sunt destule compromisuri si la alea scumpe.Panasonic a facut ceva bunicel PT-A8000 dar au iesit din domeniu si nu recomand unul folosit.
Eu folosesc un Benq W1070 de vreo 4 ani si sunt foarte multumit, imersiunea creeata la 3m diagonala nu poate fi comparata cu nici un alt display oricat de bun ar fi.Nu ca proiectorul ar fi mai prejos, imaginea proiectata are ceva din magia cinema, este mai naturala fara senzatia aia de digitizare, cei 24p sunt afisati nativ, miscarea este fluida iar suprafata aia produce o senzatie de dinamica mai pregnanta decat un contrast infinit, de exemplu.
Totusi orice proiector are nevoie de mediu adecvat, absorbant de lumina pentru a beneficia de calitatile imaginii, in mediu perfect controlat cu proiector foarte bun, imaginea poate depasii cu usurinta orice tv.

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: Video proiectoare

Post by Obi Wan »

Multumesc pentru raspuns. O sa citesc materialul recomandat. Referitor la proiectorul pe care-l folosesti as mai avea cateva intrebari. Distanta si pozitia de la punctul in care este montat proiectorul pana la ecran (pentru a obtine o diagonala de 3m). Tipul de ecran folosit (ma refer la material, vopsea, eventual gain). Cam cat de tare a scazut luminozitatea lampii dupa 4 ani de folosire (stiu ca conteaza nr. de ore de functionare dar pentru filme banuiesc ca avem un regim foarte asemanator de folosire). Fiind tehnologie DLP daca efectul de curcubeu este sesizabil sau este neglijabil (am vazut proiectoare unde se sesiza pregnant acest efect si pentru mine este destul de deranjant).

Multumesc inca o data pentru raspuns.

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Video proiectoare

Post by Soul »

Nu ma pricep deloc la proiectoare, insa acum doi ani am luat acest model de Optoma, ce spuneti, merita schimbat (cred ca am acum in jurul a 20 de ore de functionare, rulat pe modul economic, daca il dau pe full e deranjant in camera mea) https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... ctive.html" onclick="window.open(this.href);return false;
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Video proiectoare

Post by puf »

Raportul intre diagonala si distanta de proiectie se gaseste in specificatiile producatorului la fiecare model si este deobicei reglabil avand zoom 1.x sau pe proiectorcentral este un soft care iti arata cum se comporta cu slidere:
http://www.projectorcentral.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
La mine cred ca era putin peste 3m distanta pentru 3m diagonala.Dupa cam 600 ore nu sesizez nici o modificare de lumina, performanta.Efectul rainbow nu il pot percepe si nimeni din cei care l-au vazut nu au sesizat asa ceva.Treaba tine de rotita RGB adica de turatie si astea relativ moderne nu prezinta efect sesizabil, de deranjant nu poate fi vorba.
DLP single chip are avantajul unei imagini mai sharp fara erorile de convergenta de la 3LCD si fara crosstalk in mod 3D, neavand latenta LCD.Personal prefer DLP dar nu spun ca este automat mai bun.
Cu asa ceva poti avea cel mai bun 3D acasa, nu numai la diagonala mare cat la precizie, adancime, miscare, superioare fata de orice alta tehnologie.Benq asta merge de exemplu la 144Hz adica 6x24p, in mod 3D.
Zgomotul este sesizabil dar nu deranjant, mai ales ca sistemul de sunet home cinema acopera cu mult acel ventilator.
L-am avut la 2 locatii si intotdeauna am proiectat direct pe perete dar am folosit numai lavabila alb mat, zugravii facand peretele perfect plan, special pentru asta.
Ma batea gandul la un 4k pentru densitatea de pixeli dar generatiile nou aparute pana in 2000 euro au niste probleme de care nu vreau sa ma lovesc.Mai astept o generatie.
Soul, Optoma ala nu este pentru home-cinema este pentru prezentari, nu este nici macar 1080p.

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Video proiectoare

Post by Soul »

Native Resolution1280 x 800 (WXGA)Supported ResolutionsFull HD 1080p - 1920 x 1080
WSXGA+ - 1680 x 1050
UXGA - 1600 x 1200
SXGA+ - 1400 x 1050
SXGA - 1280 x 1024
XGA - 1024 x 768
SVGA - 800 x 600
VGA - 640 x 480
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Video proiectoare

Post by Dadix »

Eu as merge pe modele 3LCD , nu imi plac cele cu cip DMD (tehnologie DLP).
Sunt modelele de la Epson dar si unele modele chinezesti mai ieftine. Avantajul la cele chinesti (unele) este ca au in loc de lampa, leduri si astfel durata de viata e foarte mare. Chestia e ca si cele chinezesti folosesc tot sistemul 3LCD de la Epson. Un astfel de producator chinez este CRE Electronic.

Dezavantajul la cele cu cip DMD e ca se pot bloca oricand acele micro lentine (nu sunt lentile ci niste chestii gri foarte mici care sunt inchise si deschise cu viteze foarte mari in fata luminii ca sa reflecte anumite culori. Efectul - sunt acele puncte albe din proiectia pe ecran.
Rezolutia unui proiector DMD sunt practic numarul acela de micro lentine.

