Mari branduri defuncte si prostituarea acestora azi

A fost odata ca niciodata
Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Mari branduri defuncte si prostituarea acestora azi

Post by Kross »

Amplificatoarele philips (Integrate sau amplitunere sau separate ) nu mi au placut neam. Sunau ordinar. Am luat unul pentru cineva, l am.ascultat, butonat, si mi s a parut o gioarsa. Performanta sub scule din CCCP, DDR, Ro, plasticoase si zdranganitoare, desi erau fiabile, nu aveau performanțe. In schimb Philips aveau piese bune, care se montau in aparate germane de top, ba chiar si in unele japoneze, si mai tarziu coreene. Philips a avut acele integrate sinistre TDA1524. nu le foloseau in sculele lor dar foloseau altele la fel de sinistre cu un milion de artificii,care ucideau sunetul fara mila. Parerea mea ca philips a excelat la televizoare, componente, radiouri, magnetofoane, insa nu la.scule audio hi fi...in anii 70 au avut niste chestii de Doamne ajuta...dupa 1981...tabula rasa in hi fi, nici macar seria.match line nu m a convins. Interesant ca am un set de boxe pc 2.1 philips, A2.310, care suna foarte bine...am vrut la un moment dat sa il schimb...dar nu am gasit nimic sa sune la fel de bine sau mai bine in materie de boxe pc 2.1...nici de la philips nici alții. Si m am lasat păgubaș.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Mari branduri defuncte si prostituarea acestora azi

Post by momolo »

Kross wrote: De fapt Sanyo si Matsushita (Azi Panasonic ) erau cam aceeași chestie
Panasonic (fost National, fost National-Panasonic) si Technics au fost intotdeauna divizii in cadrul companiei Matsushita.
Kross wrote:Pickupurile grundig erau facute in 80%din cazuri de matsushita si sanyo
eu nu stiu de nici o legatura Grundig cu Sanyo insa cu Matsushita (Technics) da. Am un pickup Grundig care e defapt un model Technics foarte apreciat. Aparatul e acelasi fabricat in Japan, diferenta e in design, materialul plintei (Grundig- plastic) si mai ales bratul, Technics are brat S pe cand Grundig are brat drept si e considerat de mai multi, superior Technics-ului. Dar arata mai urat ca aspect. Oricum, e un pickup grozav.
Grundig a fost impreuna in aceeasi divizie cu Philips care detinea o vreme si Marantz. De aceea intr-o perioada, Grundig, Phlips si Marantz aveau multe in comun. Cat priveste Matsushita/Technics, cred ca au fost numai comenzi OEM din partea nemtilor cu specificatiile lor. Dar nu a mers, Grundig aveau design urat sau deosebit de urat iar asta a contat pe o piata saturata si din ce in ce mai putin interesata de audio in era video VHS si apoi PC.
Kross wrote:Amplificatoarele philips (Integrate sau amplitunere sau separate ) nu mi au placut neam. Sunau ordinar. Am luat unul pentru cineva, l am.ascultat, butonat, si mi s a parut o gioarsa. Performanta sub scule din CCCP, DDR, Ro, plasticoase si zdranganitoare, desi erau fiabile, nu aveau performanțe. In schimb Philips aveau piese bune, care se montau in aparate germane de top, ba chiar si in unele japoneze, si mai tarziu coreene. Philips a avut acele integrate sinistre TDA1524. nu le foloseau in sculele lor dar foloseau altele la fel de sinistre cu un milion de artificii,care ucideau sunetul fara mila. Parerea mea ca philips a excelat la televizoare, componente, radiouri, magnetofoane, insa nu la.scule audio hi fi...in anii 70 au avut niste chestii de Doamne ajuta...dupa 1981...tabula rasa in hi fi, nici macar seria.match line nu m a convins. Interesant ca am un set de boxe pc 2.1 philips, A2.310, care suna foarte bine...am vrut la un moment dat sa il schimb...dar nu am gasit nimic sa sune la fel de bine sau mai bine in materie de boxe pc 2.1...nici de la philips nici alții. Si m am lasat păgubaș.
inca o duma si insiruire de aberatii (spuse pe ton absolut de lege universala) care iti caracterizeaza interventiile.
Chiar acum ascult pe un integrat Philips din 1982 care suna nu bine, ci fabulos! Apropos, tigania borata de IEI A-350 este un cosmar la comparatie cu Philips-ul asta facut din plastic (dar fatzaul e din dural, si inca fain!).
Eu unul nu am ascultat aparat audio Philips care sa sune efectiv prost! Pentru ca nu exista.
Iar soundul Philips e ca si in cazul altor mari companii, specific. Fara dubiu, unora le place, altora nu. Parerea mea este ca Philips au fost printre cei mai buni din lume ever la sunet si scheme si cam orice in electronica. Faptul ca au folosit plasticul era pe vremea aia ceva inovator. Si in timp am ajuns la banuiala ca un sasiu de plastic suna mai bine ca unul de metal. Orice aparat (cu un nivel cat de cat bun) este influentat de vibratii si astfel de materialul din care este facut sasiul. Nu stiu daca Philips proiecta pe plastic din motive audiofile sau din economie, ecologie sau mai stiu care, dar cert este ca sculele lor suna bine la nivelul de pret, adica in clasa lor. Evident, una e sa discutam de un radio portabil de agatat in dud si alta e sa discutam de scule audio HiFi.
Si evident, in dumele pe care le scrii de parca sunt trase din mitraliera, multe sunt in realitate fix pe dos. Aparatele Philips mai ales dupa decada '70 au avut unele piese slabute si nefiabile, inclusiv anumiti condensatori electrolitici. Daca ar fi sa vorbesc la modul general, desi e profund gresit, as spune ca japonezele sunt categoric mai fiabile. Insa din pacate (tot la modul general, foarte general) nu se pun la sunet cu plasticele Philips, superioare mereu din tot ce am comparat si avut. Adica, sa ma exprim fara dubiu, Philips a fost un brand campion in calitatea sunetului pana in perioada cand s-a terminat cu audio si azi sunt cunoscuti cel mai mult pentru becuri si fiare de calcat. Deja m-am saturat ca orice trancota Philips pe care o testez/ascult sa sune efectiv bine indiferent de cantitatea de plastic continuta :)

