Bose

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Post Reply
User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Bose

Post by nicumur »

Well, astazi am avut ocazia sa ascult pe indelete un sistem audio surround Bose http://www.dvdplanet.ro/detalii/3377" onclick="window.open(this.href);return false;

Chiar am ramas foarte surprins de ceea ce pot sa scoata cuburile alea de boxe.
Este pur si simplu incredibil ce putere pot scoate niste boxe cat doua pachete de tigari :shock:
Nu discut aici de HI-FI - nici nu sunt produse pentru asta, ci pentru un sistem surround, dar, chiar si asa se aud foarte bine pe filme si muzica in format DTS.
Chiar m-au impresionat "piticaniile" astea.
Cred ca am stat vreo jumatate de ora invartind chestiunile pe toate partile, uimit de ce putere puteau debita - chiar ca nu se mai putea discuta in camera cu amplitunerul setat la -18 dB.

O "lovitura" data boxelor mari (bine, NU o lovitura mortala, dar, totusi...)
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Bose

Post by Obelix »

Poate ca la peste 5000 de lei ai si variante mai bune... :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bose

Post by momolo »

Nicule, pot spune ca am auzit si eu de cateva ori ce au oamenii aia in vanzare de la BOSE.....nu ca as fi vrut, dar asa s-a intamplat.

Parerea mea personala:

1. ala nu e bas, e bubuiala, chiar una de frecventa mai inalta, deci mai "percutanta" avand producatorul grija sa "castreze" basul de jos (pe care difurile alea mici nici nu-l pot reda), adica acea "chestie" care consuma energia cea mai multa (care nu e, ca nu are de unde sa fie).

2. pacaleala lor este axata pe defazari, prelucrari "surround". Au probabil procesoare DSP bune ca pe asta defapt se duce cheltuiala. Oricum, la ce au bagat aia in chinezariile alea usurele si cu putine piese, profitul baietilor de la BOSE este cred dintre cele mai suculente.

3. inalte, o parodie sinistra, niste tiuieli, merg "unse" pe manele si alte chestii deastea. Chiar m-a mirat ca nici macar in surround coloana de film nu seamana catusi de putin cu ceva real din ceea ce se tzitzie acolo peste bubuiala aia de genul Logitec cu steroizi.

4. nu stiu daca ai remarcat zgomotul de fond. Este colosal, rar am auzit asa raport semnal/zgomot slab!

Eu zic asa, ai fost si tu un moment intr-o stare prea pozitiva, ti-au pus aia ceva ce le pune in valoare jucaria, de obicei aveau fixul cu coloanele sonore din Matrix. Dar in opinia mea ce fabrica nea' Bose asta nu e acceptabil nici macar in surround la filme iar pretul e perfect nerusinat de mare. Macar daca discutam de Logitec si alte deastea, sunt chestii ieftine si au aceasta scuza insa BOSE cere banul gros (evident, pe nume si pe sumele grele platite in sectorul publicitar ca sa-i suie brandul in faima).
De mentionat si ca toate, inclusiv BOSE, sunt fabricate in China, probabil aceleasi fabrici din sud, provincia Canton, zonele industriale unde se fabrica ORICE. Atat ca unele ies de acolo cu numele de brand faimos, altele ies denumite cum i-a taiat capul pe chinezi cat sa nu copieze vreun nume inregistrat, continutul lazilor fiind insa aproape acelasi, calitatea/fiabilitatea si ele.... altele decat ce stim noi din "sectorul" vintage.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Bose

Post by puf »

Diferenta intre Bose si orice alt sistem activ de incinte de PC gen Logitech este ca la Bose pare sa se auda mai tare si mai clar.
Apare senzatia aia de sunet cristalin si puternic... tot asa suna la masinile echipate de celebra firma.
Smecheria lor consta in pacalirea auzului la modul ca senzatia de tare este artificiala un fel de compresie activa, defapt SPL lor este mai mic decat al unor incinte normale la fel si raspunsul in frecventa este complet neliniar alterat la modul sa placa.Bine nu oricine poate manari astfel sunetul sa placa, asta fiind dupa parerea mea principalul lor atu.
Pot impresiona usor la o auditie in graba dar daca incerci sa faci o apreciere sau o evaluare serioasa te vei ingrozi ce se intampla acolo.
Uite o lectura lamuritoare: http://www.intellexual.net/bose.html" onclick="window.open(this.href);return false;

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Bose

Post by katalin »

Interesant link. :lol:
Experienta mea cu bose este extrem de limitata, dar imi aduc aminte o intamplare interesanta de la hifi arena de anul trecut.
Am intrat in camera celor de la bose si era acolo o cutie transparenta care sa arate ce are subwooferul inauntru(o mare minue a stiintei un bandpass nu 2 difuore de 13 cm :lol: )+ sateliti si amplifiacre. Eu nu ma puteam abtine sa nu ma amuz cum scotea subwooferul ala bass fortat si nedefinit(huruiala pe romaneste) cand intra un tip care se mira de ce poate subwooferul si le cere o carte de vizita cu gandul probabil sa isi cumpere si el un sistem. Nu mai tin minte ce canta atunci dar clar sunetul nu avea de a face cu calitatea.
Legile fizicii nu pot fi depasite, mai ales ca si ei folosesc difuzore normale, singura tehinca prin care pot sa dea impresia de sunet puternic este trucul. Din lincul dat de puf sateliti au decat 85 DB/w/m trebuie puteri foarte mari sa scoti sunet tare, lucru imposibil deorece contin doua difuri de 6-7cm care dupa 10-20w vor incepe sa fumege :lol:.
Si chiar daca sateliti ar face fata deorece sunt filtrati activ si sunt mai multi, din 2 sau 3 difuzore de 13 cm din subwoofer nu ai cum sa obtii spl in parte de jos a spectrului sonor nici cu rugaciuni.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Bose

Post by Obelix »

"Legile fizicii nu pot fi depasite"... :roll:
Gresesti, baietii de la marketing pot orice... 8)

User avatar
Idi Amin Dada
Posts: 9
Joined: 21 Sep 2009, 10:02

Re: Bose

Post by Idi Amin Dada »

inalte, o parodie sinistra, niste tiuieli, merg "unse" pe manele si alte chestii deastea
Unii zic ca BOSE le folosesc si Daimler-Benz pentru masinile Mercedes...poate or fi bune, mai stii?!

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Bose

Post by puf »

Faptul ca unele modele Mercedes folosesc Bose inseamna ceva?
Faptul ca naveta spatiala Discovery are difuzoare Bose la bord demonstreaza?
Faptul ca BMW are la seria de lux 7 sistem Harman-Kardon incalzeste cu ceva?
Faptul ca Audi S8 are sistem Bang & Olaufsen cu difuzoare motorizate, ii produce vreo aura?
Binenteles, este strategia publicitara care trebuie sa "informeze" bizonul ca are deaface cu ceva select.
Ai ascultat vreun sistem audio auto produs si pus la punct de Bose? sau conteaza ce "zic unii"?
Toate aceste exemple au ceva in comun si anume sunt sisteme audio proiectate, executate, setate de acesti producatori in urma unor studii acustice specifice pentru un model anume auto.Se obtine astfel un rezultat acustic bun chiar spectaculos pentru un necunoscator dar departe de conceptul hi-fi si usor de ridiculizat cu un sistem bazat pe reproducerea exacta a sunetului real.

Nici un astfel de producator nu face sau vinde componente de uz general, un difuzor Bose scos din o astfel de instalatie este o aberatie si nu poate fi folosit la nimic.Defapt pe asta se si bazeaza sa ofere solutii complete specifice studiate la care ii costa productia 2 bani si pe care cer ca intreg, sume considerabile.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Bose

Post by kaav »

Idi Amin Dada wrote:Unii zic ca BOSE le folosesc si Daimler-Benz pentru masinile Mercedes...poate or fi bune, mai stii?!
Daca nu fac dificultatzi la reciclare (plastic asa mai cu oase, vreau sa zic...) nu vad de ce nu s-ar vinde..... :mrgreen:
Conteaza sa poata fi reciclat (in timp util)

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Bose

Post by DAN_TM »

Kaav, de unde l-ai găsit pe reciclatul din avatar?La a câta reciclare e? :mrgreen: Scuze de off topic

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Bose

Post by Obelix »

Continui in mod vesel off-topicul...
E fratele mai mare al astuia:

Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bose

Post by momolo »

Asta din poza este un audiofil fericit care a ascultat BOSE ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Bose

Post by TomJones »

Cred ca tipul face reclama la Colgate...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Bose

Post by kaav »

Nu am putut pastra poza aceea din avatar. Era prea ostentativa, totusi.
Am avut o stare de spirit mai ''ghidusa'' si pe moment, m-a amuzat teribil :mrgreen:

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Bose

Post by Schindler »

Am "ascultat" si eu un sistem Bose intr-un magazin de fitze din Constanta. Cubuletele stateau intr-adevar bine pe pereti, aproape nici nu le vedeai. Pentru magazine cred ca sint OK. Dar nu pentru home- useri .
Mie personal mi s-a parut ca Sony Pascal sunau mai bine.
"Stop hearing music. Start listening to it."

Post Reply