Cip DMD ( produs de Texas Instruments) nativ de 4k nu stiu sa existe ci 4k se obtine din FullHD printr-o metoda numita Pixel Shift.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Video proiectoare

Post by momolo »

Vad ca va pricepeti! Pentru mine e partial "chineza". M-am uitat acum sa vad cum e treaba cu 3D la proiectoare si am gasit un articol mai pe intelesul unuia care nu se pricepe (ca mine):

https://www.giz.ro/televizoare-lcd-tv/p ... -nu-14623/" onclick="window.open(this.href);return false;

Insa raman cu multe nedumeriri. De exemplu - ochelarii (3D) necesari sunt universali pentru toate proiectoarele sau fiecare brand (eventual model) are proprii ochelari specifici ?! Sunt pasivi sau activi (cu baterie) ? Si daca sunt activi, cum comunica cu proiectorul avand in vedere ca asta sta in spate agatat in tavan?!

M-am uitat si pe ofertele gen e-mag si acolo nu scrie in specificatii daca proiectorul este 3D-Ready sau Full HD-3D ?!
Ce ma "amuza" este ca la fiecare proiector e rubrica cu accesorii unde nu vad nici urma de ochelari si nici nu scrie nicaieri ce ochelari sunt necesari ?! Si nicaieri prin oferte nu scrie ca in articolul citat ca pentru 3D-Ready trebuie musai PC cu Nvidia 3D Vision si nu merge din player blu-ray. Ce sa mai zic de HDMI 1.4 ?!?! Cred ca aia la magazin se uita crucis daca le spui de asa ceva.

A vazut careva cum reda un proiector 3D ?! (eu nu am vazut niciodata. Banui ca unicul proiector 3D vazut de mine e chiar la Mall la cinema. Caz in care ochelarii sunt pasivi si costa 3 lei. Dar pe plasma mea cu ochelari activi efectul 3D e mai bun ca acolo).

Intrebare (poate idioata) - se poate proiecta 3D cu un proiector care e normal daca ii dai fisiere 3D din PC ?! Daca da, cu ce ochelari ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Video proiectoare

Post by Dadix »

Inca un lucru de care nu va vorbi niciodata un producator de proiectoare DLP (cu cip DMD) este Luminozitatea Culorii. ----> Color Light Output (sau Color Brightness)<------
Nu veti gasi la nici macar un proiector DLP in specificatii asa ceva pentru ca nu e cava cu care sa se poata mandri. Ei vorbesc numai despre negru si alb.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Video proiectoare

Post by momolo »

La o simpla cautare se pare ca asta e un proiector din categorie ieftina si e foarte laudat si full 3D!

Optoma HD 142X
https://www.optomausa.com/projectorproduct/hd142x" onclick="window.open(this.href);return false;

Pretul e chiar ok:
https://www.compari.ro/videoproiector-c ... gJe_vD_BwE" onclick="window.open(this.href);return false;

Si m-am lamurit si eu cu ochelarii, sunt activi wireless, cu baterie, se pare acumulator! Scrie la meniul de accesorii: https://www.optomausa.com/projectorproduct/hd142x" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.optoma.co.uk/accessoryprodu ... 00-glasses" onclick="window.open(this.href);return false;
Foarte scumpi!
https://www.compari.ro/CategorySearch.php?st=ZF2300" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.compari.ro/CategorySearch.php?st=ZD302" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.dwyn.ro/accesorii/optoma/37 ... Emitter%29" onclick="window.open(this.href);return false;

Deci se pare ca ochelarii sunt activi si specifici brandului. Proiector cu tot cu o pereche ochelari cam 3000 lei. Dar trebuie si cablu HDMI 1.4, pe siteul american scrie spre deosebire de aburitii de la noi. Vad ca un HDMI 1.4 no-name e foarte ieftin.... dar daca nu ma insel, pentru proiector trebuie cablu extrem de lung, de obicei scularaia e in fatza si proiectorul in ceafa.

Deci, nu e chiar asa de scump.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Video proiectoare

Post by momolo »

Dadix (si puf) voi parca vorbiti cifrat. Dati-o pe melteneasca sa inteleaga si omul care nu stie ce se misca gri, mic si repede in proiector, ce e aia curcubeu, delepe, trei lecedeuri si alte chestiuni prea rafinate pentru tzarani!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Video proiectoare

Post by Dadix »

Ca sa complic si mai mult lucrurile pot spune ca exista si DLP 3 Chip (cele mai avansate modele) iar modelele de top 3LCD vin cu lumina laser si rotita RGB (specifica DLP -urilor) de care zicea utilizatorul @puf.

@momolo
3LCD https://www.youtube.com/watch?v=_sgYVBkv_is" onclick="window.open(this.href);return false;
DMD cip : https://www.youtube.com/watch?v=ymsMRV73zfA" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Video proiectoare

Post by momolo »

Merci pentru linkuri, m-am dumirit fara efort, asa cum voiam!
Pe ala cu 3 LCD-uri il inteleg, e simplu si pare fiabil (eu pe asta l-as alege).....insa ma doare creierul de tehnologia DLP, mi se uimitoare, nebunie curata!

Uitati aici niste DLP-uri minuscule (Texas Instruments), sa vedeti cel mai mic proiector (cat un pachet de tigari. Cu tot su sunet! :shock: ) la minutul 9 dar sa va uitati si la minutul 14, mi se pare uimitor ce au ajuns sa faca:

https://www.youtube.com/watch?v=3R5YFhhTB3g" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply