De ce as renunta la magnetofon?

A fost odata ca niciodata
Daniel
Posts: 6
Joined: 24 Apr 2009, 13:56

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by Daniel »

Ma bucur pentru tine HighEndFan, sa-l stapanesti sanatos :) eu mai caut.
Da, benzile de studio sunt mai abrazive dar nu cred ca asta afecteaza prea mult gx-urile pentru ca acestea au capete dure; problema e la magnetofoanele cu capete de fier, moi.
Momentan nu pot sa renunt la nici o banda din cele profesionale pana nu ascult ce si cum am tras pe ele si sa gasesc o modalitate de a le da jos de pe butuci si sa le trec pe role. Hai ca la J.M. Jarre si Vanghelis as mai renunta - le mai gasesc eu, dar am si un calup de uverturi de Rossini dirijate de Karajan la care nu as renunta pt nimic in lume. Nici nu mai stiu (n-am notat) pe ce viteza sunt trase - daca sunt pe 19 merg redate si pe Akai dar daca sunt pe 38 mi-am furat-o - chiar trebuie sa-mi caut mag profesional.
Pe de alta parte nici n-as vrea sa te dezamagesc cu "marfa" mea... sunt benzi vechi Agfa si Orwo (o sa radeti, si Orwo facea benzi profesionale) - s-ar putea ca la inregistrare sa ai probleme cu ele - necesita curenti de stergere si premagnetizare diferiti de cei pentru benzile home-user. Nici granulatia nu e cine stie ce, in Radio pentru calitate se tragea pe 38, nu pe 19... Ar fi multe de spus...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by momolo »

Daniel, posibil ca benzile tale de studio sa fie pe 2 piste.
AKAI sunt numai pe 4 piste.
Plus ca pot fi si pe 38.
Asa ca arunca un ochi si la REVOX-uri. Pe astea le gasesti cu predilectie pe 2 piste si multe sunt in versiunea 19/38.

HighEndFan am idee de unde am putea cumpara (vreau si eu) RMG. Nu scrie pe ele provenienta, sunt din UK si cutia e marcata la minim, insa testate pe AKAI m-a daramat cum suna! Nu am auzit niciodata o banda mai buna pe AKAI!!! (e subtire, cea normala).

Unele benzi de studio sunt intradevar foarte abrazive. De exemplu acel BASF roz. Insa lucrul asta nu afecteaza prea mult AKAI-urile. Dar nici asa nu sunt de mare folos. Aceste benzi au nevoie de curenti foarte mari de premagnetizare. O banda trasa in studio pe STUDER la 19 sau 38 pe 2 piste nu prea mai poate fi stearsa de un AKAI, oricare ar fi el. Adica sterge doar o parte si mai ramane.
Sa zicem ca o stergi cu un demagnetizor din ala mare de TVuri (tip caramida) dar tot nu se trage bine pe AKAI. Magurile astea nu au putere sa imprime asa cum trebuie asemenea benzi. Vei avea cadere mare de nivel (cam -7dB) si chiar daca intri in reglajele interne tot nu o scoti la capat. Plus ca va trage infundat si lesinat.
La AKAI trebuie banda normala, subtire, eficienta, cele "de casa". Sunt si benzi de studio (exemplu, AMPEX) care merg OK pe AKAI chiar daca sunt groase dar in general benzile folosite prin Radio si TV au fost din cele foarte groase ce necesitau premagnetizari puternice (Studere).
Astea le mai poti dovedi cu un Revox B77 sau PR99 dar tot prost suna.

Pentru AKAI trebuie RMG sau AMPEX din cele normale. Evident, se mai poate scoate cate ceva si din vechile AGFA si BASF in caz ca nu sunt chelite, nu lasa praf si nu au fost hartanite pe ghidaje.

Dar cum am auzit eu 747 pe RMG nimic nu egaleaza!!!!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Daniel
Posts: 6
Joined: 24 Apr 2009, 13:56

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by Daniel »

Ai mare dreptate momolo. Chiar m-ai facut sa zambesc ca mi-am adus aminte ca aveam la studio un cui batut in sipcile de la antifonajul de pe pereti si in cui era spanzurat un mare magnet. Un magnet de-ala de la aparatele de masura cu intrefierul deschis pentru ca nu numai magnetofoanele semi-pro aveau probleme in a sterge benzile profesionale ci chiar si magnetofoanele profesionale -unele- nu puteau sterge benzile trase de altele - si atunci luam frumos magentul din cui il plasam intre ghidaj si capul de stergere si-i trageam o derulare ca se stergea de nu se mai vedea. Cu zgomotu` nu era problema ca se linistea apoi la urmatorul "rec".
In mod sigur benzile mele sunt pe 2 piste pentru ca eu le-am tras cu manuta mea. Dar m-am gandit la Akai pentru ca pe el pot reda si cele vreo 120 de benzi home-user care le mai am iar un mag profi pe 2 piste nu le poate reda si pe alea (ar fi prea mare luxu` pt mine sa cumpar un Revox numai pentru cele cateva benzi profesionale pe care le am si nici nu intentionez sa le sterg sau sa mai trag altceva pe ele - deci un semi-pro pe 4 piste ar fi ok, chiar daca redarea e cu vreo 3-5 dB mai jos).
De la raspunsul catre HighEndFan si pana acum, adica de vreo 3 ore incoa` am tot scormonit netu`... dar tot peste anunturi expirate am dat :lol:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by Obelix »

Da' benzi de calculator de 1/2 toli n-a mai folosit nimeni :roll:
Taiate in doua, evident...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by HighEndFan »

Daniel wrote: ......De la raspunsul catre HighEndFan si pana acum, adica de vreo 3 ore incoa` am tot scormonit netu`... dar tot peste anunturi expirate am dat :lol:
Daniel, de exemplu asta:
http://www.okazii.ro/catalog/21852526/M ... lenta.html
pare OK si NU E (inca) expirat, acum, luni 27 aprilie ora 7,45 mai sunt inca 13 ore si 45 de minute.
Sau asta, ceva mai scump:
http://www.okazii.ro/catalog/20880286/M ... 00-US.html
Sau asta, excelent- mai sunt 8 zile:
http://www.okazii.ro/catalog/21558587/M ... -635D.html
11 zile- http://www.okazii.ro/catalog/21618261/M ... HNICS.html
si....m-am plictisit sa mai caut, dar sunt MULT MAI MULTE, eu ti le-am ales pe cele mai economice, ca daca punem si toate 747 si Otari si...umplu o pagina de link-uri.
Cred ca ai Google-ul defect :lol: .
Tot raul spre bine: cautand "magnetofon" pe okazii pentru tine, am gasit si niste benzi RMG pentru mine :roll: ,nu e pentru cine se pregateste... :oops: .

Daniel
Posts: 6
Joined: 24 Apr 2009, 13:56

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by Daniel »

multumesc mult HighEndFan, o sa urmaresc licitatiile. Ma bucur ca ti-ai gasit benzi.

Obelix, nu stiu daca ai zis-o in gluma dar e o idee :D si eu m-am gandit la asta dar nu la benzile de calculator ci la alea de video VHS. Daca pe capul fix de sunet la viteza de 2,5 cm/sec ele reusesc sa urce pana la 8-10 kHz ma intreb cum ar suna pe magnetofon la 9,5 cm / sec sau la 19 :o . Problema e cum le taiem? si daca le taiem oare ar rezista mecanic banda de video la intinderile de pe magnetofoanele cu 3 motoare?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by momolo »

pe vremea odiosului am auzit ca isi facusera unii dispozitiv de taiat banda VHS si cea de calculator in doua. Insa nu iesea perfect calibrata.
Cea de VHS rezista mecanic pe maguri de casa. Cele semiprofy care sunt facute pentru platane si banda groasa o fac macaroana.
Insa e cam scump sa tai VHS-ul in doua pentru ca nu ai multa banda acolo.

Insa exista maguri pe banda de latimea aia, cele profy multi-track. Acum pe dincolo sunt gasibile la preturi relativ decente....teoretic! Zic asta pentru ca din ce in ce mai multi s-au prins ce greseala a fost renuntarea la banda de magnetofon pentru master!

Apropos de Revox - capetele lor nu sunt atat de moi pe cat li s-a dus vestea. Constructia acestora e destul de particulara. Santul apare relativ repede datorita formei, insa lucrul asta nu e grav deoarece adevarata uzura se produce greu. Adancirea santului este din ce in ce mai lenta tot datorita formei. Chiar daca santul e destul de vizibil, magul e in parametrii normali. Singura problema este sa fi fost azimutat perfect inainte de aparitia santului. Daca nu a fost, nu se mai poate face nimic, trebuie alt cap.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by LEKTOR »

Eu m-as baga la asta -http://www.okazii.ro/catalog/20880286/M ... 00-US.html

Despre benzi - inca se mai gasesc - fresh - http://www.tapetape.com/allproducts.cfm ... 2&view=all sau pe ebay cu duzina - noi sau sh.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Daniel
Posts: 6
Joined: 24 Apr 2009, 13:56

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by Daniel »

N-am avut de lucru, Obelix, si am taiat o banda de caseta video VHS in doua... ;- :lol: Am fixat o bucatica de lama de ras intre capul de sunet si urmatorul ghidaj la video si am dat play :-P apoi am mai ajustat un pic (la ochiometru - ca o fi cu vreo zecime de mm mai sus sau mai jos.. asta e) si am dat pe play + FF

Apoi am pus-o pe magnetofon :lol: pot sa-ti spun ca e ca la casete cand pacalesti un deck si lipesti un scoci pe caseta "metal" apoi il pui sa traga pe normal.. cam asa suna - castiga inalte si tinde sa distorsioneze la joase... plus o cadere de vreo 6 dB deci ar trebui o premagnetizare muuuuult mai mare.

S-ar putea sa merite efortul daca ai bias la vedere pe mag

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by Obelix »

Intr-o alta existenta si profitand, in paralel, de un atelier mecanic BINE pus la punct si de benzi informatice date la "casare", eu am facut acest lucru cu mult succes (relativ...), asi zice, "urechiometric"... :mrgreen:
Singura "chestie", trebuiau eliminati primii 2 m. de banda, pana masina noastra se "stabiliza" si taietura devenea regulata.
Problema nu era trasul acestora, ci RE-trasul, caci nici nu reuseam sa le stergem prea bine... :roll:
In ziua de azi, nu asi mai merge cu "improvizatii" de astea...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by LEKTOR »

Am incercat sa fac ce a propus obelix, am taiat caseta vhs in exact 2 parti egale dar ca rezultat final m-am ales cu 2 role mici si cu banda ! :D

Banda vhs vs reel to reel tape - asa am luat si eu o banda de mag digital Sony 1/4" si pe care de abia se tragea ceva inalte - conteaza mult compozitia benzii - ce fel de oxid este folosit - nu merge orice banda pe orice mag - eq,bias,curentii de premagnetizare si magnetizare,etc
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Valy89
Posts: 18
Joined: 06 Sep 2014, 17:56
Location: Constanta

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by Valy89 »

Mai sunt persoane care folosesc magnetofoane?

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by hondaru »

Suntem încă câțiva care folosim magnetofonul! Eu am ascultat acum o săptămâna o banda imprimată de un tovarăși de Suferința pe Akai.
Din păcate de ceva vreme vroiam sa m-a apuc sa le mai ung si bibilesc dar acum sunt alte prioritati si vor trebui sa astepte așa cum o fac de câteva decenii.... :D
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by momolo »

Valy89 wrote:Mai sunt persoane care folosesc magnetofoane?
cateodata. Facem sondaj, votam?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

RO-shu
Posts: 15
Joined: 24 Apr 2015, 18:45
Location: diaspora

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by RO-shu »

primul post
primul vot
posed (mîndru) Teac A-3340S

Post Reply