Conrad Johnson PV-11

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Conrad Johnson PV-11

Post by SOLO »

Si uite-asa m-am ales cu o alta vechitura . Cand am vazut inauntru cat e de banal am ramas surprins ( al meu nu are phono ) , in plus are lampile originale ( care merg brici ) .
Multi ar sari ca arsi datorita lipsei unui toroidal :mrgreen: , pentru mine poate sa fie si gol pusca , important e sa sune cum imi place mie si sa nu coste o avere :wink:

Image

Am putut sa probez atat PV-5 cat si PV-7 . Din pacate semnalul pe iesire ( gain?! ) destul de mare m-a facut sa renunt la PV5 care este ceva mai bland , mai colorat si mai lipsit de detalii in comparatie cu pv-11 , dar chiar si asa nu suna rau deloc . Pv-7 suna destul de bine si el . Daca le gasiti zacand pe undeva luati-le acasa ca se merita :wink:

Image

Pentru a descrie tipul de sunet ar trebui sa repet multe lucruri spuse aici :
http://www.audioreview.com/mfr/conrad-j ... 91crx.aspx

Canta si nu suna , asculti muzica ore in sir fara nici o senzatie de oboseala. Imi aduc aminte cand l-am adus acasa , m-am luat cu muzica si am uitat ca e in proba si ca trebuie sa ma uit dupa chichite . Mediile sunt superbe , vocile foarte natural redate . Rezultatul final este un sunet transaprent , plin (o fi din cauza lampilor ) si simplu in acelasi timp .
Preamplificatorul perfect ?! .. nici pe departe , m-as pacali pe mine in primul rand daca as spune asta . La capitolul "detaliat" este ceva mai modest , cred ca asta il si face sa sune atat de muzical .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply