Piese de schimb...

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Piese de schimb...

Post by Adrian_2k8 »

Ma refer la curele / role presoare / capete / roti dintate / becuri / etc... De unde luam, de preferinta originale (?). din Romania sau din afara.

Recomandari vanzatori seriosi de asa ceva...

De ce? Caut de vreo doua zile niste role presoare pentru un cass deck. Inca nu am ajuns pe Maica Domnului dar ce am vazut pana acum prin magazine (Academiei si Muzica) nu ma convinge deloc: plastic prost turnat, cu bavuri, cauciuc de zici ca e anvelopa pentru buldozer. :(

Sfaturi? Facem topicul asta sticky?

Multumesc.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piese de schimb...

Post by momolo »

Eu am decis inca de multa vreme ca nu mai cumpar NIMIC din Romania decat daca sunt nevoit sau exista o ocazie mult prea buna. In aceasta tara se vand numai gunoaie sinistre de catre tzepari sinistrii.

Am cumparat dealungul timpului multe curele si role presoare prin ebay de la nemti si americani. Am fost multumit de fiecare data, in unele ocazii chiar am cumparat curele ORIGINALE japoneze din USA de la user ebay specializat pe treburile astea. Inutil sa spun ca o curea japoneza originala e pe viata si ce sa mai spun de calitatea cauciucului ?!
Cele de la nemti iarasi pot spune ca au venit cu materiale de foarte buna calitate.
Problema este totusi pretul destul de mare. O curea in Germania e in medie 8 euro bucata iar in USA este cam 5...7 dolari insa diferenta devine nula din cauza postei americane care costa foarte mult. Daca ar fi sa prefer, optez pentru USA (multe curele/role sunt vandute ORIGINALE) insa durata de asteptare poate fi enorma, o data am asteptat 40 zile de am crezut ca nu mai vine. Userul american imi spunea ca a trimis, eu ca nu am primit dupa care se pare ca a mai trimis o data ca sa nu-l ard la feedback. A doua oara a facut pe drum 7 zile dupa data postei din Austin, Texas. Deci, posta americana costa mult si e o loterie.
Din Germania timpul de livrare e mult mai constant, de obicei pun 10 zile pentru ca nici neamtul nu trimite instant dupa plata banilor. Dar atentie, unii nemti se bucura la ciupeala cu posta. Daca cumparati mai multe curele sa va asigurati ca le pune pe toate in acelasi plic la o suma unica, altfel ei cer plata pe ebay la fiecare curea adaugat la fiecare posta care poate costa 4 euro pe una bucata curea! Fara indoiala, in realitate posta e mai ieftina, eu pe plic am vazut chiar si 1,75 euro dupa ce a incasat 4 euro insa mai exista o problema, unii care se ocupa cu treaba asta engros nu merg la posta, chiama posta la ei acasa si asta mai costa un comision. Ba, dupa ce l-am luat la trei pe unu', asta mi-a zis ca si plicu costa 1,5 euro ! :)

Mai exista siteuri specializate, in special vreo 3 mari americane unde gasesti foarte multe curele si role presoare sau kit-uri. Poti cumpara direct de acolo; exista pe acest forum postat un subiect cu toate aceste adrese, cauta.
Insa nu iese mai ieftin ca la ebay, ori poate chiar mai scump.

Ideea e ca pe ebay exista protectie. Daca nu ti-a ajuns plicu poti deschide caz de conflict la ebay si vanzatorul e obligat sa te despagubeasca.

Practic, cand vad ce curele si role presoare se vand pe aici prin RO, ma apuca voma. Chiar daca e scump sa le cumperi de pe net (ebay sau direct din siteuri) mai ales datorita postei, macar sunt bune si o data puse nu mai ai treaba vreodata.

Inca o chestie - chiar daca cumperi curele sau kit de pe net, mai ales la ebay, trimite mesaj si chestioneaza dimensiunile celor oferite. Unii le au gresite sau dintr-un kit necesar de 5 curele de exemplu, primesti doar 3 cu denumirea de "kit" model X. Practic te trezesti ca iti mai lipsesc curele esentiale desi ai platit un asazis kit pe model si ai asteptat cu saptamanile sa vina.

In concluzie, nu e un "sport" ieftin sa aduci la viata vechiturile. De multe ori curele si rolele presoare m-au costat mai mult decat aparatul ca sa nu mai spun ca mai trebuiesc si alte reparatii de cele mai multe ori.

Practic, renovarea la curele o face numai un pasionat. Un om care se ocupa cu bisnita de aparate second hand nu-si permite sa le cumpere curele noi (decat eventual gunoi romanesc, ieftin sa mearga pana la coltul strazii) pentru ca i s-ar evapora profitul. De exemplu, poti cumpara cassdeck-uri bune la echivalent 200 RON insa tot setul de curele, role presoare, poate si ring-uri te pot costa inca 250 RON. In caz ca scoti la vanzare respectivul aparat cu 450 RON (fara nici un profit) vei ramane cu el, populatia va prefera sa cumpere acelasi model mult mai ieftin care inca mai misca (miorlaind pana la coltul strazii) vandut de un "profesionist" care stie sa pozeze frumos si sa vorbeasca la telefon. :lol: Dupa aia fericitul posesor trancota miorlaitoare ajunge sa intrebe de curele pe forumuri. :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Piese de schimb...

Post by Adrian_2k8 »

True, true. :) Pacat ca au disparut service-urile gen Comturist (era unul pe Blanari) sau ala din spatele Cocor. Mereu gaseam la ei chestii originale, in pungi sertizate, frumos inscriptionate, etc... Dar au disparut. :(

In alta ordine de idei: merge oare folosita o caseta de demagnetizare la capetele duble (rec+pb)? Adica se pozitioneaza ok si pe capete d'alea? Dar pe cele autorevers rotitoare? Habar n-am...
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piese de schimb...

Post by momolo »

caseta de demagnetizare e o frectie. Ia-ti un demagnetizor, preferabil vintage.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Piese de schimb...

Post by fluffy38 »

Adrian_2k8 wrote:Ma refer la curele / role presoare / capete / roti dintate / becuri / etc... De unde luam, de preferinta originale (?). din Romania sau din afara.

Recomandari vanzatori seriosi de asa ceva...

De ce? Caut de vreo doua zile niste role presoare pentru un cass deck. Inca nu am ajuns pe Maica Domnului dar ce am vazut pana acum prin magazine (Academiei si Muzica) nu ma convinge deloc: plastic prost turnat, cu bavuri, cauciuc de zici ca e anvelopa pentru buldozer. :(

Sfaturi? Facem topicul asta sticky?

Multumesc.
Fa-mi niste poze clare cu ceea ce ai nevoie,poate gasim prin cutiile mele. Daca nu sunt multe,clar nu te costa nimic in afara de transport.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Piese de schimb...

Post by Adrian_2k8 »

Multumes pentru oferta. O lamurim in private. :)

In alta ordine de idei, m-a mancat in ... si am cerut ieri o oferta pentru niste casete de test.

Raspuns:

"Dear Adrian,

Thank you for your enquiry. Yes, these tapes are available, the prices are (including delivery in the UK and Europe):

1) L03VU - Level Setting Tape 160nWb/m (DIN) 315 Hz ("0VU" tape) (£35)

2) S31 - Speed and W&F Test Tape 3150 Hz -10dB DIN (70us EQ) (£50)

3) A100B - Azimuth Alignment Tape 10kHz -20dB DIN (120us EQ) (£50)

if you buy more than one tape, there is a discount. For all 3 tapes the price will be £120 including delivery. Payment is by PayPal to:
sales@ant-audio.co.uk .

Best Regards

Alex"

:(

Ultima n-ar fi foarte importanta, pot sa apelez la cineva cu un deck adevarat si neumblat sa imi inregistreze asa ceva. Dar primele doua sunt destul de sensibile... Iar pe prima nici nu cred ca poate sa o inregistreze cineva corect, indiferent de deck-ul folosit. In fine...

Si dupa ce dai banii pe ele iti vine unu' cu un deck mioritic care iti face banda snur si atunci sa vezi dixtractie! :D
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piese de schimb...

Post by momolo »

Adrian_2k8, fereste de UK ! Au cea mai scumpa si cretina posta (royala :lol: ) si in general sunt scumpi si speculanti. Ei se cred sarmanii, inventatorii audiofiliei, nu le-a spus nimeni ca nu-i baga lumea in seama cam de vreo doua decenii.

Exemplu, pentru 30 buc. CDR-uri blank posta "royala" a cerut 65 pounds ca sa mi le trimita "regular"in Romania cu data de ajungere cand o da Domnul si fara nici o asigurare.

Nu mai spun ca multor englezi trebuie sa le spui ca Romania se afla in UE si nu in URSS !

Eu i-am trecut pe lista de "gaozari" care trebuiesc ocoliti alaturi de belgieni si italieni, altii cu posta super mega scumpa si nesigura.

Cele mai misto tari de cumparat din Europa sunt Germania, Olanda si Austria. Posta foarte ieftina si rapida si daca esti atent sa selectezi omu', cei care vand sunt seriosi sau foarte seriosi. Mi-au ambalat unii niste chestii ca nici eu cu pistolul la ceafa nu aveam rabdarea s-o fac la fel.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
ALEKS
Posts: 18
Joined: 11 Jan 2011, 18:15
Location: Iasi

Re: Piese de schimb...

Post by ALEKS »

Subscriu in legatura cu Germania. Am cumparat multa piesaraie pentru scule AKAI (curele, role presoare, role idler, etc.). Totul in regula, expeditie rapida si posta ieftina (cca. 3-4E).

Problema este atunci cand va alegeti vanzatorii: trebuie sa fie oameni de cuvant (si in general SUNT).

ALEKS

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Piese de schimb...

Post by hondaru »

Pentru demagnetizare atentie ca exista spre vanzare pe site-uri autohtone niste mizerii care nu pot face nimic! Cei de la TDK au produs o caseta ce realizeaza un camp magnetic prin aplicarea unui impuls cu amplitudine amortizata timp de 1 secunda unei bobine al carei intrefier vine in contact cu capul de redare in momentul cand capul se coboara in pozitia play. Capetele de imprimare si stergere au aplicat curentul de premagnetizare care le demagnetizeaza la momentul folosirii. Posed o caseta TDK si pot sa te ajut cu demagnetizarea daca doresti fara a fi nevoit sa platesti nimic.
Un demagnetizor de tipul celor folosite la magnetofoane este util in cazul in care doresti sa demagnetizezi si ghidaje sau altele de genul.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Post Reply