Videoproiector FullHD

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Videoproiector FullHD

Post by cosmin »

Caut ceva bun, nu prea scump. Sa aiba:
- Distanta mica de proiectie;
- Luminozitate destul de buna;
- 24p;
- silentios.

Am ochit un Benq W5000. Alte sugestii, recomandari, daca se poate. Multumesc.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Videoproiector FullHD

Post by nicumur »

Eu as cauta ceva cu luminozitate mai mare, nu stiu de ce, dar la modelul asta luminozitatea data in specificatii este foarte mica - Lumeni: - 1200 ANSI .

Eu am un model de Benq cu rezolutie SD (800x600) la care lampa are 2.000 ANSI si mi se pare inca prea putin (camera de vizionare trebuie sa fie in intuneric ca sa se vada ca lumea).

As recomanda ceva cu luminozitate mai mare, un 3.000 ANSI.
Deasemenea, pretul mi se pare exagerat (unul cu rezolutie 800x600 costa de 10 ori mai putin si eu unul nu as garanta ca se vede cu foarte mult mai bine).

P.S. - Daca stiam mai dinainte ca te intereseaza un proiector FullHD iti faceam eu rost de unul la un pret rezonabil (din pacate, acum nu se mai poate).
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Videoproiector FullHD

Post by puf »

Fara nici o indoiala si la mare distanta de orice altceva Panasonic PT-AE3000.
Eu am vazut modelul vechi 2000 si am ramas profund impresionat.
Modelul 3000 are aspect ratio 2,35:1 disponibil prin o simpla apasare de buton fara monstruasele lentile anamorfice ce costa mii bune de euro.
Detine cele mai avansate procesari video folosite de Panasonic vreodata este super silent.
Ce imi pare deosebit de orice alt proiector este ca nu se vad delimtarile pixelilor, nu exista grila/sita nici la o imagine de 3 m diagonala vazuta de la 10cm.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Videoproiector FullHD

Post by LEKTOR »

In clasa cu Benq500 - Panasonic AE3000, EPSON 7500,SANYO Z3000, JVC RS1,MITSUBISHI HC6500, SONY HW10

Si eu tot la Panasonic 3000 ma uit, dar mai astept sa vad ce mai apare - probabil ca multi vor adopta 2:35:1 motorized zoom cu memorie ceea ce te scuteste de lentila anamorfica !

Cele mai tari 2 siteuri

http://www.projectorcentral.com/home-th ... ectors.htm

http://www.projectorreviews.com/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Videoproiector FullHD

Post by momolo »

puf
Fara nici o indoiala si la mare distanta de orice altceva Panasonic PT-AE3000.
cu asta votez si eu cu ambele maini ridicate! L-am vazut si tot oftam!....Al naibii de bun pentru un proiector si pretul cerut! Daca ai ecran de calitate (cam costa si asta..) zici ca ti-ai tras plasma mare!

As mai da atentie si la Epson 7500 asa cum a mentionat si LEKTOR.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Videoproiector FullHD

Post by cosmin »

Ecran cu diagonala mare, bun si nu prea scump, gasesc in RO? Cam cat sa fie?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Videoproiector FullHD

Post by nicumur »

In materie de proiectoare nimeni nu "bate" un Sony :mrgreen:
http://pro.sony.com/bbsc/ssr/cat-projec ... t-SRXT110/

Uitati aici un exemplar "pro" :shock:

Este cel din "cel mai scump sistem home theatre din lume", nici nu ma gandesc cat ar putea sa coste :roll: - a, da, numai o lentila costa 19.000$ :shock:

The SRX-S110 projector is actually capable of throwing a 4K image (4096 x 2160 pixels) with a contrast ratio of 1800:1 and a brightness of 10,000 ANSI lumens.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

apanoiu
Posts: 23
Joined: 19 Nov 2008, 16:31

Re: Videoproiector FullHD

Post by apanoiu »

Cine a fost la HI-Fi Arena a vazut Panasonic AE3000.
Pentru pretul cerut, el ofera o imagina luminoasa, mare, sharp, culori excelente, si o functionare foarte silentioasa.
Ca dezavantaj as pune dimensiunea lui fizica.
Lumenii ati in specificatii sunt pentru setarea cea mai luminoasa. Pentru filme luminozitatea este sub jumatate din lumenii de pe hartie.
Pot sa spun ca am avut un PJ de <1000 lumeni, care dadea o imagine excelenta dpdv al luminozitatii(1.66m). Panasonicul poate oferi 3m diagonala in conditii excelente de vizualizare.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Videoproiector FullHD

Post by LEKTOR »

Sony acela este alta clasa si categorie - de la $ 100,000 in sus in mare pt aplicatii comerciale - se compara cu modele de la Christie, Barco

Pt casa, de la SONY , cel mai tare este cel din seria QualIa MODEL 004 - numai $ 30,000 fara lentile si mi se pare ca nu se mai fabrica de vreo 2 ani

http://www.modernhometheater.com/equip/sonyqualia/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Videoproiector FullHD

Post by cosmin »

Voi vorbiti de 30k... Cu banii astia iti iei un setup stereo de sta matza-n coada !
Eu vreau cel mai bun proiector fullhd pana in 4000 eur
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Videoproiector FullHD

Post by LEKTOR »

In pretul acesta pot spune ca batalia este intre PANASONIC AE3000, JVC RS2, SONY HW10
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Videoproiector FullHD

Post by cosmin »

Si tu cam ce ai recomanda dintre cele trei ? :roll:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Videoproiector FullHD

Post by LEKTOR »

Greu de zis, dar cam aceea ar fi si ordinea.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Videoproiector FullHD

Post by cosmin »

Deci Panasonicul ar cam fi pe primul loc. Am mai studiat ceva pe net si se pare intr-adevar ca e foarte bun acest proiector, in banii care-i cere.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Videoproiector FullHD

Post by LEKTOR »

APoi vine problema cu ecranul - unde tu vei fi acela care va decide - sint multi factori aici - grain, textura, culoare,etc - depinde cum iti place - trebuie sa testezi mult aici - firmele de considerat

Stewart filmscreen
Carada
Elite
DA-LITE
SMX
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply