MARANTZ

A fost odata ca niciodata
User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

MARANTZ

Post by Philalenthes »

Iata ca am recidivat cu o noua achizitie - Marantz pm84 mkII.
Unde ma aflu Evident la inceput. In viitorul mai indepartat intentionez sa achizitionez un sistem de mare inspiratie (Unico CDE, Unison Research S6, Triangle Lyrr si un turntable) insa pana atunci mai este si nu vreau sa incep cu sfarsitul. Asa ca m-am hotarat sa o iau mai de jos, sa capat ceva experienta, sa ma pot bucura de un sistem audio si de colectia mea de muzica. Furat de diverse consideratii subiective (nostalgii ale unor ani la care nu ma pot intoarce) am cumparat un deck Sony TC-K 909ES. Dupa ceva vreme mai fac o achizitie - Marantz pm84 mkII, un amplificator respectabil (zic eu) dintr-o perioada mai luminoasa, cand puricii se incaltau cu sapte potcoave si industria audio japoneza era inca foarte vioaie.
Ce vreau Tinand cont de ce am (in special de amplificator) as dori oarece recomandari pentru boxe (SH) si cabluri (interconect si pt boxe). Stiu ca problema cablurilor este delicata iar nivelul la care ma aflu este inca grobian. Totusi niste sarme tot trebuie sa folosesc si as dori sa ma sfatuiti si in aceasta materie. Buget boxe - in jur de 2000 de lei (poate ceva peste), in privinta cablurilor ... vreau o solutie mai ieftina, dar totusi corecta. Pe termen mediu as dori sa cumpar si un turntable (SH), care eventual sa il pastrez mai mult, integrandu-l in viitorul sistem audio (despre care am facut vorbire mai sus). As dori sa obtin un sunet melodios, cald.
Muzica ascultata : rock, clasica, pop, disco si ce se mai asculta prin anii '80, in general cam toata muzica de pana la inceputul anilor '90 imi place (pentru mine muzica, cu mici exceptii, se opreste undeva la inceputul anilor '90).
La ce m-am gandit Boxe - Wharfedale Opus M1, Monitor Audio Silver 6 (second); Pick-up - aici sunt in ceata rau, poate un Thorens, un Dual?
Nu am nici un fel de idee deja formata, nu caut confirmari pentru alegeri deja facute, nu am timp sa caut si sa probez, nu locuiesc in Bucuresti. Sistemul audio pe care vreau sa il incropesc este unul intermediar, un preludiu pentru ce doresc sa cumpar in viitorul mai indepartat, insa nu intentionez ca apoi sa il vand, ci il voi pastra pentru dormitor/biblioteca/ birou (nu stiu exact unde o sa ajunga intr-un final).
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by momolo »

In opinia mea strict personala:
Philalenthes wrote:Iata ca am recidivat cu o noua achizitie - Marantz pm84 mkII
mi se pare un integrat decent, chiar bunicel. Sunet cald, prietenos cu boxele tipatoare. Neajunsul este de natura tehnica - montajul lucreaza destul de cald si e destul de instabil; cu timpul, de la oxid mai ales (potentiometrii semireglabili) ampliful se decalibreaza la bias si astfel (daca nu a fost ciobanit in trecut) ar trebui re-reglat dupa o curatare si dezoxidare. Cu condensatorii nu trebuie sa-ti faci multe griji, daca nu a fost depozitat in frig si umezeala, sunt ok si in ziua de azi.
Un atu al acestui integrat este preul phono bunicel.
Se pare, cu Marantz-ul asta ai facut o achizitie bunicica (desi pretul second hand este in general supra-evaluat din cauza brandului) insa trebuie sa ai grija la boxe, ampliful nu se descurca cu sarcini dificile si e destul de "mofturos" la potrivire cu diverse incinte acustice (mai ales din cele moderne gamele low). Ampliful asta desi e destul de greu si e dat la putere destul de mare, nu e din categoria celor fortoase sau prea nervoase.
Philalenthes wrote:In viitorul mai indepartat intentionez sa achizitionez un sistem de mare inspiratie (Unico CDE, Unison Research S6, Triangle Lyrr si un turntable)
in opinia mea Triangle Lyrr sunt boxe exceptionale si greu de egalat in gama de pret dar in acelasi timp sunt si foarte dificil de amplificat. Nu mi se pare Unison S6 o alegere prea fericita in cazul acesta dar in privinta UNICO CDE, alegerea mi se pare faina, e un player foarte reusit la gama lui de pret si o scula din care poti obtine.... muzica (avantaj, bufferul pe tuburi). Dar inteleg, pana atunci mai este, deocamdata visezi.
Philalenthes wrote: Tinand cont de ce am (in special de amplificator) as dori oarece recomandari pentru boxe (SH) si cabluri (interconect si pt boxe). Stiu ca problema cablurilor este delicata iar nivelul la care ma aflu este inca grobian. Totusi niste sarme tot trebuie sa folosesc si as dori sa ma sfatuiti si in aceasta materie. Buget boxe - in jur de 2000 de lei (poate ceva peste), in privinta cablurilor ... vreau o solutie mai ieftina, dar totusi corecta.
- din multe motive nu-ti pot recomanda anume modele boxe din piata SH, oricum, alegi din ceea ce se gaseste, listele de cumparaturi sunt inutile. Ce pot sa-ti spun e doar atat - atentie mare, majoritatea vanzatorilor din tara sunt tzepari mincinosi, boxele vechi.....sunt boxe vechi si daca nu ai o minima pricepere tehnica si mestesugareasca ar fi bine macar sa ai prieteni care se pricep cu surubelnita. Partea buna este ca poti gasi incinte acustice SH la preturi derizorii si care suna minunat. In general piata SH provine din Germania si astfel trebuie cautat printre brandurile germane desi la modul general cele mai preferabile sunt brandurile englezesti anii 70; dar astea sunt rare, evident vechi, obosite si sunt supra-evaluate din considerente de povesti si legende. Asa ca pana la urma tot la boxe germane (SH) ajungi daca nu doresti sau nu poti cumpara ceva din productia noua (chinezofila). Tot ce pot sa-ti mai spun este ca exista boxe germane vechi foarte, foarte bune insa NU tine cont de "legende", prejudecati si opinii scrise pe internet, tine cont numai de urechile tale. Daca vrei sa cumperi prin posta fara sa asculti, atunci e ca la Loto.
Ca o paranteza si ca o privire foarte generala, boxele englezesti au mai putina precizie, mai putin detaliu in intelesul modern dar sunt muzicale, frumoase la sound, placute, induc placerea auditiei si merg tare bine pe pop, rock, muzica live, nu induc oboseala auditiei si per total sunt seducatoare. Boxele germane sunt orientate mai mult catre precizie, detaliu, corectitudine si cateodata nu induc placere muzicala desi poti fi impresionante ca detaliu, imagine stereo, chiar bas de calitate. Per total, "englezoaicele" sunt mai prietenoase cu amplificarile, pe cele din vremea buna le poti amplifica minunat si cu integrate de 20W pe cand "nemtoaicele" sunt mai halitoare si mai taioase, le gasesti mai greu amplificare "omeneasca". Avantajul cu Marantz-ul tau este ca ii poti gasi niste "nemtoaice" potrivite. Alta chestie - sa nu faci confuzie intre boxele germane noi si vechi, dau un exemplu, Canton moderne sunt foarte diferite de cele ale anilor 70-80. Englezii au fost ceva mai conservatori insa boxele moderne costa mult, in opinia mea marcile britanice sunt supra-evaluate la ora asta si din pacate, mai toata marfa (atat "englezeasca" cat si "germana") este chinezeasca.

Cat priveste cablurile, in opinia mea trebuie sa fie ultima grija. Intai sa ai boxele si dupa aia vezi de cabluri. In cazul asta, sfaturile primite pe internet sunt si mai proaste decat sfaturile primite in legatura cu sculele si boxele. Solutia cea mai onesta in privinta cablurilor este sa le poti asculta in sistemul tau inainite de a te hotara sa le cumperi si evident, sa asculti cat mai multe si mai diverse, nu sa cumperi primele care-ti sar in cale.
Philalenthes wrote:Buget boxe - in jur de 2000 de lei (poate ceva peste)
- pentru piata second hand e un buget bun, chiar mare!
Philalenthes wrote:Pe termen mediu as dori sa cumpar si un turntable (SH), care eventual sa il pastrez mai mult, integrandu-l in viitorul sistem audio (despre care am facut vorbire mai sus). As dori sa obtin un sunet melodios, cald.
- daca ai bani putini cauta intre pickup-urile direct drive japoneze anii 70-80. Recomand Technics din familia "1200" cu doze MM sau modele Sony din anii 70, cele grele sau diverse alte marci japoneze foarte cunoscute. Fereste de Thorens (motorase de jucarie, brat complicat si sensibil) si Dual (headshell penal, o idiotenie, executie proasta, nu permit imbunatatiri, supra-evaluate, etc), mergi pe "japonache", sunt oneste si foarte bine lucrate. Nu se poate discuta la modul general de genul Technics e bun, Sony nu e bun. Exista modele si modele, de exemplu si Technics (Matsushita) a produs modele extrem de proaste si care unele chiar arata binisor (aspectul sa nu fie un criteriu, orienteasa-te dupa greutate, consum mare de curent, an productie, eu prefer anii 70, etc).
Philalenthes wrote:La ce m-am gandit Boxe - Wharfedale Opus M1, Monitor Audio Silver 6 (second)
Wharfedale moderne sunt o alegere foarte proasta pentru integratul Marantz. Deasemenea nici Monitor Audio nu sunt o alegere prea fericita, suna mai prost decat multe boxe SH (germane anii 70-80) desi costa de 10 ori mai mult chiar si second hand. Vorba aia, costa de 10 ori mai mult si suna de 10 ori mai prost.

In opinia mea ai doua solutii, cea SH unde este loterie mai ales daca nu te pricepi si nu ai experienta precum si solutia pe boxe moderne din piata SH. In cazul asta pentru ampliful tau ti-as recomanda niste boxe potrivite si foarte bune dar care depasesc bugetul tau, Triangle Genese Trio ( http://www.triangle-fr.com/en/genese/trio/" onclick="window.open(this.href);return false; ). Le-am vazut second hand pe la vreo 3500 lei insa sunt convins, pe foamea si saracia care este in tara, preturile second hand au scazut mult. Cu aceste boxe faci o combinatie frumoasa cu integratul Marantz si apoi nu cred ca va fi deloc ieftin sa depasesti aceasta combinatie.
Ca player daca nu ai bani de UNICO CDE, te poti orienta pe piata SH care e foarte ieftina la playerele CD. Iti recomand modele din anii 80 desi cu astea e problema la uzura si vechime. Insa exista si modele mai noi care presteaza foarte decent, de exemplu am cumparat de curand un player changer ...SONY (tava 5 discuri) din talciok cu 50 lei, perfect functional si care suna indecent de bine; nu mi-a venit sa cred si nu-mi explic de ce suna atat de bine desi e model anii 90 si nici macar de top. Se pare, unele modele au fost reusite fara nici o explicatie, altele deloc, chiar modele de top care se vand scump la second hand nu suna deloc bine. De exemplu, modele ES de la SONY pe care se cer bani grei, unele suna de te doare capul, anti-muzica ! Iar junghiul asta de plastic suna excelent! Asa cu toate marcile, exista modele din gama de mijloc care suna mai bine ca topurile. Dar peste toate exista "sfantul matching" valabil la toate sculele, de la trancote la high-end-uri.
Bafta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by Philalenthes »

Momolo, multumesc pentru raspunsul tau bine tintit si elaborat. Ma bucur ca am ales bine aplificatorul, tinand cont de bugetul (restrans) pe care am fost dispus sa il aloc acestui prim sistem audio. Trebuie sa recunosc, insa, ca alegerea mi-a fost mult influentata de ce am citit pe aici si aiurea pe internet. Am cautat un amplificator melodios in primul rand.
Avand in vedere recomandarile am gasit deja o varianta de boxe, insa nu o mentionez public ca sa nu o ia altul inainte sau sa vada vanzatorul si sa ii creasca pretul.
Desi este vorba doar de planuri de viitor (vise cum spui tu), totusi ma intriga ce ai spus cu privire la combinatia Lyrr - Unison S 6. De ce ar fi amplificatorul nepotrivit pentru aceste boxe? Are putere prea mica? Sau alt motiv ... ? In aceasi limita de pret ar exista un amplificator pe lampi care s-ar potrivi? (Caci eu tin la ideea unui amplificator pe lampi) Sigur, deocamdata este doar o discutie de dragul artei, la momentul potrivit voi reveni cu o postare special dedicata problemei.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by hondaru »

In privinta amplificatorului pe lampi iti dau un singur sfat: sa nu fie unicul, in sensul ca sa mai ai si un alt amplificator SS pentru ca vara este dificil de ascultat un lampas din cauza caldurii degajate! Poate locuiesti pe la munte si nu-i asa cald ca in alte zone...
In privinta boxelor SH subscriu la ce scrie momolo, nu cumpara fara sa asculti si de preferinta cu amplificatorul tau si cu muzica pe care o cunosti foarte bine (sau cel putin asa crezi la momentul acesta :wink: ). Poti avea mari surprize. Nu te lua doar dupa prospecte si date tehnice, urechea sa fie cea care sa-ti spuna Da sau NU!
La amplificatoarele pe lampi puterea nu este importanta ci potriveala cu boxele. Garantat un amplificator de doar 2 x 5W va produce suficienta presiune acustica intr-o camera normala cu niste boxe decente intrucat va trebui sa tipi tare sa te poti face auzit!
Cablurile sunt ultimul "fine tuning" care cateodata nu se justifica material pentru plusul adus in sunet, sa nu mai zic de contraexemplul ca am ascultat amplificatoare cuplate la retea si la boxe cu cele mai penibile sarme posibile, cu mufe coclite de te mirai cum mai fac contact si muzica era muzica!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by momolo »

hondaru wrote:La amplificatoarele pe lampi puterea nu este importanta ci potriveala cu boxele.
Eu cred ca la toate amplifurile indiferent de principiul de functionare, potriveala cu boxele e data naibii de importanta.
hondaru wrote:Garantat un amplificator de doar 2 x 5W va produce suficienta presiune acustica intr-o camera normala cu niste boxe decente intrucat va trebui sa tipi tare sa te poti face auzit!
de obicei trebuie sa tipi tare ca sa acoperi distorsiunile :lol:

PS - dar asta nu inseamna ca nu exista lampase de 5W combinate cu boxe harnice care dau lapte si oua cat sa ajunga intregii familii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by Philalenthes »

Gasisem o pereche de boxe interesante, insa din pacate le-am pierdut. Din punct de vedere tehnic pareau promitatoare, dar si placute vazului (de gustibus non est disputandum).
Avand in vedere aceasta ocazie ratata, sunt oarecum dezorientat, asa ca am cu atat mai mult nevoie de sfaturile si ideile voastre.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by Cosmin2000 »

Recomand boxele vintage Yamaha din seria NS, în speță modelele: NS-670, NS-690, NS-1000.
Ultimele, NS-1000, sunt foarte scumpe la vedere și cumpărare, deci foarte căutate și apreciate, dar și celelalte prestează bine spre foarte bine, depinde cu ce le împerechezi. Mai recomand boxele vintage de la Onkyo: SC-60/90, SC-600/900, SC-601 etc. Mai sunt, evident, și altele...
Vintage forever!

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by Philalenthes »

Interesante sugestiile tale. Cum se impaca Yamaha NS 690 si Onkyo SC 90/601/901 cu amplificatorul meu Marantz PM 84 mkII?
Am mai gasit o pereche de boxe interesante in bugetul meu - Technics SB-M500. Par ingenios construite, cu stiinta. Cum se aud si cum s-ar intelege cu Marantz-ul meu?
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by Philalenthes »

Momolo, tinand cont de experienta mea in domeniu si de faptul ca nu ma pot lauda cu abilitati tehnice deosebite mi-a indicat doua cai: a) boxe germane din anii 70-80 (in stare buna), care se pot gasi la preturi rezonabile si b) o pereche de Triangle Genese pe doua cai (de raft). Avantajele acelor boxe Triangle sunt: faptul ca au o data foarte recenta de fabricatie (deci fara probleme tehnice) si ca s-ar cam potrivi cu Marantz-ul meu. O a treia cale, pe care, insa, nu mi-a recomandat-o (datorita pretului, raritatii boxelor, greutatii de procurare a unor piese de schimb etc) ar fi boxele englezesti de pe vremea cand acestea acestea erau mesterite in Anglia de catre oameni ce nu au ochi oblici.
Bune si logice sfaturile lui.
Dar eu ce fac ....
Dupa ce ratez o pereche bunicica de boxe Canton (CT 1000), la un pret decent (cred ca putea fi si negociat), nu ma indrept catre alte germane sau catre Triangle. Modelul de Triangle sugerat era cam scumput, in plus, oricum (pe viitor) tot Triangle o sa iau, dar numai ca unele mai mari. Asa ca din review in review gasesc ceea ce unii spun ca ar fi "the ultra rare holy grail of English loudspeakers". Noroc mare pe capul meu caci identific o pereche pe meleagurile noastre - Celestion Ditton 66. Orbit de microbul audiofil, cine spunea ca e boala grea avea dreptate, sar si o cumpar. Pe laga considerentele evidente, am facut aceasta alegere si datorita slabiciunii mele pentru tot ce este vintage, chiar antic.
Acum le astept si sper sa fie precum in descriere (conditie tehnica foarte buna).
Intrucat am inteles ca twitterele sunt cam sensibile la aceste boxe, deja am inceput sa caut - fie unele originale, fie ceva inlocuitori contemporani.
Iata-ma deci prins in angoasele audiofiliei vintage.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by hondaru »

Cred ca stiu despre ce boxe vorbesti in sensul ca am vazut si eu anuntul omului. Sa le stapanesti sanatos! Sper sa nu fie prea tare manarite, ceva specific vanzatorilor autohtoni care, cred ei, ca "imbunatatesc" produsul prin diverse metode.
Boxele fiind de dimensiuni apreciabile sper ca vei avea loc in camera de auditie pentru ele.
"Orbit de microbul audiofil, cine spunea ca e boala grea avea dreptate, sar si o cumpar" Sa fie intr-un ceas bun! Asa am fost cu totii odata.. :twisted: Cu timpul orbitul si saritul o sa se estompeze si urechea o sa fie cea care dicteaza si bineinteles buzunarul :wink: . In procesul achizitionarii aparatelor cred ca boxele sunt capitolul cel mai dificil. Eu m-am linistit pentru ca am o casa cu o acustica execrabila si auditia decenta pentru mine e doar in casti! :lol:
Sa ne spui si noua te rog cum sunt boxele cand or fi puse in functiune...
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by momolo »

Boxele astea par interesante (nu le-am ascultat, nu le cunosc) insa trebuie vazut intai daca sunt "ciobanite", lucru foarte probabil la marfa de pe piata interna si avand in vedere vechimea impresionanta. Avand in vedere constructia si principiul e posibil ca basul sa fie lenes, prelung si bubuit daca nu sunt controlate perfect de amplificare. Insa par de luat in seama avand in vedere piata second hand de vechituri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by Philalenthes »

Pana vin boxele am dus amplificatorul la atelierul de repartatii pentru operatii de curatare/mentenanta si verificari. Nu vreau sa am nici un fel de surprize si sa stric boxele. In plus vreau sa ma asigur ca amplificatorul da tot ce poate.
In privinta controlului, teoretic (stiu ca nu este un criteriu absolut), SPL-ul mare al boxelor (107) le face usor de condus. Pana acum nu am mai vazut boxe cu un asemenea SPL. Ramane de vazut ...
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

marius_antonio
Posts: 41
Joined: 25 Feb 2010, 10:25

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by marius_antonio »

107 db la 1W/1m ?! greu de crezut .....mai degraba SPL max de 107 db...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by momolo »

Celestion Ditton 66 au urmatoarele date tehnice:
* 18 Hz to 40 kHz
* 102 dB S.P.L. output.
* 4 - 8 Ohms impedance
* THD below 0.7%
* Nominal input: 80 watts; peak load: 150 Watts
* Driver Complement:
- HF2000 Dome Tweeter
- MD500 Dome Mid-range
- FC12 Bass (12")
- Passive A.B.R (12")
* Cabinet Dimensions 40" x 15" x 11.5" = 100 x 38 x 29 cm
In opinia mea si din experienta consider ca un SPL ridicat NU are nici o legatura cu ceea ce denumim noi "usor de dus", recte teoreticul matching mai facil cu o gama larga de amplificatoare. Asta e o falsa legenda, boxele cu SPL ridicat sunt si ele mofturoase la matching, cateodata rezultatele practice fiind paradoxale, boxe cu SPL ridicat fiind greu de "multumit" si isi gasesc dificil amplificatorul preferat.
Am intalnit caz de boxe cu SPL 97dB care sunau incomparabil mai bine cu un monstru de amplificator de peste 60 kile si de peste 500W adevarati in timp ce prestau foarte prost pe un integrat de 100 W dealtfel foarte bun cu boxe mult mai putin sensibile; cu astea de 97dB pur si simplu...nu se placea! Iar toate asta in conditiile in care cunosteam bine ambele amplificatoare, atat integratul cat si "monstrul" audiofil puse pe diverse alte boxe, ambele amplificari foarte bune.
Am intalnit boxe cu SPL 98dB care au sunat in mintile lor cu un anume amplificator din 7 incercate; din cele cu care nu sunau bine erau si unele de puteri foarte mari si care duceau alte boxe cu SPL 90 dB de le aruncau membranele in ferestre dar cu astea de 98dB pur si simplu...nu se impaca.
Am intalnit boxe cu SPL de 89 dB si sute de wati care erau conduse perfect de lampase de 12W in timp ce nu erau conduse deloc multumitor de siliconate de 150W. Apoi am luat lampasul de 12W si l-am pus pe alte boxe mai sensibile, de 92dB ...pe care nu le ducea!
O data am testat niste vintage din 1980, SPL 93dB, inclusiv membrana pasiva, constructie oarecum asemanatoare cu aceste Celestion dar fara dif de medie, numai tweeter si 2 difuri mid-bass - le-am pus pe vreo 10 bucati amplificari audiofile, una mai scumpa ca alta, inclusiv Accuphase, puteri mari, preturi mari si intr-un final au cantat cu adevarat (remarcabil) numai pe un mic amplificator audiofil de la CEC, poate cel mai mic de din cele incercate si care nu suna prea bine cu alte boxe, in general pe alte boxe parea cam pitigaiat dar pe astea era vraja curata, nirvana!
Am vazut si auzit atatea incat am ajuns sa cred ca unica regula valabila este ca.... nu exista nici o regula. Demult nu ma mai incand de un SPL ridicat, chestie care nu scuteste deloc munca de "matching", cea de gasire a potrivirii intre anumite boxe si anumite amplificari.
Proba practica e sfanta iar daca se poate si o comparatie (intre diverse amplificari si diverse boxe) cu atat mai relevant.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Boxe pentru Marantz pm84 mkII

Post by hondaru »

Am vazut pe internet un prospect cu boxele si producatorul afisa graficul frecventa/dB si totul era desenat in jurul a 50 dB la 2.63V nivel de intrare! Ce-i drept mi s-a parut ciudat doar 50dB....dar asa cum zice si momolo toate aceste grafice fac doar deliciul tehnicienilor si al iubitorilor de reprezentari pentru ca in final sunetul tot urechea-l judeca cel mai bine!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Post Reply