YAMAHA

A fost odata ca niciodata
User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: YAMAHA

Post by Cosmin2000 »

momolo wrote:cel vechi pare restaurat ca vad pungile cu piese. Poate de aceea.
Evident, ar trebui ascultate. Asa la prima vedere eu nu stiu ce as alege, le-as vrea pe ambele!
momolo, asa pare, i-au facut o partiala reconditionare (nu cred ca sunt toti condensatorii schimbati, par prea putini in acele pungi). In plus, la preamplificatorul C-1, fiind singurul din istoria hifi cu componente active de tip V-FET de la intrare la iesire, e problematic tare daca pe viitor se intampla sa ai nevoie de un asemenea tranzistor cu totul si cu totul special. De ce? Nu se mai gasesc nicaieri acesti tranzistori V-FET si mai ales cei din preul C-1. Intamplator eu am reusit sa cumpar, pentru un prieten, tranzistori V-FET de putere din recuperari. Prietenul meu din Romania si-a asumat riscul inainte, astfel ca pentru o suma cat un amplificator second bunicel i-am putut cumpara 8 bucati 2SK76A si 2SJ26A, tranzistorii finali din amplificatorul de putere YAMAHA B-2. Trebuie mentionat ca initial (adica primele serii de amplificatoare sau poate jumatate de productie?!) YAMAHA B-2 a avut din fabrica 2SK76 si 2SJ26 pe care e stantat "YAMAHA". In schimb, YAMAHA B-3, amplificator de putere neexportat din Japan (deci numai pe 100V!) are ca tranzistoare V-FET YAMAHA 2SK76Ac si 2SJ26Ac, "c"-ul fiind dispus intr-un cerc. Nu stiu ce inseamna si, probabil, nimeni inafara de cei care l-au conceput nu va sti, fiind un amplificator la care nici macar manualul de service nu se gaseste. Se gaseste insa schema si brosura in japoneza...

Tatal lor, finalul B-1 este, la fel ca preamplificatorul C-1, cap coada, singurul amplificator de putere bazat pe tranzistoare V-FET, unele dintre cele mai mari produse vreodata. 2SK77 din B-1 sunt cel putin duble ca gabarit in raport cu un tranzistor V-FET din B-2 sau B-3 in capsula TO3. Este un amplificator foarte scump si azi, perechea C-1 si B-1 nu cred ca se gaseste nicaieri fara 4000-5000 Euro!

In final, daca judecam un amplificator dupa piesele care se pot sau nu gasi ulterior ajungem sa nu mai "gustam" sunetul lui, exact ca ala cu placinta care ii numara foile. Nu vreau sa va incit, dar daca aveti ocazia sa ascultati unul dintre B-urile astea de la YAMAHA (atentie, doar B-1, B-2 si B-3 sunt realizate cu astfel de tranzistoare) veti avea o revelatie si s-ar putea sa nu va mai intoarceti de pe drumul acesta sinuos, nebatatorit, dar cu recompense pe masura!

De aceea, cred eu, C-1 din 1975 e vandut mai scump decat "Rolls-Royce"-ul CX-10000!
Vintage forever!

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: YAMAHA

Post by resitent »

Cosmin vrei sa zici că suna mai bine decât lamba?
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: YAMAHA

Post by Cosmin2000 »

resitent wrote:
19 Dec 2020, 18:59
Cosmin vrei sa zici că suna mai bine decât lamba?
resistent, intrebarea nu are sens, este prea generala, intrucat exista amplificatoare pe lampi exceptionale (astea costa de iti fac gaura adanc in cont!), dar si unele cu sunet si constructie nereusita. Pot spune doar ca sunetul unui amplificator cu tranzistori V-FET are individualitate, timbru specific, este inconfundabil si, pentru multi iubitori de sunet de calitate, este un drum fara intoarcere la alte tipuri de tranzistorizate.
Attachments
Tranzistorii finali V-FET din YAMAHA B-2
Tranzistorii finali V-FET din YAMAHA B-2
e576c7e041a83e05957de4fb9dfd9247.jpg (36.79 KiB) Viewed 2032 times
Schema finalului YAMAHA B-3
Schema finalului YAMAHA B-3
Tranzistorii V-FET din YAMAHA B3
Tranzistorii V-FET din YAMAHA B3
B-3 VFETs.jpg (31.82 KiB) Viewed 2032 times
Vintage forever!

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: YAMAHA

Post by resitent »

B3 e rara avis , nimic pe ebay
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: YAMAHA

Post by Cosmin2000 »

resitent wrote:
26 Dec 2020, 12:40
B3 e rara avis , nimic pe ebay
resistent, nu il vei gasi decat foarte rar pe ebay, dar apare mai des pe hifido.co.jp sau yahoo.aleado.com. De exemplu, la hifido au fost doua bucati la vanzare recent la pret bun, cu un an garantie!

https://www.hifido.co.jp/20-29532-38897 ... D2=0&SD3=0

https://www.hifido.co.jp/sold/20-29532-38896-00.html

S-au dat foarte repede, cred ca in cateva zile ambele. La noi in tara cred ca ajunge la aproximativ 1000-1200 USD (250-400 USD este numai transportul, plus ce mai taxeaza pentru vama...).

Ultimul B-3 pe care l-am cumparat (cu serial no. 03767) arata, cred eu, mai bine ca cele de la hifido de mai sus, zici ca e aproape nou interior, dar si exterior...
Vintage forever!

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: YAMAHA

Post by resitent »

Exista aici două bucăți, prețul pare okey.

https://www.aussieaudiomart.com/details ... fiers-x-2/
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: YAMAHA

Post by resitent »

Mă gândesc poate găsesc o bucată și dacă îmi place mult sa mai iau una ulterior
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: YAMAHA

Post by Cosmin2000 »

resitent wrote:
26 Dec 2020, 14:05
Exista aici două bucăți, prețul pare okey.

https://www.aussieaudiomart.com/details ... fiers-x-2/
Pretul cerut de australian/bucata mi se pare foarte mare. 3900 $ australieni inseamna aproape 2900 USD. Eu iti spunean anterior ca poti cumpara unul (chiar in stare buna!) cu 5-700 USD din Japonia, la care adaugi transportul si vama. In niciun caz nu ar trebui sa depaseasca 1500 USD/bucata cu toate aceste costuri. Plus ca trebuie sa fie intretinut, aproape ca nou la acesti bani.

Mai mult, daca esti baiat destept si ai experienta cu depanarile poti ochi unele exemplare care costa si sub 200 USD pentru ca sunt in "Protection mode". Stiu pe cineva din Olanda care tocmai a cumparat un al doilea astfel de exemplar declarat de japonez ca fiind bun de casat, aruncat la tomberon sau bun de proptit usa. Omul le-a verificat, schimbat unele componente (condensatori electrolitici si/sau tranzistori bipolari din circuitul de protectie) si s-a ales cu doua amplificatoare pentru al caror sunet se platesc, vezi bine, bani grei. E riscant financiar, dar si recompensa este pe masura!


P.S.: Nu uita ca trebuie si un transformator coborator 240/100V +-5% si o capacitate de aproximativ 1500 VA pentru un B-3. Succes!
Vintage forever!

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: YAMAHA

Post by resitent »

Da, asta era in final ideea, sa găsesc unul pe jos să îl fac să cânte. Problema ar fi sa nu aibă finali arși, ar însemna game over
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: YAMAHA

Post by Cosmin2000 »

Aproape tot ce a produs mai bun YAMAHA se regaseste in acest video: C-1, B-1, B-2, B-3, PX-1, HA-3, NS-2000.

https://m.youtube.com/watch?v=fVQ0bXc57JE
Vintage forever!

Post Reply