CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by Stronghold »

Bună ziua tuturor! sunt pasionat de ceva vreme de muzica dar sunt foarte multe lucruri de învățat.la momentul de fata sunt interesat de un player universal(după cum reiese și din titlu) și nu prea ma pot decide ce sa aleg.ca sa se înțeleagă mai concret, sunt interesat expres de un bluray player Sony ubp x800, pentru faptul ca citește aproape orice format din cele mai sus amintite, are tot felul de functii de decodare dts, true HD, master audio și important zic eu,HI RES
.
Last edited by Stronghold on 25 Feb 2018, 10:18, edited 1 time in total.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by Stronghold »

Vreau sa îl folosesc pe post de cd player pt ca am câteva melodii pe flac,waw, sacd etc acuma as specifica faptul ca aceleași funcții pe care le are Sony le are av receiverul personal Denon AVR x2300 W.sistemul meu 7.1 se compune din 5.1 Jamo e 350 și doua boxe sony rxd7 s.momentan rolul cd playerului este înlocuit de un calculator cu o placa de baza Rog Asus crossblade ranger cu chip supreme FX.intrebarea ar fi, oare se merita sa investesc 1500 ron într un player ale cărei funcții le are receiverul sau având în vedere ca este sursa de rulare a CD DVD urilor atunci tocmai sursa ar trebui sa conțină specificațiile amintite.am nevoie de player sa nu folosesc tot timpul pc-ul.multumesc

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by c_andrei »

Salut. Ai putea cauta si un sony scd 5400es. Stiu ca era la un moment dat laudat pentru calitatile sale audio.
Si ca sa-ti raspund si la intrebare, nu, in cazul tau nu se merota sa iti iei un cd/dvd player dedicat. Poate mai degraba s-ar justifica un dac daca vrei sa asculti muzica in format flac de pe pc.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by Stronghold »

Multumesc de raspuns.
Ideea e ca pentru pc nu imi trebuie dac , pur si simolu chipul assus (supreme fx) este bestial , si pc ul il am conectat la receiver prin spid/f.automat il recunoste receiverul ca fiind DTS+neutral x, si alte porcarii din astea.Suna bestial si sunt o gramada de regalje.pe stereo este impecabil.Insa la mine e chestiunea ca am cd-uri care as vrea sa le utilizez si nu as vrea sa mearga permanent calculatorul, si atunci un cd player este binevenit.Insa, un cd player mediocru sunt sigur ca indiferent de abilitatile receiverului sigur va scoate un sunet mediocru.Astfel ma intrebam merita dati banii pe un player universal ca sony(care are multe din abilitatile receverului) sau doar risipa de bani?
Sony-ul recomandat este din pacate doar cd player, as avea nevoie si de dvd (cateodata si pt filme cu audio 5.1)De asemeneea nu este compatibil cu MP3.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by puf »

La sistemul tau X800 este super ok.
Nu ai nevoie de un Oppo 205, nu vei beneficia de ceva in plus.
Calitatea video este exemplara iar audio este impecabil, indiferent ca vorbim de stream high-resolution multicanal sau stereo.
Poate reda orice format: CD, DVD, BD, UBD, DVD-A, SACD.Ca fisiere la fel reda orice inclusiv high-res .dsd .dsf, atat de pe USB cat si DLNA.Toate sunt redate ca stream digital, aparatul nu are nici un fel de DAC sau circuit analogic intern.
Mecanismul de citire este foarte silentios.
Este dedicat pentru un sistem home-cinema fiind suficient de bun sa dezvaluie o calitate a sunetului peste LG sau Samsung nemaivorbind de media-playere Android sau dedicate.Pentru un Reciever chiar din o clasa superioara este top, altceva mai bun nu se va remarca in nici un fel.
Dupa un timp de utilizare vei constata ca PC-ul nu poate atinge calitatea audio video a acestui device.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by Stronghold »

puf wrote:La sistemul tau X800 este super ok.
Nu ai nevoie de un Oppo 205, nu vei beneficia de ceva in plus.
Calitatea video este exemplara iar audio este impecabil, indiferent ca vorbim de stream high-resolution multicanal sau stereo.
Poate reda orice format: CD, DVD, BD, UBD, DVD-A, SACD.Ca fisiere la fel reda orice inclusiv high-res .dsd .dsf, atat de pe USB cat si DLNA.Toate sunt redate ca stream digital, aparatul nu are nici un fel de DAC sau circuit analogic intern.
Mecanismul de citire este foarte silentios.
Este dedicat pentru un sistem home-cinema fiind suficient de bun sa dezvaluie o calitate a sunetului peste LG sau Samsung nemaivorbind de media-playere Android sau dedicate.Pentru un Reciever chiar din o clasa superioara este top, altceva mai bun nu se va remarca in nici un fel.
Dupa un timp de utilizare vei constata ca PC-ul nu poate atinge calitatea audio video a acestui device.
Multumesc mult pt raspuns.Voi opta pt cd/dvd playerul sony x800, chiar daca costa ceva bani in plus fata de cd/dvd playere hi-end second hand , in special pentru caracteristicile tehnice actuale.Ai ascultat cumva sony x800?

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by puf »

Am acasa X800, l-am ales dupa o cercetare si comparatie cu altele, daca te ajuta pot sa raspund la orice intrebare despre el.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by Stronghold »

puf wrote:Am acasa X800, l-am ales dupa o cercetare si comparatie cu altele, daca te ajuta pot sa raspund la orice intrebare despre el.
La ce il ai conectat si prin ce modalitate, hdmi, optic?
Cum se descurca cu fisierele audio de inatlat definitie?

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by puf »

Momentan il am conectat pentru audio pe HDMI2 la un receiver, HDMI1 doar video fiind direct la TV.
Nu are iesire optica, doar coaxiala care suna decent, l-am conectat la un DAC extern Teac si suna decent in limita conexiunii care nu suporta inalta rezolutie.
Cel mai bine suna cu fisiere .dsd .dsf care le recunoaste si reda atat din USB cat si DLNA din retea dar din pacate le converteste in PCM pentru a le trimite ca stream digital.
Sunetul este mai bun decat la LG si Samsung, are dinamica mai mare, definitie superioara iar fata de Pioneer, suna mai curat.Panasonic suna ceva mai solid dar nu are separatia, conturul de la asta Sony.Vorbesc de playere din aceea clasa, pret.
As spune este oarecum un sunet de studio, neutru si precis, nu are exuberanta playerelor mult mai scumpe.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by Stronghold »

Îți mulțumesc de răspuns.era sa uit un detaliu important, cel al conexiunii optice.credeam ca are. Coaxial ma gândesc ca nu are același calitate a sunetului ca și pe optic.in schimb ca și player universal se descurca bine sau foarte bine?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by momolo »

Stronghold wrote:Coaxial ma gândesc ca nu are același calitate a sunetului ca și pe optic.
de unde ai scos-o pe asta ?!?! :shock: ( chiar si forumuri de mp3 se stie care e diferenta de calitate intre coaxial si optic S/PDIF )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by puf »

Daca asculti in stereo cea mai buna conexiune a playerului este cea coaxiala care este nativ mai buna ca cea optica.
Pe HDMI este de preferat daca ai receiver multicanal cu formate de ultima generatie Atmos sau DTS-X, calitatile playerului se afirma clar in multicanal.Diferentele de care scriam se pot sesiza si in multicanal iar aici cele mai proaste playere sunt media-centerele si cosmar cele cu Android.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by Stronghold »

momolo wrote:
Stronghold wrote:Coaxial ma gândesc ca nu are același calitate a sunetului ca și pe optic.
de unde ai scos-o pe asta ?!?! :shock: ( chiar si forumuri de mp3 se stie care e diferenta de calitate intre coaxial si optic S/PDIF )
Aham, multumesc de informatii (ps. acuma am observat ce aiurea am scris ãcelasi-vroiam aceeasi)

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by Stronghold »

Am si conexiuni hdmi destule , imi mai ramane sa imi cumpar ceva cabluri hdmi pe masura(momentan am de la Hama-altele nu am gasit pe aici la mine :)) )

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: CD,DVD,DVD audio, sacd,bluray player?

Post by Stronghold »

Puf!!!! vorbeai de fisiere dsd. dsf.
pot sa intreb.....unde? de unde ai suportul acesta? esti abonat pe vreun site , de unde le obtii?multumesc

Post Reply