Achizitie boxe vintage

A fost odata ca niciodata
Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Blue_Note »

kaav: in filmuletul asta, 800 se aud cel mai prost! :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=t763CZ9qrrk" onclick="window.open(this.href);return false;
momolo: pai ati afirmat undeva pe site-ul asta ca cine intentioneaza sa cumpere boxe retro nemtesti sa caute sa le imperecheze cu amplificatoare europene. Nu caut acum unde ati scris, dar tin bine minte. Eu credeam ca Grundig are amplificatoare bune pt boxe de 4 ohmi.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Achizitie boxe vintage

Post by kaav »

Bafta cu viitorul tau sistem.
Statia mea are puterea data doar in 8 ohmi, boxele sunt pe 4 ohmi si nu am avut probleme niciodata.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by momolo »

kaav wrote:Statia mea are puterea data doar in 8 ohmi, boxele sunt pe 4 ohmi si nu am avut probleme niciodata.
ziceam eu ca este amuzant!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by diversetrancote »

momolo wrote:este fix pe dos, cdplayer-ele [Grundig] merita (unele anume modele - apropos, prin octombrie am dat cadou unul din ala format 36cm si omul e incantat)
@Momolo - M-ai facut curios cand ai pomenit despre (unele) cd-playere Grundig. Eu am avut experienta doar cu doua: 8400 MKII si CD 7550.

- 8400 MKII (TDA1541A, CDM-2/10) destul de laudat in general, de exemplu aici: http://www.lampizator.eu/lampizator/REF ... 1541A.html" onclick="window.open(this.href);return false;
L-am avut de doua ori si de fiecare data l-am dat cadou. Nu am reusit sa-l potrivesc intre celelalte scule ale mele din vremurile alea si nici nu mi s-a parut ca merita sa-l pastrez pentru viitor.

- CD 7550 (TDA1540P, CDM-1) - asta e alta mancare de peste, e pur si simplu favoritul meu intre trancotele incercate pana acum. Muzical, neobositor, nu neaparat rezolut, dar suficient de articulat.

Tie ce cd player ti-a placut de la ei?

@Blue_Note - Am ascultat si eu, acum cativa ani, la cineva acasa, boxele Grundig 650 Pro. Nu cat sa-mi fac o parere, doar o impresie. Omul le avea la colectie si mi le-a probat pe un CD player Sony mai pricopsit (am uitat modelul) care costa de 2-3 ori cat boxele si un amplificator Vincent hibrid, iarasi mult mai scump. Mi-au placut atunci boxele, dar acum nu le-as putea recomanda decat unui incepator (aici ma includ si pe mine). Desi sunt destul de muzicale, cu un sunet destul de unitar si o medie bunicica, nu sunt suficient de bune timbral pentru muzica clasica. Nu au nici destul bass pentru simfonii grele sau pentru rock. De fapt, ca sa fim mai exacti, ceva bass ar fi (pentru o camera mai mica) si e si destul de focusat, dar e cam redus in plaja de frecvente, se exprima cam ingust. Ai grija insa, amplificatorul pe care vrei sa le pui tu, Grundig V7500/8400, e altceva decat acel Vincent si e posibil sa iasa o varza - asa ca, daca poti, e mai bine sa asculti sistemul intreg inainte de a cumpara boxele. Oricum ar fi, Grundig 650 Pro nu merita 500 de lei, nici in stare foarte buna - nici vorba sa le iei ca sa le reconditionezi.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Achizitie boxe vintage

Post by kaav »

diversetrancote wrote: ...nu le-as putea recomanda decat unui incepator (aici ma includ si pe mine). Desi sunt destul de muzicale, cu un sunet destul de unitar si o medie bunicica, nu sunt suficient de bune timbral pentru muzica clasica. Nu au nici destul bass pentru simfonii grele sau pentru rock. De fapt, ca sa fim mai exacti, ceva bass ar fi (pentru o camera mai mica) si e si destul de focusat, dar e cam redus in plaja de frecvente, se exprima cam ingust...
De aceeasi parere. Basul este din mai degraba din categoria ''one-note'', dar este placut. Pe un amplificator chiar modest, Pioneer Sx 450 de exemplu, nu suna rau pentru un sistem ieftin, fara pretenti. Cu un amplificator bun suna si mai bine, dar in aceasta situatie acel amp merita si el la randului ceva mai bun si tot asa...

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Kross »

Eu am avut modelul 1500. Un model superior. Ori nu le acționez eu cu ce trebuie, ori așa sunt ele, încremenite. Mi se par cam fără viață, cam constipate. Bassul e prea timid, înaltele sunt timide. Media e ok. Sunt ok pentru camere mici, dar probabil așteptam mai mult...ca și construcție, mi s-au părut cam firave. Prin comparație cu rft, sunt mult mai delicate la construcție, și mult mai închise (timide) ca rft deși au sensibilitate mai bună ca rft. Am pus pe ele și amplificatoare babane, 2 trafuri și condensatoare butelii. Nu știu. Nu îmi plăceau astfel că le-am dat socrului meu.
Eu am niște LINN ISOBARIK. Sunt chiar plăcute, au bass bun sunt foarte deschise, dar sunt greu de acționat. Pleacă ușor dar la muzică prea săltăreață, cam chinuie amplificatorul... Inițial am crezut că au scurtcircuit pe undeva, dar așa sunt ele. Le-am luat din târgul din drumul taberei. Și respectivul credea că sunt defecte, că nu îi dădea protecția afară pe orice amplificator, dar nu avea el logistica necesară acestor boxe.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by momolo »

Kross, uite ce filtre complicate au, e normal sa fie ff dificil de amplificat (dar eu banui ca-s boxe bune):

Image

PS - eu tot cu niste "englezoaice" (din 1979/1980) defilez de anul trecut. Imi plac la nebunie! Nu mai pot asculta pe altceva.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by diversetrancote »

Kross wrote:Eu am avut modelul 1500. Un model superior. Ori nu le acționez eu cu ce trebuie, ori așa sunt ele, încremenite. Mi se par cam fără viață, cam constipate. Bassul e prea timid, înaltele sunt timide. Media e ok. Sunt ok pentru camere mici, dar probabil așteptam mai mult...ca și construcție, mi s-au părut cam firave. Prin comparație cu rft, sunt mult mai delicate la construcție, și mult mai închise (timide) ca rft deși au sensibilitate mai bună ca rft. Am pus pe ele și amplificatoare babane, 2 trafuri și condensatoare butelii. Nu știu. Nu îmi plăceau astfel că le-am dat socrului meu.
Nu am ascultat 1500 Pro, dar despre 650 Pro imi amintesc ca nu sunau deloc inchis sau constipat. Ba, din contra mi-au parut suficient de deschise si de transparente.
Eu am cochetat un timp cu ideea de a incerca 1500, pentru ca imi placusera 650 (pentru pretul lor) si ma gandeam ca cu 1500 as avea cam acelasi sunet, dar cu ceva mai mult bass. Dupa cele spuse de tine, poate e bine ca nu le-am mai cautat.
Cat despre Linn Isobarik, cred ca ne aflam la alta categorie de calitate si nu stiu daca e corect sa le comparam cu Grundig 1500 Pro. Oricum ar fi, arata tare bine englezoaicele.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Achizitie boxe vintage

Post by kaav »

Nu inteleg chestia asta cu bas-ul care e timid si sunetul ''constipat''. Sigur or fost boxe Grundig? Te cred dar ma mira descrierea.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by momolo »

Pe Grundig Hi-Fi Lautsprecherbox M800 le-ati testat ? Eu le stiu inca din anii 80. Sunt peste alea de care discutati voi. Dar au sunetul ala tipic teuton, greu de explicat, e corect dar mohorat, fara haz. Mi s-a parut ca sunt de plastic (nu le-am desfacut niciodata, atunci). Astea au si bas.
https://www.radiomuseum.org/r/grundig_h ... _m800.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://images-na.ssl-images-amazon.com ... L1500_.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Dar eu v-am zis (voalat), va pierdeti vremea cu boxele Grundig.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Achizitie boxe vintage

Post by kaav »

Nu am ascultat M800, dar pentru viitor vreau altceva decat Grundig. Ce exact nu stiu acum, dar nu e graba.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Kross »

Grundig, am testat și 650 pro și mi s-au părut doar suficiente. Mie îmi place sunetul warm, cald. Prin comparație, rft sunt mai energice la sunet, mai calde, dar mai agresive și scorțoase. De la 1500 mă așteptam doar la mai mult, și am observat că nu sunt cu mult peste 650,decât putere ceva mai mare. Nu sunt rele, dar repet, probabil nu am pus ce trebuie pe ele. Dar mă așteptam să fie diferite de 650 cu mult.

Cât despre linn Isobarik, merită. Ale mele sunt făcute undeva prin 1981, am găsit un marcaj 1981 pe ele. Eu le-am luat că mi-au plăcut cum arată. Le-am luat fără să știu ce e cu ele, dar abia după ce le-am luat, m-am documentat la un semafor despre ele (aglomerație pe Timișoara)... Eram cu mașina, fără nu aveam cum să le car...sunt în stare bună tehnic, dar carcasa trebuie recondiționată. Am mai ratat eu bunăciuni pe acolo că m-am dus cu tramvaiul. Cum timp am puțin, și să mă duc după materiale e interzis, zic mersi. Sunt greoaie, transparente, sună foarte deschis, coboară extrem de bine cu bassul, dar recomand ca amplificatoarele utilizate pe aceste boxe să fie sănătoase (aparate de sudură) . Nu aschimodii. Eu le duc cu Technics Su-8080, V8, SU-7700 și 7300(Acesta din urmă le duce dar cam marginal) dar toate trei sunt scule foarte bune, Akai AM2600 (nu pare să se sperie de ele) și unul dual mono cu componente separate (ghici care) , Le duce și un Kenwood dar care săracul are o problemă la canalul drept (după 10 minute distorsionează ca dracu) și un Hitachi (unul cu vumetre ac din 1979, integrat, dar cam gâfâie, însă din clasa lui e destul de potent) , un Sovietic Korvet 50u068s (KOPBET 50Y068C, nici nu îmi vine a crede ce muzical și puternic este, câte facilități are pentru Rusia lui martie 1987 ( pe el e marcat 03.1987), și nu e timid deloc, se potrivește cu multe boxe. Nu i-am umblat la mațe, e original, și greu al dracu, nu e foarte mare). Dar sovieticul cu Isobarik văd că se împacă destul de bine, nu sare protecția și nu dă în nas la pasaje dure și /sau complicate. Și mai ciudat : deși boxe grele, merg și cu A350, dar ăsta le face să zbiere și să duduie, fără a da semne de oboseală. Dar am pus pe ele însă Denon, Pioneer, Technics din gama low, și Kenwood din gama low (nu îl mai am, era cu TA pe ieșire) , și erau îngenuncheate de aceste boxe, nu reușeau nici să le deschidă, iar la un pasaj mai aspru, sărea protecția, iar la pioneer a ars siguranța și mirosea a încins. Grundig (am avut un astfel de amp de prin 1978, și cu boxele astea i-am dat lovitura de grație, iar dintr-un telefunken masiv și impunător s-a exfoliat cablajul sub presiunea acestor boxe, păcat acesta suna minunat.
De aici am tras și eu concluzia că amplificatoarele europene sunt cam lipsite de fiabilitate...deși sună bine, unele efectiv sunt expirate, nu fac față timpului (până și plasticul ajunge să crape pe ele de la vârstă) . Cele japoneze, că sunt mai simple sau mai babane, sunt infinit mai fiabile, probabil acesta e și motivul pentru care, începând cu ~ 1980, europenele erau doar japoneze rebranduite ( grundig, nordmende, telefunken, Blaupunkt, chiar și Philips, Saba, Metz, dual, mai ales universum (deși sub universum erau și scule comuniste rft, rusești, poloneze dar și românești (gama foarte low) , etc) erau de fapt Technics (mai ales pickupuri și cd playere, dar și unele amplificatoare și deckuri) , Sanyo (amplificatoare, deckuri) , Hitachi (amplificatoare și deckuri), JVC ( deckuri și boxe), Pioneer (în special boxe, deși boxele pioneer, afară de câteva hpm nu prea mi-au plăcut multe).

Îți dai seama că pe aceste linn nu voi pune aschimodii gen sanyo ja220 (care e în bucătărie la televizorul de acolo și la un radio de net, l-a adus soția, e de la socrul), sau pioneer sa 408 (l-am dat mamei mele) sau pioneer SA204 (adică 420, care e în camera copiilor e suficient de audiofil pentru povești și muzică de copii de pe un pick-up Pioneer PL-J și un dvd pioneer luat tot ieftin și tuner sa540 să asculte itsybitsy cu boxe universum) . Astea sunt foarte aschilambice, anemice, dar bune pentru ce le-am alocat.

Ca boxe mai am 1 pereche rft 35w (cu tweeter oval), Rft de 200 W, niște dulapuri de 30 kg bucata (și astea chinuie un amplificator destul de tare, au bass însă ), aceste Linn (care chiar îmi plac, nu te plictisesc, sunt tare muzicale), niște JBL (sunt ok, dar așteptam mai mult de la ele). La serviciu am niște JVC de la o combină pe un amp technics su-z1. Nu aș pune nici pe acesta pe aceste linn, deși e foarte nervos. La muncă avem niște boxe de sonorizare Montarbo. Și niște colegi l-au pus pe ele. Nu mi-a venit să cred cât de nervos poate fi un amplificator mărunt cu stk pe audio...nu se încinge cam deloc, duce și 4 ohmi dar la un moment dat din nervos devine constipat...intra pe limitare SOA probabil, și având în vedere traful mic, probabil nici nu trece curent excesiv prin stk cât să se ardă. La fel fac toate cu STK.

Nu știu, eu sunt fan japoneze vintage. De aceea am și o colecție de scule japoneze anii 70 și puțin 80, multe cu Vumetre. Îmi place sunetul lor. Este doar o părere personală. Cu europenele m-am fript de destule ori (greu mai sunt în mințile lor după zeci de ani, multe necesită rk, cablaje slabe, uneori nu le deosebești de Tehnoton la execuție dar culmea, au un sunet foarte plăcut) , cu japonezele cam niciodată, (dau senzația de turnat dintr-o bucată). La fel și la mașini, comparând Toyota cu Mercedes sau Honda cu BMW, nemțeștile au rafinament, confort, performanțe, dar din păcate păcătuiesc cu fiabilitatea (în ultima vreme cam rău), calitatea asamblării, și la materiale uneori. Japonezele, sunt cam nerafinate, cam necioplite, cam lipsite de design uneori, suspensie prea dură deși au ținută de drum bună, insonorizare cam slabă (probabil japonezilor le place să se audă motorul, deși nu vibrează schimbătorul de viteze ca la nemțești, ei nu schimbă după turometru probabil, ci la ureche ) dar la calitatea materialelor, calitatea asamblării și durabilitate și fiabilitate sunt bomb proof. Am avut Opel Astra H 2008 (personal) și am avut o Toyota Auris 2016 și o Corola din 2007, de la o firmă mașini de serviciu , deci sincer nu se compară, Opelul e trotineta față de Toyota, la fel și B - Klasse și Golf 6 (tot la acea firmă). Vorbesc de clasa compactă.
La clasa Lux, Lexus vs Mercedes, Lexus este mult mai legat ca Mercedes. Deși mai incomod și necioplit, e mai închegat. Și șoferia mi-am început-o pe Moskvich 412-1500 din 1970 al bunicului. Ăla era tanc și tractor, nu autoturism . Schimbător la volan, nu direcție servo (avea doar servo frână), tracțiune spate, suspensie de camion cu arcuri foi, iarna sau pe ploaie și piatră cubica o plăcere. Am intrat cu el într-o Kia Shuma și într-un Audi A4. Ambele bucăți.

Revenind. Păcat că după 1994, cam toți (începând cu Technics, Pioneer, JVC și continuând cu Kenwood, Harman Kardon, și terminând cu Denon, Marantz, și toți) s-au prostit considerabil, deoarece piața AV era la putere, la Audio contau deja doar combinele, și portabilele cu cât mai multe funcții, separatele deja erau perimate.

Azi au reapărut câte unii, dar trenul a cam fost pierdut...am mai spus, am avut un pioneer din altex și am avut senzația de hazna de piese de Mivarom și alte dughene de pe Maica Domnului, piese de calitatea a treia...pe vremuri, indiferent că era BOTL, MOTL sau TOTL, la toate se foloseau componente de calitate. Sortate, etc. Azi, la grămadă și cât mai ieftin...că oricum e consum și trebuie schimbat după 5 ani, nu? De aceea am mers pe vintage japoneze, astea nu au moarte. Boxele de azi mi se par multe niște lăzi cu difuzoare...erau lăzi cu difuzoare și pe vremurile alea, dar alea erau ușor de identificat, arătau cel mai urât, dar și alea erau peste ce e azi (măcar erau mai bine făcute și difuzoare mai bune) Părerea mea, nu dați cu pietre.
@kaav: probabil nu le-am amplificat cu ce trebuie. Și probabil nu sunt pe gustul meu, nu înseamnă că sunt proaste. Dar sunt prea seci. Oricum, de când cu Linn, parcă nu mai pot asculta altceva. Din clasa mică, doar rft îmi plac, îmi place sunetul cald (dar nu bubuit în exces).
M800 nu știu, deci nu vorbesc.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Achizitie boxe vintage

