VIDEO Analog vs digital

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: VIDEO Analog vs digital

Post by momolo »

Eu imi aduc aminte pe vremea impuscatului cand mergeam la cinema si multe sali inca nu erau devastate si cu aparatura decazuta. Imi aduc aminte si poate imi va ramane toata viata in memorie, cand pe la varsta de aprox. 13 ani m-a dus tata la film la cinema MELODIA de pe b-dul Stefan cel Mare (cinema facut bingo si cazino dupa revolutie) sa vad premiera filmului romanesc "Intoarcerea lui Voda Lapusneanu" cu George Motoi.
Pe vremea aia nu exista PC, nu exista nici macar "video" (VHS) pentru mine, nu aveam decat amaratul de program TV ceausist asa ca ne bucuram mult de tot de filmele astea. Era ceva mai dihai ca Avatar vazut 3D de copii de 13 ani din ziua de azi.

Treaba e ca pe vremea aia orice film avea o pelicula originala care se pastra si eventual rula doar la una din salile de premiera dupa care se faceau cam vreo 7...8 copii pe pelicula mai slaba si mai ieftina care nu iesea chiar identic cu originalul, absolut logic.

Ideea e ca am nimerit fix la pelicula originala care daca nu ma insel era Fuji-color sau Azo, nu retin decat ca ai nostrii foloseau ori pelicula japoneza foarte buna, ori una facuta la Azo-Mures de care se spunea ca e la fel cu aia japoneza sau unii speculau ca-i mai buna.

Cert este ca imaginea filmului m-a lasat cu gura cascata! Nu pot spune ca eram total gagautza pe timpul ala si inghiteam orice propaganda comunista fie ea si deghizata sub film istoric (toate pline de bullshitul de rigoare), asa ca nu m-am lasat dus de subiectul filmului ci de imagine. Imi aduc aminte si acum ca imaginea era absolut fascinanta! Evident, la asa o distanta in timp totul poarta pecetea legendei, dar cred ca asa imagine nu se poate obtine din digital nici sa stea matzul in coada!

Imi mai aduc aminte de filmele istorice ale lui Nicolaescu care beneficiau in general de pelicule bune si copiate bine (la inceput, ca dupa aia deveneau toate terfelite si paraite). Pai imaginea aia de pelicula color buna, lata de 35mm din aparate de proiectie cu lentile bune (multe sali erau dotate cu aparate vechi dar bune, exemplu cinema Patria), asa imagine nu vedem noi nici in mama digitalului!

Impresionanta adancimea de culoare, nuantele de griuri, cum se vedeau culorile pline chiar si la cele mai intunecate imagini filmate cu filtru de noapte sau chiar pe lumina putina. Pe scurt, superb! E ca analogicul pe banda magnetica la care azi tinerimea nu are acces si deci nici nu-si poate imagina cum este.

Eu nu cred ca poate fi inca depasita pelicula color de 35mm cu ceva digital. Imaginea e mai bogata, adancimea de culoare mai mare, tonurile de gris mai multe, pelicula e inca suprema!

Ma uit azi la fisierele astea HD care te uimesc de cele mai multe ori in detaliu si mereu parca am senzatia ca in audio, sunetul digital super-detaliat dar care are ceva nefiresc, nenatural si in final obositor in el. E ceva care parca nu merge, parca da disconfort, e ceva care nu te lasa sa fi "furat" de imagine 100%.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: VIDEO Analog vs digital

Post by Kostas »

Sunt cineasti care toarna in continuare pe pelicula. George lukas, Clint Eastwood si multi altii nu se despart de pelicula.
Imagine buna mai puteai vedea la Cinemateca, pe str. Eforie, unde prindeai si filme bune, care nu se difuzau si la sate.
Nicolaescu era foarte atent la multe aspecte tehnice, el fiind inginer, era pretentios la calitatea peliculei.
Filmul clasic are adincime, relief, are carnatie, ca si fotografia pe film. sunt nuante , un dinamism al culorii care digitalul nu il poate surprinde. Pictorii, care lucreaza mult cu culoarea surprind cel mai bine aceste diferente intre filmul clasic si digital.
Daca stiti filmul Adela, dupa Ibraileanu, cu George Motoi, vazut pe ecran lat, cu o muzica superba , cu peisaje pastelate dar totusi naturale, netrucate, o poezie imposibil de descris surprinsa excelent pe film de Mircea Veroiu.

http://www.youtube.com/watch?v=rjNNEgsrrwI" onclick="window.open(this.href);return false;

urmariti scena de inceput si apoi scena in care Pintea acordeaza pianul !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: VIDEO Analog vs digital

Post by momolo »

Genial Toma Caragiu ! http://www.youtube.com/watch?v=cYC9grAJ ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: VIDEO Analog vs digital

Post by Kostas »

Fantastica scena, ce regie, ce actori, ce text !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply