Mari branduri disparute sau chinezarite

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Mari branduri disparute sau chinezarite

Post by momolo »

Kross, ar trebuie sa te mai informezi. Aici pe forum a pus cineva un link despre faptul ca acum nici un brand de TV nu mai este ce scrie pe el (cauta singur si gasesti). Se pare ca nu e foarte rentabila productia de TV-uri.

Cat priveste Philips, un amic a studiat piata la panourile TV 4K de 55"...65" si el are rabdare, scormoneste si alege in final ceea ce merita. Asa ca si-a luat un TV Philips 4K ambilight de 55" ("smart") de care este foarte incantat (mi-a povestit de mi-a facut capul patrat) si e cu panou VA. Deci iata, mai exista Philips dar nu ai nimerit tu prin magazinele pe unde ai umblat. La randul meu eu tot un monitor Philips (4K) am ales pentru PC. Sunt super super multumit! Mult peste asteptari la un pret bun. Si cel cu TV-ul a platit putin, l-a luat cu 2400 lei dar ulterior s-a scumpit peste 3000lei. Iar eu am platit la randul meu foarte putin, probabil e cel mai ieftin din toate echivalente.

Cat priveste Panasonic, si mie mi-au placut prin magazine dar..... au o problema. Se pare ca nativ (alea smart de 4K) au 50Hz in loc de 60Hz. Ori din Netflix se pare ca materialul livrat in 4K este la 60Hz. Rezulta probleme grave la miscare/afisare, motiv pentru care unii le-au returnat. Restul brandurilor pe 4K/smart au 60Hz dar nimeni nu stie de ce Panasonic le-a facut nativ cu 50Hz?!? Asa ca din punctul meu de vedere au dat cu mucii in fasole.

Cat priveste koreenele Samsung si LG, exista cazuri si cazuri. In general nici mie nu-mi plac deoarece par colorate ca sorcovele. LG se vede cam albastru iar Samsung e sorcova rau dar alea QLED poate nu sunt atat de rele. La LG sunt bune oled-urile, adica se pare cele mai bune oleduri. Pentru cine are bani. Deci LG e acum lider la oled, adica peste restul, asa ca iata, nici in cazul asta nu esti informat.

Sony Bravia mi se par si mie OK dar parca stau rau cu negrul si au diverse probleme de coloratura, unele se vad cam rosii.

Cat priveste no-name-le mentionate de tine, sunt totusi niste vome, nu le poti pune la socoteala doar din cateva vizite la magazin.

Dar in genere brandul scris pe majoritatea nu mai spune nimic. Iar in RO se importa toate gunoaiele si rebuturile, ieftin sa fie! (si profitul cat mai mare!). De vina e majoritarul care cumpara precum curcanul in ograda, tot ce luceste, e mare si mai ales ESTE IEFTIN. Am observat ca lumea e varza la educatia ochiului si majoritatea bun botul la culoarea de sorcova tiganeasca. Nu conteaza ca miscarea e sacadata sau are alte probleme, multi nu observa. Pretentiile majoritarilor sunt atat de reduse si alegerea lor este atat de axata pe pretul cel mai mic, incat piata noastra e un rai pentru rebuturi si facaturi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Mari branduri disparute sau chinezarite

Post by Kross »

Panasonic au 50 Hz la modelele low, seria 600 și seria 700. De la 780 în sus au panel de 100. Nici alții, la gamele de jos nu oferă mai mult. Iar eu nu am observat la al meu probleme de mișcare. Oled, da sunt ok, am un amic care are 2 Oled în casă, un LG și un Panasonic. Și culmea, Panasonic are imagine mai bună. Deci contează mult și procesorul nu doar panelul. Contează și ce e în spate. Și mie îmi place OLED, dar la LG sunt multe care nu au apucat un an...răcire defectuoasă. Sony, sunt bune, la modelele de top, dar la cele low, am văzut frecvent clouding, bleeding. Samsung a avut modele reușite până la seria F. După aceea, au redus drastic calitatea, au tăiat la costuri, și multe au picat cam după garanție... Dar trăim în era consumerism, nu? Și samsung și Sony și LG am văzut returnate destule, ba chiar Oled.

Legat de Phillips, au probleme nasoale de soft, placă electronică. E plin de clienți care se plâng de Philips, răspunde greu la comenzi, se blochează, se restartează, etc...Cumnata mea și-a luat un Philips de 55" 4k seria 8000. Pe lângă imaginea penală, nu au trecut 7 luni și televizorul a sucombat...placă de bază defectă! Înlocuit pe garanție, a picat apoi iarăși. După doar 2 luni. De data asta au dat negație, erau prea multe la reparat cu aceeași buba și spuneau și la service, că Philips sunt cele mai slabe.
Referitor la monitor, eu am un Benq de 26 care duce 2560x1440. Are deja vreo 10 ani, și nu l-aș da pentru nimic, se vede impecabil și nu s-a stricat o dată . Philips este o companie cu glorie din trecut. La care mai este doar numele. În rest pământ de flori. Se fac ani buni de când nu am mai văzut ceva ca lumea de la ei. Și vorba aia, când eram mic, Philips era cea mai iubită marcă a mea. Am avut, în anii 80, la bunici un radiocasetofon stereo Philips de prin 1978, care a mers de numa', magnetofon Philips N4418, dar avea unele probleme de viteze, însă mașinărie bună. Am avut un TV cu tub Philips, 20 ani a mers, apoi l-am adus la serviciu că nu mai aveam ce face cu el acasă, l-am dus în biroul de atelier, și merge și azi, și la vremea aia avea o imagine de numa. Mai bună ca samsung, nei, ba chiar peste Sony Trinitron sau Panasonic Quintrix. Alte mărci dragi mie, Panasonic, Sony și Sanyo. Sony a fost primul meu cd portabil în 1991, primit cadou de la mătușa mea când a fost în SUA și mi l-a luat din duty Free. A mers până a căzut lat, l-am scăpat pe jos când fugeam după tramvai. Am avut un walkman Panasonic, și ăsta a mers mult, avea un radio ultrasensibil. Un unchi avea un Technics SU-7300 + ST-7300 + RS615 + SL-23 luată de la un aviator, pe bani extrem de mulți. A costat linia aia aproape cât o dacie. Linia aia există și azi, funcționează la fiul lui acasă . Ce mă fascinau vu merele alea. Ca acum, aproape 35 ani mai târziu, să iau setul ăsta (fără deck și pick-up) din târg, dar în stare bună, fără zgârieturi. Am ajuns să mă știu cu un nene, și de câte ori are ceva bun mă cheamă la vizionare. Bine, nici el nu ia toate gioarsele și toate tomberoanele călcate de buldozer. Le sortează, îmi trimite poze și mai vin să văd.

Cât despre koreeni, să o lăsăm baltă. Copiază de pe peste tot. Dar știu să ia fața. Și la mașini, au doar gunoaie pe roți. Am mers cu o Kia nouă, doar 2000 km, și aveam senzația că merg cu moskvich 412 (am avut în familie, doar că ăla era tanc). Zgomotoasă, cutie de viteze fragilă, care agăța, plastice scârțâitoare, consum ca moskvichul. Cu mașina japoneză nu se compară nimic.

Alte mărci, dispărute, Vivitar, Konica Minolta (a luat Sony toate brevetele), polaroid. Asta la foto.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Mari branduri disparute sau chinezarite

Post by momolo »

Amesteci toate intr-o uriasa salata aberanta si raspandesti "legende populare" care nu au nici o baza reala, generalizand la modul absolut lucruri despre care nu faci nici un efort sa te informezi (macar).
Despre rata de refresh citeste aici ca apoi sa incepi sa te informezi cu adevarat:
https://www.cnet.com/news/ultra-hd-4k-tv-refresh-rates/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.the-home-cinema-guide.com/t ... ained.html" onclick="window.open(this.href);return false;

TV-urile prin magazine pot fi setate complet aiurea, unele setate sa "fure ochiul", altele setate sa para proaste si toate puse sub o luminatie (din plafon) care schimba si mai mult perceptia. Foarte rare cazurile (in ultima vreme nu am mai vazut) in care comerciantul livreaza ACELASI SEMNAL la toate panourile din magazin. Acum vedem o salata de semnale video rulate pe diverse panouri in magazin si probabil (sau sigur) unele sunt avantajate in mod special prin diverse "stimulente" primite direct de vanzatori (Samsung se preteaza la chestii din astea). Sau altele sabotate asa cum am vazut intr-un show-room e-mag niste LG-uri 4K puse dupa un stalp mare si gros, fix in fata lor la 1,2m distanta in timp ce Sony Bravia 4k erau puse in fata canapelei pentru vizitatori. Chiar si daca astia au aceeasi cutie din care dau un demo, le baga diferit de la un panou la altul sa nu mearga doua pe acelasi semnal sa poti compara. Si asa cum stim meniurile nu sunt la fel si nici simple in multe cazuri, cand esti intr-o vizita pe acolo chiar daca ai vointa, nu ai timp sa stai sa bibilesti in meniuri pentru a compara CORECT. Deci tot la mana vanzatorului te afli. Daca asta vrea neaparat sa alegi Samsung...... vreo 9 oameni din 10 vor alege Samsung! Pentru ca citez, "este cel mai bun".

Cat priveste Philips, trebuie sa-mi fac un remember sa te anunt cand imi crapa Philips-ul. Deocamdata merge si se vede grozav, chiar pot spune ca este ecranul cu cea mai mare asemanare cu o proiectie clasica de cinema (mai ales la 4K), cel putin mie asta imi da senzatia ca lumina si culoare dar mai ales efortul ochiului.

Apoi mai e aspectul folosirii unui TV la domiciliu. Majoritatea au ca semnal doar cablul TV si unii au si internetul pentru "smarturi". Inutil sa mai precizez ca semnalul din cablul TV depinde de zona in care stai, exista diferente majore chiar la acelasi provider de la o zona la alta zona si chiar diferente date de instalatia interna la un loc, de exemplu bloc, casa sau strada. Evident, in cazul internetului conteaza calitatea providerului si aici din nou exista probleme ca de exemplu faimosul RDS-RCS care iti monteaza o tzeava cu diametrul de 1 metru pe care iti livreaza apa ca din furtunul de gradina cu noduri. La masuratoare iti da urias, la folosinta e vai mama lui de net. Asa in viata reala un net de 1G pe optic (de la RDS-RCS) e batut la cur de un net de 20MB pe cablu (garantati la minim) dar lumea nu stie aceste fineturi.

Alta chestiune, la smarturile de la Panasonic nu exista HBO-GO ci doar Netflix care prezinta (pe Panasonic) probleme nasoale de afisare. Aici ai un comentariu care sintetizeaza bine chestiunea (si sper ca te-ai prins de o chestiune, una e rata de refresh pe 3840x2160 si cu totul alta poveste este la 1920x1080 (adica ce vezi tu in 99,9999% din timpul tau in care calci rufe cu fierul de calcat Philips din 1979 primavara):
Initial mi s-a parut un lucru foarte interesant si inteligent, insa dupa doar 2 zile de utilizare m-am dumirit: TV-ul e mare, finisaj de mare calitate, sunet bun, gama de culori destul de vie insa TV-ul frameaza ca naiba in orice aplicatie HD (720p, 1080p, 2160p). Frame-atul este destul de suparator, astfel ca dupa 1-2 ore de Netflix te poti alege cu dureri serioase de cap. Problema lui cea mare este rata de refresh de doar 50 Hz, pentru toate Panasonic-urile produse in anul 2019. Netflix necesita 60Hz, ceea ce Panasonicul in cauza nu poate oferi. Ce a facut Panasonic pentru a compensa acest neajuns? A venit cu o functie software care introduce niste frame-uri goale intre cele reale, dara fara nici un fel de rezultat. Am incercat absolut toate variantele posibile, insa nu am reusit sa-l scot din framat. Imaginea este total nenaturala si foarte obositoare. Am sunat la Panasonic si am discutat cu ei si mi-au confirmat ca toate modelel produse in 2019 au rata de refresh de doar 50Hz. Netflix mi-a confirmat ca este necesar ca TV-ul sa poata lucra intr-o frecventa de refresh de 60 Hz, fara de care nici cei 87 Mbps la dispozitia Netflix-ului nu te ajuta deloc. Mai mult decat atat am observat azi ca si in youtube, filmele 4k mai rapide frameaz enervant, rup efectiv imaginea destul de urat, asa ca am decis sa-l returnez si sa-l schimb cu un Sony Bravia 4k. Succes tuturor!
https://www.emag.ro/televizor-led-smart ... DV9SVQBBM/" onclick="window.open(this.href);return false;

Producatorii (in fine..... numele alea sub care se livreaza chestii facute prin toata lumea in jdemii de fabrici) "uita" sa scrie exact cele mai importante date tehnice si te ingroapa in date tehnice inutile si abureli (de exemplu, concret, ce rata REALA are TV-ul la 3840x2160 ?):
https://www.panasonic.com/ro/consumer/s ... 4k-tv.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Metoda actuala de marketing se poate numi, "mucles", adica, in cazul in care produsul nu are niste parametrii sau dotari, pur si simplu nu se pomeneste de existenta acestor parametrii sau dotari. Un exemplu este cand acum ceva ani am vrut sa bag o camera video prin semnal S-Video la plasma Panasonic. Nu am gasit gaura specifica dar aveam euroscartul pe care "de obicei" nu lipsea la nici un aparat (si) semnalul s-video....... ei bine, la Panasonicul meu LIPSEA! Intai am bagat mufa cu adaptoare, fara adaptoare, am intrat in meniuri, am butonat dupa care am citit manualul (unde nu scria NIMIC), dupa care am cautat pe net si cu greu am aflat PRIN DEDUCTIE ca pur si simplu NU EXISTA intrare s-video (dar compozit inca exista!). Nimeni nu scrie in ziua de azi ca "nu are" etc, etc.

Tendinta e generala de a aburi lumea printr-o diaree de "date tehnice" si denumiri de "tehnologii" fara a da in realitate exact acele date tehnice (parametrii) care conteaza cu adevarat. Ba si mai rau, se inlocuieste totul cu povesti si poze colorate care povestesc ce minuni iti vand ei tie! Asa ca in final iti ramane sa incerci sa vezi produsul cum merge in viata reala, ori in magazine conditiile sunt de obicei alterate si falsificate. Iar prin cunostinte auzi tot felul de povesti depinzand de gradul de pretentie pe care il are omul (multi, foarteeee scazut) sau inventivitatea si subiectivismul de care da fiecare dovada. In final raman forumurile si feedback-urile din site-urile comerciale. Unde intotdeauna eu incep sa citesc pe alea cu cele mai putine stele. Evident, exista si acolo tot felul de intamplari singulare dar se poate face o medie.

Si cele mai bune informatii se pot obtine de la oameni care lucreaza in zona service. Pentru cine are ocazia. Eu am avut.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Vesti proaste de la B&W

Post by DorinD »

https://www.whathifi.com/news/bowers-an ... -appointed" onclick="window.open(this.href);return false;
"It is never too late to have a happy childhood"

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Mari branduri disparute sau chinezarite

Post by Kross »

https://www.news.ro/economic/sharp-face ... ce=biziday" onclick="window.open(this.href);return false;

Trist...sharp, pionierul televizoarelor LCD...acum niște televizoare patetice...de unde odată erau cei mai tari. Asta e...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Mari branduri disparute sau chinezarite

Post by johndoe21ro »

Kross wrote:https://www.news.ro/economic/sharp-face ... ce=biziday

Trist...sharp, pionierul televizoarelor LCD...acum niște televizoare patetice...de unde odată erau cei mai tari. Asta e...
La un moment dat iesisera cu niste modele destul de interesante (cand a aparut Aquos). Mda.. pacat! Deh.. sunt japonezi, nu chinezi!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Mari branduri disparute sau chinezarite

Post by Kross »

Sharp a fost regele televizoarelor LCD și led. Și destulă vreme aproape singurul furnizor de paneluri. De exemplu, cele de 60" de pe Samsung, Sony, unele Panasonic, Philips, și LG erau sharp, si și era cotat ca unul din cele mai bune paneluri, totdeauna televizoarele cu această diagonală erau lăudate. Au făcut și alte diagonale, 32, 42, 46, 80 și 90 " (multă vreme cel mai mare tv, și culmea, nu avea bleeding, smearing, clouding, ghosting). Dar și mai mici. Cel de 46" a fost copiat parcă de către Samsung.
După 2010, televizoarele sharp au început să fie făcute și în Turcia, deși aveau modele făcute în Japonia încă și pentru Europa. Ulterior, în 2015, excepție Japonia, sharp a lăsat o firmă chinezească să facă niște televizoare ștampilate sharp. Unele de calitate chiar îndoielnică. Chiar...fără comentarii...nu știu ce mai e acum...nu am mai urmărit această marcă în ultima vreme. Dar și pe audio, s-au retras demult. Au avut și brandul Optonica, dispărut pe la mijlocul anilor 90...
Dar la televizoare, cum nu au adoptat din timp moda smart, și alte picanterii ,aveau design-uri terne, arătau prea banal, au forțat uneori anumite limite ( nu au adoptat 4k din timp, ba mergeau pe HD și FHD la diagonale GIGANT (Pe Europa cel puțin) nu smart, nu mediaplayer în vremuri când aceste chestii erau demult prezente pe multe tvuri, nu aveau facilitățile de control via hdmi), doar de dragul clasicismului, pentru asta au fost penalizați. Plus prețul prea mare. Nu le-am văzut foarte titrate prin presă de specialitate, acolo doar Samsung și LG, rar apăreau Panasonic (ăștia doar cu plasmele apăreau) și Sony. Deși urâte, finisajele sharp erau la cote maxime, la fel și imaginea. Dar nu a fost un criteriu suficient...și uite așa, încă un producător japonez intrat în istorie. Pe lângă Hitachi, Toshiba, Sanyo, Akai, Jvc. Doar Panasonic și Sony mai fabrică modele proprii, primul acum mizează pe oled, deja din 2021 vor renunța la led LCD, se pare că și Sony. Primii, Hitachi și Toshiba se axează pe B2B, industrial și IT, pe consumer au externalizat. Pe audio, au dispărut de tot. Dacă Panasonic și Sony au mai rămas, cei de mai sus, au capitulat demult. Nici Marantz, Denon, Onkyo, Yamaha nu o duc bine, Yamaha are divizia de profesionale care o ține, Pioneer e cam cu un picior în groapă, grupul DMe deținut de un grup de investitori, parcă și Onkyo e la fel, totuși Panasonic a relansat Technics...și culmea, pick-upurile au succes...dar nu și restul...așa că vă rămâne brand de pick-up uri... Eu am pipăit noile SL1200 și SL 1500C. Și am rămas plăcut impresionat. Am văzut și noile amplificatoare și playere. Într-adevăr, au o calitate bună de finisare, dar ca și sunet, sunt undeva peste ce e în altex și Media galaxy, Saturn și Media Markt, dar sub scule din gama adevărată de top. Sunt doar intermediare.
La nemți, SABA, Nordmende, Telefunken, etc, au devenit mărci de discount. Ce la noi e vortex și allview și akai la ei se dă sub mărcile de mai sus. În fosta Cehoslovacia am văzut că a reapărut Tesla, în fosta DDR rft ( ca un fel de nostalgie) dar tot chinezesc sau turcesc... Etc. La americani, RCA și Victor și Emerson sunt alte chinezării. În Anglia, Bush, Alba, etc... Doar noi nu avem sub aceste chinezării brandul ELECTRONICA...dar ce a însemnat ELECTRONICA, atât în vest cât și la noi...în vest erau date ca universum, neckermann, etc la categoria preț foarte mic...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Mari branduri disparute sau chinezarite