Post by kaav »

Kross multumesc pentru raspuns, iti doresc auditii placute cu noile tale incinte acustice Linn.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Kross »

Probabil nu se potrivesc cu genul de muzică pe care îl ascult. Recte Italodisco (anii 80), Eurodisco și Disco (anii 70-80), Eurodance (anii 90 și puțin după 2000). Chiar și anii 60 și Rock. Ascult și clasică, dar nu totdeauna pot să o suport...Eurodance ascult în 60 % din cazuri, e muzică ușor "de digerat", pașnică, dar e greu de ascultat dacă sistemul nu are o capabilitate de bass bună sau e prea bright. Nu e muzică bum și țâț, deși te îndeamnă la asta, e muzică ritmată, rapida, dinamică , eu ascult asta deoarece mă ține activ sau Italodisco și disco, în plus e singura muzică la care pot urmări și cuvintele. Nu pot asculta anii 60 sau clasică in timpul zilei deoarece mă adoarme sau obosește iar muzica de azi e de neascultat...jazzul nu îmi place...Eurodance e muzica cu care am trăit adolescența, anii 90 și pe care mă distram. După 2000 însă, mulți au uitat acest gen de muzică, preferând alți, cică, artiști de plastic de azi. Unii au revenit la Eurodance, dezamăgiți de agresivitatea muzicii de azi sau au uitat-o că au aruncat casetele de la tarabă, la noi prea puțin ajungeau cd uri cu această muzică, eram prea săraci atunci. Dar această muzică a apărut și pe vinil. Mai mult tehnologia a învins această muzică la noi, decât calitatea ei. De multe ori, această muzică ajungea la ascultători la radio și era imprimată pe casete cu aparate portabile (și eu făceam asta). Am și viniluri cu acest gen de muzică.
Linn sunt potrivite pentru mai toate genurile de muzică, dar din păcate cer curent foarte mare. Merg și la bubuială, petreceri și chermeze, dar doar dacă ai un amplificator capabil, altfel fie îi sare protecția fie se încinge până cedează. Se zice că Naim sunt potrivite pentru ele. Eu am spus cu ce le duc. Merg și cu amplificatoare mai slabe, dar nu vei avea rezoluție și coerență. Nu sunt pentru amplificator cu lămpi. Atenție. Nu știu cum au testat NAD 3020. L-am avut, am vrut să văd cum se comportă...prost. Au cedat finalii, culmea, 2n3055. Nu l-am reparat, l-am aruncat direct, nu era ceva să îmi placă neapărat, nu că era urât, dar nu suna pe gustul meu. Deși nu prea îmi place sunetul britanic, aceste boxe îmi plac. Deși sunt normate la 4 ohmi, eu am măsurat la mufe cam 3,4 ohmi. Inițial și eu ziceam că sunt defecte, dar am citit că e normal...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by diversetrancote »

momolo wrote:Pe Grundig Hi-Fi Lautsprecherbox M800 le-ati testat ? [...] Dar eu v-am zis (voalat), va pierdeti vremea cu boxele Grundig.
M800 n-am incercat.
Cat despre timp, cand te joci ca mine cu trancote ieftine, de multe ori ajungi sa-l "pierzi", doar ca pe mine ma distreaza (inca) cotrobaiala asta printre scule ieftine.
Kross wrote:De aici am tras și eu concluzia că amplificatoarele europene sunt cam lipsite de fiabilitate.
Eu am o mica experienta cu cateva nemtesti dintre cele ieftine (pana in 5-600 lei) si asa mi s-au parut si mie, stricacioase. Doar ca-mi place cum arata multe dintre ele (anii 60, pana prin 75), iar unele mi-au placut si ca sunet. Nu vorbesc aici de hi-fi, rezolutie sau fineturi, dar unele, in combinatii potrivite, au o muzicalitate placuta urechii mele.
Japoneze am avut putine, toate entry level, toate au ajuns gratis pe la amici si functioneaza fara probleme, par sa nu aiba moarte.

Eu zilele astea testez tot un german ieftin, Grundig RTV 600. La rand asteapta un alt european, B&O Beomaster 900, la fel de ieftin. Apoi mai am si niste boxe despre care vreau sa-mi dau seama care e treaba cu ele, Supersound S150 (fosta Rodiotehnika), dar pentru astea mi-e teama ca nu gasesc printre trancotele mele un amplificator potrivit. Vom vedea.

Post Reply