Kross, amestecatura asta de cunostinte pe sarite, unele elementare in lipsa totala, precum si tonul extrem de categoric si afirmatii din astea cu iz de lege a Universului, le-am intalnit in general la oameni care sunt incapabili sa evolueze, sa invete, sa se schimbe (in bine).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Mari branduri defuncte si prostituarea acestora azi

Post by Kross »

Sanyo si Matsushita (National, Panasonic, Technics, Quasar - un brand buget al lui matsushita scurt timp vandut si in europa, Jvc - a fost in matsushita pana in 2007) erau destul de legați. Mie personal nu mi au placut amplificatoarele philips integrate! dupa 2 exemplare, si anume f4121 si fa561, am zis ca nu mai vreau. Am zis ca boxele de pc philips pe care le am, suna chiar bine, nu am gasit nimic sa sune mai bine, toate se bazează pe o bubuiala excesiva fara a defini sunetul. Da, sculele philips audio din anii 70 suna foarte bine, dar in anii 80 au dat rau cu mucii in fasole. Plus ca plasticul pe care il aveau era cam fragil.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Mari branduri defuncte si prostituarea acestora azi

Post by Kross »

In plus fA561 era made in japan, cu RCA, etc. Cand l am primit ma asteptam sa sune a ceva...suna a boxe genius din lemn din alea mai de Doamne ajuta...si era mare hardughia. F4121 suna mai bine, dar nu m a impresionat, dar imi placeau vu metrele, erau frumoase foc. Grundig, da, mi au placut mult, doar ca era sa iau unul cu finalii inlocuiți...si reparat in ro...drept pentru care am zis pas. Philips mie mi au placut la fiabilitate...recunosc am multe electrocasnice philips si sunt foarte bune. Dar pe audio, nu zic ca suna rau, dar neimpresionant. Banal...ordinar. E drept, erau fiabile...si atat. Astazi Philips face niste chiftele ieftine dar scumpe, atat tv urile cat si aparatura audio sunt indoielnice. Imi placeau de la philips radio casetofoanele portabile stereo din anii 80, alea da. Dar pe asa zisele audio hi fi, mi s au parut mediocre.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Mari branduri defuncte si prostituarea acestora azi

Post by Dadix »

La inceputul anilor 70 Philips facea boxele (active) din seria MFB (Motional Feedback ).
Mai multe informatii despre aceasta tehnologie se gaseste pe wikipedia.
Un clip despre modelul 22HR541 : https://www.youtube.com/watch?v=Y1C_Bz_rTaY" onclick="window.open(this.href);return false;

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Mari branduri defuncte si prostituarea acestora azi

Post by Kross »

Putem pune aici si UHER. Apropo de philips...acestia au deținut aşa şi au.avut : Loewe, Grundig, Marantz, Aristona, novak, magnavox (SUA), valvo, Mullard, DUX Suedia, Bang&Olufsen. Deci...le a trecut ceva prin maini nu gluma.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply