De ce as renunta la magnetofon?

A fost odata ca niciodata
User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by _BGD_ »

Dupa alte cateva benzi invartite pe magnetofon (care nu este magnetofon :mrgreen: ), inca raman surprins la unele melodii.

Unele sunt cam prost inregistrate, se aude mai sters, altele sunt foarte bine inregistrate, sunt cald, bass frumos si soft, tot ce trebuie.

Testul suprem o sa fie la inregistrate dupa o sursa tzapana, astept sa imi fac timp si pentru asta, si revin cu impresii

:P

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by dj_italo2001 »

djmk_1988 wrote:...am si deckul ASC AS3000 ( un alt tanc inteligent ) iar la aspect si dimensiuni nu deranjeaza sexul opus ceea ce e un lucru bun.
Si eu care credeam ca ai renuntat la el :twisted: In cele din urma ai reusit sa-i dai de cap ?

djmk_1988
Posts: 5
Joined: 19 Mar 2019, 22:17

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by djmk_1988 »

dj_italo2001 wrote:
djmk_1988 wrote:...am si deckul ASC AS3000 ( un alt tanc inteligent ) iar la aspect si dimensiuni nu deranjeaza sexul opus ceea ce e un lucru bun.
Si eu care credeam ca ai renuntat la el :twisted: In cele din urma ai reusit sa-i dai de cap ?
Al luat altul intre timp care are deja si el, destui ani !
Mi-l aduc aminte si pe cel cumparat de la tine in 2008! Inca exista, l-am vazut acum 2 ani daca nu ma insel.
Ma bucur de revedere, Ionica, sper ca esti bine si sanatos !
Iti trimit un MP.

phoenix
Posts: 35
Joined: 16 Oct 2019, 13:18

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by phoenix »

hai sa povestesc si eu de ce nu voi renuta la mag...........din lipsa de alte surse profi de muzica, descarcam de pe youtube piese redate direct de pe vinil , stiu ca nu suna ca in realitate datorita compresiei dar tot sunt mai bune decat mp3 sau flac.........descarcasem ceva pink floyd, depeche mode,bruce springstreen,dire straits, si cum pusesem mana pe o banda maxell virgina hai zic sa trag ceva pe gx 266 sa vedem ce iese...........modelul e destul de modest , 6 capete gx-direct drive-autorevers, am avut noroc ca l-am gasit intact in cutia originala chiar, prin austria, in fine, pun banda , trag cateva piese , totul perfect , se auzea mai frumos ca sursa , avea acel sunet ,, de mag,,.....la inceputul unei piese , deodata incepe sa fluctueze viteza de redare , se auzea foarte fin cum distorsioneaza vocile , eram pe TAPE ,deci ascultam ce iese pe banda, ei zic, e clar , am ceva probleme la mag, incepe alta piesa , acelasi lucru , fluctuatie foarte fina a vitezei ,incepe alta piesa , stupoare totala , viteza era perfecta ,sunetul minunat.........ma uit uluit , eram convins ca magul e de vina , dar dintr-o data se reparase singur , mai pun o piesa , iarasi perfect , si pun iarasi piesa care vazusem eu ca fluctuase viteza ..........hopa , iarasi fluctuatiile reapar , ma uit atent la pc si vad ca ambele piese care prezentasera problema erau de la acelasi user cantate de un thorens td 521 belt drive, deja banuiam ce se intamplase ,caut in videoclipurile tipului si vad ca ,intr-unul cerea ajutor pt o problema cu viteza la pickup-ul sau, legata de curea din cate am inteles.........deci domnilor , desi am ascultat piesele alea de n ori in format pc-amplificator( grundig v 3000- revox plenum B) numai inregistrate pe mag, am sesizat acele fluctuatii foarte fine ale vitezei......

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by horex1952 »

buna ziua stimati colegi, deci sunetul inregistrat pe band nu poate fi mai bun si nu suna mai bine ci suna mai altfel...

Post Reply