Post by Kross »

Putem să punem oficial și JVC...
Din păcate la ce produse dubioase am văzut de curând .
Televizoare făcute de...vestel Turcia. Nu sunt chiar rele.
Divizia Everio de camcordere... nu am mai văzut nimic.
Pe audio scot niște petarde. Ce am văzut m-a cam oripilat, produse demne de tarabe... și scrie cu mândrie...jvc Kenwood Chiar și pe unitățile audio auto au dat-o în bară... păcat, era un brand ok.
A aparținut din 1953 până în 2008 lui Matsushita , apoi a fost vândut către Kenwood, formând JVC Kenwood. În 2012, Panasonic vinde și ultimele acțiuni din JVC. A purtat și alte nume, JVC era în Europa, VICTOR în Japonia, NiViCo în America. Deși NiViCo le-am văzut și pentru piețe europene. Deși sub Matsushita, au avut totuși autonomie, libertate de a își arăta propria identitate. Totuși după 1990, majoritatea produselor JVC începeau să semene izbitor cu... Panasonic, deși carcasele difereau.
A fost, împreună cu Matsushita, inventatorul vhs. De fapt, vhs a fost și marea lor realizare, au avut și altele, dar vhs e marea lor realizare. Din păcate, odată cu dispariția vhs, și JVC a luat-o în jos, produsele lor de după 2000 nefiind prea interesante, cu mici excepții. Parcă prin anii 90 să zicem că mai aveau câte ceva, dar după 2000... practic, cât a stat vhs la putere, a rezistat...apoi... cădere treptată. Mai aveau niște boombox interesante dar și alea au decăzut după 2000...speram ca odată cu noul parteneriat JVC Kenwood să scoată ceva mai de calitate...dar, pe consumer cel puțin, au luat-o în jos rău de tot. Ca și Kenwood...de exemplu am văzut de curând o combină... Kenwood și una JVC...erau realmente xerox... stanță. Doar marca diferea. Nu mai zic de calitatea chinezească, și că o boxă portabilă mai capabilă era mai grea decât combina+cele 2 boxe! Oricum produsele consumer JVC Kenwood sunt oem, ei doar pun marca pe ce li se pare bun sau că îi reprezintă. Nu mai scot banii din chestii consumer.


Nu vorbim însă de divizia profesionale. Acolo se mai respectă. JVC cu camere video pro, monitoare pro, iar Kenwood cu divizia de Telecomunicații Profesionale. De aici vine cașcavalul.

Readuc Akai, care azi "face" mixere, blendere, calorifere, aeroterme... deși există Akai Profesional, care e altceva, separat de ce a fost Akai consumer...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply